Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#5761
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Si fabricantul chinez spune acelasi lucru.

#5762
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012

View Postmettre, on 21 iunie 2017 - 22:50, said:

Ok si acum proba practica:
Este o doamna pe forum care foloseste accesoriu de cosire la un wm1100c daca nu ma insel....in orice caz este o moto pe pinioane.
Sa ne zica dansa daca are probleme....

Da, eu folosesc o astfel de cositoare la un moto WM 1100D - 9CP, cosesc livada 5000 mp de 3-4 ori pe an fara sa strang fan, lucerna etc.
Sunt la al treilea sezon si pot sa afirm ca nu am avut nici o problema cu mersul inapoi si nici cu moto in general.
Nu am desfacut cutia de vitieze sa studiez ce este pe acolo in materie de pinioane, rulmenti, bucse, dar asa pe logica.... atat mersul inapoi cat si mersul inainte tot cu pinioane se realizeaza si nu cred ca pinionul de mers inapoi este este mai slab decat alea de mers inainte.
Totodata modelul acesta de cositoare este oferit si de producatorul Weima pe situl sau si ma gandesc ca nu ar mai fi fost proiectata si oferita spre utilizare daca ar solicita aiurea motocultorul.
Parerea mea este ca pentru o suprafata ca a mea sau chiar si ceva mai mare se preteaza foarte bine. Pentru mai putin de 5000 mp cred ca nu se justifica financiar - este suficienta o cositoare de umar cu ham si cutit ca lumea.

Inconvenientul principal este faptul ca trebuie tinuta actionat permanent maneta de mers inapoi si asta este un pic obositor la brat (trebuie improvizatii/imbunatatiri pentru blocarea manetei). Totodata utilizarea in regim "pietonal" cu un astfel de moto nu este chiar usoara. Pinionarele sunt in general scule puternice si destul de grele - motocultorul te trage dupa el si trebuie sa ai conditie fizica buna sa tii pasul.

Pentru colegul XL700VA, nu stiu daca se potriveste la moto dvs. Proseries 1000, la al meu priza de putere este un ax d=18mm cu canal de pana 6x6.

Edited by luciadevis, 22 June 2017 - 07:11.


#5763
aurelian_rus88

aurelian_rus88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.06.2017

View PostXL700VA, on 18 iunie 2017 - 10:19, said:

Vreau sa stiu daca cineva a pus pe motosapa o cositoare rotativa. Am vazut mai multe anunturi pe olx. Ele arata cam asa:
Attachment 152850295_6_1000x700_cositoare-rotativa-cu-2-discuri-pentru-motocultor-_rev003.jpgAttachment 152850295_8_1000x700_cositoare-rotativa-cu-2-discuri-pentru-motocultor-_rev003.jpg
Pozele sunt luate de pe olx, sper ca cei care le-au postat sa nu se supere ca le folosesc ...
A pus cineva asa ceva pe motosapa? Cat de eficiente sunt? Am in curte niste balarii destul de mari, la care cu clasica motocoasa de umar ma cam chinui. Daca iau asa ceva rezolv problema?
Oare bara asta din fata:
Attachment cosa.jpg
Nu culca balariile inainte de a fi taiate? Si daca le culca, cum le mai taie? Nu trece cumva peste ele?
Cum se comporta daca atinge o piatra, sau un lemn?
Si inca o intrebare, pot sa montezs asta pe ProSeries 1000 (cel clasic de 7CP)?
salut..iarba o culca să o poată baga mai ușor între roti..eu am o asemenea cositoare pe un WM 1100c..e mai practica decât cea cu lama..

View Postluciadevis, on 22 iunie 2017 - 07:03, said:



Da, eu folosesc o astfel de cositoare la un moto WM 1100D - 9CP, cosesc livada 5000 mp de 3-4 ori pe an fara sa strang fan, lucerna etc.
Sunt la al treilea sezon si pot sa afirm ca nu am avut nici o problema cu mersul inapoi si nici cu moto in general.
Nu am desfacut cutia de vitieze sa studiez ce este pe acolo in materie de pinioane, rulmenti, bucse, dar asa pe logica.... atat mersul inapoi cat si mersul inainte tot cu pinioane se realizeaza si nu cred ca pinionul de mers inapoi este este mai slab decat alea de mers inainte.
Totodata modelul acesta de cositoare este oferit si de producatorul Weima pe situl sau si ma gandesc ca nu ar mai fi fost proiectata si oferita spre utilizare daca ar solicita aiurea motocultorul.
Parerea mea este ca pentru o suprafata ca a mea sau chiar si ceva mai mare se preteaza foarte bine. Pentru mai putin de 5000 mp cred ca nu se justifica financiar - este suficienta o cositoare de umar cu ham si cutit ca lumea.

Inconvenientul principal este faptul ca trebuie tinuta actionat permanent maneta de mers inapoi si asta este un pic obositor la brat (trebuie improvizatii/imbunatatiri pentru blocarea manetei). Totodata utilizarea in regim "pietonal" cu un astfel de moto nu este chiar usoara. Pinionarele sunt in general scule puternice si destul de grele - motocultorul te trage dupa el si trebuie sa ai conditie fizica buna sa tii pasul.

Pentru colegul XL700VA, nu stiu daca se potriveste la moto dvs. Proseries 1000, la al meu priza de putere este un ax d=18mm cu canal de pana 6x6.
eu am cosit vreo 3 ani cam 4000 m pătrați cu o motocoasă Stihl FS90..te rupe..nu cred că e varianta cea mai buna..

#5764
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Posthoria100, on 21 iunie 2017 - 22:40, said:

Am intrat direct cu frezele(am un rog 135),prima trecere a fost mai dificila deoarece se infundau cutitele si la cca 50 de m trebuia sa le curat .La a doua trecere am iesit la negru.Vecinii m-au sfatuit sa o cosesc intii sa adun iarba si dupa aia sa frezez.
Sfatul vecinilor nu a fost unul rău !
Eu nu știu cum ai putut merge tu 50 m ?
Din cauza crizei de timp, am pățit și eu ca tine. Dar la mine iarba nu era de 50 cm , ci mai mică (probabil 30), însă depășise porumbul.
La mine rîndul are undeva la 15-18 m.
M-am dus cu motosapa la capul locului și cînd am văzut cît de mare e bălăria (de nu se mai vedea rîndul), mi-am pus mîinile în cap.
Am lăsat motosapa la umbră, am luat sapa și am făcut cărare printre rînduri, apoi am băgat atelaju. Curățăm frezele la capătul rîndului.
Indicat ar fi, cosirea bălăriilor, lăsate pe loc 2-3 zile să se veștejească, iar apoi devin plăpînde. Nu se mai adună pe freze.
Eu am vrut să fac și așa, numai că cele 2-3 zile s-au făcut săptămâni, iar iarba crește cu 10 cm/săptămână. Deci, deflișarea anterioară a devenit inutilă. Sau ... mă rog, utilitatea a fost că nu am găsit-o pînă la brîu.
Attached File  2017_06_13__12_33_37_iarba în porumb.jpeg   95.67K   77 downloadsAttached File  2017_06_13__13_04_33_iarba în porumb.jpeg   116.28K   82 downloadsAttached File  2017_06_13__15_28_41.jpeg   114.35K   88 downloads Attached File  2017_06_13__15_28_53.jpeg   121.37K   85 downloads
După cîteva drumuri, "m-am descălțat". Îmi intrau picioarele în pămînt pînă la glezne.
Attached File  2017_06_13__15_46_52.jpeg   130.71K   85 downloadsAttached File  2017_06_13__16_01_58.jpeg   109.89K   81 downloads
După ce am terminat de dat printre rînduri, am pregătit un loc să pun alte 10 rînduri de porumb.
Am făcut 2 drumuri, încercînd să frezez dintr-o singură trecere ! Mergea foarte greu !
Deși a fost arat cu ceva timp în urmă, trebuia să stau mult pe loc, ca să ia adincime.
Așa că restul suprafeței am făcut-o din 2 treceri. Una superficială și am desțelenit bălăriile, iar cea de a doua am coborît la 30 cm și am pregătit de însămînțat.
Dar nu reușesc din cauza ploi ! :(
Attached File  2017_06_22__10_00_55.jpeg   86.77K   73 downloads

Edited by mcjohn, 22 June 2017 - 09:13.


#5765
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Incercati si freze cu cutite din astea.Nu se incarca cu iarba...

#5766
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011
mcjohn Prima trecere a avut scop taierea sau culcarea ierbi si sa intre citiva cm in pamint.Cutitele fiind mari o lasam sa se incarce pina se mai vedeau 7-8 cm din cutit.Apoi curatam cutitele de iarba ,coceni de porumb si ce mai era prins pe acolo.A doua trecere o faceam cu saprapunere pe jumatatea care s-a frezat anterior,deci exceptind inceputul faceam doua treceri iar la supapunere  lasam sa intre pina aproape de jumatatea axului.Dupa 3-4 zile de la lucrare totul era uscat,doar ici colo cite o buruiana care a scapat de cutite.Am mai avut si citeva rinduri de porumb ramase netaiate in primavara si tot la fel am procedat,direct cu motosapa.Fiind uscati foarte bine in primavara motosapa ia rupt fara probleme si nici nu prea m-au necajit cu infasuratul dupa cutite..In toamna nu aveam nici o sansa cu ei deoarece nu erau  uscati bine.

#5767
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Luciadevis , poate nu știi tu sa folosești fs90ul . eu cosesc 1 ha pe zi cu un fs56

#5768
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Bogdanhbc protecție completă la tot ce se miscă.  Uzare prematură la curele si celelalte.  Atât pentru mers înainte cât si pentru mers înapoi.  Și turație mai mare... În rest super treaba!

#5769
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@razvan_mereu, te-ai repezit cu raspunsul..... cred ca nu ai inteles bine ce am scris eu...... mai citeste odata, dar cu rabdare

In ceea ce privese cositul stiu foarte bine ce inseamna cu Husqvarna, iar daca tu cosesti 1 ha/zi inseamna ca in ziua aia si inca vreo doua dupa nu mai faci nimic altceva sau esti sportiv de performanta.

Edited by luciadevis, 22 June 2017 - 20:31.


#5770
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 23.09.2009
Pentru a starni uimirea satenilor si revolta cainilor ma folosesc de asa ceva;

Attached Files

  • Attached File  Atas.JPG   615.84K   127 downloads


#5771
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Foarte misto

#5772
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Vasile59 sper sa te tina rotile de la carut cat mai mult timp.
La mine au cedat rotile dupa 1-2 km  (roti cumparate de la piata rusilor din Focsani).

#5773
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postrazvan_mereu, on 22 iunie 2017 - 18:39, said:

Luciadevis , poate nu știi tu sa folosești fs90ul . eu cosesc 1 ha pe zi cu un fs56

...aaaa, hectarul ala cati mp are?....

#5774
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Posthoria100, on 22 iunie 2017 - 17:59, said:

Prima trecere a avut scop taierea sau culcarea ierbi si sa intre citiva cm in pamint.Cutitele fiind mari o lasam sa se incarce pina se mai vedeau 7-8 cm din cutit.Apoi curatam cutitele de iarba ,coceni de porumb si ce mai era prins pe acolo.A doua trecere o faceam cu saprapunere pe jumatatea care s-a frezat anterior,deci exceptind inceputul faceam doua treceri iar la supapunere  lasam sa intre pina aproape de jumatatea axului..
Este chinuitor tare cum ai făcut tu.
Ca să merg la întoarce cu o freză pe locul lucrat deja iar cu cealaltă pe locul cu iarbă. Aș merge cu motosapa înclinată. Căci pe latura lucrată frezele vor intra mai mult.
Iar în privința porumbului, da, confirm. Am și uitat de el.
Tractoristul de mi-a arat, a arat cu porumbul pe loc (nu l-am mai strîns anterior), la băgat sub brazdă. Am și uitat de el. Iar acum cînd am frezat nu m-a deranjat deloc. Cred că a putrezit deja.


View Postvasile59, on 22 iunie 2017 - 20:30, said:

Pentru a starni uimirea satenilor si revolta cainilor ma folosesc de asa ceva;
Frumos tare !
Mi-ai dat o idee !
Și eu cînd plec pun sacoșa pe coarne. Iar în sacoșă bag o sticlă cu benzină (de rezervă), una cu apă și cheile (ptr orice eventualitate).
Dar e mai practic sub scăunel !
Mulțumesc de idee !
Attached File  2017_06_14__15_52_11.jpg   1.49MB   70 downloads

Edited by mcjohn, 23 June 2017 - 07:33.


#5775
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
10 000 m pătrați si te asigur ca ii fac dintr-o zi daca e terenul cat de cat drept. Am fost sapt asta in concediu si am dat 1,5 ha intr-o zi si jumatate. Si sigur nu sunt sportiv Posted Image))

Edited by razvan_mereu, 23 June 2017 - 19:47.


#5776
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu nu contest asta, dar poate ar trebui sa iei legatura cu cei de la Guiness Book, poate o pui de ceva premii.

#5777
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Nu cred ca sunt singurul care cosește mult cu o motocositoare . cam atât din aceasta discuție . eu stiu ce fac in fiecare an la sezonul de coasa si nu trebuie sa dovedesc nimanui

#5778
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Bine ca mai traiesti...eu am un prieten care coseste cu un stihl ...pt 5-6 vaci...este al 3 lea an si a spus stop. Nu mai are mijloc.....si nu a cosit 1 hectar intr'o zi niciodata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate