Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

(alex 855) Casa P+1E, zona Cernica

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#1
alex_855

alex_855

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 23.08.2012
Primul lucru pe care vreau sa-l precizez este de a multumi persoanelor care au ajutat cu sfaturi celor aflati in postura mea(cu putin habar de cunostinte in privinta construirii unei case).
Bineinteles si cei care si-au deschis jurnale merita aprecierea,acum eu unul dintre ei:).O fac pentru a primi ajutorul vostru, dar si pentru a oferi la randul meu cui ii este interesat
de un asemenea subiect.Am achizitionat un teren in august, zona Cernica(aproape de cartierul austriac) de 607mp din care am cedat 1mp(16,14m deschiderea ) pentru drum. Terenul ramas este de aprox. 591mp.
De atunci pana acum am alergat dupa avize, CU, arhitect etc etc etc etc si abia sapt trecuta am depus dosarul pt AC.Daca nu citeam inainte pe forum nu credeam ca poate dura atat de mult.
Proiectul casei a fost unul tip cu schimbarea dimensiunilor si putin a compartimentarii(se vede in planurile atasate).
Pe scurt amprenta casei: 114mp
desfasurata 238mp
utila 190mp
Sper sa pot duce jurnalul pana la capat, cu multe detalii si poze(cum ii place lui petre:), si sa nu ramana in aer ca multe altele. Acum sunt nerabdator sa-mi iasa AC, iar  vremea
sa se incalzeasca sa pot "baga cazmaua in pamant".O sa o construiesc in regie proprie cu o echipa din Bolintin Deal(din recomandari).Materialele o sa le achizitionez eu, o parte importanta deja am cumparat-o.
Aici ma refer la fier,caramida, cherestea etc.Nu am deschis jurnalul mai dv pt ca depindeam de o suma de bani si am fost sa zicem putin superstitios(doar o mica idee).Manopera pt casa la rosu este de 8700e,
cam 35e mp fara popi, dar incluzand paza, vibrator etc.Nu prea sunt multumit de pret, puteam obtine mai bine dar au fost f bune recomandarile.Bugetul ar fi de 100k euro.
Sper sa fie un jurnal bun pt toate partile.O sa va tin la curent cu urmatoarele detalii asupra proiectului.

Attached Files



#2
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Care sunt suprafetele totale? In metri patrati construiti?

Intreb deoarece scrie undeva ca la etaj suprafata in mpc este 100, si daca adun suprafetele notate pe plan imi ies aproape 120.

Din ce am calculat eu ai cam 113-115 pe fiecare nivel. E corect?

Edited by feitosak1, 16 February 2013 - 00:47.


#3
alex_855

alex_855

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 23.08.2012
Alea erau cele din planul initial, pe cele din final le-am pus pdf, asta poate  a creat confuzie.Le mai pun pe cele finale in jpeg format.amprenta este
de 114mp, total cam 234mp (fara balcoane, terase)

Attached Files



#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
te-ai gandit sa iti faci casa cu amvic???
costurile cu mana de lucru nu vor sari de 3000€, si ai casa izolata interior exterior.....la rosu...

#5
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Un sas la intrare nu ar fi necesar? Se raceste tot livingul cand intra cineva in casa.

#6
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
Parterul si etajul mai trebuie constrans pe partea din stanga cu un 50 cm  , pentru ca ai suprafete prea mari care nu se justifica (bucatarie-hol)
Attached File  parter final.jpg   54.38K   225 downloads

#7
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
Cat a costat proiectul? Am gasit si eu un proiect la aceeasi firma. Daca nu se poate spune public pretul, da-mi te rog un PM.

#8
alex_855

alex_855

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 23.08.2012
@Bodcasa
nu ma intereseaza, am optat pt metoda mai traditionala

@bicosu
ma gandeam ca living-ul e oarecum ferit fiind in stanga, dar nu e nici o problema pot sa zidesc niste pereti sa inchid holul( windfang)

@moldoveanuID
mi-ai rasucit cutitul in rana arata f bn modificarea ta.Pur si simplu nu mi-a trecut prin cap asa cv.Ideea e ca in planul initial nu aveam CT. Citind mai mult pe softpedia
am obsv ca e nevoie, prin urmare am marit suprafata.Cand mi-a prezzentat arhitectul varianta finala am vazut ca e un pic cam mare dar din pacate fiind entuziasmat
am acceptat planul.M-am gandit ca o sa izolez la exterior ca @inginerul cu grafitat de 10cm. Din ce imi aduc aminte stiu ca are 140mp utili si a platit cam 400 ron pe caldura
iarna, eu avand 190mp utili zic: hai mah da-i incolo de 50mp cat sa fie inca 70ron 80ron la incalzire in cea mai geroasa luna. Dupa o viata intr-o "cusca la bloc mi-a placut ideea
unor spatii putin mai mari.Da era super  modificarea asta sus luam din hol si dressing si ramaneam si cu baia la fel(in planul initial baia era stil vagon si nu mi-a placut deloc).
Pacat ca nu am postat dinainte acum "raul"e facut.

P.S. niste poze cu terenul.... ce vreme frumoasa era at.

Attached Files



#9
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Esti cam in camp,vecine,dar e o zona in curs de dezvoltare rapida asa ca merge. Poti spune cat a costat mp de teren si ce utilitati ai? Daca nu poti aici atunci pe PM.Multa bafta!

#10
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Problema n-ar fi ca 50 mp in plus costa 70-80 ron lunar la incalzire, problema ar fi ca la constructie costa vreo 500e pe mp la gata, adica vreo 25.000 pentru cei 50mp. Asta daca ii consideri inutili.

#11
alex_855

alex_855

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 23.08.2012
@bogdancristian
pretul pt proiectul tip era de 1300e dar pt ca l-am marit am dat 1600e

@luckydreamer

mai in libertate nu in camp:). De acum 2 zile am inceput sa-ti recitesc jurnalul(au trecut cv luni si la o recitire obsv lucruri care mi-au scapat), pe la pag 25 sunt.
Am dat 23500e pt 607mp, 657 cu drumul de servitute.Curentul e cam la 200m de mine, daca stii zona aici e cu cablu subteran pana la poarta.Cred ca o sa
coste cam 6000 bransarea.Gazele la aceeasi distanta.O strada mai in fata era pretul de 80e mp mult prea mare pt mn.(strada asfaltata, utilitatile la poarta).
Poate o sa asfalteze si aici in 2, 3 ani ar fi urmatoarea strada.

@feitosak1

Ce bine era sa-i pot considera maruntis din pacate nu e cazul.M-am raportat la 140mp utili ai inginerului ca stiam exact pretul intretinerii(mai ales ca vreau sa izolez la fel),
dar din proiectul tip erau 160mp utili. Deci am marit cu 30mp utili si o fac in regie proprie, in nici un caz nu o sa coste 500e mp. Un 300e preconizez la 30mp ar fi
un 9000e mai mult.

#12
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Nu cred ca ai cum sa termini casa cu 300 pe mp.
Bransament la curent pe distanta de 200m cu 6000 ron? Cred ca glumesti. Ia in calcul cam miniiim 15.000. Trifazic.
La gaze te bransezi? Ia in calcul cam 20.000, daca da.
La o casa trebuie sa calculezi in buget multe alte lucruri: gard, fosa, trotuare, putz, alimentarea casei cu apa de la putz, bransamentele. Toate astea pot costa vreo 20.000 de euro lejer, peste costul casei.
Vezi ca e o discutie pe tema asta a costurilor pe jurnalul lui Squirrel-2013.

Cand am zis Inutili m am referit la metrii aceia in plus, nu la bani. Daca ii consideri inutili, si asta inteleg din aprecierea ta asupra desenului Moldoveanului, poate n-ar strica sa te gandesti sa modifici proiectul. Ai economisi ceva.

Edited by feitosak1, 16 February 2013 - 15:13.


#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalex_855, on 16 februarie 2013 - 14:32, said:

coste cam 6000 bransarea.
In nici un caz,vezi numai cablul.

#14
alex_855

alex_855

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 23.08.2012
@feitosak1

M-am referit la doar aia 30mp cu 300e, stiu ca total o sa fie mult mai mult.Sincer la gaze exact la aceeasi suma m-am gandit si eu 20 000.
La curent as vrea monofazic nu trifazic.
@anaki
Stiam ca e 21ron ml.Am zis 6000 in mod optimist sa ma incurajez singur:). Cat preconizezi ca ar fi?(stiu ca esti in bransa)

#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalex_855, on 16 februarie 2013 - 15:33, said:

@anaki
Stiam ca e 21ron ml.Am zis 6000 in mod optimist sa ma incurajez singur:). Cat preconizezi ca ar fi?(stiu ca esti in bransa)
Te sfatuiesc sa bagi trifazat,trimite-mi pe pm o schita cu drumul de servitute si cel public unde este reteaua. sa-mi fac o idee.

#16
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Despre ,,problema'' cu drumurile de servitute in general stii ca:

-nu intra primaria sa deszapazeasca
-nu asfalteaza decat daca donati drumul lor si dureaza ani lumina sa se finalizeze;
-cei cu gunoiul iarasi nu prea intra

E bun pretul la teren,cam pe atat m-a costat si pe mine terenul in 2011 cu toate utilitatile la poarta(curentul peste strada cu stalp in fata terenului,canalul si apa fix in fata casei,iar gazele la vreo 10 m,dar strada neasfaltata,cica e in curs,oricum sa-l stapanesti sanatos.Cat despre curent 6000 lei ptr 2oo m liniari? In niciun caz,pe mine m-a costat 4500 lei ptr 4 metri liniari ,nu m-am aruncat la primul venit dar nici nu am gasit altul mai ieftin,am tot cautat ,tot bransament trifazat si ingropat.



#17
alex_855

alex_855

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 23.08.2012
Multumesc. Am trecut iarna pe acolo sa vad cum stau lucrurile si am fost placut surprins , drumurile erau deszapezite, bransamentul in sine costa  mult, am noroc ca e cablu ingropat altfel daca era cu stalpi eram mancat.
Dupa AC o sa stiu mai multe.

#18
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Nu te zgarci la curent, baga trifazic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate