Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#2341
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
da, dar cat de inconstienti sa fie si sa vanda la asemenea pret? nu le-a ajuns cat au vandut la pretul de atunci? chiar nu au facut profit destul incat sa poata reduce pretul la ultimele bucati si sa scape de ele? ori fac reducere de fraierday?

in fine, nu despre ei vreau sa fie discutia, ci despre produs in sine. deci e lamurita treaba, e vb de generatiile de becuri. mai in primavara luasem 2 becuri de 9w (60w) cu 20 bucata, acum a fost numai bine ca am luat de 13w (100w) la 20 bucata. astfel am intregit aplica cu cel existent de 13w.

#2342
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cree XLamp CMA cu o densitate de lumeni de două ori și jumătate mai mare față de CXA2 ! Posted Image

#2343
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

 addysoftware, on 10 august 2017 - 19:47, said:

......Am patru bucati si trei din ele au cam o luna de functionare regim normal - 2-5 ore pe zi.
Luminozitatea a fost buna. Sa vedem anduranta.
La banii aia... "foarte scumpe" in nici un caz nu sunt, 15 lei la 15W.  ...
Testul pe anul asta se opreste pt ca am revenit la Ploiesti. (cele 4 becuri sunt la casa de la tara).
Deocamdata au functionat timp de (edit:aproape) 4 luni (regim obisnuit, nu continuu, desigur. Intre 3 si 4 ore pe zi, adica mai nimic.). Nu am remarcat scadere de luminozitate "la ochi", dar ochiul se poate insela..

Edited by addysoftware, 04 November 2017 - 22:48.


#2344
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Care e inaltimea corecta de montare a unei aplice la capul patului ?

#2345
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 09.01.2008
Depinde de model, de tipul lampii, de tipul patului si de gusturi. Eu am sursa de lumina in dreptul capului fiecarui ocupant la 1,5m inaltime. Am pat inalt ca am probleme cu spatele.

#2346
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
In momentul de fata se trag cablurile respectiv nu stiu ce model de aplica o sa aleg sau ce spatar pat o sa aleg.
Singurile lucruri sigure sunt inaltimea patului 45 cm, iar spatarul pat nu va fi foarte inalt. Ma gindeam ca aproximativ 140cm inaltime cablare aplica ar fi OK.
Aplicile le doresc pentru citire de carti nu pentru iluminare ambientala.
Am si eu probleme cu spatele Posted Image

#2347
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Unde gasesc becuri led E27 de 1w lumina calda ? Site daca se poate sa comand , merci .
P.S. Pana acuma am gasit doar bec led E27 de 2,4w , e ok dar parca e prea luminos si as vrea sa le folosesc pe post de lumina de veghe pe holuri ,

#2348
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
s.aliexpress.com/uq2yAVrI

#2349
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Merci , vroiam ceva site-uri din tara sa nu stau 3 luni pana imi ajung acasa .

#2350
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
la Netvolt au de 1.5W si aprox. 100lm

#2351
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Salut. Aveti vreo recomandare pentru o plafoniera incastrabilă într-un tavan de rigips, dar care sa fie și IP44, pentru că e vorba despre baie?

#2352
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
cauta tot pe site la netvolt, sigur gasesti ceva

#2353
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 marco71, on 12 noiembrie 2017 - 14:53, said:

cauta tot pe site la netvolt, sigur gasesti ceva

Nope, n-am găsit.

Cred că nu plafonieră e termenul corect pentru ceea ce caut, ci spot LED incastrabil. Și mai trebuie să îndeplinească niște cerințe:
- să fie destul de slim (distanța dintre tavanul fals și planul de beton e de numai 5cm)
- minimum 12w (adică să lumineze puternic - nu mai puțin decât 100W de bec clasic incandescent)

#2354
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 09.01.2008
Nu trebuie fie IP 44 sau mai mare daca o montezi pe tavan si ai protectii diferentiale in tablou. Eu am un spot led IP 20 chiar in cabina de dus si nu a patit nimeni nimic de 6 ani.

#2355
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Am siguranțe diferențiale în tablou, dar aș insista totuși pentru IP44. Cine are copii știe cât de des poate ajunge apa pe tavan Posted Image

Cred că am găsit ceva potrivit în Leroy, atașez poze mai jos. Ce părere aveți?

Attached Files



#2356
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,494
  • Înscris: 18.06.2007

 Tepesh, on 13 noiembrie 2017 - 10:13, said:

Am siguranțe diferențiale în tablou, dar aș insista totuși pentru IP44. Cine are copii știe cât de des poate ajunge apa pe tavan Posted Image

Cred că am găsit ceva potrivit în Leroy, atașez poze mai jos. Ce părere aveți?
eu am luat eglo de la kika. super reduceri aveau atunci (cam 65 de lei bucata). 2 becuri e27 și am pus led. de când le-am luat până acum nici măcar becurile nu s-au ars (3 ani)

#2357
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt simpatice astea cu doua intensitati, daca te impaci cu metoda de comandare. Daca obisnuiesti sa mergi la toaleta adormit noaptea, e mai lejer pentru ochi.

#2358
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 bobalex18, on 13 noiembrie 2017 - 12:43, said:

eu am luat eglo de la kika. super reduceri aveau atunci (cam 65 de lei bucata). 2 becuri e27 și am pus led. de când le-am luat până acum nici măcar becurile nu s-au ars (3 ani)

Te referi la plafonieră, nu? Eu caut acum spot LED, ca să-l încastrez în tavanul de rigips.

Ăsta-i motivul pentru care am ajuns la varianta cu spotul din Leroy, expus în postarea precedentă. Este și slim, are și putere mare, sper să fie și bun Posted Image

Edited by Tepesh, 13 November 2017 - 12:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate