Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Samsung ML 2160/2165 imprimare la costuri aproape nule

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#91
nordp

nordp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.03.2008
apelati cu incredere (johnny)....

#92
potel

potel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.07.2004
Va recomand sa studiati piata online inainte de a cheltui banii pe resoftari.
Resoftarea, n-a fost inventata de Johnny English, Johnny Bravo, Johnny Depp sau Johnny Cash, ci de niste rusi. Sunt zeci (daca nu sute) de site-uri cu acest serviciu online.
Puteti face resoftare si gratuit sau cu aprox. 20 lei.

Pentru varianta gratuit: Rugati admin-ul site-ului http://firmware-online.com/ sa va faca un cont de test. Mie mi l-a oferit fara sa-i solicit. Doar am intrebat cat costa un firmware la ei. Raspuns: 5USD. Si pentru a testa sistemul, mi-a creat un cont de 5USD gratuit.  Vei putea apoi crea un firmware la alegere pentru imprimanta ta Samsung, Xerox, gratuit. Email admin: [email protected] Nu stiu daca e politica lor comerciala sau doar l-am "prins" eu in toane bune pe admin. Nu am testat aceasta varianta pentru ca am primit raspunsul lor dupa ce apelasem deja la varianta de mai jos.

Varianta 7USD: http://fixyazici.com/ Testata de mine, pe un ml-2165w. Firmware-ul original si apoi custom l-am primit in cateva minute pe email. Procedura de flash de firmware este aceeasi indiferent la cine apelati sa va faca firmware-ul, si este publica, pe Internet. In cazul ml-2165w, un fisier dos executabil usbprns2.exe care scrie prin interfata usb fisierul de firmware modificat xxxxxxxxx.hd. (pe care il are ca si parametru) si apoi aprox. 1-2 minute de asteptare, dupa care imprimanta se restarteaza singura cu noul firmware.

Nu fac reclama niciunui site din cele enumerate. Posibil sa fie si altele care ofera aceleasi servicii cu preturi mai mici.
Vreau doar sa ofer o alternativa celor ca mine care dezgusta publicitatea agresiva de tip spam a unor comercianti autohtoni care revand la pret triplu, cvadruplu, serviciile altora. Si-ti vor motiva pretul prin faptul ca e periculos sa faci plati online, ca paypal e cel mai graznic si periculos lucru care ti se poate intampla... etc etc. Ca doar ei sunt cinstiti si doar in ei poti avea incredere, si mai gasesc ei motive....

#93
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cum ziceam, in cazul meu cel putin, am resoftat-o la centrul de unde am cumparat-o si unde fac de mult timp refill la mai multe. Cand am dus-o pt refill am lasat-o sa-i faca si resoftarea si am luat-o a 2a zi. Daca nu mergea ceva era problema lor.
Am primit factura si am in continuare garantie la ea.

Acum, ca John ia niste bani e treaba lui, n-am nici o treaba, f bine, numai ca unele lucruri nu prea se fac.
De obicei cand iau ceva fug de produse sau servicii cu 'testimoniale' in genul celor de aici. Chiar reale de ar fi, nu au pic de credibilitate. In plus, se vede de la o posta ca sunt redactate si pt google.
Absolut toate au si numele lui scris corect si complet.

Care ar fi sansele?

Cam multe coincidente.

Edited by undercoverbrother, 26 September 2013 - 15:23.


#94
rimagheo

rimagheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.04.2009
Pt. modelele ML-2160_V1.01.01.05 (ML2165, ML2168), ML-2160_V1.01.01.08, daca stiti cum sa cautati cu batranul google, gasiti softul generator de fixuri... gratis. Apoi va puneti si voi pe vandut altora (sic!)

Pont: invatati lb. rusa

Edited by rimagheo, 29 September 2013 - 21:36.


#95
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
POTEL ne recomanda  cu entuziasm ceva ce  nu a testat?
Am trimis mail catre fixmaker mai mult de o saptamana si nici un raspuns.
Majoritatea site-urilor lucreaza doar cu firmware NonUpdatable (NU)
- ceea ce nu permite incarcarea unui nou firmware (dispare posibilitatea de a incarca firmware original, adio garantie )
-specific pentru seriile noi (SCX-3400 SCX-4655) o simpla greseala facuta cu un firmware NonUpdatable  poate fi reparata doar prin depanarea imprimantei deoarece nu detin download mode.
Cat despre parte de asistenta telefonica in timpul operatiei de resoftare (si dupa) doar daca ii invatam romaneste  sau ne invata ei rusa :))

#96
potel

potel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.07.2004
@johnny_computers
Nu, prietene, esti malitios.
Am testat http://fixyazici.com/ pe 2 imprimante ml2165w, ambele noi. Am primit imediat firmware-ul original pentru backup + cel "fix" care este update-able. (pret - 24 de lei/imprimanta).
Succes in afaceri! (Intr-un an vor fi freeware si pentru scx-3400 si alte modele mai noi, asa cum s-a intamplat si cu ml1600 etc.)

#97
blackman

blackman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.04.2006
Merci mult pt. pont potel. Am trimis mail rusnacului la [email protected] cu modelul meu de imprimata (Samsung scx 3405f) si am primit in 5 min raspuns de la el cu 5$ credit pt 1 firm. download. Apropo pot downloada Updatable sau NonUpdatable.

#98
OligoFriends

OligoFriends

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.09.2013
Salutare, eu am gasit pe la rusi un fix + walktrough pentru Samsung ML-2160/2165/2167 si am reusit sa traduc in engleza walktrough-ul cat de cat cu ajutorul lui Google Translate. Daca cineva vrea si e dispus sa incerce free sa-mi dea un mesaj privat. Salutare.
P.S. : E urat cum altii fac bani din vanzarea de software... parerea mea este ca ar trebui sa fie free pentru toti si banii sa vina din partea de hardware unde intr-adevar intervine munca fizica + piesele.

Edited by OligoFriends, 19 October 2013 - 14:34.


#99
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
Buna ziua,
Mă adresez lui johnny_computers cu următoarea intrebare : Am achizitionat o imprimanta Samsung ML 2165W, bineinteles cu toner demo. Imi puteti spune si mie va rog daca acest toner (demo) poate fi reincarcat  ? Din diferite surse inclusiv magazinul de unde am cumparat-o mi-a zis  ca trebuie cumparat un alt toner si abia acela poate fi reincarcat. Care este adevarul? Multumesc foarte mult.

P.S. Pentru carcotasi: apropo, stiti cu cat intra rosiile in RO de la turci si cu cat ajungem noi sa le cumparam din magazine? Si nu numai rosiile... Eu personal desi am fost contemporan cu nenea Ceasca, nu mai cred in idea de a munci unii si de a beneficia toti. Am reusit sa ma desprind de aceasta conceptie. Apropo, nici eu nu fac nimic gratis.

Edited by casiiu11, 20 October 2013 - 06:36.


#100
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View PostOligoFriends, on 19 octombrie 2013 - 14:30, said:

Salutare, eu am gasit pe la rusi un fix + walktrough pentru Samsung ML-2160/2165/2167 si am reusit sa traduc in engleza walktrough-ul cat de cat cu ajutorul lui Google Translate. Daca cineva vrea si e dispus sa incerce free sa-mi dea un mesaj privat....
Testeaza-l tu free, buseste-ti imprimanta (free) si apoi vino si plangi pe forum sa te ajutam sa repari ce se mai poate   ...
Dupa cum scriam inca de la inceput crearea firmware-ului de resoftare se face dupa seriile imprimantei  si versiunea de firmware .

View Postcasiiu11, on 20 octombrie 2013 - 06:27, said:

Buna ziua,
Mă adresez lui johnny_computers cu următoarea intrebare : Am achizitionat o imprimanta Samsung ML 2165W, bineinteles cu toner demo. Imi puteti spune si mie va rog daca acest toner (demo) poate fi reincarcat  ? Din diferite surse inclusiv magazinul de unde am cumparat-o mi-a zis  ca trebuie cumparat un alt toner si abia acela poate fi reincarcat. Care este adevarul? Multumesc foarte mult.

P.S. Pentru carcotasi: apropo, stiti cu cat intra rosiile in RO de la turci si cu cat ajungem noi sa le cumparam din magazine? Si nu numai rosiile... Eu personal desi am fost contemporan cu nenea Ceasca, nu mai cred in idea de a munci unii si de a beneficia toti. Am reusit sa ma desprind de aceasta conceptie. Apropo, nici eu nu fac nimic gratis.
Cartusul MLT-D101S (demo/starter) cu care vine imprimanta ML2165w poate fi reincarcat fara probleme deoarece are aceasi structura ca si un cartus ”normal” MLT-D101S  
Diferenta dintre ”starter” si ”normal” o face cipul de pe cartus si cantitatea de toner cu care vine (din fabrica)  incarcat cartusul.
STARTER   incarcat 20-50%  ~ 400 - 700 pagini imprimate
NORMAL incarcat full   ~ 1500 pagini imprimate  
calculat 5% acoperire

Valabil  pentru toate  imprimantele care vin cu cartuse MLT-D101S
ML-2160  ML-2164 ML-2165 ML2165W ML-2167 ML-2168
SCX-3400 SCX-3405 SCX-3405W SCX-3405F SCX-3405FW SF-760P

#101
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Buna ziua, imi urez singur "welcome to za clab:)"! SUnt fericitul (sper) posesor al unei imprimante  Samsung ML-2165W, A4, Wireless. Din cate am inteles este compatibila cu ce s-a discutat pana acum. Trebuie sa astept sa se termine tonerul sau se poate face resoftarea/incarcarea cu toner de pe acum? Stima mea pentru toti care si-au adus contributia la acest topic.

#102
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View Postjohnnybegoode, on 21 octombrie 2013 - 08:14, said:

Buna ziua, imi urez singur "welcome to za clab:)"! SUnt fericitul (sper) posesor al unei imprimante  Samsung ML-2165W, A4, Wireless. Din cate am inteles este compatibila cu ce s-a discutat pana acum. Trebuie sa astept sa se termine tonerul sau se poate face resoftarea/incarcarea cu toner de pe acum? Stima mea pentru toti care si-au adus contributia la acest topic.
Nu este neaparat sa asteptati terminarea tonerului ; resoftarea poate fi efectuata chiar dupa cumparare .
Important sa fie efectuata inainte de a ajunge cipul (contorul toner remaining)  la 0 % deoarece pentru crearea programului de resoftare este necesara imprimarea raportelor  <configuration> si <supplies information> unde apar seriile imprimantei si versiunea de firmware .

#103
gicu_rebenciuc

gicu_rebenciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.06.2009
Desi sunt membru de nu mai stiu cand al acestui forum (cred ca stie exact forumul si va pune datele necesare dupa ce voi scrie eu !!!), nu am postat nimic pana acum fiindca nu a fost cazul. O fac acum pt. ca mi-am cumparat recent o imprimanta ML2165W si, „vorbind” pe NET cu un prieten am aflat ca amandoi ne-am cumparat la momente diferite (el mai demult !) si in 2 colturi de tara foarte departate aceeasi imprimanta !!! El stia mult mai multe despre imprimanta, eu mai putin (o si folosesc mai rar!) si tot de la el am primit link-ul care m-a dus aici. Mi-a povestit ca si-a resoftat imprimanta apeland la Dl. johnny (mi-a dat si nr. de tf. al acestuia !), ca este foarte multumit de rezultate si am toate motivele sa-l cred fiindca ne cunoastem de mult timp (am si locuit in acelasi oras mai demult!). Prin urmare, am de gand sa-l contactez pe Dl. johnny si sa-i cer si eu sa ma ajute cu resoftarea! Stiu deja care este pretul, imi convine si o voi face! (nu voi face public pretul daca Dl. jonny nu o face-treaba lui!). De ce am scris toate acestea? Citind toate postarile pe cele 6 pg., am ramas neplacut surprins de comentariile acide si negativiste ale unor colegi de forum-ca sa le spun asa-prin care-l pun la zid prin ceea ce face! Dar daca omul a gasit o modalitate de a face un ban ajutand pe altii mai putin priceputi, cine ce are cu el? Eu cred ca fiecare se descurca asa cum poate, cum gaseste o oportunitate, traim cam toti intr-o epoca devenita „a junglei” si atunci? CARE-I BAIUL UNORA? Nu le convine? De ce nu fac la fel? Multumesc celor care vor avea rabdarea sa citeasca cele scrise de mine!

#104
electro_doctor

electro_doctor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2011
Eu am apelat de doua ori la johnny_computer, o data pentru imprimanta mea si o data pentru imprimanta unui prieten. In ambele cazuri am fost foarte multumit. Nu ma intereseaza ce presupuneri fac altii, insa ma obosesc sa scriu aici in speranta ca parerea mea (care am apelat si am fost multumit DE DOUA ORI) cantareste mai mai mult decat parerea celor care fac presupuneri. Pentru cine e important? Pentru cei care se gadesc sa apeleze si nu stiu ce sa creada... Eu am platit o data si acum pot sa umplu gratis imprimanta de cate ori vreau, pot chiar sa schimb capul de printare daca se uzeaza... altii platesc la fiecare umplere cat am platit o singura data. Sunt multumit si recomand tuturor sa apeleze cu incredere.

#105
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004
Posted Image Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Ultimele posturi trebuie propuse pentru bancul zilei.

#106
gicu_rebenciuc

gicu_rebenciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.06.2009
Am vorbit din nou cu prietenul meu si m-a lasat sa „deconspir” ID-ul lui: este „electro_doctor” si suntem, dupa cum se vede, de aceeasi parere!!!! Nu m-a interesat pana acum si nu i-am cerut vreodata sa mi-l spuna !

View Postxymzar, on 15 noiembrie 2013 - 21:43, said:

Posted Image Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Ultimele posturi trebuie propuse pentru bancul zilei.
SI? Ce mai asteptati???? Acordati si vreun premiu??? M-ar ONORA!!!!
Atata rautate mi-a fost dat sa vad foarte RAR !!!!

Edited by gicu_rebenciuc, 15 November 2013 - 22:26.


#107
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004
Inca nu ai vazut nimic! :)

#108
gicu_rebenciuc

gicu_rebenciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.06.2009

View Postxymzar, on 16 noiembrie 2013 - 21:09, said:

Inca nu ai vazut nimic! Posted Image
La varsta mea, nu cred ca as mai avea multe de „vazut” (decat numai cate ceva din partea unora care le -au „vazut” si le „stiu” EI pe toate!!!). Eu ma voi opri aici cu polemica aceasta, care s-a departat total de subiectul forumului si care nu aduce nimanui folos (poate doar celor „atotstiutori”, manati de invidie sau alte interese-cred eu). Chiar din prima mea postare se vede ca nu am dorit decat sa sprijin moral pe cel (sau cei) care vor sa ajute (chiar daca pe bani!) pe acei utilizatori de imprimante Samsung care doresc s-o foloseasca intr-un mod mai economic. As putea dovedi ca aceasta „poveste” a mea este (in totalitate) perfect adevarata (facturi, garantii de la vanzatori, domiciliile noastre-eu si prietenul meu-etc.), dar, cui ar folosi asta? Unora care au ca si ID pe forum doar un grup de litere oarecare, fara a reprezenta-chiar si partial-numele lor??? Unor anonimi atoatestiutori? Inca nu am facut demersurile pt. a obtine de la Dl. johnny indicatiile personalizate imprimantei mele pt. resoftare dar o voi face chiar azi ! Inca o data: MULTUMESC tuturor celor care vor avea rabdare sa citeasca tot ce am scris eu !!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate