Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Nissan Qashqai + 2 vs VW Tiguan

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ciudat. Chiar fiind mai usoara Fiesta. Motorul de 2.0 de la Kia e unul elastic. Posibil doar sa ti se fi parut ca Fiesta trage mai bine. Adica te'baga in scaun dar daca te uiti in oglinda vezi ca nu esti atat de departe cum ai crede. Se intampla des. Acum ce sa zic, tine si de preferinte. Cam atat pe tema asta din partea mea.

#20
Bonzai2

Bonzai2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.03.2008
Pai nu mai inteles, nu am zis ca ceed-ul trage mai prost ca fiesta. E diferenta mare intre cele 2. Imi place la nebunie cum treage ceed-ul, nu are chestia aia de te baga in scaun cum se simte la diesel dar motorul trage extraordinar,te duci cu el in 6000 ture fara probleme.
Benzina si diesel-ul au avantajele si dezavantajele lor. Acum conteaza si tipul de masina ,compacta SUV , ce vrei sa faci cu masina respectiva. Mie imi place si dieselul si benzina la fel de mult doar ca l-as alege in fct de masina pe care as cumpara-o.

#21
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006

 Bonzai2, on 28 martie 2013 - 17:06, said:

De acord cu tine, acum depinde cat te si intereseaza acest sistem 4x4. Daca vrei sa faci ceva mai hard atunci clar te indrepti catre Subaru. Dar pentru un drum forestier, un drum cu zapada mai mare ,un mic deal sunt ok toate.



Nu mai zice asa ceva ca te discreditezi grav. Subaru este absolut dementiala pe asfalt. Asta este diferenta fata de celelalte 4x4, faptul ca exceleaza pe uscat.

#22
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005

 closchkutza, on 29 martie 2013 - 02:51, said:

..... Subaru este absolut dementiala pe asfalt. .......

Absolut corect !
Mi-ai luat "vorba din gura"

Ma ved nevoit sa repet: SUBARU nu face masini de off-road !!!
Sistemul lor de tractiune integrala este gandit si dezvoltat strict pentru on-road (fie ca e asfalt, macadam sau drum de pamant) !

PS: @Bonsai2::
Un versus diesel-benzina nu va avea niciodata vre-o finalitate.
Tu ai avut diesel si acum ai benzina - regreti dieselul.
Eu am avut benzina, am diesel si vreu din nou benzina ...

Legat de economia zi-de-zi fata de economia tot-odata poate ca ai dreptate.
La mine nu "tine" masina fiind luata si exploatata pe firma.
Deci nu ma "arde" chiar asa faptul ca-mi consuma 8 l in loc de 5 /100 km.
Mi-e mai usor sa dau putin mai  mult pe carburant zilnic decat sa dau semnificativ mai mult odata !
Mai ales ca la firme taxele si impozitele sunt altele ....

#23
Bonzai2

Bonzai2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.03.2008
Acium depinde fiecare ce înțelege prin offroad.Macadam si drum forestier pt mine tot la offroad intra.

Legat de Subaru nu ma pasionat masina încat sa intru in detalii aprofundate de calitãți on sau off road.

E o chestie pur personala, nu îmi place masina nici interior nici exterior si nu intra in preferințele mele chiar dacã am auzit numai de bine despre ea.

Legat de motorizari, nu ai înțeles,mie.îmi place si benzina si motorina in proporții egale.Nu are rost sa îmi iau 2 mașini ca nu am.ce face cu ele, dar dacã as avea sigur ar fi una benzina si una motorina.

Logica mea când cumpãr mașini se aplica in special pt mine,  ca or mai fi si alții e ok. Fiecare știe cum are finanțele si.cum  e mai avantajos pe el însuși.

Deci ma repet, nu fac vs si nu regret ca am benzina :)

Sper ca toate posturile astea sa ii foloseascã si initiatorului :)

#24
RenderMan22

RenderMan22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.03.2007
Salut,

Merci mult da raspunsuri...M-ati pus pe ganduri, asa ca ma voi duce si la ceva test drive de ASX si Mazda.

Legat de Subaru, si au am ceva prieteni care imi tot recomanda Subaru. Si eu sunt de acord ca orice ti-ai lua de la Subaru, e super OK... dar personal nu-mi place :)

Eu sunt foarte focus acum pe Tiguan 2.0 tdi din 2012.
Eventual cu DSG, varianta SE (cu sunroof - panorama).

Concluzia mea despre Tiguan (pana acum): Nu este o masina cine stie ce... dar este un VW pe care daca il cumperi, nu cred ca vei avea prea multe regrete...
- Are motorul de VW GTI pe el
- Spatiu interior este suficient pentru ceea ce imi trebuie mie
- Portbagajul este suficient, dar se poate extinde foarte usor daca rabatezi scaunele din spate..
- Finisaje interior super ok
- tehnologie pe el destul de noua...
- sunroof-ul (panorama) este bestiala :P

#25
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 15.10.2006

 RenderMan22, on 24 martie 2013 - 16:55, said:


Dupa mai multe analize, pe lista mea a ramas doar Nissan Qashqai + 2 si VW Tiguan.

Va rog ajutati-ma si pe mine cu ceva sfaturi...obiective si subiective :P

Nissan Qashqai este cel mai fiabil si vandut suvulet in ultimii ani.
Are si cele mai bune performante in afara soselei pt. Un pret similar cu exceptia numita Duster.

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
ASX nu poate fi considerata masina de familie. Am mers de multe ori cu asa ceva ca pasager cei drept insa l-am si condus odata asa de test la un drum de vre-o 30 de minute in oras: primele si cele mai mari minusuri care imi vin in minte: e inghesuit si in fata si in spate, iar tinuta de drum e dezastru. Sa nu cumva sa te urci in spate dupa ce ai mancat ca ti-ai stricat ziua. ASX-ul are un tangaj in curbe de zici ca e vre-un mastodont de 3 tone facut special pentru offroad, nu o compacta inaltata. Materiale de-a dreptul jenante pe bord si usi, dar sa spunem ca unu toata lumea e interesata de asa ceva, insa plasticul de cea mai joasa speta are prostul obicei sa faca greierasi. Pe de alta parte Tiguanul arata bine si vine cu motarele TDI CR recunoscute pentru fiabilitate fara probleme majore din 2009 in coace, insa si pretul e pe masura.

#27
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005
la Honda CR-V te-ai gandit ?
Ca minus la Tiguan e portbagajul, e micut dupa parerea mea, doar 440L cica, dar asta depinde de gusturi si de nevoi. La o adica se poate si rabata banchetele.

#28
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cum se'misca 1.8ul de pe ASX?
Pe hartie pare f bun.

#29
fanel1963

fanel1963

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2004
De o luna sunt proprietarul unui Nissan Qashqai+2 1.6 dCi 130CP Acenta 4WD Start/Stop culoare gri titaniumam am facut pana acum cu el cam 1000 Km motorul este facut de Nissan in colaborare cu Renault si  chiar nu este lenes deloc,am prins si ultima zapada cu ea si cu cauciucurile de vara cu care a venit  s-a comportat excellent .Am facut un test drive si cu ASX dar nu se compara ca spatiu interior si ca finisaje. qashqaiul este mai lung cu 25 cm mai lat cu 2cm si mai inalt cu 3cm ,garda la sol este de 18 cm ASX si 21cm Qashqai.Taxa de mediu este mai mare la ASX in jur de 1200 lei fata de cat am platit  704 lei la qashqai
Pretul de lista cu tva era de 28190+400 (vopsea metalizata) +43 (trusa medicala)=28633 euro
Pret promotional cu tva 26377 euro
In plus bonus de la partenerul Nissan de unde am luat-o din Bucuresti :
Pregatire de livrare,covorase cauciuc,alarma,suporti numere,numere provizorii,autorizatiie de circulatie provizorie,securizare carte de identitate RAR toate gratuite.

#30
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005

 RenderMan22, on 31 martie 2013 - 09:31, said:

.....

Concluzia mea despre Tiguan (pana acum): Nu este o masina cine stie ce... dar este un VW pe care daca il cumperi, nu cred ca vei avea prea multe regrete...
............

Dar nici nu vei ramane cu un zambet tamp pe fata dupa ce l-ai condus ....
Adica e o masina OK, de incredere (asta-i relativ inclusiv la VW in ziua de azi) dar fara sa aiba acel ceva ce te face sa te urci cu drag la volan si sa-ti cauti motive de ... drum !

PS: Scuze de off-topic !

PPS: Adevaru-i ca in ziua de azi, nu prea se mai fac masini care sa aiba acel ceva ce sa te faca sa zici instant: ASTA-I !!!
Una ti s-a recomandat, dar nu-ti place.
Alta nu ti s-a recomandat, dar sare din buget  (e germana si are-un cerculet cu patratele alb-albastre).

Vad ca ti s-a mai recomandat - incearca si Honda CR-V.
Interior calitativ, motoare rafinate ...
Nu-i un monument al tehnicii dpdv al tractiunii 4x4 dar nici mai slaba decat Tiguanul nu-i din acest punct de vedere.

O alta varianta echilibrata dpdv calitate-performante-pret mi se pare Yeti.
Dar asta are problema cu designul tip love-it or hate-it !

Bafta in alegere si (daca nu uiti) tine-ne la curent cu ce-ai ales si de ce !

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,772
  • Înscris: 15.06.2007
Citroen C4 Grand Picasso, e destul de incapatoare, are si motoare bune. Ca o sugestie.
Sau doar Picasso simplu. Mi-au picat cu tronc modelele astea mai noi de Citroen.

Edited by tfmercedez, 10 April 2013 - 14:58.


#32
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 RenderMan22, on 24 martie 2013 - 16:55, said:

Buna,

De jumatate de an sunt in cautarea viitoarei masini de familie. Pe lista au fost:
Nissan Qashqai + 2
VW Tiguan
Mitshubishi ASX
Opel Mokka
Hyundai Ix35
Kia Sportage

Am fost la drive test pentru:
Nissan Qasqai- placut impresionat
Hyundai ix35 - gust amar.

Dupa mai multe analize, pe lista mea a ramas doar Nissan Qashqai + 2 si VW Tiguan.

Va rog ajutati-ma si pe mine cu ceva sfaturi...obiective si subiective :P


Daca nu e chiar graba, asteapta pana in septebrie cand apare noul Suzuki SX4 (vezi topicul dedicat de la Auto News).  In traditia Suzuki din ultimul timp, sigur vine cu dotari bogate la preturi accesibile.  :)

#33
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Avand in vedere ca in ultima perioada m-am confruntat cu o devalorizare masiva a masinii (de la 33.000 eur la 10.000 eur in 5 ani), sincer, daca nu ai o pasiune pentru o marca anume, cumpara VW*. Cand vrei sa schimbi masina o sa ai de castigat la valoarea de revanzare. In Romania nu merita sa cumperi altceva, daca o faci doar pentru ca vrei o masina.

*Personal nu pot spune ca imi place sau displace VW, dar in general NU as cumpara asa ceva. Avand in vedere totusi ca am nevoie de o masina noua, daca as mai locuii in Romania, cu siguranta as cumpara unul, chiar daca nu imi face placere (sau doar placere) sa il conduc.

Edited by Tom_Cat, 11 April 2013 - 18:35.


#34
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca te imcurca cu ceva si un Audi mic sau un BMW mic care era 33k acum 5 ani tot cu 10.000 se da.
Nu stiu ce VW luau cu 33k (poate chiar vreun BKP) dar nu cred ca era mare diferenta. Poate o mie. Doua? In plus, in minus?
In plus nu stiu daca vreunul dintre ele se pretau la ce aveai nevoie.

Iar masina ta probabil  ca se putea lua mult mai ieftin de 33k iar la revanzare sa nu o fi dat mai jos de 8000.
Sunt cateva aspecte. Ce iei, ce'folosesti si ce dai. Optionalele le iei ca sa le folosesti ca la revanzare nu iei mare'branza pe ele. Mai ales daca sunt ascunse nu la vedere.

Un Sportage 4wd e vreo 22k de euro.
Daca iei ceva de 30k doar pentru a lua  3-4 mii in plus peste 5 ani nu ai facut nici o branza.
Acel ceva poate fi chiar un Sportage superaccesorizat sau alta marca.

#35
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006

 Tom_Cat, on 11 aprilie 2013 - 18:34, said:

Avand in vedere ca in ultima perioada m-am confruntat cu o devalorizare masiva a masinii (de la 33.000 eur la 10.000 eur in 5 ani), sincer, daca nu ai o pasiune pentru o marca anume, cumpara VW*. Cand vrei sa schimbi masina o sa ai de castigat la valoarea de revanzare. In Romania nu merita sa cumperi altceva, daca o faci doar pentru ca vrei o masina.

*Personal nu pot spune ca imi place sau displace VW, dar in general NU as cumpara asa ceva. Avand in vedere totusi ca am nevoie de o masina noua, daca as mai locuii in Romania, cu siguranta as cumpara unul, chiar daca nu imi face placere (sau doar placere) sa il conduc.

Eu n-as putea sa fac asa ceva, sa-mi iau pentru 4-5 ani o masina ce nu-mi place doar pentru ca pot sa o dau cu un pret ceva mai mare dupa acei 5 ani.
Oricum, poate se mai desteapta si ai nostrii, cine stie..

Edited by closchkutza, 11 April 2013 - 21:59.


#36
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Tiguan e una din masinile cu cele mai mici devalorizari de pe piata. Acum cine naiba cumpara o masina noua de kkt, in care sa se urce cu scarba doar ca sa o vanda la pret un pic mai bun peste 3-4 ani ? Sincer Tiguanul nou chiar imi place cum arata, nu da impresia de compacta umflata asa cum sunt concurentii din clasa.
Cat despre ce zice Tom_Cat orice coreana e dezastru la valoare reziduala asa ca nu imi imaginez ca cineva cumpara asa ceva nou decat cu gandul la befeciile pe care le va avea ca proprietar, nu ca si vanzator de masina in cativa ani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate