Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut software antic Kasperski Ant...

Radiator spart? Pierdere freon - ...

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 Doua cabluri, o priza

Cele mai verzi zone din Capitala ...

Igienizare instalatie climatizare

Topologie retea si alegere echipa...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#1567
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
In Brico-ianuarie 2015

Attached Files



#1568
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Bre, tu faci reclamă la utilaje gata făcute? Noi aici discutăm despre utilaje cu care să ne dotăm motosapele sau motocultoarele pe care le avem deja. Cumva... se vinde freza şi separat, fără partea motorizată, adicătelea? Noi asta vrem!

#1569
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Scuze, nu am postat unde trebuia.

#1570
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu-i bai dom' Vasile, glumea colegu'.
O parte din ce spunea era însă drept, fain ar fi să aflăm freza de zăpadă separată, că la ce o monta, cam avem...

#1571
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013

View Postcostinium6, on 11 ianuarie 2015 - 20:58, said:

Am o prostie de plug pe care il dau cu placere celui care vrea sa vada ca motosapa nu il trage.
Pe langa acest subiect m-am luat dupa @scaiba si am facut sistemul de cuplaj al remorcii. Am fost aproape de suicid. Neavand profile-le potrivite am facut sistemul cu rulmenti, surpriza a venit la prima denivelare cand motosapa mi-a plecat din maini, luand pozitia fix culcat.
Ideea lui scaiba este necesara dar eu am agravat-o.

Am o prostie de plug pe care il dau cu placere celui care vrea sa vada ca motosapa nu il trage.
Pe langa acest subiect m-am luat dupa @scaiba si am facut sistemul de cuplaj al remorcii. Am fost aproape de suicid. Neavand profile-le potrivite am facut sistemul cu rulmenti, surpriza a venit la prima denivelare cand motosapa mi-a plecat din maini, luand pozitia fix culcat.
Ideea lui scaiba este necesara dar eu am agravat-o.
Asta o folosesti pe post de dric in comuna de este asa lunga si ingusta?  Pai daca tu virezi moto la 90 de grade cum mai este in echilibru, limiteaza sistemul de virare la maxim 45 grade? Muta puntea mai in spate sa muti centrul de greutate pe fata. Sistemul de prinredere poti  sa il faci mai simplu pun maine poze sa vezi ce am eu.

Edited by UnyKat, 13 January 2015 - 22:03.


#1572
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 30.07.2003
Puntea mai in spate ar ajuta la tractiune, ca face sa apese mai mult pe "tractor". Dar pierzi la stabilitate, de care tocmai te plangeai. Muti centrul de greutate catre un cui in loc sa stea pe doua roti.
Unghiul virajului e irelevant, daca nu a pus limitator de rasturnare-rol pe care l-ar putea juca arcurile alea, dar nu mi-a raspuns daca arcurile sunt suspensie pentru fundul lui sau limitator progresiv de rasturnare. Daca a pus limitator de rotire, da, motosapa ar putea apasa inegal pe rotile remorcii la viraj mare, dar nu cat sa o rastoarne. Daca nu a pus limitator de rotire la rulmentii protapului, atunci la virajul la 90grade trebuie sa tina bine de coarne, sa nu dea cu coarnele de pamant. Dar remorca tot pe cele doua roti ale ei ar ramane.
Raman la parerea mea, daca vrea sa imbunatateasca stabilitatea, sa lase platforma benei cat mai jos. Sau poate are incredere in indemanarea sa, plus un teren plat care nu-i pune probleme. Numai ca uneori e de ajuns o simpla groapa ca sa te dai tumba.

Edited by til, 13 January 2015 - 22:21.


#1573
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ce oameni ...dom'le.... nimic nu scapa....Posted Image

#1574
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 30.07.2003
Nimic.
M-am uitat mai atent pe postarile lui, e clar ca arcurile sunt limitator de rotire. In felul asta si-a permis sa pozeze motosapa virata aproape 90 grade, fara sa fi picat nimic pe jos.
Ma gandesc ca tranta s-a produs inainte sa puna jucaria cu arcuri intre cei doi rulmenti...

#1575
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postnapocavox, on 13 ianuarie 2015 - 09:28, said:

...Am facut o filmare cu freza noastra.
Este foarte bine că ne arăți cam ce.
Nu-i bine însă că ai numai trei posturi și faci constant aceleași trimiteri.

Consideră te rog acest post ca fiind avertisment.
Mulțumesc.

#1576
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012

View Posttil, on 13 ianuarie 2015 - 22:39, said:

Nimic.
M-am uitat mai atent pe postarile lui, e clar ca arcurile sunt limitator de rotire. In felul asta si-a permis sa pozeze motosapa virata aproape 90 grade, fara sa fi picat nimic pe jos.
Ma gandesc ca tranta s-a produs inainte sa puna jucaria cu arcuri intre cei doi rulmenti...


Exact, rasturnarea sapei a fost inainte sa pun arcurile, va trebui sa pun arcuri si la cuiul de ancorare sa scad unghiul de viraj.

#1577
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 30.07.2003
Chiar vrei sa redugi unghiul de viraj? Ma gandesc ca o sa te injuri singur in anumite situatii inghesuite.

PS. Cobori platforma? :D

#1578
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
Posibilitatea acelui unghi este ideala pentru mine, dar apare o problema.
Trebuie sa trec printr-un hol pana in gradina, Tinand coarnele m-am umplut de julituri pe maini.
Holul este cu 10-15 cm mai mare decat remorca si poarta este aproape fix cat remorca.

#1579
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 05.02.2009

View Postvasilemet, on 13 ianuarie 2015 - 18:49, said:

In Brico-ianuarie 2015
Eu tare-s curios dacă dă vre-un fraier banii pe ea !
Ideea e că acea sculă are întrebuințare unică. (Poate 2-3 zile/an. Se merită atîția bani ?) .
Așa cu 15-16 mil ți-ai luat un motocultor , mai dai puțin și pe freză, sub 5 mil și tragi de ea, ... vară-iarnă.
Pa

View Postcostinium6, on 14 ianuarie 2015 - 19:10, said:

Exact, rasturnarea sapei a fost inainte sa pun arcurile, va trebui sa pun arcuri si la cuiul de ancorare sa scad unghiul de viraj.

Intreb și eu...
Te-ai gîndit să mai pui incă un rînd de roți. Să o faci ca pe căruță ?
Cele mobile pe față, iar osia aceasta o tragi pe spate ?

#1580
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
O freză pentru un motocultor, sh, o iei cu 400-500 de euro, nu cu 500 de lei.

#1581
bod24

bod24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.04.2014
Salutare,astazi am profitat de reducerea de 50% de la brico si am luat o prasitoare pt moto cu 115 lei .Intrebare  intrebatoare cum o prind de motosapa?ca nu se pupa neam

Pare(este cred)cam fragila si am dus-o direct la un fierar care mi-a inapoiat-o dupa vreo 2 ore pirlita ,batuta ,ascutita el stie ce ia facut abia astept sa vina primavara s- o probez dar oare mai trebuia o cupla ceva de fixare pe moto? (lc90)

Mai aveau si alte accesorii la reducere,pluguri roti de cauciuc si metalice alea m-ar fi interesat, ca pret erau bune dar nu se potrivesc ca-i axul rotund si la mine e pe hexagon

#1582
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Bănuiesc că ştii exact despre ce vorbeşti.
Eu ca şi cititor, n-am nici cea mai mică idee...

Pune o fotografie cu acea motosapă pe care o ai (din spate, evident) şi dacă cei de la Bricostore nu au prăşitoarea în catalog (pui link), vii cu photo şi cu prăşitoarea.
Altminteri, numai aici poţi afla răspunsul, şi nici atunci nu-i sigur Posted Image

#1583
bod24

bod24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.04.2014
Citind atatea posturi si pareri Posted Image mi-a incoltit o idee ca de, eu de ce sa n-am o remorcuta ca ar fi buna la una la alta si am cautat o punte de masina micuta si am gasit doua de matiz una la dezmembrari cu 450 doar s-o urc in masina si alta la fier vechi cu 150(fara roti) care trebuie demontata de pe masina .E buna la pret? Cat estimati ca m-ar costa remorca   ?

View Postscaiba, on 16 ianuarie 2015 - 14:42, said:

Bănuiesc că ştii exact despre ce vorbeşti.
Eu ca şi cititor, n-am nici cea mai mică idee...

Pune o fotografie cu acea motosapă pe care o ai (din spate, evident) şi dacă cei de la Bricostore nu au prăşitoarea în catalog (pui link), vii cu photo şi cu prăşitoarea.
Altminteri, numai aici poţi afla răspunsul, şi nici atunci nu-i sigur Posted Image

Moto lc90 si are cuiul pentru frana iar prasitoarea are ca terminatie un platband gros orizontal cu gauri.Eu nu vad cum as putea sa le inbin

#1584
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgubi_dutu, on 16 ianuarie 2015 - 09:11, said:

O freză pentru un motocultor, sh, o iei cu 400-500 de euro, nu cu 500 de lei.
wow !  Așa mult ?
Mai bine o iei pe aceea a lui Nea Vasile și-ți rămîne motorul !

Edited by mcjohn, 16 January 2015 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate