Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#3187
Aurel123

Aurel123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2014

 dionescux, on 10 septembrie 2023 - 19:29, said:

Ce boala este asta la vinete? Anul asta cam 90% din recolta a avut culoarea asta:


IMG_5861.jpeg

plantele in sine nu par afectate de nimic, fructele in schimb au culoarea asta inca de mici …

Fie genetica(nu prea cred), fie fertilizarea. Dar n-am vazut nici soi si nici hibrid care sa faca asa. In urma cu 20 de ani, ne faceam singuri semintele de vinete. Fara samanata de baza, decat o buna selectie. Nu aveau aceasta culoare. Erau negre pana lovea paianjenul sau vreo boala de sol. Sau ca n-ai avut suficienta masa foliara. Pentru ca boala sau pentru ca paianjen, acarieni.

 cumparator, on 23 aprilie 2023 - 10:27, said:

Asa arata rosiile care sunt pe duca, e distrusa tulpina la baza.
Ca sa se stie, poate foloseste si altcuiva. Am dat cu Basamid acum 1 luna, am acoperit cu folie. A fost foarte cald atunci, cateva zile, dupa care s-a facut frig.
Am scos folia dupa 3 saptamani, am pus mranita, am dat cu motosapa si am acoperit cu folie de mulcire. Dupa vreo 3 zile am plantat rosiile.

N-ai avut temperatura in sol. Basamidul nu si-a facut treaba la putine grade in sol raportat la mai iunie iulie cand se face treaba asta.

Odata cu administrarea basamidului, se seamana 1 2 alveole de salata verde. Dupa inlaturarea foliei, se aereaza pamantul si se planteaza salata tot la 3 4 zile, tot cate 3 4 5 plante.  In momentul in care nu mai moare salata, poti planta restul. Valabil si pt Nemasol sau alti dezinfectanti.

Mai bio, in mai iunie, frezati solul, irigat masiv, acoperiti solul cu mulch transparent si inchideti solarul 2 3 saptamani. Se va face termic, e ok pt uz casnic.

#3188
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Tu ai folosit basamid? Sau nemasol, etc?

#3189
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006

 Aurel123, on 01 octombrie 2023 - 12:42, said:

N-ai avut temperatura in sol. Basamidul nu si-a facut treaba la putine grade in sol raportat la mai iunie iulie cand se face treaba asta.

Odata cu administrarea basamidului, se seamana 1 2 alveole de salata verde. Dupa inlaturarea foliei, se aereaza pamantul si se planteaza salata tot la 3 4 zile, tot cate 3 4 5 plante.  In momentul in care nu mai moare salata, poti planta restul. Valabil si pt Nemasol sau alti dezinfectanti.

Mai bio, in mai iunie, frezati solul, irigat masiv, acoperiti solul cu mulch transparent si inchideti solarul 2 3 saptamani. Se va face termic, e ok pt uz casnic.

Nu stiu de ce au murit rasadurile.
Dar basamidul si-a facut treaba, nu am avut tuta pana in iulie cand, nu stiu de ce si de unde, a aparut din nou. Acum e plin. O sa mai dau si promavara viitoare cu basamid.
Chestia e ca nu poti sa dai in mai, trebuie sa treaca mai multe saptamani pana cand poti sa plantezi si se face prea tarziu.

Edited by cumparator, 01 October 2023 - 18:44.


#3190
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Din ce am discutat cu cativa dintre solaristii din zona mea am inteles ca anul asta atacul de tuta a debutat relativ tarziu si slab, chiar incepusera sa spere ca scapa. Nu a fost asa
Personal cred ca faptul ca ai aplicat Basamid nu are nici o legatura cu faptul ca nu ai avut tuta pana in iulie

#3191
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

 validoe, on 01 octombrie 2023 - 19:07, said:

Din ce am discutat cu cativa dintre solaristii din zona mea am inteles ca anul asta atacul de tuta a debutat relativ tarziu si slab, chiar incepusera sa spere ca scapa. Nu a fost asa
Personal cred ca faptul ca ai aplicat Basamid nu are nici o legatura cu faptul ca nu ai avut tuta pana in iulie

Eu i-am spus asta din primăvară și pe parcursul sezonului am mai făcut referire la aspectul asta când am menționat efectele tratamentului meu cu basamid.
Știu oameni care anul trecut au avut dezastru și anul asta au avut primele semne în iulie.
Tocmai de aceea am fost rezervat cu concluziile în ce privește basamid ul.

Ca tot veni vorba as spune ca dpmdv nu e doar un tratament relativ discutabil dpdv al eficientei ci as spune ca poate fi chiar mai rău decât atât, nu adică nundoar scump și prost și fără rost.... E posibil sa facă, nu dacă face, mai mult rău decât bine.

De ce spun asta?
Am zis pe parcurs ca în afara de capitolul tuta,  la care îmi e greu sa am concluzii relevante, teoretic basamid ul mai face și alte lucruri, cele mai importante fiind distrugerea ciupercilor patogene din sol și parțial a semințelor de buruieni,  distrugerea altor dăunători din sol.

Dacă în privința insectelor, altele decât tuta, am avut aceleași dubii ca și în cazul acesteia(am găsit greieri și alte cele când am ridicat folia de pe sol, nu deși în acea perioada acele insecte nu mișună încă pe afara, deci clar erau din solar), iar în privința semințelor de buruieni afectul nu e nici pe departe cel presuous(probabil greșit), nefiind în fapt decât un erbicid similar celor preemergente doar ca mai prost, adică îți ia doar ce germineaza atunci când îl aplici, în cazul ciupercilor per total efectul dpmdv este unul aproape dezastruos.

Nu am avut asemenea probleme cu bolile vasculare la ardei niciodată.
Vorbesc doar de hibrizi, buni sau foarte buni, în diverse zone din solar și adică imposibil sa vorbim de porțiuni netratate sau de condiții locale speciale pe anumite rânduri sau zone(umiditate mare pe un rand, pe o porțiune în care solul e poate aparte samd)

Nu spun ca eu m-am preocupat în mod special de aspectul asta al bolilor de sol, ma refer în primul rand la o grija deosebita pt irigare... Spun doar ca au fost condiții în cel mai rău caz similare cu anii trecuți.
Cu toate astea acum la final de an concluzia e ca a cam fost varza.

Ca o prima impresie, pare ca într-adevăr basamid ul a făcut ceva în sol de vreme ce apar asemenea efecte.
Fie ca a omorât ciupercile benefice și au rămas mizerie fie ca a omorât tot dar ciupercile nasoale au fost mult mai harnice sa recolonizeze primele locul virgin, e absolut irelevant, concluzia e ca tratamentul mai rău a făcut din acest punct de vedere.
Per Total, dacă tratamentul asta ar fi mult mai ieftin POATE ca ar fi de luat în seama, nu cu toate neajunsurile aparente/incertitudinile.

Dacă ar costa 50- max 100 lei per 100mp, pt solariile mici, de familie, poate ca ar fi de luat în considerare deși perioada aia de așteptare pe care o implica utilizarea sa încurcă rău și e în sine o foarte mare problema... (asta mai cu seama ca solarul familial de obicei ar cam trebui sa fie permanent plin și perioadele de utilizare se suprapun cu perioade critice în cultura).

Dar când tratamentul costa 1 euro/mp e nu doar foarte discutabila oportunitatea, având în vedere treaba cu bolile de sol devine un mare NU.

Este posibil ca în condițiile unei scheme tehnologice mult mai complexe, care include foarte multe tratamente și administrări de diverse lucruri din categoria îngrășăminte, stimulatoare șamd.... Sa fie util un asemenea tratament, nu dacă însă îl privești ca pe un instrument care poate fi util în sine, singur, fără 100 de alte chestii pe lângă el, în care mod cert nu se apropie de asa ceva, nu dimpotrivă.



#3192
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012
mie intotdeauna mi-a fost "frica" de acest basamid ca ar distruge si tot ce e bun in sol si nu l-am folosit inca.
Am mai vazut lume care foloseste radius SL, nu stiu cum o fi asta, dar daca basamid nu face mare lucru, nu stiu ce ar putea sa faca el.
Eu am fuzarioza si  afara si in solar, doar ardeii sunt afecatati, nu mai vorbim de virusul mozaic de care nu ma mai scap din toata gradina. Speram sa scap cu basamid..dar aparent nu mai stiu daca nici asta nu e o solutie.

Edited by althea, 07 October 2023 - 08:23.


#3193
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
La mine colcaiau tutele in martie. Zburau prin solar si daca zgariai pamantul le vedeai acolo cum misca. Cum sa le las asa?
E clar ca basamidul le-a omorat. Nu puteai sa respiri in solar, era imposibil sa ramana ceva viu.
Cu ce altceva se poate da? Anul asta presupun ca o sa fie la fel.

#3194
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
Poate va fi o iarna grea .... ceea ce nu prea cred

#3195
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012

 cumparator, on 02 octombrie 2023 - 14:02, said:

La mine colcaiau tutele in martie. Zburau prin solar si daca zgariai pamantul le vedeai acolo cum misca. Cum sa le las asa?
E clar ca basamidul le-a omorat. Nu puteai sa respiri in solar, era imposibil sa ramana ceva viu.
Cu ce altceva se poate da? Anul asta presupun ca o sa fie la fel.
eu am problema cu tuta doar din august ( nu stiu de ce si de unde apar) pana atunci nu am. Sper sa nu zic intr-un ceas rau

#3196
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

 gabiroa, on 02 octombrie 2023 - 18:44, said:

Poate va fi o iarna grea .... ceea ce nu prea cred
Se poate să avem surprize-surprize!

#3197
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
Da, nu prea cred. In plus, prostiile astea rezista si la ger.

 vladuzz7, on 02 octombrie 2023 - 19:26, said:

eu am problema cu tuta doar din august ( nu stiu de ce si de unde apar) pana atunci nu am. Sper sa nu zic intr-un ceas rau

Nici eu nu inteleg ce fac pana apar. La mine n-am vazut  nici urma de tuta din martie pana in iulie. Am si folie in solar, adica foarte putin pamant unde s-ar putea ascunde.
Cred ca au venit din alta parte, doar ca vecinii aia putini pe care ii am n-au avut tuta.

Edited by cumparator, 02 October 2023 - 21:46.


#3198
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 21.11.2021
De un timp caut sa deslusesc si sa inteleg simptomele bolilor la tomate.Pe forum, urmarind experienta celor pasionati,impatimiti de acest subiect si intrand pe diverse pagini web italiene si americane,cu traducerea lui Gogu.
Intentia era sa combin simptomele intr-un tabel si sa propun urmarirea lor in cadrul natural al fiecaruia dintre noi,cei de pe forum,pt a ajunge la concluzii cat mai corecte care sa ne faca viata mai usoara.
Fuzarioza,verticilioza,mana,alternarioza,putregai cenusiu etc,oprindu-ma pt ca am dat peste portalul ephitya.inrae:culturi-rosii-identificare boli...
Nu o mai lungesc si spun ca,desi aidoma facultatilor din diverse state americane prezinta simptome(inclusiv poze),dau in plus si doua modalitati de identificare(diagnostic) al bolilor:1-diagnostic ghidat si 2-diagnosticare imagini.
Dau 2 exemple.
I-imagini cu frunze.
1.Poz 4-decolorari frunze;
2.-poz 3
3.poz 1.
Diagnostic-Ofilirea fuzariana fol(fuzarioza) -Fusarium oxysporum.
II-Radacini si colet
1.Poz1-rumenire(maronire) radacini;
2.Poz 4 si 10.
Diagnostic:fuzarioza-putrezirea radacinilor si coletului(forl)-fusarium oxysporum radici....
Daca se poate,cei care vor implementa aceste informatii sa prezinte reusitele pt a da o forma finala fiecarei boli.
Va rog,in mod deosebit pe cei cu experienta(nu ma numar printre ei),inclusiv pe cei care, de prea multa vreme,ne-au parasit(in strictul sens al cuvantului) si de care,eu cel putin,m-am atasat urmarindu-i.
In masura in care insa,aceasta cale este verificatea si nu merita a fi urmata,va rog sa va pronuntati si voi continua cu prima,cea greoaie si istovitoare.
Va multumesc pt ca ati avut suficienta rabdare.

#3199
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
A folosit careva Agrobion? Am citit cate ceva despre el si nu stiu de ce parca nu imi inspira prea multa incredere? Regleaza fotosinteza prin nu stiu ce chestii. De-aia intreb poate a folosit cineva si a tras ceva concluzii

#3200
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 gabiroa, on 07 decembrie 2023 - 15:56, said:

A folosit careva Agrobion? Am citit cate ceva despre el si nu stiu de ce parca nu imi inspira prea multa incredere? Regleaza fotosinteza prin nu stiu ce chestii. De-aia intreb poate a folosit cineva si a tras ceva concluzii
Salut,
Am cumparat eu anul trecut Agrobion de la Pepinierele Roman si am folosit schema completa dar nu am fost incintat de rezultate.
Pina anul trecut foloseam Bionat care e cam acelasi lucru dar la jumatate de pret si la mine in livada avea efect mai bun o sa ma reintorc la el.

Cu ce putem inlocui Balegarul ca si fertilizant din gradina de legume.... ca la mine in zona nu prea mai are nimeni animale si nu mai gasesc ingrasamant natural.

Edited by EternalPain, 26 January 2024 - 13:32.


#3201
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Cu pelete de găinat.
Te apuci și îți crești păsări, poți folosi și complexe chimice cu măsură pentru o fertilizare de baza... Îți pui mulci pe unde cultivi și ala va deveni compost în timp, îți faci compost șamd.

Nu degeaba o parte a agricultorilor iese în strada.... Ușor ușor încep sa vadă și oamenii care nu au treaba cu agricultura cam care sunt realitatile pentru mulți din cei care ne produc mare parte din hrana...

#3202
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
Eu anul trecut am facut fertilizarea de baza cu peleti de-aia de gaina ( Plantella ca de-aia am gasit mai convenabil ). Dupa aia am avut un litru de Tomato Grow si dadeam la 2 saptamani cu el odata cu insecticidele. Am mai avut o galeata de 20 de cenusa de lemn de la gratare si am pus cateva linguri la fiecare planta si am fost multumit de cum au mers. Am facut o greseala cand am vazut plosnitele mici si nu am dat cu ce trebuia si mi-au cam patat ardeii. Si mai spre sfarsitul verii m-am cam plictisit de stropit si am luat o pauza cam mare desi vazusem ca a aparut tuta. In scurt timp mi-a mancat tuta rosiile de n-a mai ramas nimic nici gogonele nu am avut si alea erau intepate. Asa cum sunt pozele alea pe net cu ravagiile facute de tuta asa aratau si ale mele. Dar in rest a fost bine, si la anul vreau sa fiu mai atent cu stropirile. M-am inarmat cu insecticide, mi-am luat si ulei horticol. Vedem cine castiga lupta

Edited by gabiroa, 26 January 2024 - 19:54.


#3203
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
eu am pierdut lupta de vreo 3 ani. o sa incerc la anul cu folie de mulcire, sa reduc presiunea pupelor.

#3204
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019

 EternalPain, on 26 ianuarie 2024 - 13:33, said:

Salut,
Am cumparat eu anul trecut Agrobion de la Pepinierele Roman si am folosit schema completa dar nu am fost incintat de rezultate.
Pina anul trecut foloseam Bionat care e cam acelasi lucru dar la jumatate de pret si la mine in livada avea efect mai bun o sa ma reintorc la el.

Pt ca aveam de gand sa folosesc anul asta Agrobion iar tu ai propus Biomat m-am gandit sa studiez putin problema.
De folosit nu l-am folosit pe nici unul, dar aveam referinte bune pt agrobion, ca vazusem rezultatele la un cunoscut la vita de vie. Eu eram interesat in primul rand pt aportul de magneziu si partial de azot, pt ca anul trecut am avut probleme cu deficit de magneziu atat la vita de vie cat si la un soi de tomate. La vita de vie efectul deficitului de magneziu poate fi dezastruos pt ca pe langa slabirea fotosintezei duce la probleme foarte mari la legarea florilor, in special la muscat ottonel. In privinta azotului la vita de vie, in ani trecuti faceam o fertilizare faziala cu azotat de amoniu inainte de inflorit, dar am constatat, cu toate ca dadeam putin (echivalent cu 75 kg/ha/5000 butuci), ca la mine era totusi prea mult, asa ca m-am gandit ca un foliar cu ceva azot ar fi suficient.
Cam asta fiind contextul si studiind problema utilizarii unuia din cele doua am observat ca biomatul pe langa ca are un pret mai bun, are si o compozitie cu concentratii de pana la 10 ori mai mari decat agrobionul la unele elemente printre care si magneziu, asa ca si optiunea mea este pt biomat.
Multumesc mult pt informatie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate