Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

As dori un caine, am ceva dubii(de care oare?)

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Deci as dori ca in cel mai scurt timp posibil sa imi iau un caine.
Datele problemei :
1. il voi tine in apartament la bunici(pe unde ma duc destul de des, chiar prima casa sa zic asa), loc destul in fata blocului, loc amenajat, ingradit etc.
2. nu vreau ceva cu parul de lungime mare, ceva cu parul "lins", mai linistit(am prieteni cu rase mai vioaie si daca ii lasa 1-2 ore singuri incep sa roada mobila)
3. imi permit sa il intretin, timp liber am destul

La ce m-am uitat pana acum? La mai toate rasele de caini sincer sa fiu. Preferatul meu e cane corso dar e mult prea mare pentru o viata in apartament si mai mult l-as chinui, ceea ce nu vreau. Initial am zis bichon, ceva de genul(are un prieten si ma duc destul de des sa vad catelul si e simpatic, nu foarte greu de intretinut, e ok), dar am zis ca nu prea mi se potriveste, parca vreau ceva cu care sa ma potrivesc mai bine.
Dupa o luuunga uitare pe lista tuturor raselor existente am "cernut" din ele si au ramas vreo 3-4(astept sugestii oricum). Le trec in ordinea preferintelor :
1.bulldog englez
2 bulldog francez
3.beagle  /  mops(pug)

Ceva de talie medie m-am gandit eu ca ar fi ok, cu viata nu extrem de activa(beagle e cam saltaret din ce am citit, restul sunt mai linistiti).
Ce stiti despre fiecare rasa in parte, care s-ar potrivi mai bine la viata descrisa ceva mai sus? Vad ca sunt destule oferte pe piata pentru fiecare rasa-n parte, ma rog...care sunt ok dintre ele, ca stiu bine ce se vinde pe "intreg netul".

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Bulldog, cred ca francez, are un prieten.  Al doilea.  Primul i-a murit, se pare ca de frica/infarct, in timpul unei furtuni, din cauza fulgerelor/trasnetelor.
Sunt haiosi, dar destul de pretentiosi/sensibili.  Si horcaie/sforaie.

Nu bag mana-n foc, dar mare diferenta nu cred ca este nici la bulldogii englezi.

#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Cu bulldog-ul e posibil sa ai probleme daca e primul tau caine si nu stii sa te impui si sa il dresezi. Lucru valabil la toate rasele cat de active.

cane corso si-a luat prieten recent, are 4 luni si 20 kile. E dulce, jucaus, da nu prea are stare si plange dupa stapan in continuu. Il tine in apartament si nu ii face probleme, sa roada firele sau mobila. Il tine inchis in baie cat e plecat.

Eu nu sufar rasele mici, pechinez, bichon si chiar bulldog, cu toate ca nu e chiar mic.

Nu chinui deloc cainele daca iei unul de talie mare si il tii in apartament, cu conditia sa iesi cu el afara, sa alerge, sa isi consume energia afara ca sa nu faca tampenii in casa. Si nu in ultimul rand sa il dresezi.

Eu in locul tau mi-as lua beagle sau golden retriever.

De aspiratul zilnic al casei nu scapi oricum, poate doar daca iei o jucarie pe baterii gen bichon.


#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
De ce nu ai adopta un maidanez ?

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

 dragosDRG, on 28 februarie 2013 - 03:49, said:

3. imi permit sa il intretin, timp liber am destul

Vezi că e posibil să trăiască vreo 12 ani, știi siguri că și atunci o să ai timp destul, sau cîinele va ajunge o corvoadă pentru bunici sau părinți? Riscul e să te plictisești, și nu e o jucărie pe care să o închizi într-un cufăr.

Ideea cu maidanezul e demnă de luat în seamă. Faci un bine și cîinelui, nu doar ție.

Edited by abancor, 28 February 2013 - 09:28.


#6
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Labrador / Golden retriever .

#7
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
jack-russel?

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 tybanu, on 28 februarie 2013 - 09:37, said:

Labrador / Golden retriever .

Știi cât păr lasă aceste 2 rase? E groaznic să-l ții in apartament. Îl va face bunica pachet și ți-l va pune in brațe să te speli pe cap cu el. Cred că un bulldog francez ar fi mai potrivit. Și acesta lasă păr dar fiind mic e mai suportabil. Rasele care nu lasă par sunt : caniche apoi cele cu par sârmos (terrierii, schnauzerii). Doar că sunt extrem de activi si lătratori. Am avut caniche si nu aveam un fir de păr in casă. Am avut și foxterrier și îi mai cădea părul dar aveam grijă să-l trimez și era acceptabil. Ai putea să-ți iei un cockeraș. Sunt foarte frumoși și sunt buni de apartament. Părul lor e mătăsos și se strânge ușor cu un burete umezit.

#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 oauzor, on 28 februarie 2013 - 05:31, said:

Il tine inchis in baie cat e plecat.
Cu treaba asta nu sunt deloc de acord.


Confirm ce s-a spus despre terrieri, mai putin partea cu latratul.  Latra, uneori, dar nu exagerat.  Si am avut trei, nu unul.

Si sora-mea inca doi...

#10
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Nu vreau ceva de talie mare, am zis si o repet. Beagle imi place foarte mult insa e cam zvapaiat. Bulldogul englez din ce am citit e preferatul englezilor pentru companie, si nu putini au unul.
Ma atrage pentru ca e si format bine, si parul lins te face sa nu iti fie groaza pentru parul pe care-l lasa.
Maidanezul in general e de talie mare, la fel, par lasa cu duiumul.
Bulldogul stiu ca nu e o rasa foarte activa, m-as putea ocupa mult timp de el, nu doar 1-2 ani, imi place sa am un "frate".

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 Barboso, on 28 februarie 2013 - 12:02, said:


Cu treaba asta nu sunt deloc de acord.



Nici eu nu prea sunt de acord, dar casa fiind goala toata ziua nu isi asuma riscul sa il lase singur in camera ca daca nu e plimbat cine stie cum demoleaza tot.

Bine, el l-a luat pt paza la curte, dar il tine in apartament sa il invete cu oamenii si sa il dreseze pana mai creste, si dupa aia il duce la curte.

Nu inteleg ce conteaza daca cainele lasa fire de par mici sau mari. Daca periati labradorul zilnic vreo 10 minute si dupa aspirati cu un aspirator d-ala special nu cred ca va mai lasa par.

#12
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Lasa par. Toti. Nu e o tragedie, doar ca trebuie sa folosesti zilnic aspiratorul.

#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Scuza-ma, dar eu cred ca nu esti inca pregatit sa ai un caine daca iti faci astfel de probleme.

Toti lasa par, pana si omul lasa par, pentru asta s-au inventat aspiratoarele, mai ales cele mici de buzunar, pe baterii.

De ce ai vrea sa iti iei o mortaciune de caine? Eu decat sa-mi iau o putoare d-asta de caine, mai bine nu mai imi iau.

Eu am iesit la plimbare cu un cane corso vreo 4 ore intr-o zi, l-am plimbat, l-am alergat, ne-am jucat cu mingea. Cand am venit cu el acasa era ruuupt, se misca pamantul sub el la cat de greu respira. In ziua respectiva nu a facut nici o tampenie in casa.

Repet, ca iei caine de talie mare energic sau o putoare pe baterii, tot trebuie dresat, sa il inveti sa nu faca in casa, sa nu roada firele si mobila, periat, aspirat dupa el, iesit cu el afara sa faca miscare.

Eu iti recomand sa mai astepti putin inainte de a-ti lua caine, sa fii sigur ca asta e ce vrei. Ar fi pacat sa il iei si sa nu te ocupi de el, sau sa nu ii dedici cateva ore zilnic pt plimbari, joaca si dresaj.

#14
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Lasa prostiile. Nu esti pregatit inca!
Daca nu te poti abtine, joacate cu maidanezii, daca iti plac cainii; da-le cate un os, etc.

#15
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Daca am zis ca as fi pregatit pai sunt, nu iau o decizie dupa o zi pe alta. Eu am zis ca as vrea o parere strict despre acele rase, nu daca sa iau sau nu.

#16
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Eu zic ca un sfat sau o a doua parere nu strica niciodata.

Ai primit destule informatii pe topicul asta, de aici decizia iti apartine.

Eventual mai poti citi si http://forum.softped...hp/t578581.html

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Am avut un teckel si trei foxterrieri.  Sora-mea inca doi.  Mandra un bichon.
Nici unul dintre caini n-a ros vreun fir sau vreo mobila.  Adunate, de la sapte caini, "pagubele" sunt vreo trei perechi de papuci.
Si-au stat si singuri in casa, destul.  Dar au avut permanent jucariile lor si niste oase fierte, de vita (cred), fara maduva, la care sa roada.

#18
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mobila in general o rod cind schimba dintii.
Probabil e interesanta pentru ca e tare si are colturi, nu stiu ce sa spun, dar colturile canapelelor sufera de obicei.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate