Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

E-Boda X100

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
incerci degeaba jocurile, tableta are alta rezolutie daca nu ma insel decat cea a celei pe 7"

#20
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 14.02.2002
Sigur că are altă rezoluție. Mă rog, mai puțin contează jocurile, că se găsesc... slavă Domnului, de toate tipurile. Nu prea am eu timp de jocuri...
Dar nu rulează mkv-uri full HD și nu merg ca lumea site-urile cu html5 și flash (vezi #### sau videobox.iplay.ro - la ultimul încarcă subtitrarea, dar imaginea se vede în frame-uri mari, făcînd filmul de neurmărit), cum spuneau ei. Nu-mi merge nici stickul RDS, care altora li s-a conectat pe tableta de 7".

#21
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007

 lache1, on 14th June 2012, 23:14, said:

incerci degeaba jocurile, tableta are alta rezolutie daca nu ma insel decat cea a celei pe 7"
Si daca are alta rezolutie decat cea de 7'' nu ar trebui sa mearga jocurile?

#22
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Nu prea, ele sunt facute majoritatea pentru 480 x 800.
Pe de alta parte, ecranul este mai mare la asta decat la E1 pe 7", dar hardware este la fel (acelasi procesor pe 1.2 cu mali400)
si nu vor merge jocurile mai bine decat pe E1.
E ca la calculator, ai un monitor de 1024x768 rezolutie si iti merg jocurile bine, iti schimbi monitorul cu unul pe 1920x1080 full hd
si pe aceeasi configuratie (procesor/placa video) o sa mearga prost.
Trebuia un dual core pus pe tableta cel putin cu ceva mai bun pe partea de accelerare grafica.

#23
Cronus

Cronus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 25.12.2009
Nu intervine nimeni de la service eboda sa ne explice de ce sunt probleme cu html5 si flash?De asemenea de ce nu merg fluent mkv-uri full HD(despre 3d nici nu vreau sa ma gandesc)?Care este problema cu jocurile?Ca doar au laudat-o atat de mult pe site-ul lor.

Edited by Cronus, 15 June 2012 - 12:04.


#24
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007

 Cronus, on 15th June 2012, 13:03, said:

Nu intervine nimeni de la service eboda sa ne explice de ce sunt probleme cu html5 si flash?De asemenea de ce nu merg fluent mkv-uri full HD(despre 3d nici nu vreau sa ma gandesc)?Care este problema cu jocurile?Ca doar au laudat-o atat de mult pe site-ul lor.

Poate ne ajuta vb6rocod, care colaboreaza cu cei de la service.
Scieti aici  [email protected] sau aici http://hdforall.freehostia.com/e-boda/android2.php  comentariile poate le citesc si cei de la e-boda.

Edited by meseriasu2, 15 June 2012 - 12:14.


#25
Cronus

Cronus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 25.12.2009
Sau poate ar trebui vazut si cum merge AllDro 3 Speed mai ales ca au specificatii chiar mai bune decat eboda la acelasi pret

#26
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007

 Cronus, on 15th June 2012, 13:14, said:

Sau poate ar trebui vazut si cum merge AllDro 3 Speed mai ales ca au specificatii chiar mai bune decat eboda la acelasi pret
Nu prea au aparut pareri sau review-uri despre Allview AllDro 3 Speed..
Stiti vreun topic dedicat acestei tablete?

#27
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Pentru stick internet .... cand apare ca ai semnal dar nu se conecteaza .....incercati ''enable data roaming''... asta am gasit pe net , pana acum .

@lache1 .. in legatura cu jocurile HD ... pe tableta se instaleaza un .apk de cativa zeci de MB .... apoi se duce pe intenet si-si da jos doar ce are nevoie ( cateva sute de MB) . Asta mi se pare super ok ... sigur isi da jos o varianta pentru rezolutia si procesorul pe care le vede dupa instalare .apk
Deci ....... practic nefiind o tableta slaba ... ar trebui sa mearga .Inclin sa cred ca tine de software .( ca doar n-o fi prost implementat GPU-ul ???!!!!!)
Si nu poti afirma ca : ceva ce merge pe 480x800 , nu va merge pe 1024x768 ... doar din cauza rezolutiei .... e o aiureala !
LE : sau poate nu e o aiureala .... poate nu exista jocul pentru rezolutia 1024x768 ???? :))))))

Edited by conu, 15 June 2012 - 15:47.


#28
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
isi ia de pe server daca are ce, rezolutia de 1024x768 pe android e cam struto camila.
poate mai tarziu se adapteaza firmele de jocuri la rezolutia asta.
alldro3 speed care seamana cu eboda noua e acelasi lucru, din pacate.
aceeasi rezolutie pe acelasi hardware, probabil camera difera.
sunt curios daca softul are aceleasi buguri.

#29
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 14.02.2002
Revin cu noi teste:
- văzînd că un fișier mkv full HD 1080p de 10 GB dă rateuri, am încercat cu un fișier mkv de 1.1 GB 1080p - îl rulează bine;
- am crescut miza și am rulat un fișier 1080p de 3,3 GB - se blochează o dată la cîteva secunde, fiind imposibil de vizionat filmul.
- fișierele mkv de 720 și 480 sînt redate foarte bine.

Am dezinstalat și reinstalat flash-player-ul, după care am reîncercat să rulez serialele de pe vplay. ro - eșec total, soldat cu blocarea tabletei (a doua în seara asta); pe videobox.iplay.ro rulează cîteva secunde după care se blochează.

Mi-am făcut prea mulți nervi cu tableta asta. Sînt ferm hotărît să returnez această tabletă - în acest sens le-am trimis un mail dimineață celor de la E-Boda; după 10 minute, m-au sunat și mi-au zis că la ei totul e ok și #### le merge foarte bine (era logic...). Mi-au promis că îmi vor trimite ei niște setări pe mail în cursul zilei de azi (n-am idee la ce fel de setări s-au referit, dar le-am zis că voi încerca ce-mi vor sugera ei) . Nu am primit nimic pînă acum și nici nu cred că voi primi ceva (iar dacă va fi ceva sînt convins că nu mă va ajuta - nici nu are cum...). Trec peste faptul că omul începuse să vorbească cu mine ca și cum aș fi un handicapat într-ale IT-ului, luîndu-mă de la driverele și softurile care se instalează după fiecare instalare de Windows... :))

Edit: am resetat tableta la setprile din fabrică, o bag în cutie și aștept ziua de luni, s-o predau curierului... :(

Edited by Bobses, 15 June 2012 - 19:19.


#30
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Filmele format mkv 1080p de dimensiunile specificate de tine se comporta la fel si pe tablete de peste 2000 lei. De fapt nici Transformer-ul de la Asus si nici ipad-ul 3 nu le reda. Doar daca sunt filmate cu respectivele device-uri. In rest imi pare rau sa aud ca nu functioneaza flash-ul si html5-ul cum trebuie. Cu o intrebare te deranjez: are acces la Market (Google play)?

Mai uite aici ceva legat de setarile DIGI

Un alt minus dupa mine ar fi gps-ul. Nu pt a-l folosi soferul in masina, ci ceilalti pasageri.

Multumesc anticipat pt raspuns.

Edited by Suzuki Wagon, 15 June 2012 - 22:07.


#31
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
videobox nu merge ca are filme 1080p, pacat ca au probleme de soft la fel ca la lansarea primei tablete. daca ar avea suportul ceva mai bine pus la punct si mai rapid ar fi o solutie buna pentru banii astia. la prima tableta, au schimbat softul in cateva luni de la lansare in conditiile in care si-au facut reclama pe o gramada de situri. cine punea mana pe tableta se lovea de bugul cu luminozitatea, subtitrarile in player nu erau in romana.... cred ca erau retururi la greu.

#32
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 14.02.2002

 Suzuki Wagon, on 15th June 2012, 22:58, said:

Filmele format mkv 1080p de dimensiunile specificate de tine se comporta la fel si pe tablete de peste 2000 lei. De fapt nici Transformer-ul de la Asus si nici ipad-ul 3 nu le reda. Doar daca sunt filmate cu respectivele device-uri. In rest imi pare rau sa aud ca nu functioneaza flash-ul si html5-ul cum trebuie. Cu o intrebare te deranjez: are acces la Market (Google play)?

Mai uite aici ceva legat de setarile DIGI

Setările alea pentru digi nu mă ajută cu nimic: după cum am zis, la inserarea stickului îl vede și crează automat ceea ce scrie în link-ul dat de tine (nume - digi.mobil, apn - internet, MMC - 226, MNC - 05), doar că nu vrea să se conecteze.
Referitor la filmele full HD 1080p: nu mă deranjează că nu le rulează cum trebuie, chiar dacă ei spun că nu ar trebui să fie probleme (voi rula filme de 720 sau 480, că oricum au dimensiuni mai mici).
Ce mă seacă foarte mult sînt site-urile de seriale - sînt un împătimit al serialelor și speram să le pot vedea în alte condiții decît stînd în fața calculatorului sau a TV-ului...

Da, are acces la Market, după ce setezi contul google. Mai vine și cu alte 2 magazine (parcă 1Market se numesc - unul pentru jocuri și unul pentru aplicații). Din cel pentru jocuri am încercat să instalez Asphalt 5 și nu a mers (mă gîndeam că e ca la Google Market - dacă apare în magazin înseamnă că e compatibil și cu device-ul meu, dar n-a fost așa...).

Quote

videobox nu merge ca are filme 1080p
Păi? Și unde e problema? Doar ăsta a fost unul din motivele care m-au determinat s-o cumpăr (am făcut precomandă, înainte de a apărea pe piață și a vedea ce poate și ce nu - am avut încredere în ei): flash, html5 și rularea filmelor 1080p... Iar un episod 1080p nu are 10GB...

Edited by Bobses, 16 June 2012 - 07:30.


#33
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
S-ar putea sa mai existe fisiere 1080p care sa ingenuncheze orice tableta ( si nu numai tableta ) .Eu , inca mai am un fisier de test (samsung demo oceanic) care se duce cu bitrate peste 50mb/s . Inca n-am gasit tableta care sa-l ruleze fluent :D. Ca idee , nici vreo cutiuta HD :).
Problema principala , zic eu , e internetul ( si tot ce inseamna ,pdf , video, etc) . Daca acum nu poate tot ce inseamna video .... mai tarziu , daca se inbunatatesc codecurile , sau se schimba formatul  .....

Cum e ecranul afara in lumina naturala. ?
LE: Acum , dupa informatiile lui lache ... incep sa intru in amanunte ... 800x1.5=1200 , 480x1.5=720 ... asta nativ ...... mai citim , mai citim ....

Edited by conu, 16 June 2012 - 11:05.


#34
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
videobox cere multa banda. poate daca se conecteaza pe un router n, nu b/g si transferul e destul de rapid, poate ar merge, desi eu cred ca situl nu e optimizat pentru a merge pe tableta sau alt dispozitiv mobil (nici pe telefoane nu cred ca merge, poate incearca cineva cu un sgs2 sau 3).

#35
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 14.02.2002

 conu, on 16th June 2012, 11:39, said:

Cum e ecranul afara in lumina naturala. ?
Habar n-am: stă în cutie. Nici n-o mai scot, că nu prea mă ajută la ceea ce voiam să fac cu ea. N-am luat-o pt. Angry Birds.
Iar dacă au s-o  îmbunătățească peste cîteva luni... nu mă ajută deloc. N-am de gînd să stau atîta timp cu ea nefolosită. Am dat niște bani pe ea iar eu nu cac bani peste noapte. Cum am zis, sînt ferm hotărît s-o returnez.

Quote

videobox cere multa banda
Am un Dlink DIR-600 și Fiberlink 2. Am lăsat tableta ca unic dispozitiv consumator de bandă de net și același rezultat. Nu cred că banda e motivul pentru care nu rulează clipurile.
Dar ####? Ăsta de ce nu merge? De ce nu funcționează ca lumea flashul și html5, lucruri cu care, zic ei, ar reprezenta tableta?

Edited by Bobses, 16 June 2012 - 12:20.


#36
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Citind ce spune Bobses mi-e clar ca o tableta de 1000 de lei nu-i o solutie buna, dar incep sa cred ca una de doua ori mai  scumpa e de-a dreptul o solutie proasta in privinta raportului pret / ce poti sa faci cu ea !

Mai degraba o sa ma indrept catre un notebook cu ecran de 10.1, care costa tot pe la 1000 de lei, pun linux mint 13 pe el si am un calculator bun la toate !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate