Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Se schimba buletinele de identitate- Discutii libere

- - - - -
  • Please log in to reply
353 replies to this topic

#325
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pai de ce 308? Se poate un link?

Edited by Arkouda, 08 April 2014 - 19:27.


#326
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Pai pt ca costa 320 lei, avem sursa de la un coleg de forum.

#327
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu tind sa nu prea cred in surse. Vreau un link de pe site-ul MAI. Momentan acolo scrie doar 5+7 lei.

Eu cred ca este abuziv sa soliciti o astfel de suma pentru un document de stat obligatoriu. Adica sunt oameni care nu si-l permit. Cum poti sa ii impui unuia cu pensie 400 de lei sa plateasca un buletin cu 75% din venituri?

Edited by Arkouda, 08 April 2014 - 19:37.


#328
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Pai momentan nici nu au aparatura necesara ca sa le emita pe astea noi...

#329
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Pai pt ca e ala vechi.
N-ai si tu o politie pe langa tine? Da o fuga si vezi. :D
Fa si o poza si adu-o incoa pe topic. :D

Ptiu, ce idei bune am. Posted Image

#330
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Daca scrie pe fata cardului de indentitate  numele, prenumele, codul de bare, pardon codul numeric, si adresa, la ce mai are nevoie de cip? De fapt care este rolul cipului? Sa nu se falsifice actele de identitate? Candva o sa apara baietii destepti care le vor falsifica fara probleme, computerele sunt oricum usor de corupt si pacalit, nu este o tehnologie sigura si nu va fi niciodata.

Edited by Platon, 08 April 2014 - 19:37.


#331
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Pai pt ca nu au terminat de achizitonat nu stiu ce materiale si inca ceva probleme pe la Imprimerie din cate stiam ultima oara.

#332
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
320 Ron pentru a face un buletin nou ? WTF ?

LE: btw, cat costa sa iti faci un pasaport ?

Edited by chaosss, 08 April 2014 - 19:41.


#333
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Deocamdata e doar un zvon neverificat. Eu cred ca nu are cum sa coste atat. Doar ce mi-am facut buletin (cu cip) in buricul europei si am platit 20 de euro. Intr-o tara in care venitul minim este 1500 de euro.

#334
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013

View Postpufonel, on 06 aprilie 2014 - 23:47, said:

Stai linistit, ca statul oricum te spioneaza, si cu cip si fara. Chesta cu cipul e doar de speriat babele habotnice.
Numai statul ?Posted ImageDacă promiți că dai o bere, devin pentru 10 min. și babă habotnică speriată. Posted Image

Citat : "Digitalul este o sabie cu doua taisuri. Scuteste enorm de mult timp, insa are o rata de criminalitate in crestere. Trebuie trasata o linie clara, pe care trebuie scris cu rosu PRIVACY. Nu pentru ca Gheorghita ar avea ceva de ascuns, sau ca Ileana este paranoica. Ci pentru ca infractionalitatea din lumea digitala asta foloseste in mod special: datele reale ale oamenilor. Ca sunt folosite pentru tranzactii ilegale, sau pentru obtinerea de date, sau orice alt scop, autoritatile trebuie sa inteleaga ca distractia digitala cu identitatea cetatenilor aduce costuri si probleme complexe, de care daca ne gandim bine lumea nici nu are nevoie. In mod sigur, nu o sa moara cineva ca nu plateste in 5 secunde cu RFID ci plateste in 10 cu cardul, sau cucuoana de la impozite ca baga un CNP de mana si nu scaneaza RFID. Nici nu poti sa monitorizezi miliarde de oameni, doar pentru ca o crima s-a intamplat cine stie unde si te ajuta pe tine sa ai amprentele tuturor." Sursa : http://interesant.re... cu cip-640.htm

Citat : "Sintetizand, principalele argumente aduse de reprezentantii celor doua parti implicate in dezbaterea cu privire la tehnologia biometrica de identificare, extrase din PaymentsJournal, sunt urmatoarele:
Pro: cardurile ofera numeroase oportunitati dincolo de scopul de identificare, in domeniu platilor si al imbunatatirii eficientei guvernamentale. De exemplu, in Portugalia, cartea de identitate cu cip preia functiile a altor cinci carduri emise de guvern - vechea carte de identitate, cartea de alegator si instrumentele folosite pentru plata taxelor, in domeniul securitatii sociale si in cel al serviciilor sociale.
Contra: datele personale critice pot fi prea usor furate si, de asemenea, aceasta tehnologie ofera guvernului mai multe informatii despre cetatenii sai decat este nevoie.
Adoptarea noii tehnologii de identificare s-a realizat diferit in Europa. In timp ce tari ca Danemarca si Irlanda au respins pur si simplu ideea, alte tari au impus-o ca obligatorie. Cele mai multe insa le dau cetatenilor posibilitatea de a alege. In unele cazuri, ideea a fost abandonata ca urmare a opozitiei intampinate. Sursa : http://www.ziare.com...ta-deja-1290777


Citirea unui pașaport electronic românesc  cu un telefon smartpfone, cu tehnologia NFC.


Citat : "Katherine Albrecht, fondatoarea și președinta CASPIAN, anticipase acest moment încă din 2005, când publicase, în colaborare cu Liz McInty, lucrarea „Cipurile-spion: Cum plănuiesc mega-corporațiile și guvernul să vă urmărească orice mișcare cu RFID” (Spychips: How major corporations and government plan to track your every move with RFID). În capitolul patru al acestei cărți, intitulat în mod sugestiv „Spionul din pantof” autoarele scriau: „cel mai cumplit coșmar al oamenilor, în calitate de consumatori, va fi reprezentat în curând de combinarea sistemelor antifurt de pe produse (cunoscute sub numele de EAS) cu dispozitivele pentru identificare cu ajutorul frecvențelor radio (radio frequency identification device – RFID).
Nu au trecut nici doi ani și acest gen de etichete-spion a fost lansat pe piață de firma Checkpoint Systems, sub numele de Evolve. Pentru a convinge supermarketurile să cumpere și să utilizez astfel de etichete, Checkpoint Systmes le prezintă drept o modalitate mult mai eficientă de a descuraja tentativele de furt și totodată de a realiza o inventariere mai rapidă a produselor din magazin."  Sursa : Cipurile RFID și monitorizarea totală .

Citat : "Echipamentele medicale implantate sunt complet expuse atacurilor de la distanta. Expertul in securitate Barnaby Jack sustine ca gadgeturile ar putea fi infectate usor cu malware ce poate ucide purtatorul. Persoanele publice (politicieni, vedete etc.) care au implantate astfel de device-uri ar putea fi tinta principala a unui atac. Mai grav este insa ca dispozitivele de tip pacemaker si defibrilator ar putea fi infectate in masa cu un virus informatic de tip “vierme”, scrie The Register. Sursa : http://www.hit.ro/in...turile-medicale . Valabil și pentru pompele de insulină. Sursa (în limba engleză) : http://www.purdue.ed...hanHacking.html


L.E. Acum, fuguța la făcut prunci ! Ne așteaptă un viitor luminos, proiectat de "brontozaurii" cu capul mic și cu baze de date mari și inutile, de la STS.

#335
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Guvernul s-a pus pe "facut bine" poporului... :)
http://www.evz.ro/ca...identitate.html
In fiecare saptamana cate-o facere de bine, o sa fie paradis in vreo 2 ani in Romania.

#336
Daeso

Daeso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 01.02.2012
Lantul se strange.in curand nu vom mai putea cumpara cartele prepay decat cu buletinu.stirea se gaseste pe majoritatea saiturilor de stiri de astazi

Propun sa iesim in strada sa protestam cei care sunt impotriva monitorizarii populatiei.a innebunit ponta

Edited by Daeso, 09 April 2014 - 14:24.


#337
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
Asta e totala:

Quote

Contra: datele personale critice pot fi prea usor furate si, de asemenea, aceasta tehnologie ofera guvernului mai multe informatii despre cetatenii sai decat este nevoie.
Oare ce e pe cipurile alea "mai mult decat e nevoie" sau mai mult decat deja stie guvernul despre mine? Ca sunt amprentele? Foarte bine. Daca-mi da unul in cap si nu e recidivist, sa-l prinda dupa amprentele de la locul crimei :P

#338
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013
Cînd aud / citesc argumente de genul - sunt o persoană onestă și nu am nimic de ascuns, o "suspectez" că e nudist(ă), fără nici un fel de inhibiții, iar societatea în care trăiește o obligă să poarte haine.  Care sunt limitele legale ale vieții private ? Vrea cineva dintre voi să ajungă într-un proces penal, de exemplu, și să fie nevoit să-și  demonstreze identitatea în apărarea sa. Ce înseamnă pentru voi infracțiunea de furt de identitate și cum poți demonstra cu probe că tu ești tu ?

De ce aceste date nu pot exista doar într-un server al unei instituții de stat, desemnată prin lege iar operarea și accesul la aceste date să fie clare și bine definite ? De ce ele trebuie să existe "la purtător", într-un card de identitate, de sănătate, pașaport, etc. ? Unde sunt mai bine protejate, centralizat într-un server al unei instituții publice sau pe cip-ul atașat unor documente personale ?

De ce aceste tehnologii ( scanare amprente, iris, vase de sînge din palmă, soft-uri de recunoaștere facială sau a mersului), logice pentru o bază militară / laborator de cercetare se generalizează la nivelul unei întregi populații ? Și cea mai importantă întrebare : ce impact are faptul că, într-o țară săracă, statul cumpără o tehnologie destul de scumpă pe banii contribuabililor, pentru supravegherea lor ? Au fost români deghizați în saudiți la atentatele din 11 sept. 2001 ? Cei din poliție și servicii sunt conștienți că lunar pleacă acasă cu banii dați de cetățeni onești care își plătesc taxele și impozitele. Oare cunosc și expresia - nu mușca mîna celui care te hrănește ?

#339
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostMarcel_P, on 10 aprilie 2014 - 11:46, said:

Cei din poliţie şi servicii sunt conştienţi că lunar pleacă acasă cu banii daţi de cetăţeni oneşti care îşi plătesc taxele şi impozitele. Oare cunosc şi expresia - nu muşca mîna celui care te hrăneşte ?
Si astia sunt niste pioni, n-au nimic de spus, deciziile nu le apartin... oricine se roteste la varf ei tot servitori vor ramane.
De acum probabil vor trece totul prin CSAT, ca vezi Doamne, ne pandesc o multime de amenintari la adresa securitatii nationale.... pe noi, niste neica nimeni pentru restul lumii, "invizibili" pe harti, in politica, cultura, etc...

#340
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View PostArkouda, on 08 aprilie 2014 - 19:34, said:

Eu tind sa nu prea cred in surse. Vreau un link de pe site-ul MAI. Momentan acolo scrie doar 5+7 lei.

Eu cred ca este abuziv sa soliciti o astfel de suma pentru un document de stat obligatoriu. Adica sunt oameni care nu si-l permit. Cum poti sa ii impui unuia cu pensie 400 de lei sa plateasca un buletin cu 75% din venituri?
Ceea ce se poate face acum costa 12 lei in total. Adica clasica carte de identitate.

Cartea de identitate in format nou nu este obligatorie momentan, asadar cer mai mult, probabil gasind o portita de a face niste bani pentru cei care vor neaparat sa aiba modelul nou, mic. Cand o sa fie asta obligatoriu si totodata singura optiune, probabil nu va costa atat. Chiar daca este un act pe care-l tii 7/10/oricati ani, in functie de varsta individului.

View Postchaosss, on 08 aprilie 2014 - 19:37, said:

LE: btw, cat costa sa iti faci un pasaport ?
302lei, din care 270 lei taxa pasaport si 32 lei taxa consulara.

#341
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,206
  • Înscris: 08.12.2006
Ce se mai aude cu eliberarea noilor carti de identitate? Am citit articolele de prin ziare care , paradoxal, au contrazis total realitatea.....multe stiri  (defapt copy-paste) ziceau ca de la 1 aprilie2014 se vor elibera , dar inca nu s-a stabilit formatul si nici in monitorul oficial nu s-a publicat acest format...pai ori le eliberam ori nu. Tipic statului roman.

Zilele trecute am avut un drum la o institutie care e in aceeasi incinta cu evidenta populatiei, coada mare acolo la eliberat buletine....am intrebat pe cineva si nici pomeneala de liberat pe cele noi, tot formatul vechi se elibereaza.

Deci, nouatati din surse sigure....eu de-abia astept sa scap de placinta asta de buletin vechi, mare tampenie de format.

#342
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Deocamdata tot carti de identitate pe modelul vechi se elibereaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate