Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Samsung ML 2160/2165 imprimare la costuri aproape nule

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#55
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View PostSilQ, on 21 iunie 2013 - 11:59, said:

Inseamna ca nici nu are nevoie de port LAN daca ai un router care are si WI-fi si esti conectat la internet prin cablu, poti da print din PC fara wi-fi.
Da. Exista si posibilitatea conectarii ””mini wireless””
De la desktop (unitate centrala) prin cablu  - router wifi  -  ML2165W

Edited by johnny_computers, 21 June 2013 - 21:30.


#56
SbT

SbT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.07.2009
Buna ziua,
Am citit pe forum despre resoftarea imprimantelor. Imprimanta ML2165W se poate resofta? Care ar fi pretul rescrieri  firmware-ului ? As dori sa achizitionez una astazi dupa care sa ii scriu rescriu pentru a putea refolosi cartusul? Daca nu rescriu firmware-ul se poate reumple cartusul?
Multumesc

#57
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View PostSbT, on 24 iunie 2013 - 15:25, said:

Buna ziua,
Am citit pe forum despre resoftarea imprimantelor. Imprimanta ML2165W se poate resofta? Care ar fi pretul rescrieri  firmware-ului ? As dori sa achizitionez una astazi dupa care sa ii scriu rescriu pentru a putea refolosi cartusul? Daca nu rescriu firmware-ul se poate reumple cartusul?
Multumesc
Toate imprimantele din seria ML 2160  (ML2160 ML2164 ML2165 ML2165W) pot fi resoftate .
Fara resoftare,  cartusul poate fi reincarcat dar din nefericire  imprimanta nu listeaza datorita cipului care blocheaza imprimarea.

Pentru utlizarea in continuare a cartusului reincarcat exista 2 posibilitati:
- resoftarea  (pentru utilizarea cartuselor fara cipuri, pentru totdeauna)
sau
-schimbarea cipului (deloc ieftin) pentru fiecare reincarcare
Alte detalii despre resoftare la adresa de mail specificata in primul post

Edited by johnny_computers, 25 June 2013 - 21:18.


#58
gorexxx

gorexxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2011
Am resoftat de curand un samsung ml 2165W operatiune incheiata cu suces in mai putin de 1min.
Recomand cu incredere serviciile oferite de johnny (contactati-l pentru mai multe detalii si o sa va convingeti)

Numai bine.

#59
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
Update/
Imprimantele ML2165W ML2160W (wireless) puse in vanzare cu  noua versiune firmware v14
( firmware version 3.00.01.14)

#60
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View Postjohnny_computers, on 10 iulie 2013 - 23:21, said:

Update/
Imprimantele ML2165W ML2160W (wireless) puse in vanzare cu  noua versiune firmware v14
( firmware version 3.00.01.14)

Firmware resoftare v.14  ML 2165W ML 2160W finalizat si testat.
La fel ca si pentru versiunile anterioare
v.3.00.01.13
v.3.00.01.10
v.3.00.01.06
crearea programului de resoftare  se efectueaza dupa  seriile imprimantei  si versiunea firmware
(singura modalitate care garanteaza o resoftare reusita )

#61
electro_doctor

electro_doctor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2011
Buna ziua,

Am cumparat si eu o imprimanta Samsung ML-2165W versiunea firmware 14, de la emag si evident ca atunci cand am ales acest model m-am gandit si la costurile ulterioare. Am cautat pe internet si am sperat ca imi pot resofta imprimanta singur insa nu am gasit nimic concret si nu am avut curaj sa incerc.... si bine am facut. In cele din urma am apelat la johnny_computers, am primit o arhiva cu fisierele necesare resoftarii plus instrunctiuni pas cu pas. Toata treaba a durat 30 de secunde. Mai mult a durat sa pun scoci pe pe contactele cip-ului decat resoftarea... In concluzie, eu am fost foarte multumit si il recomand.

Edited by electro_doctor, 17 July 2013 - 22:01.


#62
NinelCroitoru

NinelCroitoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2013
Am resoftat aseara un samsung ml 2160, operatiune incheiata cu suces in mai putin de 1min.
Recomand cu incredere serviciile oferite de johnny (contactati-l pentru mai multe detalii si o sa va convingeti)
Numai bine.

Ninel

#63
lorette

lorette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.01.2008
buna seara.
sunt interesata sa achizitionez o imprimanta Samsung ML-2165W, dar vreau sa stiu daca printeaza pe film transparent. domnu' johnny_computers, ma poti ajuta cu aceasta info? poate un printscreen la setarile imprimantei, unde poti alege media pe care vrei sa imprimi...daca nu e deranj prea mare. apoi vedem cum sta treaba si cu resoftarea, daca o voi achizitiona. astept un raspuns cat mai curand. multumesc.

#64
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View Postlorette, on 22 iulie 2013 - 23:41, said:

buna seara.
sunt interesata sa achizitionez o imprimanta Samsung ML-2165W, dar vreau sa stiu daca printeaza pe film transparent. domnu' johnny_computers, ma poti ajuta cu aceasta info? poate un printscreen la setarile imprimantei, unde poti alege media pe care vrei sa imprimi...daca nu e deranj prea mare. apoi vedem cum sta treaba si cu resoftarea, daca o voi achizitiona. astept un raspuns cat mai curand. multumesc.

Tip suport imprimare ML2165:
Hârtie simplă / Hârtie groasă / Hârtie subţire / Colorată / Pretipărită / Reciclată /
Etichete / Carti de vizită / Corespondenţă / Hârtie pentru arhivare / Plicuri

La ce model va referiti mai exact pentru ”film transparent” ( un link ? ,  imagine ? )


Principiul de functionare pentru ML2165W este acelasi ca si pentru oricare imprimanta laser

[ http://img834.imageshack.us/img834/421/gyut.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

” Comanda "PRINT" de la calculator ajunge la un controler electronic (1) din imprimanta laser, care are un procesor de imagine raster (RIP) cu rolul de a transforma imaginile si textul intr-o matrice de puncte mici.
Elementul principal in procesul de tiparire, este cilindrul fotoconductor, sau DRUM (2), un cilindru special acoperit care primeste o sarcina electrica pozitiva sau negativa de la o rola de incarcare (3). Cilindrul poate fi in componenta cartusului, de exemplu la cartuse HP, Canon, Samsung, dar poate fi si separat de cartus, in cazul cartuselor Lexmark, Dell, Kyocera, Minolta. Cartusele Xerox sunt de ambele tipuri constructive.
Un fascicul laser (4), deviat de o oglinda rotitoare (5), scaneaza cilindrul fotoconductor orizontal, in linii precise. Atunci cand fasciculul laser atinge suprafata cilindrului, acesta se dezelectrizeaza in zonele respective, ramanand electrizat in zonele unde trebuie sa apara scrisul. Dupa ce raza laser scaneaza o linie, un motor pas cu pas invarte cilindrul cartusului si procesul se repeta.
Cilindrul fotoconductor electrizat pe zone, vine in contact cu alta rola, magnetica (developer roller)(6), care este acoperita cu particule de toner incarcat din rezervorul de toner (7), parte a cartusului de toner. Tonerul se prinde pe zonele electrizate ale cilindrului, rezultand astfel imaginea pe cilindru.
Un mecanism de antrenare (8) atrage hartia din tava de hartie (9). O rola de transfer (10), aplica o sarcina electrica pe hartie, opusa celei cu care este electrizat tonerul de pe cilindru. Tonerul se transfera astfel pe hartie. O lamela de curatare (11), curata tonerul rezidual de pe cilindru, si procesul continua intr-un flux continuu, circular. La imprimantele laser Color procesul este similar, dar hartia trece prin fata a 4 cilindri corespunzatori cartuselor de culori, sau prin fata unei "transfer belt", care este o curea de transfer intermediar intre cilindri si hartie.
In final, pagina, cu toner aplicat, ajunge la cuptor (fuser) (12) - alcatuit dintr-o rola incalzita la 150-200 grade si o rola de presiune. Tonerul, care contine rasini si ceara, se topeste pe pagina. In acest fel hartia iese tiparita din imprimanta.”



Personal am imprimat pe film transparent format A4  (pentru afisare electroproiector) special pentru imprimare laser.
Daca filmul nu are specificatia  ”pentru imprimare laser” , exista posibilitatea ca folia  sa se topeasca la trecerea prin cuptor (150-200 grade)

#65
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
Diagrama cu  traseul hârtiei in timpul procesului de imprimare pentru imprimantele ML2160 ML2165 ML2165w
[ http://imageshack.us/a/img198/7969/dbeo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
georgee

georgee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.06.2006
Am cumparat de curand o imprimanta SAMSUNG ML-2165 si am apelat la serviciile oferite de johnny_computers, adica resoftarea imprimantei plus alte cateva intrebari despre acest model. Recomand cu placere tuturor aceasta imprimanta si impreuna cu resoftarea oferita de JOHNNY_COMPUTERS veti avea parte de cele mai mici costuri de imprimare existente. Multumesc inca o data JOHNNY_COMPUTERS pentru ajutorul oferit si multa multa bafta.

#67
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Am incarcat si eu cu ajutorul lui @ johnny_computers care este un mare caracter de "OM" .Multumesc pe aceasta cale ca in aceasta lume "stricata" "mai sant si "oameni" printre noi.Imprimanta fiind Samsung 2165

Edited by gelu_dh, 12 August 2013 - 19:29.


#68
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View Postgeorgee, on 11 august 2013 - 03:32, said:

Am cumparat de curand o imprimanta SAMSUNG ML-2165 si am apelat la serviciile oferite de johnny_computers, adica resoftarea imprimantei plus alte cateva intrebari despre acest model. Recomand cu placere tuturor aceasta imprimanta si impreuna cu resoftarea oferita de JOHNNY_COMPUTERS veti avea parte de cele mai mici costuri de imprimare existente. Multumesc inca o data JOHNNY_COMPUTERS pentru ajutorul oferit si multa multa bafta.

View Postgelu_dh, on 12 august 2013 - 19:27, said:

Am incarcat si eu cu ajutorul lui @ johnny_computers care este un mare caracter de "OM" .Multumesc pe aceasta cale ca in aceasta lume "stricata" "mai sant si "oameni" printre noi.Imprimanta fiind Samsung 2165
Cu mare placere  si spor la cat mai multe pagini  imprimate!

Edited by johnny_computers, 14 August 2013 - 03:03.


#69
mentosan679

mentosan679

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2009
Am comandat un ML-2165W si probabil voi opta pentru resoftare. Cu ce toner reincarcati cartusul?

Edited by mentosan679, 24 August 2013 - 08:16.


#70
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Salut, doar ce am dat comanda pentru o multifunctionala Samsung SCX-3405W. Te rog da-mi detalii despre pasii pe care trebuie sa-i parcurg ca sa o resoftez, implicit sa o pot reincarca singur, sau la un centru specializat. Am observat pe aici multi clienti care au contul din 2006-2009 si acum au primul comentariu, iar pe site la emag am observat ca tu centrezi, tu dai cu capul, cu id-uri diferite. Inteleg ca doar asa este posibil sa-ti faci reclama mai repede si mai usor si cu toate ca nu sunt in totalitate de acord cu acest mijloc, uite ca incerc sa aflu mai multe detalii. Astept aici un raspuns. Multumesc anticipat!

#71
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View Postbosni17, on 24 august 2013 - 23:10, said:

Salut, doar ce am dat comanda pentru o multifunctionala Samsung SCX-3405W. Te rog da-mi detalii despre pasii pe care trebuie sa-i parcurg ca sa o resoftez, implicit sa o pot reincarca singur, sau la un centru specializat. Am observat pe aici multi clienti care au contul din 2006-2009 si acum au primul comentariu, iar pe site la emag am observat ca tu centrezi, tu dai cu capul, cu id-uri diferite. Inteleg ca doar asa este posibil sa-ti faci reclama mai repede si mai usor si cu toate ca nu sunt in totalitate de acord cu acest mijloc, uite ca incerc sa aflu mai multe detalii. Astept aici un raspuns. Multumesc anticipat!
Daca poti sa si dovedesti ceea ce spui (legat de cei care au comentat in acest post si au doar cateva  comentarii ) te rog sa o faci.
Un moderator te poate contrazice oricand ...

P.s. De grabit ce esti nici  nu ai observat ca aici discutam despre imprimante din seria ML2160

Edited by johnny_computers, 24 August 2013 - 23:33.


#72
SHELT

SHELT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.08.2013
Buna ziua,
Vreau sa va spun ca am urmarit si eu subiectul si in urma lui  am achizitionat o imprimanta Samsung ML2165W.
Am apelat la serviciile lui Johnny pentru resoftare, totul a mers struna.
Intr-o zi s-a rezolvat tot si functioneaza OK.
Multumesc Johnny si la cat mai multe resoftari, aveti incredere in el e profesionist.

Edited by SHELT, 25 August 2013 - 15:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate