Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Hai sa va spun o poveste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
558 replies to this topic

#37
marius512

marius512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.03.2009
Nu,  n-am intentia asta. Vreau doar sa vedeti ca si teoria voastra are mari lacune, pentru ca e usor sa arunci cu pietre si sa spui ca Dumnezeu este nedrept, dar hai sa ne imaginam atunci o societate in care El nu exista in mintea oamenilor pt. ca asta e ceea ce promovati. Hai sa-i vedem si efectele. Credeti ca v-a fi mai bine? De fapt, revolutia franceza ne-a aratat si efectele.

#38
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 RuneJaguar, on 24 martie 2013 - 00:37, said:

Intr-o frumoasa si calduroasa zi din anii '40, conducatorul Adolf Hitler s-a trezit cu o puternica dorinta de a se plimba pe strazile Berlinului. Astfel, Fuhrerul a cerut catorva din oamenii sai de incredere sa il insoteasca si au plecat toti la plimbare pe strazile maretului oras.
Dupa un timp, conducatorii nazisti au ajuns langa un teren de joaca. Teren de joaca pe care se aflau multi copii germani care jucat fotbal si alte jocuri. Hitler si ceilalti s-au oprit pe bancile din parcul de langa terenul de joaca.
La un moment dat, unul din copii a observat ca Heinrich Himmler, unul din acei oameni de incredere al lui Adolf Hitler, avea un inceput de chelie mai pronuntat. Fiind mai indraznet, copilul a inceput sa rada de Heinrich si sa strige puternic "Baieti, baieti, uitati cheliosul, uitati cheliosul, ha ha ha, ce frunte mare are". Ceilalti copii l-au imitat pe primul si au inceput si ei sa rada de chelia lui Heinrich.
Marele conducator, vazand acestea, s-a suparat pe copii. A chemat degraba mai multi soldati germani si le-a dat ordin sa prinda acei copii si sa ii gazeze. Soldatii, neavand de ales, s-au conformat ordinelor Fuhrerului si au prins copiii, ducandu-i in camera de gazare.
   Astfel, in acea zi frumoasa si calduroasa, 42 de copii germani au fost ucisi, fara mila sau regrete. Adolf Hitler a fost multumit de decizia pe care a luat-o, iar Heinrich Himmler s-a simtit razbunat si satisfacut.
Bine, tocmai am inventat chestia asta, Hitler nu a ucis niciodata 42 de copii pentru simplul fapt ca l-au facut chelios pe unul din oamenii sai, insa, acum cateva mii de ani, Dumnezeu a trimis doi ursi sa omoare 42 de copii pentru ca l-au facut chelios pe unul din profetii sai.


:yawn: Am auzit plangerea asta de vreo 5497 ori.
Ce naiba o fi asa greu de inteles ca, daca e adevarat ca niste copii au fost mancati de niste ursi, chestia asta NU a avut nicio legatura cu blestemele profetului aluia si ca, daca povestioara asta a ramas in Biblie e in mod sigur acolo ca sa ne arate ca, chiar si un profet al lui Dumnezeu poate avea momente in care sa decada groaznic?

#39
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013

 marius512, on 24 martie 2013 - 15:29, said:

Nu,  n-am intentia asta. Vreau doar sa vedeti ca si teoria voastra are mari lacune, pentru ca e usor sa arunci cu pietre si sa spui ca Dumnezeu este nedrept, dar hai sa ne imaginam atunci o societate in care El nu exista in mintea oamenilor pt. ca asta e ceea ce promovati. Hai sa-i vedem si efectele. Credeti ca v-a fi mai bine? De fapt, revolutia franceza ne-a aratat si efectele.

Adica...revolutia care a fost startul civilizatiei actuale , seculare , care e cea mai morala , prospera , umana , eficienta si buna societate din toata istoria umanitaii?
De ce nu ne uitam la olanda sau finlanda unde credinta in zi e aproape de 0% , si apoi comparam cu romania , si mai apoi cu afganistanu?
Fara zei in mintea oamenilor? Ar disparea multe pretexte pentru rautate, cruzime , discriminare, rasism , ura, razboi sau genocid. Lumea ar fi mult mai buna

#40
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
frumoasa poveste, dar in caz ca nu ti-ai dat inca seama, logica nu functioneaza in religie.

regula de baza a indoctrinatilor e asta:
tot ce contravine bunului simt se interpreteaza.  dumnezeu vrea sa mori? nu, defapt vrea sa traiesti, dar este o metafora pe care tu esti prea prost sa o intelegi lol.
tot ce se imbina frumos cu bunul simt NU se interpreteaza. dumnezeu te iubeste? evident :)

#41
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 Enigel, on 24 martie 2013 - 15:33, said:



Posted Image Am auzit plangerea asta de vreo 5497 ori.
Ce naiba o fi asa greu de inteles ca, daca e adevarat ca niste copii au fost mancati de niste ursi, chestia asta NU a avut nicio legatura cu blestemele profetului aluia si ca, daca povestioara asta a ramas in Biblie e in mod sigur acolo ca sa ne arate ca, chiar si un profet al lui Dumnezeu poate avea momente in care sa decada groaznic?

Ce ma ? Tu ai citit povestea ? Daca decadea groaznic numai veneau ursoaicele pe alea si dracu stie ce zicea God (ca gresesti meh,ca nu merita omorati de ursi bai psiho sau ceva ) dar in schimb AU VENIT URSOAICELE si i-au sfartecat. Amu nu-mi amintesc concret povestea deci e posibil ca ideea cu ursoaicele sa fi fost a lui God nu a profetului.

 marius512, on 24 martie 2013 - 15:29, said:

Nu,  n-am intentia asta. Vreau doar sa vedeti ca si teoria voastra are mari lacune, pentru ca e usor sa arunci cu pietre si sa spui ca Dumnezeu este nedrept, dar hai sa ne imaginam atunci o societate in care El nu exista in mintea oamenilor pt. ca asta e ceea ce promovati. Hai sa-i vedem si efectele. Credeti ca v-a fi mai bine? De fapt, revolutia franceza ne-a aratat si efectele.

ce teoria noastra ma ? Ce debitezi ?

 Nemesis-, on 24 martie 2013 - 15:41, said:

frumoasa poveste, dar in caz ca nu ti-ai dat inca seama, logica nu functioneaza in religie.

regula de baza a indoctrinatilor e asta:
tot ce contravine bunului simt se interpreteaza.  dumnezeu vrea sa mori? nu, defapt vrea sa traiesti, dar este o metafora pe care tu esti prea prost sa o intelegi lol.
tot ce se imbina frumos cu bunul simt NU se interpreteaza. dumnezeu te iubeste? evident Posted Image
si putin mai sus avem postul lui Enigel care confirma ce ai zis

#42
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 panteahoria22, on 24 martie 2013 - 15:35, said:


Adica...revolutia care a fost startul civilizatiei actuale , seculare , care e cea mai morala , prospera , umana , eficienta si buna societate din toata istoria umanitaii?
De ce nu ne uitam la olanda sau finlanda unde credinta in zi e aproape de 0% , si apoi comparam cu romania , si mai apoi cu afganistanu?
Fara zei in mintea oamenilor? Ar disparea multe pretexte pentru rautate, cruzime , discriminare, rasism , ura, razboi sau genocid. Lumea ar fi mult mai buna


Horia, lasa-l in pace, nu rezolvi nimic. Da-i dreptul de a avea ganduri care sa-l mangaie si care sa-i insenineze existenta trista.

#43
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012
eu inca vreau sa stiu daca marius are copii

#44
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 thomas3333, on 24 martie 2013 - 15:44, said:

Ce ma ? Tu ai citit povestea ? Daca decadea groaznic numai veneau ursoaicele pe alea si dracu stie ce zicea God (ca gresesti meh,ca nu merita omorati de ursi bai psiho sau ceva ) dar in schimb AU VENIT URSOAICELE si i-au sfartecat. Amu nu-mi amintesc concret povestea deci e posibil ca ideea cu ursoaicele sa fi fost a lui God nu a profetului.





Ce zici tu aici? :confuzzled:

#45
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 Enigel, on 24 martie 2013 - 15:46, said:

Ce zici tu aici? Posted Image
ca asta

Quote


daca povestioara asta a ramas in Biblie e in mod sigur acolo ca sa ne arate ca, chiar si un profet al lui Dumnezeu poate avea momente in care sa decada groaznic?
e fals
si ca povestea se vrea a descrie un eveniment care a avut loc

#46
marius512

marius512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.03.2009
@ panteahoria22 Revolutia franceza a fost startul civilizatiei, era acolo o anarhie totala, ci faptul ca au indepartat puterea care tinuse lumea in intuneric atatea secole.

@Nemesis- Corecta observatia.

@thomas3333 Spun ca si rationamentul pe care il ai tu de exemplu si care contrazice Biblia  este tot o teorie. Ramane sa stabilim daca este corecta sau nu.

#47
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 marius512, on 24 martie 2013 - 15:49, said:

@ panteahoria22 Revolutia franceza a fost startul civilizatiei, era acolo o anarhie totala, ci faptul ca au indepartat puterea care tinuse lumea in intuneric atatea secole.

@Nemesis- Corecta observatia.

@thomas3333 Spun ca si rationamentul pe care il ai tu de exemplu si care contrazice Biblia  este tot o teorie. Ramane sa stabilim daca este corecta sau nu.

omule cu subiect si predicat tu zici ca faptul ca eu consider ca e gresita chestia cu omoru copiiilor e falsa sau zici altceva ?
Daca spui asta atunci mergi la medic. Tu consideri ca,crima e ok ?

#48
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 marius512, on 24 martie 2013 - 15:29, said:

Nu,  n-am intentia asta. Vreau doar sa vedeti ca si teoria voastra are mari lacune, pentru ca e usor sa arunci cu pietre si sa spui ca Dumnezeu este nedrept, dar hai sa ne imaginam atunci o societate in care El nu exista in mintea oamenilor pt. ca asta e ceea ce promovati. Hai sa-i vedem si efectele. Credeti ca v-a fi mai bine? De fapt, revolutia franceza ne-a aratat si efectele.
Teoria ta are lacune.
Ca promovezi o societate cu ordine stricta si cu oameni sclavi pe plantatie.
Dumnezeu ti-a daruit libertatea absoluta, alegi ce sa faci cu ea.
Poti sa ramai barbar spiritual, sa nu-ti porti demn libertatea, ba mai mult sa o confisti si sa o pui la picioarele lui Satan si sa respiri usurat.

#49
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 Enigel, on 24 martie 2013 - 15:33, said:



Posted Image Am auzit plangerea asta de vreo 5497 ori.
Ce naiba o fi asa greu de inteles ca, daca e adevarat ca niste copii au fost mancati de niste ursi, chestia asta NU a avut nicio legatura cu blestemele profetului aluia si ca, daca povestioara asta a ramas in Biblie e in mod sigur acolo ca sa ne arate ca, chiar si un profet al lui Dumnezeu poate avea momente in care sa decada groaznic?

Bai eniglelo dar ce profunda suntem azi! :) Fusasi la slujba ? :) Bravo!
Bun raspuns!
Dar ce te faci cu horica si thomas, niste copilasi si ei la randul lor, ca nu vor nici sa gandeasca prea mult , dar au pretentii de oameni mari :)

#50
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 thomas3333, on 24 martie 2013 - 15:49, said:


si ca povestea se vrea a descrie un eveniment care a avut loc

Eu nu contest existenta evenimentului ci, sunt convinsa ca acel eveniment NU a avut de-a face nici cu blestemul lui Elisei, nici cu Dumnezeu. Pur si simplu s-a intamplat ca 2 ursi sa atace niste copii, iar mintile primitive de atunci (si de acum Posted Image ) sa puna asta in carca lui Dumnezeu. E mai clar acum?

#51
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 Serpone, on 24 martie 2013 - 15:53, said:


Bai eniglelo dar ce profunda suntem azi! Posted Image Fusasi la slujba ? Posted Image Bravo!
Bun raspuns!
Dar ce te faci cu horica si thomas, niste copilasi si ei la randul lor, ca nu vor nici sa gandeasca prea mult , dar au pretentii de oameni mari Posted Image

eu am explicat de ce greseste cand a zis ca nu-i ca noi
tu doar te-ai umflat in pene si n-ai zis nimic

 Enigel, on 24 martie 2013 - 15:55, said:

Eu nu contest existenta evenimentului ci, sunt convinsa ca acel eveniment NU a avut de-a face nici cu blestemul lui Elisei, nici cu Dumnezeu. Pur si simplu s-a intamplat ca 2 ursi sa atace niste copii, iar mintile primitive de atunci (si de acum Posted Image ) sa puna asta in carca lui Dumnezeu. E mai clar acum?

tu te referi la cum a aparut povestea aia ? Pentru ca asta nu ma intereseaza,pe mine ma intereseaza povetea in sine.
Also,eu nu cred ca asa ceva a avut loc,e doar o poveste horror creata de mintile bolnave care au scris biblia

#52
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013

 Serpone, on 24 martie 2013 - 15:53, said:


Bai eniglelo dar ce profunda suntem azi! Posted Image Fusasi la slujba ? Posted Image Bravo!
Bun raspuns!
Dar ce te faci cu horica si thomas, niste copilasi si ei la randul lor, ca nu vor nici sa gandeasca prea mult , dar au pretentii de oameni mari Posted Image

ai ceva de spus bai? Nu incerca sa o dai in metafore ca esti pe langa subiect, zii ce ai de zis sau treci napoi in banca ta

#53
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 thomas3333, on 24 martie 2013 - 15:56, said:

eu am explicat de ce greseste cand a zis ca nu-i ca noi
tu doar te-ai umflat in pene si n-ai zis nimic


Mai tu nu ai ce sa explici. Pentru ca nu ai destule informatii. Tu ai aflat de tabla inmultiri si ai pretentii sa predai matematici superioare la facultate. NU merge asa.
Da, e cam firg afara si mi-am umflat putin penele sa ma incalzesc o leaca...

#54
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5mLOUWl-L-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate