Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

„Curcubeu” la plural

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Poll: Un curcubeu, două...? (37 member(s) have cast votes)

Cum faceți pluralul de la „curcubeu”?

  1. „curcubee” (33 votes [89.19%])

    Percentage of vote: 89.19%

  2. „curcubeie” (2 votes [5.41%])

    Percentage of vote: 5.41%

  3. altfel (2 votes [5.41%])

    Percentage of vote: 5.41%

Vote Guests cannot vote

#19
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Posibil să fiu printre puţinii care ar spune involuntar curcubeuri, eleşteuri, etc. Chit că apoi realizez c-am folosit sufixul incorect.

#20
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 AdiJapan, on 18 februarie 2013 - 07:00, said:

Întrebarea interesantă ar fi de ce l-a copiat curcubeul pe crustaceu și nu invers. Curcubeul a sosit primul, nu?
Ceva mai sus aminteați de influența grafiei asupra pronunției. Eu mă gândesc la relația inversă - pronunția a influențat grafia la un moment dat. Parcă îmi este mai ușor să spun „Ce curcubee frumoase!” în loc de „Ce curcubeie frumoase!”

Quote

Cum spuneți, eleștee sau eleșteie? Zmee sau zmeie?
Eleștee, zmeie.

#21
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Spun(Elestee,zmee)pentru ca asa imi sunt mie mai elegant.

#22
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 mircea21, on 21 februarie 2013 - 01:47, said:

Ceva mai sus aminteați de influența grafiei asupra pronunției. Eu mă gândesc la relația inversă - pronunția a influențat grafia la un moment dat.
Pronunția nu doar că influențează grafia, ci o determină aproape în totalitate (în română, cel puțin, pentru că ortografia e fonemică). De aceea a spune că o anumită pronunție a generat o anumită grafie e banal, pe cînd fenomenul invers e unul interesant, pentru că e relativ rar. Evident că grafia curcubee provine din pronunția curcubee; întrebarea e de unde vine pronunția.

 mircea21, on 21 februarie 2013 - 01:47, said:

Parcă îmi este mai ușor să spun „Ce curcubee frumoase!” în loc de „Ce curcubeie frumoase!”
Mă surprinde că vi se pare mai ușor. Una din multele legi de evoluție a limbilor este evitarea hiatului, transformarea lui în altceva, prin diverse mecanisme (de exemplu pronunțarea împreună din s-au, m-am etc., fenomenele de élision și liaison din franceză sau așa-numitul intrusive R din engleză), pentru că pronunțarea unui hiat presupune un efort. Dar aici avem tocmai fenomenul invers, înspre hiat, adică vorbitorii au preferat să facă un efort în plus, de bună seamă pentru că efortul suplimentar a folosit la ceva. Întrebarea evidentă este: la ce?

Răspunsul meu deocamdată este cel pe care l-au sugerat și alții aici: varianta cu hiat sună mai elegant, probabil sub influența împrumuturilor franțuzești, în timp ce i-ul semivocalic intercalat sună ceva mai țărănește (preiotarea e-urilor sună rusește). Comparați muzee cu muzeie. Impresia asta e atît de puternică încît a ajuns acum să afecteze și cuvinte vechi, din lexicul curent. De exemplu unii spun creer în loc de creier sau bae în loc de baie, iar numele Nicolaie s-a transformat deja definitiv în Nicolae; probabil tot așa se explică de ce a prins așa bine forma băjeții în loc de băieții. Atunci nu e de mirare că găsim aceeași transformare la un cuvînt cum e curcubeie, care denotă ceva frumos, deci cu atît mai mult se simte nevoia de eleganță și în exprimare. La fel la eleșteie, dar ceva mai puțin la zmeie.

Evident, fenomenele astea se produc inconștient. Nu ne propunem să facem un efort și să pronunțăm un hiat ca să obținem efectul eleganței.

Edited by AdiJapan, 21 February 2013 - 03:23.


#23
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Ti-am dat raport.

Edited by Puferiu, 24 February 2013 - 20:17.


#24
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Puferiu, on 24 februarie 2013 - 20:16, said:


Eu asa credeam. Ce, daca nu stii cum face corect la plural un substantiv de-acuma gata, report ? Posted Image

#25
aditd

aditd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.04.2004
Exista plural la curcubeu?
Daca da, eu as vota ca nu, as merge cu curcubee. ( cacofonia e vazuta )

#26
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

 aditd, on 28 februarie 2013 - 20:49, said:

Exista plural la curcubeu?
Daca da, eu as vota ca nu, as merge cu curcubee. ( cacofonia e vazuta )

Cum sa nu existe? Cum spui atunci cand vezi doua curcubee pe cer?
(Scuze ca nu scriu cu diacritice, sunt la un computer public.)

#27
aditd

aditd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.04.2004

 JoAnneVanHeff, on 01 martie 2013 - 11:12, said:

Cum sa nu existe? Cum spui atunci cand vezi doua curcubee pe cer?
(Scuze ca nu scriu cu diacritice, sunt la un computer public.)

Tocmai asta este ... vezi 2 curcubee pe cer? Exista asa ceva? 2 dintr-o data?

Dar se pare ca exista http://ro.wiktionary.org/wiki/curcubeu

Edited by aditd, 01 March 2013 - 12:57.


#28
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OQSNhk5ICTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate