Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#6463
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
Depinde ce vrei sa faci cu ea. Aia cu talere toaca mai bine daca ai intentia de a culca balariile, pentru lucrari de calitate si recuperarea ierbii o recomand pe cea cu cutite doar daca terenul este drept.
Daca cea cu cutite este ce iti trebuie atunci asigura-te ca are ambele cutite mobile. Sunt doua tipuri constructive, unele care au amplitudine mica la cutite si ele se misca in contrasens (alea sunt ok) si altele care au bara de cutite de jos fixa si cea de sus mobila, asta induce vibratii de amplitudine mare si in doua ore se dezmembreaza motorsapa.
Daca e cu bara de cutite de jos fixa atunci mergi pe cea cu talere.
Eu spun din ce am testat nu din ce am auzit, decizia iti apartine.

#6464
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Imi spun doar experienta, nu dau sfaturi; posibil sa fiu subiectiv.

O diferenta intre ele ar fi ca cea cu talere taie "mai sus", dupa parerea multor utilizatori, dar mie imi pare mai robusta la maracini, lastari, musuroaie, etc; din asta am eu si sunt multumit de ea; am achizitionat separat cutite de genul: https://www.olx.ro/o...html#d7eda2a547

Nu prea am incredere in cele cu dinti ieftine; mecanismul de antrenare a dintilor e mai complex; un amic a avut multe belele cu mecanismul ala, la o motocositoare dedicata si destul de scumpa la vremea ei; a renuntat la ea, desi motorul era ok.

Cu stima,
Liviu

#6465
valimoraru

valimoraru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.03.2018

 liviu9, on 05 mai 2018 - 13:19, said:

Imi spun doar experienta, nu dau sfaturi; posibil sa fiu subiectiv.

O diferenta intre ele ar fi ca cea cu talere taie "mai sus", dupa parerea multor utilizatori, dar mie imi pare mai robusta la maracini, lastari, musuroaie, etc; din asta am eu si sunt multumit de ea; am achizitionat separat cutite de genul: https://www.olx.ro/o...html#d7eda2a547

Nu prea am incredere in cele cu dinti ieftine; mecanismul de antrenare a dintilor e mai complex; un amic a avut multe belele cu mecanismul ala, la o motocositoare dedicata si destul de scumpa la vremea ei; a renuntat la ea, desi motorul era ok.

Cu stima,
Liviu
merge sa cosesti fan sau lucerna cu ea la ses?un hectar?taie la 5 cm?

#6466
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Cred ca, asa cum am prevazut cuplajul, taie cam la 7-10cm, toaca orice, inclusiv puieti pana la 2,5cm diametru; am cuplat-o la motosapa, prin cele 2 bolturi in locul rotii de sprijin; ultima data am avut-o cuplata pe un singur bolt si mi-a permis o copiere mai buna a terenului; daca apas mai mult pe coarnele motosapei, pot cosi  in fata la rasul pamantului; uneori mai si "prasesc"; terenul meu este in panta; randamentul, zic eu ca este destul de bun ca timp; viteza intai cu acceleratia la maxim - sunt sigur ca taie, nu culca, dar ma cam alearga...ar trebui roti de transport mai mici sau montat un reductor cu lant Gall gen Robix; ori carucior cu scaun; motorul e foarte putin solicitat; doar daca se infasoara rugi, carpe si alte balarii pe tamburi, trebuiesc curatati.

Poate ma insel, insa am o dilema: de ce as avea interesul sa cosesc la "rasul pamantului" sa iau si bete; din cate imi aduc aminte ca fost posesor de capre, oi si vaca (pe vremea cand eram copil), animalele cauta varfuri de plante (partea de sus) , nu prea se inghesuie la cotoare (partea de jos); asta asa ca observatie, intrucat acum las fanul sa putrezeasca pe loc - nu am ce face cu el si nici amatori.

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 05 May 2018 - 22:49.


#6467
valimoraru

valimoraru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.03.2018

 liviu9, on 05 mai 2018 - 22:42, said:

Cred ca, asa cum am prevazut cuplajul, taie cam la 7-10cm, toaca orice, inclusiv puieti pana la 2,5cm diametru; am cuplat-o la motosapa, prin cele 2 bolturi in locul rotii de sprijin; ultima data am avut-o cuplata pe un singur bolt si mi-a permis o copiere mai buna a terenului; daca apas mai mult pe coarnele motosapei, pot cosi  in fata la rasul pamantului; uneori mai si "prasesc"; terenul meu este in panta; randamentul, zic eu ca este destul de bun ca timp; viteza intai cu acceleratia la maxim - sunt sigur ca taie, nu culca, dar ma cam alearga...ar trebui roti de transport mai mici sau montat un reductor cu lant Gall gen Robix; ori carucior cu scaun; motorul e foarte putin solicitat; doar daca se infasoara rugi, carpe si alte balarii pe tamburi, trebuiesc curatati.

Poate ma insel, insa am o dilema: de ce as avea interesul sa cosesc la "rasul pamantului" sa iau si bete; din cate imi aduc aminte ca fost posesor de capre, oi si vaca (pe vremea cand eram copil), animalele cauta varfuri de plante (partea de sus) , nu prea se inghesuie la cotoare (partea de jos); asta asa ca observatie, intrucat acum las fanul sa putrezeasca pe loc - nu am ce face cu el si nici amatori.

Cu stima,
Liviu
eu am prorun 900 a care are viteze si pe mare si pe mic .se acctioneazacoasa pe fulia de la motor,motosapa are 2 fulii.pe mare si pe mic.nu stiu ce sa iau,cu dinti sau cu talere.rotile mele sunt 400-8,si la viteza a-2 a pe mic nu cred ca alearga.tu ce motosapa ai?

#6468
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
rotakt 500; e perfect prorun900 pentru talere; dar e doar parerea mea.

#6469
valimoraru

valimoraru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.03.2018

 liviu9, on 06 mai 2018 - 11:42, said:

rotakt 500; e perfect prorun900 pentru talere; dar e doar parerea mea.
se poate modifica sa taie pe la 3-4 cm?
am vb cu Ciprian si a spus ca el mai bine isi lua cu lama,caci a luat cu telere.

#6470
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Acum fiecare trebuie sa-si ia scula corespunzatoare necesarului...problema inaltimii de taiere a mai fost discutata si anul trecut la modelul asta.
O solutie: prinderea cositorii de sasiul motosapei sa fie mai sus si in unghi eventual reglabil, astfel incat talerele sa lucreze oblic, precum elicea elicopterului; ar mai fi prinderea talerelor sub transmisie; asta implica cel putin rotirea casetelor cu pinioane, cu axele de iesire in jos si alte modificari de care nu am idee; plus ca va arunca iarba cosita spre exterior.

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 06 May 2018 - 15:19.


#6471
valimoraru

valimoraru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.03.2018

 l_stoian79, on 30 martie 2018 - 09:25, said:

salutari!
Am o intrebare legat de o bara de cosire: ce intretinere/ungere are nevoie o scula de genul asta?

a402.jpg
20180324_132036.jpg
20180324_132043.jpg

Am luat bara de cosire ptr moto meu, a venit, si m-am uitat pe toate partile sa vad unde e un buson de umplere/golire ulei, sau un sfarc de ala ptr gresat, ceva.... si nimic. As fi curios daca trebuie pusa vazelina pe undeva la o scula de genul asta.  Mentionez ca nu am primit (nu cred ca exista) manual de folosire/intretinere, am primit doar 2 foi cu vederile explodate si codurile de piese.... si factura.
cat a costat?culiseaza ambele lame de taiere sau doar cea de sus?

#6472
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 24.02.2011

 valimoraru, on 06 mai 2018 - 12:58, said:

se poate modifica sa taie pe la 3-4 cm?
am vb cu Ciprian si a spus ca el mai bine isi lua cu lama,caci a luat cu telere.
Inaltimea de taiere este cam mare, cat sa strambe lumea din nas.
Nu se poate modifica sa taie mai jos, deoarece daca se rotesc reductoarele si se monteaza talerele sub bara, atunci se opreste motorul des, din cauza lipsei discurilor de copiere a terenului. Deci, pentru teren lucrat si la ses, categoric recomand cositoare cu bara.

Edited by sandel1, 06 May 2018 - 18:40.


#6473
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Dar daca se pun cutite ondulate ca la rotativa de la tractor?

#6474
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2014
Daca acum 3 ani stiam ca exista bara de cosit pt. curelata nu-mi luam cu talere . Asa cum zice Sandel , taie cam sus si mai si culca iarba...
si lasa o gramada de zmocuri. Arata ca naiba dupa cosit.

#6475
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
In sfarsit cineva care recunoaste ineficienta unei '' scule '' . Eu am cu bara , inca nu am avut ocazia sa o probez , dar sper sa am unde o baga in paine .

#6476
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Eficienta sau ineficienta unei scule e in functie de ce vrei sa faci cu ea; pentru ce imi trebuie mie este foarte eficienta; si am reusit pana la urma sa cosesc fara sa culc iarba, desi scopul e sa "toc" in timp cat mai scurt, cu costuri minime, asa cum am raspuns de fiecare data ; Exista surubelnite pentru mecanici si pentru electricieni; cele mecanice sunt ineficiente in lucrari electrice si invers.

Colegul Gladiatore fara sa vreau sa fiu rautacios, daca cu bara n-ai probat, cu talere ai probat? colegii Sandel si Podar au tot dreptul sa-si spuna oful si respect asta. dar daca nu aveam, tot cu talere imi luam...ca asa ceva imi trebuie mie.
Am scris asta intrucat sunt cam singurul vizat de postul tau si nu vreau sa consideri o reavointa din partea mea.

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 08 May 2018 - 21:15.


#6477
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Prietene , crede-ma ca eu habar nu am ce scule ai tu ca nu ma intereseaza , nu am vizat pe nimeni cu acel post , doar am apreciat sinceritatea colegului , atat .
Si eu sunt o persoana care recunoaste inutilitatea unei scule , chiar daca am dat eu banii pe ia . Sa nu crezi ca mam ofuscat la postul tau , daram vrut sa nu se inteleaga ca as avea eu ceva cu cineva , atat .
Nu am probat nici cu bara nici cu discuri . Am in batatura cu bara , nu am avut timp sa vad ce poate .

Edited by gladiatore, 09 May 2018 - 16:12.


#6478
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Ok sunt eu nesincer, dar măcar vorbesc de scule cu care lucrez, nu de poze.
Cu stima,
Liviu

#6479
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ori nu vrei sa intelegi , ori te faci ca nu vrei . Ce treaba am eu cu sculele care functioneaza ??? Repet , am apreciat sinceritatea colegului , in rest nimic altceva . Chiar nu am chef de cearta . Daca intelegi bine , daca nu ...eu o las asa cum e .

#6480
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Ok am inteles eu gresit, lucru pentru care îmi cer scuze.
Cu stima,
Liviu


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate