Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#2377
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Tepesh, on 13 noiembrie 2017 - 18:28, said:

Atunci e bine, că în băi am faianță albă și turcoaz Posted Image Sper să fie de ajuns acei 2.200 de lumeni din spot
2200 e mai mult decat folosesc in camera de zi Posted Image Ce trebuie atata lumina ? La baie 2x1.8 folosesc 2 neoane led t8 de 9w bucata pe lateralul oglinzii, arhisuficient.

Edited by andreic, 19 November 2017 - 23:36.


#2378
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Incandescent de 100W e prastie pe langa un led e27 de 40w 6500k . Poti pune 2 plafoniere , in functie de zonele rafturilor .

#2379
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Am găsit acum ceva foarte interesant și nu știu ce să aleg:
Bec cu led de formă sferică/glob sau disc. Ambele subt de 18w de la Hepol, dar nu știu care formă mi-ae servi mai bine.

#2380
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 Baxon, on 19 noiembrie 2017 - 23:23, said:

Pui o plafoniera cu dulie E27 si cumperi un bec led de 40W ( desi nu stiu la ce iti trebuie atata lumina )
https://www.emag.ro/...b218d705d61946a
WTF, ori sunt specificatiile aiurea pe Emag ori nu inteleg rostul becului ala. 470lm, asta e ca un incandescent de 50w si consuma 40W.
Nu va mai uitati la puterea becului, uitati-va la lumeni. Un bec incandescent de 100W are 1600lm, unul de 75W 1100lm https://www.cnet.com...led-light-bulb/
LE: bineinteles ca specificatiile de la Emag sunt de cacao, din familia respectiva: http://www.assets.li...6501-pss-global
Wattage Equivalent: 60 W
Luminous Flux (Rated) Setting(s) 806/320/80 lm

Becul ala costa atat pentru ca are dimmer in trepte prin switch-ul de alimentare. Duh!

Edited by Hansolo, 20 November 2017 - 09:29.


#2381
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ba eu zic sa se uite la puterea lui, dar tu trebuie sa inveti sa citesti eticheta. scrie extraordinar de clar 6W -> 40W

adica 6W al becului LED este echivalentul al unui incandescent de 40W. desenam?

#2382
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Si ti se pare corect sa scrie la specificatii Putere in loc de Putere echivalenta?
Hai ca ai fost rautacioasa cu desenatul...

Ca sa nu mai spun ca userul la care am dat quote i-a spus celui care a intrebat ,,nu stiu la ce iti trebuie atata lumina".
40W echivalent e multa lumina dupa tine, nu?

Edited by Hansolo, 20 November 2017 - 09:38.


#2383
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
discutam de eticheta, in rest fiecare isi alege lumina in functie de pretentii si scopul la care o foloseste. stiu si eu persoane care si-au pus spoturi pe tavane doar pt a crea ceva ambiental, nu neaparat pt iluminat. astfel ca foloseste ceva scazut ca si putere.

chiar se cumpara destule becuri sub 60W.

ca au scris aia putere 40W, pai ..... nu e gresit. pana la urma aia au scris direct puterea becului care o observa consumatorul. ca el de fapt trage mai putin din retea, e alta treaba si mai putin important pt unii clienti care stiu doar ca le trebuie LED. dar te uiti mereu la eticheta produsului. eu cand caut un produs sa-l cumpar, ma uit de fiecare data la pozele lui de pe net, dar nu randari, ci poze reale, acolo vezi de fapt cum arata, ce scrie pe el in realitate.

suntem in era informatiei, daca noi nu cautam pt noi, atunci ne meritam soarta sa inghitim galusca de marketing.

#2384
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Am găsit niște becuri care in specificații ar lumina la 360grade ceea ce m-ar avantaja enorm sau cele de formă tubulara ce luminează la 270grade (laterale și in jos, făra tavan). Dar ce producător aleg? Observ cum Philips are un bec de 13w la acelasi preț cu un Hepol de 18w. Care sunt producătorii decenți?

#2385
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 Dany_Darke, on 20 noiembrie 2017 - 09:46, said:

ca au scris aia putere 40W, pai ..... nu e gresit. pana la urma aia au scris direct puterea becului care o observa consumatorul. ca el de fapt trage mai putin din retea, e alta treaba si mai putin important pt unii clienti care stiu doar ca le trebuie LED. dar te uiti mereu la eticheta produsului. eu cand caut un produs sa-l cumpar, ma uit de fiecare data la pozele lui de pe net, dar nu randari, ci poze reale, acolo vezi de fapt cum arata, ce scrie pe el in realitate.

suntem in era informatiei, daca noi nu cautam pt noi, atunci ne meritam soarta sa inghitim galusca de marketing.
Eu te rog sa o lasi mai usor cu aprecierile agresive, la galusca de marketing intra de regula si etichetele de pe produse.
Am becuri LED chinezesti la care scrie 5W-echivalent 50W si fac o lumina chioara, Lohuis de 96W echivalent si 1200lm (macar lumenii aia sunt cat de cat ok, comparativ cu 75W) si Philips 100W si 1521lm care este ceva mai luminos decat Lohuis.
Doar eticheta nu spune mare lucru.

 scrisit, on 20 noiembrie 2017 - 10:15, said:

Am găsit niște becuri care in specificații ar lumina la 360grade ceea ce m-ar avantaja enorm sau cele de formă tubulara ce luminează la 270grade (laterale și in jos, făra tavan). Dar ce producător aleg? Observ cum Philips are un bec de 13w la acelasi preț cu un Hepol de 18w. Care sunt producătorii decenți?
Nu prea are cum sa lumineze un bec la 360grade (daca e vorba de plan vertical), doar nu e o sfera luminoasa.
Iti recomand sa te uiti inainte la becuri (sa le incerci) pentru a nu avea dezamagiri.
Poti avea in vedere neoane clasice de la Philips seria Super 80 http://iluminat-spec...3kruvu4gn282967
2buc*18W ai 2700lm (echivalent incandescent de 150w), cu balast electronic de IF ai 20000 ore functionare. Partea ceva mai naspa e ca trebuie sa cauti un corp de iluminat/plafoniera cu indice de transparenta bun (sau si mai bine sa fie fara geam, de tip incastrat).
Pe LED mai siguri la specificatii sunt Philips, asta daca te uiti dupa plafoniera cu dulie clasica. Atentie si aici daca ai geam in fata iti scade fluxul luminos. Avantajul unei astfel de solutii e schimbarea usoara a becului.
Cea mai buna solutie implica benzi de calitate LED (Cree) si ceva munca, sunt colegi aici (cum ar fi addysoftware, dar si altii) care au facut sisteme de iluminat excelente. Nu recomand decat benzi de calitate, fiind o solutie ceva mai greu de inlocuit mai bine ai ceva care dureaza in timp fara probleme.

Edited by Hansolo, 20 November 2017 - 10:59.


#2386
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Acum am doua tuburi cu led in interior, dar nu sunt pre eficiente. Ele sunt apprinse puternic, dar nu imprastie lumina, e cam intuneric. Ce este balast? Trebuie cumparat si ala?
Doar 8 lei un tub de neon? Mie nu mi-ar fi greu sa scot suportul de neon si sa pun un fasung sau un suport cu doua-trei fasunguri. Ma intereseaza sa lumineze bine pentru ca sa se vada marfa.

#2387
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Eu iti recomand un panou led de acest gen: http://www.iluminat-...-60-clasa-A-48W
Alege alb neutru si vei avea super lumina.
Vei mai avea nevoie si de o rama pentru el: http://www.iluminat-...nou-LED-60-x-60
Sper sa nu se considere reclama.

#2388
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mea culpa cu exemplul oferit . Emag sucks
Totusi un bec led de 40w nu de 6w echivalent 40w , face lumina suficienta pt o camera de 12 mp , daca pui 2 becuri deja e " soare puternic " .

#2389
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Nu cred ca se gasesc becuri led (cu driverul integrat in bec) de puteri asa mari, pentru ca au nevoie de suprafata destul de mare pentru disiparea caldurii.

#2390
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 scrisit, on 20 noiembrie 2017 - 11:28, said:

Acum am doua tuburi cu led in interior, dar nu sunt pre eficiente. Ele sunt apprinse puternic, dar nu imprastie lumina, e cam intuneric. Ce este balast? Trebuie cumparat si ala?
Doar 8 lei un tub de neon? Mie nu mi-ar fi greu sa scot suportul de neon si sa pun un fasung sau un suport cu doua-trei fasunguri. Ma intereseaza sa lumineze bine pentru ca sa se vada marfa.
Pune si tu modelul de tub cu led sa vedem daca se gasesc specificatii, desi putine sanse sa fie reale daca e noname.
Eu la cabinetul sotiei am pus in 2012 4*MASTER TL-D 90 De Luxe 36W si 2xbalast. Nu s-a ars nici un tub nici nu s-au inegrit, sunt mai scumpe decat am spus ca sunt specialitati pentru CRI foarte mare (necesar la un cabinet). Total 2800*4=11200lumeni, lumina e foarte buna, am gasit si corpuri acrilice cu dispersie, a costat in final cam 650RON cu tot cu corpuri.
La magazin poti merge pe un CRI mai mic, gen acesta http://iluminat-spec...3kruvu4gn282967 2*36W ai 6700lm
Balastul electronic e asta http://iluminat-spec...3kruvu4gn282967 pentru 1 neon sau asta pentru 2 http://iluminat-spec...3kruvu4gn282967

Nu prea am idee daca Philips nu a ,,accelerat" artificial imbatranirea neoanelor pentru a promoba LED-urile, la CFL am vazut empiric ca parca se ard mai des decat acum cativa ani.
O vreme la noua locuinta am cochetat cu asa ceva http://www.zexstar.c...-led-panel.html insa sotia a insistat la sistemul clasic si in plus m-am tot gandit ca daca se arde o dracovenie din aia degeaba am garantie ca stau 2 saptamani la veioza.
Sunt interesante mai ales si la pret ce a trecut yOz, dar aceeasi discutie/fobie, daca se arde cam stai o perioada fara pana se returneaza din garantie. Si in orice caz e bine sa le vezi personal, la astfel de corpuri vanzatorii pot trece fluxul luminos al sursei si sa ,,ignore" transparenta plafonierei (eu nu as da atatia bani fara sa verific).

Alt sfat, am dat link-urile ca exemplu (cel putin aia cu Philips sunt buni ca dau si fisele de date), poti copia modelul si cauta un magazin mai ieftin sau mai aproape de tine/rentabil la garantie (eu cumpar de la un magazin aflat la 30m de mine, are preturi bune si decat sa ma urc in masina pana la nu stiu ce megamagazin sa schimb un bec ars asa e mai simplu sa trec pe la ei).

Edited by Hansolo, 20 November 2017 - 15:17.


#2391
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 scrisit, on 20 noiembrie 2017 - 10:15, said:

Am găsit niște becuri care in specificații ar lumina la 360grade ceea ce m-ar avantaja enorm sau cele de formă tubulara ce luminează la 270grade (laterale și in jos, făra tavan). Dar ce producător aleg? Care sunt producătorii decenți?
Philips, Osram, etc...

#2392
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 y0z, on 20 noiembrie 2017 - 12:18, said:

Nu cred ca se gasesc becuri led (cu driverul integrat in bec) de puteri asa mari, pentru ca au nevoie de suprafata destul de mare pentru disiparea caldurii.
Cu crezutul e la biserica , fara suparare !
Ia aci sa vezi si sa nu crezi !
http://www.ledled.ro...Alb-cald-Porumb
40w led echivalent 180w incandescent

#2393
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Tare, asta e ala cu 360 grade, interesanta postarea.
Pe de alta parte decat unul din asta la 40W echivalent 180W mai bine doua din astea 2*13W echivalent 2*100W https://www.emag.ro/...5/pd/DHFFDDBBM/ (se gasesc daca se cauta si la 20RON). Mai ramai si cu bani in buzunar si globul meu de cristal spune ca ar dura mai mult.

Edited by Hansolo, 20 November 2017 - 21:21.


#2394
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Calitatea luminii la un Philips este superioara avand un CRI mai bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate