Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

As dori un caine, am ceva dubii(de care oare?)

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ai grija cu interpet. Cred ca sunt samsari. Iti aduce catelul azi si in doua zile se imbolnaveste de parvoviroza si moare. Sau patesti ca atatia altii care au luat catel dintr-o rasa dar cand a crescut era de alta rasa. Chiar aici pe forum era un domn care si-a luat un "bichon" care pe la patru -cinci luni ajunsese la 9kg Standardul rasei fiind de vreo3-4kg la maturitate.
Nu te-ar interesa un schnauzer mediu? E o rasa echilibrata, sanatoasa, nu prea lasa par si cunosc un crescator foarte serios care nu-ti cere si luna de pe cer. E un caine bun de paza, e si extrem de atasat de stapan si de casa.

Edited by Freddy12, 03 March 2013 - 17:50.


#38
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Freddy merci pentru info, pareau seriosi, nu stiam lucrurile astea despre ei.
Nu ma intereseaza schnauzerul din pacate, deja mi-am ales sa zic asa felul in care vreau sa fie viitorul catel. Caut in continuare staffy, insa daca preturile sunt la fel de astronomice(750-1000E), ma voi orienta spre un amstaff sau bully(astia fiind cei mai mici din randul cainilor de acest fel, cel putin din ce am studiat de ceva timp incoace).

#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Să nu-ți iei câine de la crescători care au mai mult de 2-3 rase. Cred că ăștia de la Interpets se numeau mai demult topdogs, niște samsari cunoscuți, de-aia și-au și schimbat numele. Sunt mulți crescatori adevărați de amstaff, ai de unde alege. Intre timp documentează-te in legatură cu educația cațelului fiindca terrierii pot deveni dificili daca au un stăpân neexperimentat. Și cred că e și câine de ordonanță ceea ce înseamnă că trebuie sa ai minim 18 ani pentru a-l deține, trebuie înregistrat la poliție și il poți scoate la plimbare doar cu lesă și botniță. Citeste de pe site-ul AChR la rubrica legislație condițiile pentru deținerea câinilor periculoși. Succes și ține-ne la curent cu demersurile .
P.S. Uite niște crescători înregistrați AChR la care poți întreba:  www.perkele-amstaff.ro www.amstaff.ro  amstaff.me www.spotika-amstaff.ro

Edited by Freddy12, 04 March 2013 - 00:50.


#40
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
M-am interesat, in legatura cu varsta o am de vreo 5-6 ani, deci nu e problema. Imi doream de mult un caine, insa am zis ca numai atunci cand imi pot permite unul imi voi lua(la permis ma refer la timp, bani si dispozitia necesara).
Inteleg ceea ce zici, vad ca au o "garantie", daca nu e ok catelul poate fi returnat in 30 zile, asa zic ei...
Ceea ce ma nedumereste e faptul ca le-am dat mail, mi-au zis ca pt pui cu pedigree(staffy), de la 750 pretul, iar uc programul un caine de rasa pt toti 360E.
Acum cu un simplu search, gasesc un staffy pe un site de vanzari destul de promovat la 260E, exact cu continutul care il au si cei mentionati de mine pe site.
Nu ma arunc pana nu dau de cineva serios oricum, cu 200-300 lei nu se face primavara.

#41
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
@dragosDRG - vrei Staffy, este un caine superb.
Acum, ai vorbit la Hammerstaff ? Nu au pui momentan.
Ai vorbit la Ducipal Kennel ? Nu au pui momentan (dar au linii foarte bune).
Mai este Dream Light Kennel Din cate vad nici ei nu au pui, au insa anunt de vanzare pentru caini in varsta de 6,5 luni.
Cred ca nu ar strica o intrebare si o vizita - la 6,5 luni cainii deja ar trebui sa fie socializati si invatati "bunele maniere". Si au cam trecut de perioada critica a rosului ...

Daca vrei neapara un pui mic (minim 9 saptamani) va trebui sa te inarmezi cu rabdare, sa vorbesti la canise si sa faci o prenotare pentru proxima monta.
In mod normal, ar trebui sa obtii puiul dorit undeva prin iunie-iulie.

Avand in vedere ca vei trai cu acest caine 12-15 ani, eu zic ca nu mai conteaza o asteptare de cateva luni si cativa banuti in plus pentru garantia a ceea ce cumperi.

PS: Eventual poti contacta Clubul terrierilor de tip bull- poate obtii mai multe informatii legate de crescatori (unde, cum, cine, date de contact, etc).

#42
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
De hammerstaff m-am interesat, nu au pui, la fel si cei de la d. kennel. Ideea e ca eu il vreau strict pentru pet, iar ei am auzit ca daca nu te duci cu cainele la expo nu iti dau asa ceva.
Nu doresc unul neaparat mic, ceva pe la 3-4 luni ar fi iar ok, la fel si cel de 6.5 luni, cainii incepand sa inteleaga in mare parte dupa 7 luni ceea ce vrea cineva de la ei.
LE : aveau 6.5 luni in ianuarie, acum bat spre 9 luni.

Edited by dragosDRG, 04 March 2013 - 14:02.


#43
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu nu inteleg cum mai musca cineva vrajeala asta cu pui fara pedigree din parinti care au, si diferentele astea de pret.
Pedigree-ul si titlurile din concursuri atesta faptul ca parintii aia au un anumit temperament, si intrunesc calitatile fizice impuse de standardul rasei.
Puii acestor parinti primesc AUTOMAT pedigree. Diferenta de pret este intre puii care se incadreaza la clasa pet, si cei de expozitie. Dar toti vor avea pedigree.
Nu va mai incurcati fratilor cu samsari, mai ales cind vorbim de rase bine reprezentate in ro, si canise cu rezultate la expo interne si internationale.
Asteapta 2-3luni, si ia un pui cu pedigree si cu tot ce trebuie, dintr-o sursa serioasa.
Altfel ai sa plingi pe aici, ca multi altii, ca a murit catelul la 2 sapt dupa, ca la 5 luni are deja 40 kg, ca te miri ce alte probleme va avea, fizice sau de temperament.

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu l-am prenotat in noiembrie și l-am luat in iunie dar a meritat așteptarea. Este in standard si la fizic si la temperament și este exact ce voiam.

#45
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Am luat legatura cu cei de la Dream Light. Au un "pui" disponibil, maricel ce-i drept(8 luni), pretul foarte ok din punctul meu de vedere. Ramane sa ma mai gandesc putin, mi se pare un pic cam maricel.

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Dar ai alte avantaje: scapi de perioada când trebuie ținut numai in casă și iși face nevoile pe unde apucă, are dinții schimbați deci scapi de ros pantofi papuci și multe altele. Va trebui să lucrezi mai mult la obediență și atașament. Pui in balanță și vezi ce e mai convenabil pentru tine.

#47
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 dragosDRG, on 04 martie 2013 - 02:38, said:

vad ca au o "garantie", daca nu e ok catelul poate fi returnat in 30 zile, asa zic ei...

Nu iti returneaza si de 10 ori diferenta daca gasesti in alta parte mai ieftin?

#48
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011

 Freddy12, on 04 martie 2013 - 22:46, said:

Dar ai alte avantaje: scapi de perioada când trebuie ținut numai in casă și iși face nevoile pe unde apucă, are dinții schimbați deci scapi de ros pantofi papuci și multe altele. Va trebui să lucrezi mai mult la obediență și atașament. Pui in balanță și vezi ce e mai convenabil pentru tine.
Tin mai mult la atasament decat la niste pantofi, papuci sau ce mai roade el. Alea se pot lua cu bani, atasamentul nu.

#49
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
În cazul acesta, prenoteaza un pui la un crescător, aștepți câteva luni dar vei avea puiul dorit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate