Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Loc de munca...

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
stupid_username

stupid_username

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.07.2011
Salut,imi termin studiile in vara aceasta si as dori sa plec in strainate sa muncesc putin.Am experienta pe piata muncii,atat in calificarea pe care am obtinut-o in urma studiilor,dar si in alte domenii:ex:vanzari,marketing,pr,etc.

Daca stiti o agentie sau un site unde pot aplica pt. o slujba...va rog recomandati-mi,daca se poate in Olanda,dar orice tara e buna,atata timp cat pot sa-mi fac niste banuti.

Numai bine,
Bogdanr

#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Da si tu mai multe detalii daca vrei sa fii ajutat. Ce termini? 8 clase, profesionala, liceu, facultate, master, doctorat? In ce domeniu? Sau e secret? Poate cineva iti spune ca diploma ta (in cazul in care stie ce diploma ai) are cautare in Islanda de exemplu... Posted Image

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

si as dori sa plec in strainate sa muncesc putin.
...cat de putin ? ...si apoi dupa aceasta munca putina banuiesc ca vrei sa ai gramezi de bani....pfff.

#4
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Pai in Olanda se cauta vanzatori de lalele. Oricum, ai zis ca ai experienta in vanzari. Ce altceva sa faci tu?

#5
stupid_username

stupid_username

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.07.2011

 Venboteam, on 04 martie 2013 - 00:40, said:

Da si tu mai multe detalii daca vrei sa fii ajutat. Ce termini? 8 clase, profesionala, liceu, facultate, master, doctorat? In ce domeniu? Sau e secret? Poate cineva iti spune ca diploma ta (in cazul in care stie ce diploma ai) are cautare in Islanda de exemplu... Posted Image
Termin finante banci,dar momentan nu doresc sa lucrez in acest domeniu,mai ales in strainatate.

Pe diploma de liceu zice ca sunt tehnician mecatronist.
Oricum nu conteaza locul de munca,poate sa fie si ca electrician,instalator,etc.doresc sa-mi fac niste banuti pentru ceva.ATAT!
Salutari,
Bogdan

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
In Occident nu merge ca in Romania, sa te angajezi carpaci pe santier. Faci de toate, dar nu stii nimic bine. Daca vrei sa lucrezi ca electrician sau instalator, trebuie sa ai calificare si experienta. Altfel vei cara sculele meseriasului pe (mult) mai putini bani. Dar, de cand cu criza, si posturile astea sunt "luate". Eu te sfatuiesc sa cauti ceva frumos pe aici, cu facultatea ta, si sa castigi (aproape) cat se castiga afara ca instalator sau ce mai zici tu.
Caz concret, absolvent de finante banci, cu master, se angajeaza la un hypermarket in Romania, pe 800 de lei ca "manipulant" sau cum ii spune. Dupa 6 luni, sef raion lactate, 1100 lei, dupa alte 6 luni aproximativ, sef adjunct magazin 2800 lei, dupa inca 1 an, sef magazin 3200 lei. Dupa inca 6 luni, 4100 lei.
Dar e alegerea ta...

#7
stupid_username

stupid_username

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.07.2011

 Venboteam, on 04 martie 2013 - 20:41, said:

In Occident nu merge ca in Romania, sa te angajezi carpaci pe santier. Faci de toate, dar nu stii nimic bine. Daca vrei sa lucrezi ca electrician sau instalator, trebuie sa ai calificare si experienta. Altfel vei cara sculele meseriasului pe (mult) mai putini bani. Dar, de cand cu criza, si posturile astea sunt "luate". Eu te sfatuiesc sa cauti ceva frumos pe aici, cu facultatea ta, si sa castigi (aproape) cat se castiga afara ca instalator sau ce mai zici tu.
Caz concret, absolvent de finante banci, cu master, se angajeaza la un hypermarket in Romania, pe 800 de lei ca "manipulant" sau cum ii spune. Dupa 6 luni, sef raion lactate, 1100 lei, dupa alte 6 luni aproximativ, sef adjunct magazin 2800 lei, dupa inca 1 an, sef magazin 3200 lei. Dupa inca 6 luni, 4100 lei.
Dar e alegerea ta...


Ce am cerut eu pe forum si ce am primit...
Am cerut sa-mi da-ti un site cu oferte de munca in strainatate,nu sfaturi,am gasit sa ma angajez si in Romania,dar vreau sa vad si putin lumea.

Vou v-ar placea sa aveti un master in finnte banci si sa stati cu 1000 lei pe luna?
Trebuie sa fii idiot,numai cand te gandesti cate carti ai citit,la cate cursuri ai participat(excluzand cele universitare).

Postati un link catre un site ce ofera oferte de munca in strainatate.
Multumesc.

#8
dorin_bdm

dorin_bdm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2007
Poti incerca aici http://ec.europa.eu/eures/
Bafta!

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 stupid_username, on 04 martie 2013 - 21:35, said:

Vou v-ar placea sa aveti un master in finnte banci si sa stati cu 1000 lei pe luna?
vad ca tie iti place sa termini un master in finante banci si sa desfunzi wc-ul unui olandez. Asta da ideal. Posted Image
Daca voiai instalator in Olanda, pentru ce ai mai citit atatea carti, ai mai participat la atatea cursuri...? Puteai sa faci o profesionala, sau dupa liceu un curs de calificare. Oricum eu te sfatuiesc sa faci (macar) un curs de calificare inainte de a cauta o meserie asa cum enumerai. Si, oricum, fara experienta... nu faci nimic,

In alta ordine de idei, daca tu ai impresia ca absolvirea unei facultati de finante banci te face automat si director de banca, te inseli amarnic. Ai absolvit (sau vei absolvi) o facultate pe care o au inca vre-o cateva zeci (poate sute) de mii de romani. Asa ca de acum ai doua variante: ori vrei ceva bani (euroi) din prima si te duci la desfundat instalatii sau la betoane in Ciuciunghezia, ori lasi capul plecat, accepti un salariu mai mic la inceput (pana prinzi si ceva experienta) si faci o meserie mai curata si mananci o paine mai alba. Nu o sa iti dea nimeni, niciodata, un post bine platit, fara sa ai experienta. Dar poti prinde un post mai slab (ca sa nu zic prost) platit, care sa te duca mai devreme sau mai tarziu spre ceva bine platit. Ca in exemplul meu
Orice ai alege iti doresc bafta. Nu mi-o lua in nume de rau. Posted Image

L. E. In (aproape) orice tara esti, sau vrei sa te duci, ai Adecco.

Edited by Venboteam, 04 March 2013 - 22:22.


#10
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 stupid_username, on 04 martie 2013 - 20:32, said:

Termin finante banci,dar momentan nu doresc sa lucrez in acest domeniu,mai ales in strainatate.

De ce?

#11
stupid_username

stupid_username

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.07.2011

 catalina1, on 04 martie 2013 - 22:12, said:


De ce?

In Romania se plateste prost,in strainatae...eu vorbesc cursiv doar engleza si franceza,si de ce ar angaja un roman,cand ar putea sa angajeze unul de-al lor.

#12
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Ai facut finante, dar nu ai invatat ca dupa virgula (semne de punctuatie) se lasa spatiu. Se pare ca ai invatat putin si vrei sa faci numai putin. Dar avem pretentii la castig mare. Joaca-te putin la bingo sau la loto, cine stie... sti vorba ,,prost sa fii, noroc sa ai", pe urma daca Domnu' da, te duci putin sa vezi lumea, zambind. Posted Image

Edited by nesupus, 05 March 2013 - 10:54.


#13
alisa-m

alisa-m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2013
Salut. Poti sa iti depui un CV la banci daca ai terminat finante, dar din proprie experienta nu iti recomand.

#14
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 stupid_username, on 04 martie 2013 - 22:28, said:

In Romania se plateste prost,in strainatae...eu vorbesc cursiv doar engleza si franceza,si de ce ar angaja un roman,cand ar putea sa angajeze unul de-al lor.
Eu intelesesem ca nu iti doresti tu.
De ce ai mai facut facultatea asta? Te-ai gandit sa iti gasesti un master in Europa? Alte sanse vei avea atunci. Tu nu te gandesti ca iti cam limitezi aiurea sansele in viitor daca te duci sa prestezi munca fizica imediat dupa terminarea facultatii? Tu realizezi in ce mediu te bagi?

Edited by catalina1, 05 March 2013 - 12:06.


#15
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Ca sa vin si cu un alt (contra)exemplu. Am un amic ce a terminat (cu greu, ce-i drept) o facultate tot economica, dar nu mai stiu exact ce. Dupa terminarea facultatii, acum 6 ani, s-a angajat pe un santier (el mai lucrase prin vacante, timp liber cu tatal sau) cu un salar superbun fata de ce ar fi putut spera in domeniul in care terminase studiile. Acum, dupa mai bine de 6 ani de "santiere", satul de praf si de maini crapate, cauta sa se angajeze intr-o meserie mai "curata", dar nu reuseste. Cine ar angaja pe cineva care are toata vechimea in munca pe santier, deci, teoretic, a fost incapabil sa lucreze in alt domeniu? Exista o perceptive, mai mult gresita decat adevarata, aceea ca muncitorii pe santieri sunt mai "limitati"...

#16
stupid_username

stupid_username

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.07.2011

 catalina1, on 05 martie 2013 - 12:05, said:

Eu intelesesem ca nu iti doresti tu.
De ce ai mai facut facultatea asta? Te-ai gandit sa iti gasesti un master in Europa? Alte sanse vei avea atunci. Tu nu te gandesti ca iti cam limitezi aiurea sansele in viitor daca te duci sa prestezi munca fizica imediat dupa terminarea facultatii? Tu realizezi in ce mediu te bagi?


Inteleg in ce mediu ma bag,totusi imi trebuiesc destul de urgent o suma maricica de bani.
Banii acestia i-ad putea face in Rom. destul de repede,dar nu neaparat legal.

Este posibil ca in strainatate sa-i realizez tot intr-un timp f. scurt,legal si mai si vizitez.


Alte site-uri de recrutare mai cunoasteti?
Ceva de genul greataupair.com sau orice altceva.

#17
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Sigur, daca vrei bani rapid e o solutie.

Dar esti sigur ca banii aia chiar iti TREBUIE? Merita sacrificiul?

#18
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

 stupid_username, on 05 martie 2013 - 22:27, said:

Inteleg in ce mediu ma bag,totusi imi trebuiesc destul de urgent o suma maricica de bani.
Banii acestia i-ad putea face in Rom. destul de repede,dar nu neaparat legal.

Este posibil ca in strainatate sa-i realizez tot intr-un timp f. scurt,legal si mai si vizitez.




Bine faci tata, baga mare. Bafta sa ai ! Si eu am incercat, dar n-am reusit, asa ca trag la jug pe-aici.


Cauta ceva prin cunostinte, nu merita sa lucrezi in Romania in banci , poate doar in Bucuresti in centrale.

Eu m-am angajat in banca de tanar, am plecat de la 1.200 ron si am ajuns in 3 ani la fabuloasa suma de 1.700 ron. Asa ca am plecat, ca doar n-oi fi nebun sa mai astept 3-4 ani pentru inca 5 milioane in plus!

Plus ca in vremurile astea din banci se dau afara oameni, nu se angajeaza. Mai degraba in multinationalele de servicii financiare se castiga mai decent, dar asta azi sunt, maine pleaca!



N-ai cum in Romania, daca nu lucrezi in IT sau prinzi un post cu comisioane grase in vanzari, banii sunt de rahat, cel putin in primii ani dupa facultate.

Baga mare, sper sa gasesti!


NU-i mai asculta pe desteptii/desteptele de aici la care le-a luat mamica masina si taticu apartament si acu stau bine-mersi pe 10-15 milioane.
Ba le mai si rotunjesc veniturile si acum  parintii (sau "iubitu' ") , dupa ce le umplu portbagaju' cu mancare gatita in weekend

Edited by mirceaor, 05 March 2013 - 22:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate