Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

As dori un caine, am ceva dubii(de care oare?)

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mi s-a atras atentia c-am gresit mai sus.  Bichonul e de fapt caniche.   :)

#20
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostdragosDRG, on 28 februarie 2013 - 03:49, said:


Dupa o luuunga uitare pe lista tuturor raselor existente am "cernut" din ele si au ramas vreo 3-4(astept sugestii oricum). Le trec in ordinea preferintelor :
1.bulldog englez
2 bulldog francez
3.beagle  /  mops(pug)

Ceva de talie medie m-am gandit eu ca ar fi ok, cu viata nu extrem de activa(beagle e cam saltaret din ce am citit, restul sunt mai linistiti).
Ce stiti despre fiecare rasa in parte, care s-ar potrivi mai bine la viata descrisa ceva mai sus? Vad ca sunt destule oferte pe piata pentru fiecare rasa-n parte, ma rog...care sunt ok dintre ele, ca stiu bine ce se vinde pe "intreg netul".

1- sa nu iti iei niciodata asa ceva. E rasa cu unele dintre cele mai mari probleme de sanatate
2- nostim, dar cam nervos, cam iritat
3- beagle-ul e destul de agresiv. Pe langa asta, e caine cu nevoie de miscare.

Dar daca tot nu ai de gand sa il tii cu tine, ca am inteles ca il lasi la bunici, intr-un apartament, chiar vrei neaparat sa iti iei caine?

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mai bine ai intreba-o pe bunica despre o rasa preferata. Daca va sta ea mai mult cu catelul, ea va fi stapana lui.

#22
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Eu stau in marea parte a timpului acolo, unde sunt si acum, unde am si pc si toata viata mea sa zic asa. Pe acasa stau foarte foarte rar, aici e casa mea sa zic asa.

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Oricum, nu strica sa-i ceri si ei parerea. Daca va fi o rasa care sa-i placa si ei, va fi mai usor si pentru tine si pentru catel.

#24
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Sa nu lase extraordinar de mult par si cam atat. Oricum nu am luat decizia singur.

Edited by dragosDRG, 01 March 2013 - 08:06.


#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
In loc de bulldog francez, ia in calcul si rasa scottish terrier. Desi au picioare scurte sunt niste caini grozavi. Nici nu lasa par si poti alege intre doua culori, alb si negru.

#26
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Jack Russell nu-ti place?

#27
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Dragutel Jack Russel, o sa ma interesez mai multe despre comportamentul lui, mi se pare ca nu e mare diferenta intre el si beagle la comportament.
De scottish am o parere ok, am cunostinte cu asa caini, am posibilitatea sa iau unul mai oricand. Stiu ca unii sunt destepti tare, un pic latraciosi dar nimic suparator. La fel se ia in calcul.
Freddy te vad priceput in ale animalutelor, despre shar pei ce imi poti spune? Dar despre bull terrier?

#28
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Sharpei-ul este un caine extrem de sensibil, predispus la alergii, nu recomand. Sint frumosi, dar iti dau multe dureri de cap.
Bull terrier-ul e ok, foarte atasat de stapin, are nevoie de multa miscare, cainele ala e o bomba plina de energie.

#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Probabil il va mai plimba si bunica, macar uneori.
Preferabil un caine nu prea puternic/agresiv, in lesa unei batrane.  Zic si eu.

Da, stiu ca agresivitatea tine mult si de dresaj.

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uite că ți-a răspuns dan78rom. Nu știu prea multe despre sharpei decât că trebuie să-l tot ștergi intre cute, în caz contrar face dermatită. Eu ți-am recomandat scottish fiindcă am vrut acum 20 de ani să-mi iau unul, am studiat rasa dar nu am găsit in România.Am găsit foxterrieri care sunt niște draci impielițați.  Scottish-ul e cel mai liniștit si mai demn dintre terrierii mici. Dacă ai grijă să-l stripezi (smulgi) părul mort, nu-i va ma cădea părul aproape de loc, dacă e și negru chiar că nu va avea bunica absolut nimic de comentat

#31
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Am inteles majoritatea lucrurilor bune pe care mi le-ati zis. Ramane sa caut un catel sanatos si voios, va voi anunta ce rasa fix cand il voi aduce acasa.
Closed.

#32
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Da, bull terrierul ar fi ok pentru tine. Sunt si de talie mica (pitica). Nu au puterea sa o traga pe bunicata, foarte cuminti. Sau pinscher pitic. Baiatul meu are asta, iar eu chaniche.

Edited by nesupus, 02 March 2013 - 11:03.


#33
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Daca stiti pe cineva, de incredere bineinteles care detine una din urmatoarele rase : staffordshire bull terrier, amstaff sau bull terrier astept un semn. Fix in ordinea in care au fost scrise e topul preferintelor:).

#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ducipal Kennel din Sibiu crește și english staff pe lângă amstaff. Poti vedea câinii pe www.ducipal-amstaff.ro

Edited by Freddy12, 02 March 2013 - 23:15.


#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
www.hammerstaff.com

#36
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Hammerstaff nu ai caini momentan, fac monte ceva mai rarut.
Am trimis un mail unor crescatori(interpet's international) sa aflu niste preturi. Pt cei cu pedigree preturi incepand cu 750E. Prin programul un caine de rasa pt toti, cu parinti cu pedigree dar ei neavand doar 360E, livrare intr-o luna.
De ce am ales rasa asta poate va intrebati. E rasa cea mai echilibrata dintre cele enumerate de mine, am luat in calcul si pit bull si mai multe, dar le-am eliminat imediat(nu doresc sa depaseasca 50 cm). E si de dimensiuni micute, se adapteaza perfect unei vieti de apartament, mai ales ca am si curte unde poate sta fara probleme si se poate juca nestingherit. Dintre rasele mai sus mentionate e cel care are temperamentul cel mai ok. Ramane sa gasesc un pret cat mai bun, oricum de la cineva autorizat, nu iau de oriunde pentru cativa lei in minus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate