Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#1603
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Postcostinium6, on 16 ianuarie 2015 - 22:45, said:

Frezele la mine intra 25-27cm,.......................... As lua un cal.......

Și crezi că așa ai putea ara la o adâncime mai mare?

Edited by andrei_ci, 17 January 2015 - 19:08.


#1604
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Un nou accesoriu pentru primavara inca in lucru. Totul facut cu ajutorul colegului nostru Ciprian. Primele 2 rigole au fost facute cu rotile la moto ia ultimele 3 au fost facute cu frezele intoarse .

Attached Files



#1605
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013

View Postnelucroitoru, on 17 ianuarie 2015 - 07:54, said:

,,,,cred ca multi din noi mesterim zilele astea la utilaje .

Cam ai dreptate, e multa activitate pe topic ceea ce inseamna ca in realitate lumea mestereste :)

La fel si eu, si vreau sa va expun o problema la care am nevoie de ajutorul si sfaturile voastre. Am zis sa o expun aici pentru ca sunt mai multi utilizatori care urmaresc acest topic.

Postarea initiala este in topicul cu tractoras Pasquali si se refera la un ansamblu de cardan +grup conic (raport 1/1)  ca sa fac o cositoare  ( vechiul meu proiect care nu mi-a iesit la motocultor dar care nu-mi da pace pana nu il finalizez)

Pentru ca nu am gasit o cositoare compatibila si accesibila ( nu se gasesc si unde am gasit au cerut 650 de eur ( Iisuse!!) cu tractorasul meu de 18,5 manji am zis sa nu ma dau batut si sa continui in alta forma proiectul de cositoare inceput anul trecut pentru motocultor.

Greselile/punctele slabe de anul trecut erau hotaratoare pentru soarta proiectului: viteza insuficienta la axul de cosire, uzura iminenta a semerigului de la priza de putere samd.

se dau datele:

viteza rotatie priza de putere  PTO = 540rpm
grup conic - raport 1/1
diametru fulie mica( cea de pe axul de cosire) = 7 cm  ( masurata din locul de unde atinge cureaua trapezoidala fulia )
viteza axului cositorii ( adica viteza fulie mica)  ( dorita) = 2500 rpm ? ( zic bine aici - e prea mult, e prea putin pentru cosire? ) adica am vazut cositoare rotativa pe net cu specificatiile de 2200 rpm?

diametrul discului de cosire  ( 48-50 cm - de la varfurile cutitelor)

am gasit pe net o formula de calcul pentru diametrul fuliei mari care vine pe grup conic ca sa obtin cele 2500 rpm la axul de cosire

DFM ( diametru fulie mare) = ( DFm*pi )* (VFm/VFM)/3.14

unde  DFm = diametru fulie mica
VFm = viteza fulie mica
VFM = viteza fulie mare

DFM = (7*3.14)* (2500/540)*3.14 = 21.98* 1.4744 = 32

Diametru fulie mare = 32 cm

unde gresesc? e buna estimarea mea?

e prea mare viteza de 2500 rpm luata in calcul?


Multumesc

P.S.  dupa estimarile voastre cam cat mi-ar lua un strungar/frezor pentru o bucsa tip flurure si un sistem de prindere la cele doua piese de mai jos?

[ https://farm8.staticflickr.com/7530/16304133101_e5b4feea16_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://farm8.staticflickr.com/7509/16305045302_f76d148ef1_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1606
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Calculul diametrului este buna;mai babeste asa:turatie dorita/turatie existenta=Q;dimensiune fulie mare=Q*dimensiune fulie mica  =>
2500/540=4.62   4.62*7=32.34<=>diametru fulie mare masurat in aceleasi puncte ca si fulia mica.Fiind vorba de diametre in ambele cazuri,pe tine te intereseaza de fapt raportul de transformare al turatiei(Q),care este si raportul diametrelor celor 2 fulii.

le... cum adica bucsa tip fluture?!

Edited by gcom61, 18 January 2015 - 09:27.


#1607
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View PostUnyKat, on 17 ianuarie 2015 - 21:38, said:

Un nou accesoriu pentru primavara inca in lucru. Totul facut cu ajutorul colegului nostru Ciprian. Primele 2 rigole au fost facute cu rotile la moto ia ultimele 3 au fost facute cu frezele intoarse .

Tabla cat e de groasa?. Vreau si eu sa-mi fac unul ca asta, dar ce am vazut pe la dede sunt din tabla extrem de subtire, nu stiu daca tine la efortul din pamant.

Nu e bucsa, e flansa de prindere.
Ceva de genul.

Attached Files


Edited by e_miron, 18 January 2015 - 11:17.


#1608
Adigo

Adigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.11.2012
bogdanhbc ai o colecție foarte frumoasă de poze pe flickr. Felicitări atât pentru utilaje, munca depusă, pentru accesoriile create dar și pentru gospodărie !Posted Image

#1609
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Si tabla mea e subtire si am preferat sa o fac fixa si nu reglabila , este cam de 2

#1610
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013

View Postgcom61, on 18 ianuarie 2015 - 09:24, said:

Calculul diametrului este buna;mai babeste asa:turatie dorita/turatie existenta=Q;dimensiune fulie mare=Q*dimensiune fulie mica  =>
2500/540=4.62   4.62*7=32.34<=>diametru fulie mare masurat in aceleasi puncte ca si fulia mica.Fiind vorba de diametre in ambele cazuri,pe tine te intereseaza de fapt raportul de transformare al turatiei(Q),care este si raportul diametrelor celor 2 fulii.

le... cum adica bucsa tip fluture?!


merci pentru incurajare :)

asta-i priza tip fluture - adica o bucsa ce vine pe ax cu nuturi sau pana. e caracteristica utilajelor pasquali, si e gandita pentru o conexiune rapida a utilajelor la priza de putere

cam au dreptate ( eu la motocultor am ax cu 6 nuturi, si ma chinui de fiecare data cand trebuie sa montez freza, ca nu nimeresc acele nuturi ..)

[ https://farm9.staticflickr.com/8653/15704261239_98fd9742f3_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de acu sa caut fulie, ca am fost azi prin talcioc si ioc fulii asa mari... am una dar e de 20, din fonta, si nici nu pot largi canalul din mijloc sa intre pe axul de 3,5 cm al grupului..

View PostAdigo, on 18 ianuarie 2015 - 11:35, said:

bogdanhbc ai o colecție foarte frumoasă de poze pe flickr. Felicitări atât pentru utilaje, munca depusă, pentru accesoriile create dar și pentru gospodărie !Posted Image


Merci Adigo. Pe toate le fac din placere, si la urma urmei cum i-am zis si sotiei, trebuie sa ne tinem mintea ocupata cu ceva, sa avem o tinta :)

#1611
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
a facut cineva o semanatoare de porumb pentru motocultor, as fi interesat si eu rog a da ceva informatii multumesc. daca se poate si ceva poze

Edited by vali123456, 18 January 2015 - 15:41.


#1612
sepe40

sepe40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2013

View Postnicu_gh, on 09 mai 2014 - 18:24, said:

santurile si astupatul cu: Attachment IMG_0027.JPG
prasitul intre randuri cu: Attachment IMG_0031.JPG

of topic...frunzele la cartof nu se vad ca sunt mici, cativa centrimetri, despre adancime nu stiu ce sa zic, dar am vazut pe la altii ca in momentul in care apar frunzele le acopera si inalta bilonul si asta de vreo cateva ori, asa ca la toamna vad rezultatul pana atunci rabdare, mai indoim si sudam un fier, voi avea nevoie de un reductor si un plug pentru scos cartofi Posted Image

Care sun dimensiunile ale axelor de la freza si distanta intre discuri ?

#1613
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
L=250mm, intre discuri aproximativ 85mm

#1614
marius8se6

marius8se6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2014
salut prieteni . vreau si eu niste poze cu o remorca facuta acasa pe dedesubtul ei  sistemul de prindere pe punte  sau dupa caz  cu bascularea  va rog ! raman dator

#1615
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,725
  • Înscris: 30.07.2003
Scuze, ma gandeamc a nu-ti mai trebuiesc, iar eu in WE m-am ocupat de altele , n-am miscat remorcuta. A fost si ceata, de nu ieseau pozele bine cu telefonul Posted Image
Sambata fac un set.


O intrebare am si eu despre plugul de bilonat (rarita). La ce imi e util pentru cartof? Inteleg ca e bun pentru plantare, dar mai apoi , il pot folosi la umplut cu pamant randurile de cartof? Alte utilizari ale lui?

Edited by til, 21 January 2015 - 12:59.


#1616
marius8se6

marius8se6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2014
plugul de bilotat il poti folosi dupa ce ai frezat locul   tragi carari 'santuri'  si poti ingropa si acrtofii      mai se foloseste odata cand au iesit cartofii din pamant  si trebuie sa tragi cararii printre randuri pentru ai uda

plugul de bilotat este chiar util in comparatie cu alte accesorii

#1617
sepe40

sepe40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2013

View Postvali123456, on 18 ianuarie 2015 - 15:38, said:

a facut cineva o semanatoare de porumb pentru motocultor, as fi interesat si eu rog a da ceva informatii multumesc. daca se poate si ceva poze
Da am facut eu cu imprastiat boabe concomitent cu azot, o sa pun poza dar maine , inca nu la-m incercat.

#1618
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
sepe40                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           vreau sa fac si eu una dar am nevoie de ceva idei

#1619
ionutboldorean

ionutboldorean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.03.2013
salut .pt cei interesati de semanatori am una de cai

#1620
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010
Buna scula , da`  rasar  de rasa  sau ies si corcituri ?

Grig

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate