Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Apple - cat dai, atat face?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1061 replies to this topic

#1027
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
De ce esti agresiv?

Diferenta dintre tine si fotograful ala este ca ala castiga peste 10.000 de euro pe luna cu un singur rucsac in spate. Tie iti trebuie doi hamali dupa tine.



Later edit: Acum vad ca am lasat sa se inteleaga ca poti face si tu aceiasi bani daca iei doi hamali dupa tine. Evident nu am sugerat asa ceva. Cred ca nici un tir de aparatura foto nu te-ar ajuta.

Edited by Arkouda, 15 July 2013 - 09:34.


#1028
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Eu cred ca tu pur si simplu nu ai inteles nimic Posted Image, tocmai ti-am spus ca eu car mult mai putin decat cunostinta ta, si ca sunt amator. Sunt fotograf amator, pentru ca imi place fotografia, dar nu as putea niciodata sa inlocuiesc prin fotografie castigul pe care-l am acum (hint: eu nu am luni proaste) Posted Image

O, ai uitat sa ne trimiti CV-ul fotografului tau, si o declaratie de venit depusa de el. Pana atunci, totul e in imaginatia ta. Posted Image

Edited by glumetu, 15 July 2013 - 09:42.


#1029
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, tu esti primul destept al planetei si restul pur si simplu nu inteleg nimic.

Si dupa creierul ala masiv si urias al tau, cat ar trebui sa castige un fotograf de top?

Edited by Arkouda, 15 July 2013 - 10:21.


#1030
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
@glumetu Lenovo de acum 7 ani e defapt IBM, probabil de aia mai merge fara sa stai cu casti de protectie impotriva zgomotului langa el. Cat despre cum folosesc eu laptopul chiar nu te priveste, insa te asigur ca nu ma uit la filme pe laptop de 100 mil. Faptul ca Mac bookul a stat in ghiozdan aproape 2 saptamani e pentru ca am legat o vacanta de o deplasare in interes de serviciu si apoi nu am mai avut nevoie de altceva mai mult decat poate un ipad. Eu cand ma ridic de la birou inchid capacul si am plecat... ce sa-i faci asa procedeaza "fraierii" astia care nu trebuie sa-si faca griji ca daca inchid capacul si nu verifica daca Windows-ul a intrat in sleep le ia foc scula in geanta sau il gasesc a doua zi mort fara gram de baterie.

#1031
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Nu am un singur Lenovo de 7 ani, ci de 7 ani folosesc numai laptopuri Lenovo.

E greu cu voi, dar continui sa sper :)

#1032
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Pai lenovo are o gama larga, banuiesc ca nu ai cumparat thikpad-urile IBM acum 7 ani. Ai niste fotografii cu laptop-ul Lenovo ?

#1033
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Am avut un X60 (inca scria IBM pe ala, in 2006), apoi doua X200, un X220, acum tot un X220 cu SSD. Toate, intotdeauna, cu docking station, tastatura, mouse si monitor extern.

N-am fotografii, la ce mi-ar folosi?

Edited by glumetu, 15 July 2013 - 13:15.


#1034
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Am văzut lista "fortune 500" și m-a amuzat o chestie:
Samsung are venituri de 178,6 miliarde $ și profituri de 20,6 miliarde $.
Apple are venituri de 156,5 miliarde $ și profituri de 41,7 miliarde $.

Practic, dacă cumperi un produs Samsung, 11% din preț e profitul Samsung. Dacă cumperi un produs Apple, 26% din preț e profitul Apple. Și mai clar, dacă cumperi un laptop de 1000$, în cazul Samsung componentele și producția costă 890$. În cazul Apple, componentele și producția costă 740$. Bine, nu am adăugat taxele și impozitele sau profitul terților.

Edited by a3e6u9, 25 July 2013 - 11:22.


#1035
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Statistica e una (pe care vrea sa o expuna compania) iar realitatea-i alta (cunoscuta de cei ce conduc compania).

#1036
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Posta3e6u9, on 25 iulie 2013 - 11:19, said:

Practic, dacă cumperi un produs Samsung, 11% din preț e profitul Samsung. Dacă cumperi un produs Apple, 26% din preț e profitul Apple. Și mai clar, dacă cumperi un laptop de 1000$, în cazul Samsung componentele și producția costă 890$. În cazul Apple, componentele și producția costă 740$. Bine, nu am adăugat taxele și impozitele sau profitul terților.
Asta ai putea sa o spui altfel :
Samsung produce un laptop cu 890$ pe care il vinde cu 1000$
Acelasi laptop Apple il vinde cu 1200$ (sau cat o veni). Pentru ca poate :)

Oricum probabil ca Samsung produce multe componente pentru Apple.

#1037
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Consider raportul calitate / pret destul de bun. Un Apple pur si simplu functioneaza. Consider produsele Apple echivalentul ThinkPad de la IBM. Nu stiu cat de bune sunt cele de la Lenevo, insa T61 este singurul laptop care s-a apropiat vreodata ca, calitate de un MacBook.

#1038
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posta3e6u9, on 25 iulie 2013 - 11:19, said:

Am văzut lista "fortune 500" și m-a amuzat o chestie:
Samsung are venituri de 178,6 miliarde $ și profituri de 20,6 miliarde $.
Apple are venituri de 156,5 miliarde $ și profituri de 41,7 miliarde $.

Practic, dacă cumperi un produs Samsung, 11% din preț e profitul Samsung. Dacă cumperi un produs Apple, 26% din preț e profitul Apple. Și mai clar, dacă cumperi un laptop de 1000$, în cazul Samsung componentele și producția costă 890$. În cazul Apple, componentele și producția costă 740$. Bine, nu am adăugat taxele și impozitele sau profitul terților.
Calculul este incorect, pentru ca Samsung este un conglomerat care vinde si microprocesoare, si frigidere, si cuptoare cu microunde, si aparate de aer conditionat.
Apple, pe de alta parte, vinde si continut si servicii, care au o marja mult mai mare decat hardware-ul.

Nu prea le poti compara.

#1039
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Profitul unei companii nu egal cu diferenta dintre cat platesti tu si cat costa componentele produsului.

#1040
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Apple isi face mult mai putina publicitate deoarece majoritatea clientilor sunt deja in "club". Samsung isi face publicitate traditionala. Iar pana la urma, ce va deranjeaza, ca Apple obtine un profit mai mare pe fiecare produs? Asta e de laudat, nu condamnabil.

Singura intrebare care isi are rostul aici este "Merita sa platesti un premium destul de mare pentru un produs Apple?" si restul este destul de impartit. Cum am spus mai sus, da, cred ca merita dar depinde si pentru ce il folosesti. Cel mai ieftin MB Pro costa cat unul din cele mai scumpe sisteme pe platforma Windows. Mac Os poate functionaza perfect pe hardware-ul cu, care vine dispozitivul insa asta nu inseamna ca nu esti limitat de hardware, mai ales cand vine vorba de alte aplicati.

Am detinut Mac & PC pentru mult timp. Am cunostinte care nu ar cumpara un Mac niciodata si cunostinte care nu se despart de laptopul lor Mb Air. In final, totul se rezuma daca iti permiti. Daca iti permiti sa platesti 2000 + 3000 RON pentru aceleasi performante insa doar un brand si OS diferit (si cu tot ce vine asta), da, merita, mai ales daca laptop-ul acela iti aduce un venit in mod direct.

Daca cauti un laptop sa te uiti la filme sau sa joci DOTA, nu, nu merita. Si ca sa nu fiu ipocrit, tot ce poti sa faci pe un MB Pro poti face si pe un laptop cu Windows. Deja de la 3500 - 4000 RON incepe gama premium. Insa un MB arata mai bine (sau cel putin, inainte arata mai bine, acum din ce in ce mai multe laptopuri au furat de la Apple), este ceva mai stabil, vine cu softuri preinstalate destul de utile, este integrat in ecosistemul Apple si tastatura este pur si simplu geniala.

Insa cel mai ieftin Apple costa 4999 RON si este de 11 inch. Cel mai ieftin de 13 inch costa in jur de 5400 RON. La gama aceasta de pret ai ThinkPad T430, Ultrabook-urile de la Sony, HP Elitebook, X230, Toughbook-urile, etc.

Ceea ce vreau sa spun este ca de la 5000 RON in sus, ai destule optiuni incat tot ce te deranjeaza la un PC normal si iti place la MB sa nu mai fie o problema. Cu toate acestea, imi plac enorm de mult Mac-urile si nu as renunta la el pentru nimic. Iar daca voi considerati ca singurul motiv pentru care cineva isi cumpara un MB este sa "arate bine" pe terasa, atunci cumparati unul si dupa criticati.

#1041
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cum se comporta o tastatura Apple (avand Keypad) legata ca la un PC ce ruleaza Windows?
Care ar fi echivalenta tastelor speciale? (control/command/...)

#1042
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostRazvan20k, on 26 iulie 2013 - 00:05, said:

...

Razvan, daca o sa-ti recitesti textul, o sa vezi cu suprindere ca singurul argument pe care l-ai dat a fost ca "iti place". Iar apoi bagi treaba cu terasa. :)

Eu oricum nu inteleg toata dezbaterea asta. Economia de piata este cea care face regulile. Iar politica de pret a Apple este validata de clienti. Clienti care in acest moment au facut-o una din cele mai profitabile companii. Asa ca, eu cel putin, as putea doar sa pun intrebarea: are produse bune sau a reusit sa pacaleasca o multime de oameni?

#1043
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postmiromulus, on 27 iulie 2013 - 09:30, said:

are produse bune sau a reusit sa pacaleasca o multime de oameni?
Hm, e greu de zis.
Părerea mea e că produsele Apple nu sunt cu nimic mai bune decât competiția.
Totuși, bănuiesc că integrarea între software și hardware e mai bună decât în cazul windows.
Mai bănuiesc că oamenii au mai puține dureri de cap pe un Mac decât pe windows.

Mai e și marketing-ul, care a reușit să spele niște neuroni naivi, ca ăia de stau la coadă ca să-și ia cel mai recent iphone sau alt ishit.

O companie serioasă și cu buzunarele mari ar putea să facă aceeași șmecherie cu Linux, adică să facă un calculator pe care să-l poată folosi oricine, fără dureri de cap. Într-un fel, s-a întâmplat deja asta, vorbesc de Chromebook-uri, dar problema cu Chromebook-urile e că aplicațiile pentru Chrome nu sunt suficient de bine dezvoltate. Oare ăsta e viitorul, aplicații de browser? E posibil, având în vedere că se poate face aproape orice în browser.

#1044
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Ce mai e o marca exclusivista care nu e pentru toti gen mine care ar trebui sa muncesc un an pentru un mac dar nu cred ca un produs apple e bun pentru fite cred ca are si el calitatile lui poate peste ceilalti pentru ca apple face si softul pus pe hardware pus tot de ei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate