Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Galaxy S4 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
30104 replies to this topic

#26137
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Pacat de telefon ca l-au stricat cu display-ul asta. El in sine nu e rau, dar dupa jumatate de an chiar m-am saturat.


#26138
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 lex404, on 24 mai 2015 - 23:36, said:

Uitati o chestie foarte nasoala la S4

Si nu se intalneste doar in meniul KK. Ci si in L, si cand citesti alb pe negru, alb pe albastru, negru pe alb, etc.


Daca nu era treaba asta, l-as mai fi tinut...dar sunt toata ziua cu telefonul in mana si zau ca ma dor ochii.
Oricum, sunt pe profit cu oricat l-as da Posted Image
Zi-mi unde sa intru sa vad ca face asa. In settings nu face si e negru pe alb (5.0.1), am incarcat o pagina de ziar online, negru pe alb, si nu face ca in video.

#26139
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Negru pe alb se observa mai greu. Dar alb pe negru e groaznic.ex aplicația amazon kindle. Sau cand derulezi paginile pe forum, la marginile elementelor.

Asta se cam intampla peste tot, nu doar la scris. Cu updateul la L au mai dres busuiocul in meniuri dar in rest...ramane acelasi display. Prima data credeam ca am eu telefon defect, dar toate 3 s4 care le aveam in casa faceau la fel. Si dupa am citit pe xda..

#26140
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010

 Mur_, on 24 mai 2015 - 23:46, said:


Zi-mi unde sa intru sa vad ca face asa. In settings nu face si e negru pe alb (5.0.1), am incarcat o pagina de ziar online, negru pe alb, si nu face ca in video.
Cred ca display-ul din video e cam busit nici s4 asta al meu nu face asa ceva. Mie nu imi plac culorile ca sunt prea saturate si folosit mult timp intr-adevar te cam dor ochii de la culorile alea e deranjant fata de un ips

 lex404, on 24 mai 2015 - 23:51, said:

Negru pe alb se observa mai greu. Dar alb pe negru e groaznic.ex aplicația amazon kindle. Sau cand derulezi paginile pe forum, la marginile elementelor.

Asta se cam intampla peste tot, nu doar la scris. Cu updateul la L au mai dres busuiocul in meniuri dar in rest...ramane acelasi display. Prima data credeam ca am eu telefon defect, dar toate 3 s4 care le aveam in casa faceau la fel. Si dupa am citit pe xda..
O sa analizez si eu mai maine mai mult ca m-ai facut curios. Nu mai tin minte ca nu am mai folosit de mult un telefon.cu amoled pentru mai mult timp decat o butonare usoara

#26141
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Am avut lumia 820, tot cu amoled si nu facea asa :D


Ps. Se numește Display smearing


Uita-te la scris cand derulezi sa vezi ca lasa urma. Mica dar destul de sesizabila... cu cat ii scrisul mai mare, cu atat si urma e mai mare..

Edited by lex404, 25 May 2015 - 00:01.


#26142
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007

 sclifositu, on 24 mai 2015 - 23:30, said:


Haha auzi ca z1 nu e mai bun decat s4. In primul rand vorbeam de specificatiile hard nu de display. Uita-te la um tft pe z1 si apoi sa zici ca e de toata jena. Iti pun tft-ul asta langa orice ips si nu iti dai seama de diferenta cat despre amoledul de pe samsung de zici ca sunt pictate culorile crede-ma ca nu ma atrage deloc. Ia un z1 in mana si cauta-ma dupa. Sa nu mai vorbesc de materiale si de conatructie, rezistenta la apa etc. Auzi mai slab decat s4 haha buna asta
e clar z1 e mama telefoanelor si ecranul e cu 100 de ani inaintea amoledului.
ne lasi?
Pe bune, m-am plictisit de z1-ul tau.
vis-a-vis de g2, in afara de baterie ce e mai bun?  Dar nu-mi raspunde.

 sclifositu, on 24 mai 2015 - 23:30, said:


Haha auzi ca z1 nu e mai bun decat s4. In primul rand vorbeam de specificatiile hard nu de display. Uita-te la um tft pe z1 si apoi sa zici ca e de toata jena. Iti pun tft-ul asta langa orice ips si nu iti dai seama de diferenta cat despre amoledul de pe samsung de zici ca sunt pictate culorile crede-ma ca nu ma atrage deloc. Ia un z1 in mana si cauta-ma dupa. Sa nu mai vorbesc de materiale si de conatructie, rezistenta la apa etc. Auzi mai slab decat s4 haha buna asta
e clar z1 e mama telefoanelor si ecranul e cu 100 de ani inaintea amoledului.
ne lasi?
Pe bune, m-am plictisit de z1-ul tau.
vis-a-vis de g2, in afara de baterie ce e mai bun?  Dar nu-mi raspunde.

 sclifositu, on 24 mai 2015 - 23:38, said:


IPS-ul este cel mai bun si realist display.
daca zici tu, nu te contrazic. Da-le un mail si celor care fac teste folosind scule care masoara parametri. Poate le explici tu cum sta treaba, realist.

#26143
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 sclifositu, on 24 mai 2015 - 23:38, said:

Stai linistit nu incerca sa le explici de ce nici un producator in afara de samsung nu foloseste la ora actuala pe modele hi-end amoled. IPS-ul este cel mai bun si realist display.

Desigur, Moto X si Nexus 6 sunt niste modele foarte low-end, la fel ca si LG G-Flex II. Da, IPS-ul are o acuratete foarte mare, dar incepand de la S5, Note 4 si urmand cu S6, acuratetea AMOLED-urilor de pe aceste telefoane este cea mai buna. S4 distorsineaza culorile mult mai putin decat S3 sau S2. Stii tu ceva, dar mai mult din auzite.

#26144
tzacan3l

tzacan3l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,717
  • Înscris: 15.04.2013

 alexetm, on 24 mai 2015 - 19:41, said:

Buna, am o problema am un s4 si nu se mai aude in difuzorul de jos se aude in ala de sus de la ureche cand ascult muzica sau orice altceva,,stie careva cum pot sal fac ? Mulțumesc
Service si alt difuzor :)

#26145
TanaseR17

TanaseR17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 29.10.2013

 alexetm, on 24 mai 2015 - 19:41, said:

Buna, am o problema am un s4 si nu se mai aude in difuzorul de jos se aude in ala de sus de la ureche cand ascult muzica sau orice altceva,,stie careva cum pot sal fac ? Mulțumesc
Am patit si eu , prima data tot dadeam wipe cache si isi revenea , dar tot persista , pana am schimbat soft-ul , acum am DBT 5.0.1 si nu mai face .
Pe 5.0.1 a inceput sa-mi faca faza asta , nu e necesar sa te duci in service cu el sa dai banii aiurea .
Cel mai enervant era ca numai auzeam alarma dimineata Posted Image

Edited by TanaseR17, 25 May 2015 - 12:21.


#26146
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010

 remvirg, on 25 mai 2015 - 00:11, said:

e clar z1 e mama telefoanelor si ecranul e cu 100 de ani inaintea amoledului.
ne lasi?
Pe bune, m-am plictisit de z1-ul tau.
vis-a-vis de g2, in afara de baterie ce e mai bun?  Dar nu-mi raspunde.


e clar z1 e mama telefoanelor si ecranul e cu 100 de ani inaintea amoledului.
ne lasi?
Pe bune, m-am plictisit de z1-ul tau.
vis-a-vis de g2, in afara de baterie ce e mai bun?  Dar nu-mi raspunde.


daca zici tu, nu te contrazic. Da-le un mail si celor care fac teste folosind scule care masoara parametri. Poate le explici tu cum sta treaba, realist.

Aberezi rau nu am zis ca z1 e cel mai bun am discutat de telefoane mai bune decat S4 (asta nu inseamna ca daca e mai bun decat s4 un telefon e cel mai bun, doar daca voi credeti ca s4 e miezul) care le iei cu bani mai putini decat cer multi pe s4 sau la aceeasi bani. de aici a venit discutia cu z1, lg g2 etc. dar voi cititi printre randuri si va dati cu parerea. ori citesti toata discutia ori abtine-te. Si in legatura cu G2 cu ce e mai bun in afra de baterie decat s4 ?! bai baiatule cand pui astfel de intrebari imi dau seama cu cine vorbesc si cat de laic esti in telefoane, nici nu are rost sa vorbesc cu tine oricum iti zic ca sa nu mai rada si altii de tine pe viitor, atat z1 cat si g2 au urmatoarea generatie de procesoare adica snapdragon 800 dupa s4 care foloseste snapdragon 600 si sunt tactate la 2.2 gHz . Un alt aspect este placa video care reprezinta 99% din performantele in jocuri si grafica care este o generatie peste adica adreno 330 vs adreso 320 de pe s4. Cat despre display G2 are unul din cele mai frumoase diaplay-uri puse pe un telefon adica True HD-IPS + LCD de 5.2 inch. Si nu mai zic de baerie ca vad ca asta stiai deja.

In legatura cu amoled-ul nu trebuie sa dau nici un email baietasi ce ti-am zis eu stiu toti producatorii de telefoane de ce crezi ca toti folosesc IPS si nu folosesc amoled ? nu te intrebi si tu asa putin ? e greu sa gandesti putin intr-adevar. de ce crezi ca HTC care este unul din cei mai mari producatori de telefoane dupa ce a folosit pe HTC one s super amoled-ul a renuntat la el direct ? acum doar firme de rahat chinezesti gen allview mai folosesc amoled-ul si inca cateva no-name. Cand apple o sa puna amoled pe iphone-uri o sa dea faliment compania.

Edited by sclifositu, 25 May 2015 - 12:46.


#26147
monk teo

monk teo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 06.12.2006
Dupa a grea decizie si lungi consultari (si testari) am decis sa raman la iubitul S4 , de ce ?
4 zile am avut cate unul in teste si intradevar merg belea (nu am apucat sa le pun dualboot si nici cate 2 sau 3 rom-uri cum am pe S4 dar trebuiau date inapui)
Note 4 - super telefon-tableta , prea mare pentru gustul meu (daca il bagi in buzunarul de la pantaloni ai o mare problema) in rest a fost prima optiune cu care a-si fi facut schimbul de telefoane.
S6 si S6 Edge - ok ca marime super specificatii dar baterie vax 2550 mah si neschimbabila (la S4 am una de 3800 mah cu spate original si una de 5700 mah cu spate marit) + problem citite in topical de S6

PS , este parerea mea personala si gusturile nu se discuta

#26148
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007
@sclifositule, exact asta spuneam si eu, sa nu te mai chinui sa ne vorbesti.
z1 si g2 vs s4 dpdv al procesoarelor si chipului grafic ... poate te uiti si la data lansarii.
cand vb de g2 poate ne povestesti si de functionarea pe post de gps (pt mine e mai important decat diferenta de scor in teste si benchuri), dar nu chiar acum. Intai mai fa un test sa vezi frecventa procesorului, vezi poate iese mai mult.
htc a renuntat la amoled. Ok. Se si vede ce bine le merge, au un management f performant. In ritmul actual mai au 2 ani maximum pana la faliment.

Edited by remvirg, 25 May 2015 - 14:41.


#26149
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010
ce treaba are data lansarii eu am comparat preturile, de ce sa iau un telefon mai vechi si mai slab la banii unuia de generatie mai noua si mult peste. ba fara suparare dar esti total pe langa. Si acum arunci batu cu gps-u haha nu am folosit niciodata telefonul pe post de gps la fel cum nu am sa il folosesc nici pe post de aparat foto. pentru astea doua am "scule" dedicate.
In legatura cu htc iar esti total dezinformat in 2013 cand a aparut htc one si galaxy s4, htc-ul a fost declarat cel mai bun telefon al anului din toate punctele de vedere http://www.t3.com/ne...one-of-the-year si asta nu am zis-o eu ci oameni specializati in asa ceva. cauta pe google phone of year 2013 si arata-mi si mie un singur top unde s4 e pe primul loc. asta spune mult despre acest telefon si nu te mai imbata cu apa dulce mai bine spala-te cu ea pe ochi sa te trezesti.

Edited by sclifositu, 25 May 2015 - 15:01.


#26150
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai e clar, daca tu nu folosesti GPS, nu foloseste nimeni. Pe "scula dedicata" ai  Waze, asa, ca idee?. Si nu-mi spune, tu esti tot timpul cu DSLR-ul dupa tine, ca un adevarat...

#26151
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007
Data lansarii te ajuta sa intelegi de ce unii au folosit snapul 600 si altii 800. Atat.
Pai daca folosesti smartul doar pe post de telefon de ce te intereseaza procesorul si performantele grafice?
Pt jocuri de ce nu ai o scula dedicata?
vis-a-vis de htc priveste datele financiare actuale. Daca scot asa telefoane minunate, mult peste concurenta de ce se duc in cap dpdv financiar?
Ai vreo statistica privind vanzarile m7 vs s4? Esti invitat sa o prezinti. Si recunosc, m7 a fost reusit.
ps, eu nu sunt ba cu tine.

Edited by remvirg, 25 May 2015 - 15:10.


#26152
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010

 filip.serban, on 25 mai 2015 - 15:05, said:

Pai e clar, daca tu nu folosesti GPS, nu foloseste nimeni. Pe "scula dedicata" ai  Waze, asa, ca idee?. Si nu-mi spune, tu esti tot timpul cu DSLR-ul dupa tine, ca un adevarat...

treaba cu gps e un rahat 99% il folosesc doar asa de chestie pentru ca ei ies din oras o data pe an si atunci se duc la mare de parca imi trebuie gps sa ajung in constanta. daca iesi din tara da, ai nevoie de gps sau daca faci experditii in tara in diferite orase, sate, catune etc. dar atunci cu siguranta ai gps dedicat si nu stai cu telefonul in geam. cat despre camera nu sunt pasionat de foto, am camera dar nu o folosesc decat in concedii, cu telefonul nu fac decat poze ocazionale si nu am nevoie de cine stie ce calitate. telefonul este facut pentru altceva nu pentru a face poze cu el sa a il folosi pe post de gps. si oricum ma indoiesc ca la capitolul gps s4 ar fi mai bun decat alte telefoane, nu vad ideea 99% sunt la fel deci ....

#26153
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007
Am inteles de ce nu-ti trebuie gps pe tel. Daca nu mergi decat pana la piata...
De exemplu eu mai vizitez orase prin ue (perpedes) si nu mi-ar place sa merg cu gpsul dedicat dupa mine.
pt camera, ce sa spun, imi place sa fac instantanee, in special cu familia. Si sincer, fiimiu de 2 ani nu ma asteapta sa aduc dslrul.
revin cu intrebarea, pt ce consideri tu ca e facut telefonul daca te intereseaza atat de mult performantele procesorului si chipului grafic din moment ce ai scule dedicate pt orice?

Edited by remvirg, 25 May 2015 - 15:17.


#26154
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010

 remvirg, on 25 mai 2015 - 15:09, said:

Data lansarii te ajuta sa intelegi de ce unii au folosit snapul 600 si altii 800. Atat.
Pai daca folosesti smartul doar pe post de telefon de ce te intereseaza procesorul si performantele grafice?
Pt jocuri de ce nu ai o scula dedicata?
vis-a-vis de htc priveste datele financiare actuale. Daca scot asa telefoane minunate, mult peste concurenta de ce se duc in cap dpdv financiar?
Ai vreo statistica privind vanzarile m7 vs s4? Esti invitat sa o prezinti. Si recunosc, m7 a fost reusit.
ps, eu nu sunt ba cu tine.

Statistici au cei care au declarat m7 telefonul anului eu nu am nevoie de statistici. Si nu ma intereseaza nici procesorul si nici altceva la un telefon astea au fost un exemplu la treaba cu " la ce capitol e mai bun x1 si g2 decat s4 ". Pe mine ma intereseaza la un telefon sa se simta bine in mana, materiale de calitate si feeling placut sa dea senzatia de premium si ma mai intereseaza sa se miste bine, fara lag, fara crash-uri si alte rahaturi adica sa aibe android cat mai nativ si nu incarcat aiurea, iar s4 sta execrabil la ambele capitole si daca mai pui si partea hardware atunci clar nu merita banii ca asta a fost ideea de la inceput, pretul lui.
PS: dl ba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate