Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8970 răspunsuri în acest subiect

#3259
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.499
  • Înscris: 20.05.2004
Sunt de acord cu ce spui. Dar, micul producator de cartofi sigur nu si-ar vinde cartofii si i-ar manca el si restul i-ar arunca sau i-ar da gratis la vecini (exemplu cu fermierii din Olanda care au primit un pret mai mic la lapte din cauza superproductiei si au decis sa il verse in rauri decat sa il vanda cu nimic) daca ar primi un nimic pe ei, si pentru acel nimic, l-ar si impozita 50%.

PS. Jumatate din familia mea e din Olanda, din cauza asta tot fac referire la ei Posted image

Editat de topcat36, 08 februarie 2018 - 18:25.


#3260
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 02.05.2008
Ideea e ca noi nu vrem sa vindem ci sa dam inapoi ce am primit. E ca si cand am vanut un sac de  cartofi si apoi l-am primit inapoi.

#3261
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 25.01.2007
Pai si producatorul de cartofi, cu banii obtinuti isi cumpara paine si parizer. Oricum nu se imbogateste.
In fine, ma opresc aici. Luati-o ca pe o opinie - fie ea si diferita de a voastra.

#3262
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
Godaro, absolut de-acord cu tine. Numai ca tu ziceai un "bineinteles fara a...etc". Eu nu am vazut aceste ganduri in lege.
Pai daca eu cheltui 10 000lei, imi scot banii, doar banii, adica ROI in 20 de ani. Intre timp, pa baterii (sper ca nu), pa invertor, pa chargere, pa pa pa. Inca 3-4000 de euro. Ce dracu sa mai dau la stat, statul sa-mi dea mie 10 000 de lei ca sa ma determine sa export in grid si sa plec de la zero, nu de la -10 000. Producatorul de cartofi are un plus valoare si e normal sa il impoziteze, eu am -14000 de euro + (-10 000 lei) + (-3-4000 euro peste 8-10 ani) si abia cand imi scot banii astia sa-mi ia impozit, ca nu am stat cu mana intinsa la stat si nici nu am primit vreun leu de la el. Adica NICIODATA!
Asa ca ramane cum am stabilit, electrocutez cartite decat sa export!

#3263
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009
Producatorul de cartofi a cumparat si el cu cateva mii de euro hectarul, a investit in lucrari mecanice si material saditor+munca fizica. Spui ca esti IT-ist?

#3264
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 26.06.2016
Avem o conducere de caca. In Europa sa decis simplu. Cum consideram/ stabilim care e diferenta dintre casnic Si industrial? Simplu, consumul mediu pe zi casnic e 8kwh zilnic pe familie, o ora de insolatie=8kwp pentru domestic tax free.
La industrial hai sai separam in mici antrepenori care consuma energia oricum pe timp de zi in biro urile lor, ateliere Si adevaratii producatori (solar farms) care injecteaza toata productia cu in scop; venit impozabil. Dar ca e verde Si trebuie sasi amortizeze investitia initiala ai tevizuim contractul in fiecare 4 ani da tinem pasul cu eventuale schimbari ale pietei.

Editat de RaulPV, 08 februarie 2018 - 19:26.


#3265
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 25.01.2007
Nu ar fi exclus ca un sistem abuziv de impozitare sa fie inventat pt a innabusi orice tentativa de export in grid. Nu uitati va rog ca piata noastra balteste de energie verde si certificate verzi pe care NIMENI nu vrea sa le cumpere. Nici macar noi. Reamintesc de asemenea ca orice solutie de compensare si autoconsum se traduce prin mai putine TVA si accize colectate. Nu m-ar mira deloc daca intr-un anume viitor veti plati accize pe energia produsa. La fel cum actualmente gospodariile sunt obligate teoretic sa plateasca acciza pe alcoolul produs pt autoconsum. Si alcoolul si energia electrica sunt produse accizabile, inclusiv in versiunea autoconsumului.

#3266
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
Producatorul de cartofi primeste bani pentru acel teren, se numesc subventii si sunt acordate din banii mei. Daca a cumparat terenul inseamna ca o face pentru profit, nu ca mine, ca sa nu mai fiu jumulit de bani. Producatorul de cartofi a investit intr-un teren care isi creste valoarea in timp, e regula, ai cumparat tu vreun invertor cu 1000 de euro si l-ai vandut dupa 10 ani cu 1300?
Da, sunt IT-ist!

#3267
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 841
  • Înscris: 22.05.2015

Vizualizare mesajgodaro, pe 08 februarie 2018 - 18:28, a scris:

Pai si producatorul de cartofi, cu banii obtinuti isi cumpara paine si parizer. Oricum nu se imbogateste.
In fine, ma opresc aici. Luati-o ca pe o opinie - fie ea si diferita de a voastra.

@godaro, agricultorul VINDE produse, castiga bani cu care isi cumpara electrocasnice... acel venit trebuie impozitat, da... noi producem excedentar ziua energie electrica si dorim sa "imprumutam" retelei ce e in plus (mai ales ca ziua e varf de consum in reteaua nationala) si sa ne recuperam imprumutul noaptea sau a doua zi... nu VINDEM, nu vrem BANI pentru asta. E ca la banca, te duci si faci un depozit de BANI si peste trei luni, dupa ce banca ii foloseste, iti recuperezi integral BANII, nu altceva.

#3268
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Ati uitat ceva noi producem energie multa, inaite de 1989 nu prea ajungea pentru ca aveam multa industrie, acum nu mai avem consumatori mari,consumu casnicu nu o poate cnsuma  
din acesta cauza nui intereseaza mici producatori care ar avea o productie doar la anumite ore si nici nu au unde sa o vinda.

Editat de adi_87, 08 februarie 2018 - 20:16.


#3269
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009

Vizualizare mesajdoega, pe 08 februarie 2018 - 19:21, a scris:

Da, sunt IT-ist!
Iti lipseste logica. Din punct de vedere fiscal ne aflam in aceeasi situatie si atunci un kWh exportat (vandut) trebuie tratat identic, din punct de vedere fiscal,  cu  un kg de cartofi.

#3270
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
Nu imi lipsește, nu o gasesti tu. Altii o gasesc. Altii, din alte tari au si implementat-o, boss!
Si daca sunt ilogic, explica-mi tu logica pentru care statul da10000 de euro pentru masini electrice! Boss!

Editat de doega, 08 februarie 2018 - 21:22.


#3271
stefcori

stefcori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 05.06.2016
Oameni buni, ANRE-ul nu cunoaste nr centralelor de productie casnice pentru ca noi, micii producatori casnici de energie electrica, nu trebuie sa ne autorizam la autoritate.
Din pacate nu reusesc sa gasesc acel articol, publicat acum vreo luna in urma.
Eu in documentatia semnata la Enel sunt consumator+producator si am alt statut fata micul investitor intr-un parc eolian destinat producerii si vanzarii energiei electrice.
Din pacate, observ ca se amesteca in toata discutia producatorul cu consumatorul producator.

Editat de stefcori, 08 februarie 2018 - 21:21.


#3272
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.389
  • Înscris: 02.07.2009

Vizualizare mesajgodaro, pe 08 februarie 2018 - 18:15, a scris:

Si nu, nu lucrez la ANRE, nici la MF si nu am tangenta cu domeniul energiei.
Dariuse, tu esti ?!

#3273
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009
@doega : poti da cateva exemple de tari europene care au implementat scheme care se potrivesc cu logica ta?

#3274
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
@rusman Desigur, daca si tu poti sa-mi explici logica pentru care statul subventioneaza cu 10000 de euro fiecare masina electrica si nu pentru producatorii de energie verde!
LE Ca si senior administrator de baze de date si BI, DWH, ETL trebuie sa ai o logica mai presus de restul lumii, ca si medie, ca altfel mori de foame. Iar eu nu mor de foame, chiar deloc!
Nu vreau sa continui discutia in seara asta ca sunt prea preocupat sa ma imbat de fericire si imi ocupa timp pretios, altfel, presimt ca n-o sa-mi iasa si imi reproseaza baietii ca nu ma tin de cuvant! Baieti, Posted image !

Editat de doega, 08 februarie 2018 - 22:01.


#3275
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.689
  • Înscris: 23.01.2010

Vizualizare mesajdoega, pe 08 februarie 2018 - 21:51, a scris:


Nu vreau ........ sunt prea preocupat sa ma imbat de fericire si imi ocupa timp pretios, altfel, presimt ca n-o sa-mi iasa si imi reproseaza baietii ca nu ma tin de cuvant! Baieti, Posted image !

Pregateste  vase pe masura, ca-l trag de pe drojdie cu pompa electrica din baterii cu plumb.
Chiar si simbata pot sa distribui....Posted image

#3276
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
Stați nebunilor sa le vad in casa mea! LiFeYPO4 da aceleași reactii ca heroina, ar trebui interzise!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 4

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate