Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#5149
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@deloghi,
Îți mai sugerez o variantă. Cumperi o Toyota Prius gen2 și îi pui un pachet suplimentar de baterii pe bază de litiu transformând-o în plug-in hybrid.
In acest fel, nu mai trebuie să mai omologhezi nimic, nu mai ai treabă cu nici un felbde autoritate, căci mașina este deja omologată ca hibrid.
În schimb te vei bucura de o autonomie crescută și îți vei putea încărca bateria suplimentară de la soare, așa cum dorești. Mai multe amănunte găsești și pe YouTube, unde eu chiar am văzut așa ceva la americani.
În plus, vei găsi imediat și piese de schimb în caz că ai nevoie.

#5150
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Mai este o varianta in EU pe 48v
G Wizz reeva. Omologata gata.

#5151
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View PostRaulPV, on 22 ianuarie 2019 - 14:32, said:

G Wizz reeva. Omologata gata.
Da-o draq, aia e masina? Sa scrie pe ea ca e autoturism, ca o ia vreun caine in gura si pleaca cu ea. Plus ca daca ai ghinionul sa lovesti ceva mai mare de o pisica, risti sa canti la harpa la dreapta lui Sf. Petru.

#5152
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Sigur producatorul o fabrica dupa niste norme fie ele chiar chinezesti, problema e ca mai trebuie mers cu ea la RAR si trebui sa obti un certificat de omologare si trebuie platit
cei de la RAR o verifica directie si frane etc, eu miam facut singur dublele comenzi frina si ambreaj pentru masina de scoala am mers la ei si am obtinut un certificat de omologare.

#5153
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Ideea cu Toyota Prius gen 2 o stiu, am vazut ceva filmulete cu modificarile. Merita sa o cumperi sh si sa mai bagi pana in 3.000 euro in acumulatori, priza, charger, etc.
O sa vad in Martie cand este mai cald afara ce si cum. Oricum ideea nu e rea mai ales cine are surplus cu panourile. O masinuta electrica ca sa alergi prin oras 15-25 km pe zi este parfum. Multe sunt limitate la 50 km/h sau 70 km/h. Nici nu trebuie mai mult de la market pana acasa sau cu treburi marunte.
http://www.eaa-phev.org/wiki/Enginer

Edited by deloghi, 22 January 2019 - 19:06.


#5154
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008

View Postvast, on 22 ianuarie 2019 - 14:31, said:

@deloghi,
Îți mai sugerez o variantă. Cumperi o Toyota Prius gen2 și îi pui un pachet suplimentar de baterii pe bază de litiu transformând-o în plug-in hybrid.
In acest fel, nu mai trebuie să mai omologhezi nimic, nu mai ai treabă cu nici un felbde autoritate, căci mașina este deja omologată ca hibrid.
În schimb te vei bucura de o autonomie crescută și îți vei putea încărca bateria suplimentară de la soare, așa cum dorești. Mai multe amănunte găsești și pe YouTube, unde eu chiar am văzut așa ceva la americani.
În plus, vei găsi imediat și piese de schimb în caz că ai nevoie.

Cel mai bun sfat, in banii aia ai masina nu conserva chinezeasca.

#5155
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Găsești SH pe mobile.de Toyota Prius 2 sub 4000€ ! În 2005 Toyota Prius a fost desemnată de 58 de membri ai juriului ”European Car of the Year” fiind prima mașină cu motorizare hibridă care obține acest titlu. Citeam acu” vreo 12 ani în urmă că doar invertorul trifazic și motorul electric de 57kW cu magneți de neodim costau împreună 12.000€ din valoarea componentelor de pe mașină, deci la 4000€ să cumperi o hibridă având atâtea componente electrice valoroase de tip long life, mi se pare deja o pomană de neratat pentru a converti-o într-o full electrică cu vreo 3000€ investiții în acumulatori de litiu ! Toyota Prius gen2 este o mașină închegată nene, cu 5 stele euro NCAP pentru adulți și 4 pentru copii, nu electrică chinezească din care nu mai rămâne nici rahat pentru analiză, dacă Doamne ferește se întâmplă să ai vreo coliziune frontală cu vreo mașină mai țeapănă ! Posted Image

#5156
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Azi noapte am dat de cateva bucati gata modificate singura chestie este sa licitez. Mi-am facut cont si urmaresc. https://www.carsontheweb.com/en/home
Fara cont nu poti vedea preturile sau sa urmaresti evolutia licitatiilor. https://www.carsonth...com/en/car/list

Edited by deloghi, 23 January 2019 - 08:19.


#5157
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Sfatul meu...potoleste-ti curiositatea si dorinta de a face ceva extraordinar si alege calea cea batuta si mai sigura (a se citi mai ieftina).
Sa imi spui cand ai de gand sa iesi cu acea masina la cumparaturi ca sa stau in casa,la siguranta !

Bafta... :)

#5158
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
La care masina te referi? Daca tie frica de conserva chinezeasca, stai fara griji ca in majoritatea timpului nu o sa functioneze fiind stricata sau cu bateriile goale ca nu au in realitate capacitatea specificata de producator.

#5159
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
https://m.stirilepro...icle_id=3808280
O stire legata de ongrid

#5160
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Eu nu stiu bugetul tau.

AS proceda asa: cumpara cel mai ieftin BMW i3 cu REx posibil banii tai pot cumpara.
Foloseste bateriile si acel "motoras" pana cand devine insuportabil de folosit in conditii decente.
Abia atunci,da jos system-ul,vinde masina ca piese de schimb si ai baterii de vreo 10KW putere plus un "built-in" generator.

#5161
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
O intrebare pentru cine cunoaste.
Am fost sunat de un prieten care lucreaza in Olanda la un parc de fotovoltaice si mi-a zis daca vreau sa vin sa lucrez acolo.
Intrebarea este : imi trebuie acte in acest domeniu? El zice ca doar un curs care-l plateste firma. Nu am retinut cum se numeste.
Ofera cazare individuala, internet, masina, o luna acasa una acolo, carte de munca, sanatate platita, concediu 3 luni la un am muncit.
Pe langa acest parc firma instaleaza si rezidential ongrid sau offgrid iar in August deschide o filiala si in Romania.
Salariul este destul de mare daca te trimit in US, Australia, Brazilia, etc. Unde au contracte.

Edited by deloghi, 28 January 2019 - 17:33.


#5162
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
La ora 12:50 s-a ars transformatorul de la cartier. Astazi a fost prima zi cu soare (cat-de-cat) din 6.01.2019 si cu panouri curate (natural). Ce noroc ! Cred ca rezista LTO-urile pana maine dimineata. Ma intreb ce faceam daca eram OnGrid ! Posted Image

Edited by topcat36, 28 January 2019 - 17:52.


#5163
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Puneai și tu benzina de 50 de lei in generator la fel cum face toată lumea.

#5164
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@deloghi
In UK concediul platit e 21-28 zile in functie de anii serviti. Trei luni poate sa fie perioada moarta intre sezoane neplatit. Citeste cite ore contractuale sunt incluse in contract.
Cat despre cursuri, firma detine acreditarile si cursurile tale vor fi specifice ocupatiei cu firma respectiva. Protectia muncii va fi primul lucru cerut  de asigurare.
E o oportunitate frumoasa Si Daca situatia familiala de acasa permite, nu rata.

#5165
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Azi voi da interviu pe Skipe cu un nene din Olanda, sa vada daca stiu sa leg panourile sau daca stiu sa calculez puterilePosted Image .
Prietenul meu a discutat cu el, i-a spus ca din rahaturi si nimicuri am facut primul sistem. Banuiesc ca vrea sa se convinga.
Am aflat ce vrea
- Certificat VCA care nu il. Am inteles ca voi face cursuri si voi da examen sa-l obtin pe cheltuiala firmei.
- Permis conducere cat. B

#5166
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Aloo, Moldova, lasati mai fraților sa treacă niște soare si in sud ca pana pe la 12 l-ati stors de tot. Abia am strans 11.5kwh. Vreti sa va scoateti parleala dupa 10 zile de ceata in 3 zile? Hai, laudati-va!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate