Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#5797
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Pfff, a ramas parcata in solar de atunci, nici nu cred ca mai apuc sa intru cu ea in vie pana saptamana viitoare. O sa incerc deseara o poza cu isprava.

#5798
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Am desfacut la semeringul de la roata stanga. Picura ulei cam mult. I-am scurtat arculetul de strangere. Dar mai lacrimeaza putin. Ori trebuia sa tai mai mult din arculet si sa fie mai fest. oricum o sa cumpar 2 semeringuri sa le schimb pe ambele. am mai purtat azi motocultorul sa ma obisnuiesc cu comenzile. Am mers in toate treptele de viteza mai putin in marsalier. Cu a 6-a fuge de numa. Dar motorasul de 6,5 cp china duce hardughia decat pe loc drept la viteza a 6-a. In schimb in viteza a 5-a am urcat la deal lejer.

#5799
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postciprian_vladis, on 21 iulie 2017 - 21:41, said:

In schimb in viteza a 5-a am urcat la deal lejer.
Daca mai pui si ceva in remorca, parca te vad ca impingi la el !

#5800
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Păi am mers doar cu caruțul de transport. Pentru greutate există celelalte viteze până la 5.

#5801
ViorelSato

ViorelSato

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.04.2016
O intrebare catre cei care au facut remorcuta cu punte auto:ce ati facut cu cilindrii?Au fost lasati goi sau i-ati umplut cu lichid si a-ti astupat gaura de la conducta ermetic?

#5802
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Daca faci cu pompa de frana si cuplezi cilindri o sa aibă o frana beton,la cea de mana,daca faci cu pedala actioneaza un singur sabot din cei doi.

#5803
PetruBucovina

PetruBucovina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2017
Cablul franei de mana nu trage de sabot, ci de o parghie articulata pe un sabot, care prin intermediul unui distantier impinge si celalat sabot. Deci frana de mana actioneaza ambii saboti ai unei roti. Intr-adevar, frana "de serviciu"  este mai moale pe cablu, dar daca pui pompa de frana hidraulica trebuie sa-i pui o pedala cu bratul mai lung pentru a dezvolta presiune mai mare, intrucat nu ai servfofrana. Ca sa raspund la intrebarea initiala, in cazul in care folosesti frana pe cablu, rolul cilindrilor este nul, pistonasele se vor retrage la maxim impinse de ciocul sabotilor sub tensiunea arcurilor de revenire, deci faci cum crezi cu ei, nu are importanta.

Edited by PetruBucovina, 24 July 2017 - 10:35.


#5804
ViorelSato

ViorelSato

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.04.2016
Multam pt raspunsuri!Am o pompa de frana simplu circuit de Dacia 1300,astea nu aveau servo,sa vedem poate merge pusa.

#5805
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Blochează ieșirile pentru frâna față și legi doar o conductă de pe ieșirea din vârf. Așa aveau și remorcile românești doar ca era acționată de culisarea proțapului.

#5806
ViorelSato

ViorelSato

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.04.2016
Multumesc pt idee!

#5807
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010

View Postciprian_vladis, on 21 iulie 2017 - 21:41, said:

In schimb in viteza a 5-a am urcat la deal lejer.
Grija mare cind virezi la coborire cu ambreiajul, este exact pe dos decit la urcare sau drum drept.

#5808
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View PostIon_Bumbu, on 24 iulie 2017 - 15:31, said:


Grija mare cind virezi la coborire cu ambreiajul, este exact pe dos decit la urcare sau drum drept.
Am văzut asta. Fără greutate merge la fel dar cu remorcă este invers cum spuneți.

#5809
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009


View PostPoeOvidiu, on 21 aprilie 2017 - 08:56, said:

Asta e presa se sertizat capete la cablurile de frana.  
După ce cablul de la mîner s-a smuls de cîteva ori, acum s-a rupt și în celălalt capăt.
Am să aplic metoda lui Ovidiu.
Dar , voi folosi 2 bucăți de platbandă, în locul unei bare, găurite transversal !
Nu am suport ptr bormașină și mi-e teamă că la o gaură lungă de 10 mm cu un șpiral așa subțire, nu voi ieși pe partea cealaltă.
Pe curînd !
Attached File  2017_07_24__20_50_02.jpeg   44.42K   50 downloads


#5810
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu dau cu bormasina de mana. Prind fierul in menghina si il gauresc. Nue asa bai ca nu e perfect centrata pe fier sau ca merge putin in diagonala.
Atat ca din motive de comoditate/lene eu nu mai strang acea presa in menghina. Am facut acum cativa ani un cadru dreptunghiular din pladbanda de 8x80 in care incape cricul higraulic de 3 tone si ramane putin loc (7-8cm) Daca e nevoie de mai putin mai bag adaos sub cric. Acolo presez cam orice am de presat. Era buna pladbanda mai groasa, asta am indoit-o cu cricul de 3 tone cand am presat niste bucse sa le scot din bascula.

Edited by PoeOvidiu, 26 July 2017 - 06:45.


#5811
mikess

mikess

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.02.2007
daca tot vreti sa construiti incercati asta
eu lucrez la el de un an  https://www.google.r...Ban_5xTuZt6JfM:
se poate construii din HOLDER DE2 ; E10 E12 care sunt aproape identice

Edited by mikess, 28 July 2017 - 01:06.


#5812
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Iertare, dar eu n-am priceput ce construiesti.

#5813
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Din motocultor face tractoraş.

#5814
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

View PostPoeOvidiu, on 24 iulie 2017 - 14:03, said:

Blochează ieșirile pentru frâna față și legi doar o conductă de pe ieșirea din vârf. Așa aveau și remorcile românești doar ca era acționată de culisarea proțapului.
Buna ideea. Se poate aplica si in cazul remorcii de motocultor. Nu mai ai grija de frana ca se actioneaza singura, desigur dublata pentru siguranta si de actionarea pe cablu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate