Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Loc de munca...

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Poststupid_username, on 05 martie 2013 - 22:27, said:

totusi imi trebuiesc destul de urgent o suma maricica de bani.
de asa ceva avem nevoie toti, dar totusi ce inseamna pentru tine "o suma maricica"?

Quote

N-ai cum in Romania, daca nu lucrezi in IT sau prinzi un post cu comisioane grase in vanzari, banii sunt de rahat, cel putin in primii ani dupa facultate.
cam peste tot primii ani dupa facultate is platiti nespectaculos, din simplul motiv ca un absolvent proaspat nu prea stie mare lucru (cel putin nu ceva ce ar valora bani multi in economie), cu alea 3 exceptii de rigoare.

#20
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View PostPengoon, on 05 martie 2013 - 23:54, said:

cam peste tot primii ani dupa facultate is platiti nespectaculos, din simplul motiv ca un absolvent proaspat nu prea stie mare lucru (cel putin nu ceva ce ar valora bani multi in economie), cu alea 3 exceptii de rigoare.


De acord cu tine. Dar 1000 ron din Romania nu pot fi comparati cu 1.000-1.500 eur din  vest. Fie si daca economisesti doar 2-3 sute de euro lunar in primul an afara, tot  strangi in jur de 3-4 mii de euro.

In Romania probabil ai face niste imprumuturi in timpul asta, pentru ca nu poti trai ca tanar absolvent intr-un oras cu 1000 ron/luna,cand chiriile la garsoniere pleaca de la 150 eur in sus (fie si 100-125, daca imparti un apt de 2 camere cu cineva)

#21
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cu 1000 de lei esti la limita subzistentei in RO. cu 1000 de euro, daca nu stai chiar la draq' in praznic si chiria e practic gratis, esti tot p-acolo si in germany de ex.
din suma aia nu prea ai cum strange anual 3-4000 euro in mod cat de cat realistic, never ever. iar cand vine vorba de un credit, oricare ar fi, cand te duci si zici ca ai un venit net de vreo 1000 de euro/luna, ori te trimite la plimbare, ori iti ofera conditii de batjocura (15-20%).
astea-s probleme cu care se confrunta tot absolventul de facultate (si nu numai), in special intr-un oras unde are macar o sansa rudimentara la un job (idealmente in domeniul lui).
d-aia tot dau de d-astia care la 35 de ani mai stau impreuna cu altii in apartament, de zici ca au 20 de ani si numa bine au inceput facultatea.

#22
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Poate in .de esti la limita, dar in alte parti, traiesti decent. Stiu pe cineva care lucreaza la o firma de curatenie in Spania , castiga 1.000 de euro si traieste foarte ok din banii aia.

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Stiu pe cineva care lucreaza la o firma de curatenie in Spania , castiga 1.000 de euro si traieste foarte ok din banii aia.
...ce inseamna OK...pentru ca la banii astia nu stiu daca va reusi sa faca economii...Din ce discutasem cu un prieten zilele astea pe Skype...e destul de nasoala situatia in Spania si nu stiu daca aia 1000 de E sunt de ajuns pentru Spania pentru a trai decent.

Edited by tehnics, 13 March 2013 - 08:53.


#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postnesupus, on 05 martie 2013 - 10:51, said:

Ai facut finante, dar nu ai invatat ca dupa virgula (semne de punctuatie) se lasa spatiu. Se pare ca ai invatat putin si vrei sa faci numai putin. Dar avem pretentii la castig mare. Joaca-te putin la bingo sau la loto, cine stie... sti vorba ,,prost sa fii, noroc sa ai", pe urma daca Domnu' da, te duci putin sa vezi lumea, zambind. Posted Image

Vezi ca la "sti vorba" ai si tu o oarecare lipsa ...

#25
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View Posttehnics, on 13 martie 2013 - 08:52, said:

...ce inseamna OK...pentru ca la banii astia nu stiu daca va reusi sa faca economii...Din ce discutasem cu un prieten zilele astea pe Skype...e destul de nasoala situatia in Spania si nu stiu daca aia 1000 de E sunt de ajuns pentru Spania pentru a trai decent.

ok.

traieste normal. e casatorit, sotia castiga si ea  (e spanioloaica, sau spaniola :) ) tot cam pe atat. Au un copilas.

isi permite iesiri in oras, vacante , o masina buna

Mari economii precis nu face, dar are o casuta acolo. Probabil ca a contat si faptul ca parintii fetei sunt de-acolo

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmirceaor, on 04 aprilie 2013 - 21:10, said:

isi permite iesiri in oras, vacante , o masina buna

Mari economii precis nu face, dar are o casuta acolo. Probabil ca a contat si faptul ca parintii fetei sunt de-acolo
La o masina buna, in rate pe 5 ani, ai de platit cel putin 600-700 euro/luna. Sa nu mai zic de asigurare, service, etc. La salariile alea minimale nu vad cum si-ar putea permite o masina buna...
Pe casa nu au rate? Mai toti vesticii sub 50 ani au rate la case, si e vorba de suma babane, nu ca in Ro

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
,...eu cand ajung in tara vad multe masini de Spania si Italia...niciuna din ele nu o pot cataloga "masina buna"....tot ce am vazut a fost masini pana in maxim 2002 si astea nu le poti numi masini bune, mai ales ca sunt luate SH si au kilometrii multi....si vorba lui Bogdan ( Karhu ) aia stau in cort, nu platesc chirie/rata la casa ? Prietenul de care pomeneam mai sus ( dumnezeu sa il ierte ca dupa 2 zile dupa ce am vb cu el a murit Posted Image ) imi spunea ca in Spania ca sa iti poti permite sa iei credit mai bine faci un drum pe luna, el fiind de 12 ani in Spania statea tot cu chirie. Posibil sotia prietenului tau fiind bastinasa are vre-o casa sau sta cu soacra-sa...ceea ce nu pot numi trai decent.

Edited by tehnics, 05 April 2013 - 09:20.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 05 aprilie 2013 - 09:12, said:

...ceea ce nu pot numi trai decent.
Adevarul e ca, vazut din Romania, un venit lunar de 2000 euro/ familie pare indestulator.
Cand esti la fata locului si vezi cum traieste vesticul mediu, care probabil a acumulat timp de 15 - 20 - 30 ani (depinde de varsta si de cand lucreaza) sume destul de consistente, impresia initiala se schimba...

#29
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
mai, orice s-ar spune in spania e mult mai ieftin.
am si eu o verisoara pe acolo si si-a permis sa faca credit pentru un apartmanet fiind singura doar cu copilul si din munca cu studii medii.... asta acum cativa ani, inainte de criza ca are mai bine de 10 ani de spania....
ce draq, vorbim de o tara unde mancare e la fel de ieftina ca in romania..

portugalia la fel.... o tara super ieftina. am un amic care a plecat acolo in acelasi timp cand am venit aici.... plangi cu vorbe ce preturi au aia acolo....romania e gluma
si-a inchiriat masina cu 4 euro/zi,

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbubalus, on 05 aprilie 2013 - 09:27, said:

si-a inchiriat masina cu 4 euro/zi,
Posted Image
Sigur nu a uitat vreun zero?
Pe net vad preturi incepand de la 22 euro/zi pentru masini de clasa mica insa un VW Golf sau un Ford Focus e peste 60...

#31
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View PostKarhu, on 05 aprilie 2013 - 08:06, said:

La o masina buna, in rate pe 5 ani, ai de platit cel putin 600-700 euro/luna. Sa nu mai zic de asigurare, service, etc. La salariile alea minimale nu vad cum si-ar putea permite o masina buna...
Pe casa nu au rate? Mai toti vesticii sub 50 ani au rate la case, si e vorba de suma babane, nu ca in Ro

Dupa calculul tau, ajungem la 8000 euro/an - 40.000 de euro/ 5 ani. Deci o masina cu pret de catalog de circa 35.000 de euro.

Eu nu ma refeream la masini germane noi, cand ziceam masina buna :). Inteleg ca in Germania, Austria, tarile nordice, oamenii isi permit masini noi - doar au salarii de 2,3, 5 mii de euro net. Bineinteles ca iti iei masina noua buna la banii astia.

Am inteles ca tu ai ajuns acolo la un alt standard, dar oamenii po trai ok si fara masini noi de zeci de mii de euro.


Eu ma refeream la o masinuta de cativa ani. Aia e foarte buna, iti faci treaba cu ea. Toata lumea ar vrea mai noua, mai puternica, mai safe, dar te limitezi la buget.

S-ar putea sa aiba ceva rate la casa, dar mici . Cam ca in Romania, vreo 3-4 sute de euro. Locuieste intr- localitate limitrofa Valenciei, deci preturile pe-acolo nu sunt asa de mari.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmirceaor, on 05 aprilie 2013 - 09:36, said:

....
Ok, deci depinde mult din ce punct de vedere (sau din ce punct de pe harta Europei Posted Image ) vezi lucrurile...

#33
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View PostKarhu, on 05 aprilie 2013 - 09:42, said:

Ok, deci depinde mult din ce punct de vedere (sau din ce punct de pe harta Europei Posted Image ) vezi lucrurile...

Sigur.

eu, de pilda, nu cred ca as face credit pentru o masina noua. Nu mi se pare o investitie deloc inteligenta. Sigur, se poate aduce in discutie siguranta, plusul de confort, dar nu cred ca merita investitia.

Masina in sine e o cheltuiala, nu un activ generator de profit (decat daca faci taxi cu ea :) )

Mai bine de banii aia mi-as deschide un mic business in tara

#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postbubalus, on 05 aprilie 2013 - 09:27, said:

portugalia la fel.... o tara super ieftina

si-a inchiriat masina cu 4 euro/zi,
raportat la cat se castiga nu cred

da-mi si mie firma aia care inchiriaza asa ieftin

View Postmirceaor, on 04 aprilie 2013 - 21:10, said:

isi permite iesiri in oras, vacante , o masina buna
nu cred ca se pot intinde atat 1000 de euro

masinile sunt mai ieftine-n spania ca si-n portugalia dar probabil cam la fel ca-n de

Edited by dan210, 05 April 2013 - 09:50.


#35
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View Postdan210, on 05 aprilie 2013 - 09:49, said:


nu cred ca se pot intinde atat 1000 de euro

masinile sunt mai ieftine-n spania ca si-n portugalia dar probabil cam la fel ca-n de

Pai atata castiga doar el. Fata castiga mai mult, ca e spanioloaica si lucreaza nu stiu-ce, are ceva mai mult de 1.000 de euro

#36
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
cu 2000 de euro te descurci in peninsula iberica

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate