Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

numai musulmanii vor ajunge in rai?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#37
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Ascary, on 23 martie 2013 - 22:30, said:

recunoastem ca la calomnie ,tu si doamna ce-ti dadu like,nu va intrece nimeni Posted Image
calomnie este fara dovezi
cand aduci dovezi calomniatorii indica deshtu` spre altul
ce`s fraieri sa recunoasca.

#38
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 bbv0bbv, on 23 martie 2013 - 22:46, said:

Daca oamenii nu au auzit de Dumnezeu si de Hristos sau Mohamed nu vor fi trimisi in iad conform religiilor crestine si musulmane.
Ceea ce ma face sa ma gandesc, nu e mai bine sa nu le mai vorbim copiiilor nostri de Dumnezeu daca vrem sa le facem un bine? Daca le vorbim, e posibil sa nu creada si sa ajunga in iad. Insa daca nu le vorbim, nu-i lasam la ore de religie, nu ii ducem la biserica, intr-un cuvant daca i-am creste in spirit ateist atunci or sa ajunga in rai cu siguranta. Poate ar fi mai bine ca religia sa dispara, in felul asta toata lumea ar ajunge in rai pentru ca cine nu aude de Dumnezeu n-are cum sa fie pedepsit. Ce cred credinciosii despre asta?
E drept ca cine nu stie scapa mai usor decat cine stie dar nu e sigur c-a ales bine...
Insa bine tot nu ajunge, cel putin teoretic. Adevarul e ca nu-s nici eu sigur ce se intampla dincolo. Sper ca ne iarta pe cat mai multi ca-L induioseaza prostia noastra.
Totusi, corectitudinea ma indeamna sa nu raman vesnic in indoiala si sa aleg ceva.
Paganismul a pierdut lupta si, oricum, zeii pagani sunt foarte "etnici". Hindusii pe de alta parte iti vor confirma ca zeii sunt cam aceleasi entitati oriunde te rogi, chiar daca intrebuintezi nume diferite, si ca toti sunt emanatiile/energiile lui Brahma. Deci pana la urma poti fi monoteist.
Budismului ii e indiferent in ce crezi ca oricum esti in eroare si te reincarnezi. Exista un iad budist in care stai o vreme pana te reincarnezi in ceva mai rasarit, dar tre' sa fii Mao sa ajungi acolo.
Asa ca "lupta" se da intre iudaism, crestinism si islamism.
Si-s destul de incompatibile intre ele, nu le poti avea pe toate. Asa ca tre' tras aer in piept si ales.

Edited by searcher-star, 25 March 2013 - 10:23.


#39
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,748
  • Înscris: 26.08.2008

 searcher-star, on 25 martie 2013 - 10:22, said:

E drept ca cine nu stie scapa mai usor decat cine stie dar nu e sigur c-a ales bine...
Insa bine tot nu ajunge, cel putin teoretic.
...    Asa ca tre' tras aer in piept si ales.
Repet si eu intrebarea mea.
Dar ce se intampla daca acelasi Creator (trebuie sa fie Unul singur pana la urma, nu-i asa?)  te-a "lansat" in mijlocul junglei amazoniene si nu ajunge nimeni la tine sa iti deschida mintea astfel incat eventual sa si alegi?
De ce te-ar pedepsi pana la urma daca tot El te-a plasat in jungla deasa?

Si nu, nu tastez derutat din mijlocul junglei.    Posted Image

#40
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 bbv0bbv, on 23 martie 2013 - 22:21, said:

Vrei sa zici ca Pascal nu mi-a garantat loc in rai? Posted Image
Eu nu credeam in Dumnezeu dar am auzit de pariul lui Pascal si am zis sa cred si eu ca n-am nimic de pierdut daca nu exista, dar am totul de pierdut daca nu cred si exista.
Ce nu a specificat Pascal e in ce religie sa cred. Daca cred in religia gresita? Inseamna ca pariul lui Pascal n-are sens?  Eu am studiat dar nu am gasit dovezi care sa sustina o anumita religie. Eu stiam ca cine studiaza ajunge ateu, stiu multe persoane care au ajuns atei de-abia dupa ce au citit Biblia asa ca mai bine nu studiez.

Dar de ce ti-ar garanta Pascal un loc in rai?
Nimeni nu-ti poate garanta un loc in rai, decat tu insuti.

Matei 8, 5-13 said:

Pe când intra în Capernaum, s-a apropiat de El un sutaş, rugându-L, Şi zicând: Doamne, sluga mea zace în casă, slăbănog, chinuindu-se cumplit. Şi i-a zis Iisus: Venind, îl voi vindeca. Dar sutaşul, răspunzând, I-a zis: Doamne, nu sunt vrednic să intri sub acoperişul meu, ci numai zi cu cuvântul şi se va vindeca sluga mea. Că şi eu sunt om sub stăpânirea altora şi am sub mine ostaşi şi-i spun acestuia: Du-te, şi se duce; şi celuilalt: Vino, şi vine; şi slugii mele: Fă aceasta, şi face. Auzind, Iisus S-a minunat şi a zis celor ce veneau după El: Adevărat grăiesc vouă: la nimeni, în Israel, n-am găsit atâta credinţă. Şi zic vouă că mulţi de la răsărit şi de la apus vor veni şi vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac şi cu Iacov în împărăţia cerurilor. Iar fiii împărăţiei vor fi aruncaţi în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor. Şi a zis Iisus sutaşului: Du-te, fie ţie după cum ai crezut. Şi s-a însănătoşit sluga lui în ceasul acela.
Nu trebuie sa crezi in nici o religie, ci mai intai in tine insuti. Respecta Legea data de Iisus Hristos:"Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti."
Apoi observa schimbarile care se petrec in interior cat si in exterior.

#41
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 SOCRATE_MMXII, on 25 martie 2013 - 13:01, said:

Nu trebuie sa crezi in nici o religie, ci mai intai in tine insuti. Respecta Legea data de Iisus Hristos:"Iubeste-ti aproapele tau ca pe tine insuti."
Apoi observa schimbarile care se petrec in interior cat si in exterior.
...cu conditia sa te evaluezi corect, ca centurionul, nu sa te preamaresti pe tine ce bun esti, cum face puzderie de oameni, mai ales stangistii...

Edited by searcher-star, 25 March 2013 - 13:35.


#42
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@searcher-star: evident.

#43
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 bbv0bbv, on 21 martie 2013 - 22:28, said:

Ce ar trebui sa facem sa fim siguri ca o sa ajungem in rai?
Hmmm, let me answer that one for you! Posted Image

http://www.cbsnews.c...in-sources-say/
Boston Jihad bomber left note: dead brother is martyr in Paradise, "when you attack one Muslim, you attack all Muslims"
The note, scrawled with a pen on the interior wall of the cabin, said the bombings were retribution U.S. military action in Afghanistan and Iraq, and called the Boston victims collateral damage in the way Muslims have been in the American-led wars. "When you attack one Muslim, you attack all Muslims", the note added.

Dzhokar said he didn't mourn older brother Tamerlan -- the other suspect in the bombings -- writing that by that point, Tamerlan was a martyr in paradise -- and that Dzhokar expected to join him there.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.ledauphin...ntre-paroissial
Avignon: après l'agression de son prêtre, l'archevêque durcit le ton
Interfaith outreach in France: Muslim attacks priest, monsignor denounces "people of the Muslim faith taking control of the district"
On Monday at around 8pm, Father Grégoire from the parish of Saint-Jean was attacked by an individual. Struck on the face, the priest was unconscious on the ground until two other members of the parish arrived.

The leader of the Catholics in Vaucluse went even further: "People of the Muslim faith have progressively taken control of this district"...

[ http://www.ledauphine.com/fr/images/DA65C98A-73ED-4E0F-BD98-0146EE1920A4/LDL_LBOX/title.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Several Christian evangelists who were violently assaulted by a hostile Muslim mob while preaching at an Arab festival last year in Dearborn, Michigan, which has the largest Muslim population in the United States. Video of the Muslim assault went viral on YouTube.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dBaTVwIJH-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pare că ciocnirile escaladează...musulmanii atacă preoți din Avignon, și aruncă cu pietre în creștini.
Trist și ironic în același timp faptul că inclusiv fosta rezidență pontificală se află sub asalt islamic.

#44
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Doar musulmanii pacifisti vor ajunge in rai

[ https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/486815_457733607644464_304105297_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Aha. Astia-s portarii???Posted Image

#46
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
Avand in vedere ca, in imbecilitatea lor imamii ii indeamna la acte teroriste, apoi nu este de mirare ca asta cred.

Bag seama ca le sunt contorizate toate dejectiile, aruncarile cu mizerii in tot ceea ce nu apartine de islam.
Dovada un suipator musulman se perinda pe aria catolica si cum nu isi poate inghitii mizeriile, le arunca in altii.

Ultimele antentate teroriste islamice:


2013.05.18 (Baghdad, Iraq) - Mujahideen enter a home and slaughter five family members, including two children ages 8 and 10.
2013.05.17 (Baz Darrah, Pakistan) - Twenty-one worshippers at two mosques are sent straight to Allah by Religion of Peace rivals.
2013.05.17 (Kandahar, Afghanistan) - Islamic hardliners bomb a family restaurant, killing nine innocents.
2013.05.17 (Baqubah, Iraq) - A double bomb attack on a Sunni mosque leaves over forty worshippers dead.
2013.05.17 (Madain, Iraq) - Eight mourners at a funeral are disassembled by sectarian bombers.
2013.05.16 (Kirkuk, Iraq) - A dozen people are torn to shreds when a suicide bomber self-detonates at a Shia mosque.


http://www.thereligi...ges/Sources.htm

#47
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
inca 70 de oameni ucisi  si 200 raniti intr-o singura zi ... intr-o singura tara ... de catre religia pacii (ma rog, toti sunt musulmani ... si cei ucisi si cei care i-au ucis; daca nu gasesc altceva de ucis ... se ucid intre ei)


"More than 70 people have been killed and many others injured in a series of bomb attacks across Iraq."
http://www.bbc.co.uk...e-east-22593345



 Megs, on 19 mai 2013 - 18:36, said:

Avand in vedere ca, in imbecilitatea lor imamii ii indeamna la acte teroriste, apoi nu este de mirare ca asta cred.

Bag seama ca le sunt contorizate toate dejectiile, aruncarile cu mizerii in tot ceea ce nu apartine de islam.
Dovada un suipator musulman se perinda pe aria catolica si cum nu isi poate inghitii mizeriile, le arunca in altii.

Ultimele antentate teroriste islamice:


2013.05.18 (Baghdad, Iraq) - Mujahideen enter a home and slaughter five family members, including two children ages 8 and 10.
2013.05.17 (Baz Darrah, Pakistan) - Twenty-one worshippers at two mosques are sent straight to Allah by Religion of Peace rivals.
2013.05.17 (Kandahar, Afghanistan) - Islamic hardliners bomb a family restaurant, killing nine innocents.
2013.05.17 (Baqubah, Iraq) - A double bomb attack on a Sunni mosque leaves over forty worshippers dead.
2013.05.17 (Madain, Iraq) - Eight mourners at a funeral are disassembled by sectarian bombers.
2013.05.16 (Kirkuk, Iraq) - A dozen people are torn to shreds when a suicide bomber self-detonates at a Shia mosque.


http://www.thereligi...ges/Sources.htm


#48
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Priviţi şi minunaţi-vă la pacifismul islamic:

Attached File  PrntScrnYT.png   69.18K   5 downloads

Traducere:
Francezul - Islamul este o religie abominabilă, profetul Mohamed era un pedofil, un criminal şi schizofren. Urăsc musulmanii. Mă duc să dau cu grafitti pe o moschee.
Musulman - Când vei arde în infern cu cotletul tău de porc (sau "coasta ta porc"), ce bine mă voi distra!
Musulman - Dacă te prind, te voi rupe într-o mie de bucăţi.
Musulman - Ştii prostule, chiar nu ne pasă de cloaca voastră plină de kufari (termen peiorativ pt. infideli), îmi provoci milă, sunt musulmană şi mândră de asta, trăiască islamul!

Cu o astfel de atitudine, mă-ndoiesc că aderenţii religiei păcii vor ajunge în Rai. Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 11 September 2013 - 00:58.


#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Tinkerbelle, on 11 septembrie 2013 - 00:52, said:

Priviţi şi minunaţi-vă la pacifismul islamic:

PrntScrnYT.png

Traducere:
Francezul - Islamul este o religie abominabilă, profetul Mohamed era un pedofil, un criminal şi schizofren. Urăsc musulmanii. Mă duc să dau cu grafitti pe o moschee.
Musulman - Când vei arde în infern cu cotletul tău de porc (sau "coasta ta porc"), ce bine mă voi distra!
Musulman - Dacă te prind, te voi rupe într-o mie de bucăţi.
Musulman - Ştii prostule, chiar nu ne pasă de cloaca voastră plină de kufari (termen peiorativ pt. infideli), îmi provoci milă, sunt musulmană şi mândră de asta, trăiască islamul!

Cu o astfel de atitudine, mă-ndoiesc că aderenţii religiei păcii vor ajunge în Rai. Posted Image
Ce vrei, intoleranti exista peste tot. Ce-i drept, mai numerosi in Islam, totusi.

#50
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 mario_bril, on 11 septembrie 2013 - 01:00, said:

Ce-i drept, mai numerosi in Islam, totusi.
Niciun comentariu de bun-simţ, calm, inteligent din partea aderenţilor religiei păcii. Toate răspunsurile lor sunt agresive, ameninţătoare, induc teamă sau provoacă ură, instigă în orice mod la violenţă, intoleranţă şi hărţuire. :puke:

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Tinkerbelle, on 11 septembrie 2013 - 01:03, said:

Niciun comentariu de bun-simţ, calm, inteligent din partea aderenţilor religiei păcii. Toate răspunsurile lor sunt agresive, ameninţătoare, induc teamă sau provoacă ură, instigă în orice mod la violenţă, intoleranţă şi hărţuire. Posted Image
Zic ca e o chestiune de educatie, totusi. Educatie religioasa, bineinteles. Daca s-ar renunta la fanatism, cu totul altfel ar sta lucrurile. Din pacate insa, lumea musulmana inca are mare nevoie de fanatici.

#52
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Lumea n-are nevoie de fanatici. Astia nu stiu altceva decat ura si razboi cu toata lumea. Din atentatele postate de Megs se observa ca deja folosesc fanatismul ca o arma politica, caci se bat suniti cu shiiti - pentru control politic, evident.

#53
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

 mario_bril, on 11 septembrie 2013 - 01:05, said:

Din pacate insa, lumea musulmana inca are mare nevoie de fanatici.
poate ne explici si noua de ce lumea musulmana are mare nevoie de fanatici, ca de ce lumea crestina are nevoie de ipocriti am inteles.

#54
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008
Musulmanii cred ca si crestinii si iudeii o sa ajunga in rai daca nu fac pacate, numai ateii o sa ajunga sigur in focul iadului (deci e mai toleranta religia lor decat cea a crestinilor, unde daca nu crezi in Iisus nu ai cum sa ajungi in rai, sunt multi care cred ca nici macar pocaitii nu o sa ajunga in rai).

Cea mai toleranta religie e insa iudaismul care da posibilitatea chiar si ateilor sa ajunga in rai (presupunand ca asa ceva ar exista, ei se concentreaza mai mult pe viata asta, unii nici nu cred in viata dupa moarte) daca fac fapte bune si nici nu iti impun religia lor cum fac crestinii sau musulmanii.

Edited by mga2, 11 September 2013 - 12:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate