Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Apple - cat dai, atat face?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1061 replies to this topic

#1045
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View Posta3e6u9, on 27 iulie 2013 - 21:43, said:

Hm, e greu de zis.
Părerea mea e că produsele Apple nu sunt cu nimic mai bune decât competiția.

Sigur ca da, nici Ferrari nu e mai bun decit un Trabant. Ai avut vreodata un Apple? Stii ce inseamna sa se conecteze singurel la imprimanta si la retea fara sa pierzi tu timpul cautind drivere? Stii ca nu se blocheaza? (spre deosebire de Windows)? Sigur, la partea hardware sint destul de slabe, dar sistemul lor de operare este ireprosabil.

#1046
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postmiromulus, on 27 iulie 2013 - 09:30, said:

Asa ca, eu cel putin, as putea doar sa pun intrebarea: are produse bune sau a reusit sa pacaleasca o multime de oameni?
evident ca sunt produse bune! nu cred ca cineva intreg la cap isi pune problema ca sunt proaste.

e o chestiune de preferinta si de informare, utilizatorii obisnuiti nu fac diferenta intre un sistem inchis si unul deschis, deci nici macar nu-i intereseaza, cu atat mai putin sa-i afecteze.

si nu e nici o chestiune de buget, exista lucruri si mai scumpe si mai bune (sau mai ieftine si mai bune, sau mai proaste si mai scumpe) decat Apple, in orice linie de produse.

#1047
onyxsolutions

onyxsolutions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.10.2012

View Postcosstica, on 28 iulie 2013 - 06:59, said:


Sigur ca da, nici Ferrari nu e mai bun decit un Trabant. Ai avut vreodata un Apple? Stii ce inseamna sa se conecteze singurel la imprimanta si la retea fara sa pierzi tu timpul cautind drivere? Stii ca nu se blocheaza? (spre deosebire de Windows)? Sigur, la partea hardware sint destul de slabe, dar sistemul lor de operare este ireprosabil.

Pe bune, Ferrari si Trabant? Eu am avut produse Apple, si inca mai am cateva. Doar pentru ca tu nu stii sau nu vrei as-ti aranjezi calculatorul, asta nu inseamna ca Apple este rege, am modele de laptopuri care ruleaza Windows si Ubuntu de cativa ani buni fara probleme si pot spune ca in unele cazuri sterg pe jos cu Mac-uri din aceeasi perioada. Trebuie sa se inteleaga ca in majoritatea cazurilor, calculatoarele produse de Apple nu se adreseaza tuturor utilizatorilor de calculatoare. Stiu foarte multe persoane care fiind obisnuite cu Windows nu au fost convinsi de produsele Apple, la fel cum am prieteni care in afara de Apple, nu vad altceva. Totul se rezuma la ce vrei sa faci cu acel calculator si nu in ultimul rand cum arata. Pe mine nu ma impresioneaza design-ul MacBook-urilor din simplu fapt ca au ales sa se concentreze pe a lua ochii publicului decat pe functionalitate. Dezavantajul acestor modele de la Apple(nu pot sa spun daca si modelele lansate acum in 2013) este gradul ridicat de caldura pe care il emit, cat si noua tendinta de a veni cu memoria ram si SSD-uri integrate in placa de baza. Chiar si angajatii Apple din magazinele din Germania, Franta si UK au recunoscut ca este normala temperatura de operare de 80-90 de grade Celsius la portabile(spre comparatie, am un T60 din 2006 care inca functioneaza fara probleme si nu am avut vreodata momente in care temperatura lui sa creasca peste 70 de grade Celsius, trebuie sa recunosc insa ca am foarte mare grija de laptopurile mele, o data pe an le desfac si le curat de praf, cu aceasta ocazie schimb si pasta termoconductoare) . Nu am avut Mac mini sau iMac dar stiu ca si acele modele au lipsurile lor. Daca ai grija de laptopul tau, nu conteaza firma, te poate tine ani buni. Cat despre produsele Apple daca isi merita banii, depinde de fiecare ce asteptari are de la un calculator, pentru mine unul insa, nu isi merita banii(mai am un MBA mid09 si cred ca va fi ultimul meu Mac).

#1048
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Produsele Apple sunt mult mai bune decat ale concurentei. Numai cine nu a folosit produse echivalente din ambele tabere (apple vs restul) poate crede ca e numai marketing. Vechiul meu iphone 4 cu aproape 4 ani prin buzunare are mai putine zgarieturi decat noul galaxy s4 cu 4 saptamani de folosinta. Bateria ii tine odata si jumate peste cea a samsungului, si surpriza, mult blamata antena ii aduce semnal ok intr-o cladire noua unde samsungul trebuie ridicat, invartit si dus la geam.
Cam aceleasi lucruri le pot spune despre un vechi ipad vs un mai nou HTC flyer.
Asa ca as zice ca daca preturile concurentei sunt juste, Apple ar trebui sa coste dublu...

#1049
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009

View PostSIR, on 21 august 2013 - 22:06, said:

..... Apple ar trebui sa coste dublu...

chiar triplu as zice...
romanul disperat de afirmare si-ar vinde un rinichi ca sa se poata bate cu pumnul in piept ca are apple...
partea mai proasta este ca lumea a inceput sa se prinda care e treaba...

#1050
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Si care e treaba?

#1051
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vrea sa spuna ca oamenii devin din ce in ce mai realisti.

#1052
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si care-i realitatea?

#1053
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ca fiecare face ce vrea cu banii lui si apoi se convinge ca a facut bine :) La orice cumpara.

#1054
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Doar ca la Apple ai mai putina munca de autoconvingere.

#1055
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
da... :lol:

noi n-avem nevoie de copy-paste --> OMG avem un copy-paste revolutionar!
noi n-avem nevoie de multitasking --> OMG la noi multitasking-ul sfideaza legile fizicii si se realizeaza fara consum de energie!
noi n-avem nevoie de setari la indemana, pentru ca sunt confuzante --> OMG avem command center in iOS7!
ce design flat de rahat au Androidul si WP7 --> OMG avem design flat in iOS7!
3.5" este dimensiunea ideala de ecran de telefon pentru ca se manevreaza cu o singura mana --> OMG telefon cu ecran de 4" ce misto se manevreaza cu o singura mana!

si titlul topicului, si exemplele de mai sus arata ca suferiti clar de disonanta cognitiva... doar ca nu recunoasteti... decat cativa ani mai tarziu.

Si nu, nu te supara pe mine, nu e o boala, e un fenomen psihologic absolut normal, asa functioneaza loialitatea de brand si in general orice marketing puternic. Iar Apple sub geniul de vanzator lui SJ a fost cel mai stralucit marketer din lume.

#1056
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Cand n-a avut copy-paste ios?

#1057
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postglumetu, on 22 august 2013 - 13:14, said:


Si nu, nu te supara pe mine, nu e o boala, e un fenomen psihologic absolut normal, asa functioneaza loialitatea de brand si in general orice marketing puternic. Iar Apple sub geniul de vanzator lui SJ a fost cel mai stralucit marketer din lume.

Si sigur produsele de inalta calitate nu au nimic de a face cu geniul de vanzator SJ ?

#1058
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostArkouda, on 22 august 2013 - 13:20, said:

Cand n-a avut copy-paste ios?
din 2007 pana in 2009. iOS 1 si 2 nu au avut copy-paste si era un curent extrem de virulent printre utilizatori ca "le este suficient iTunes" :-)

View PostGeorge_Catean, on 22 august 2013 - 13:21, said:

Si sigur produsele de inalta calitate nu au nimic de a face cu geniul de vanzator SJ ?
Nu, vanzarile puternice si isteria in jurul produselor au de-a face cu geniul de vanzator al lui SJ. Pana la moartea lui SJ (si un pic dupa), exista o adevarata psihoza printre blogurile din Silicon Valley despre Apple.

Drept dovada, de cand s-a prapadit s-au mai racit ratele de crestere, Apple creste odata cu piata, dar sub rata pietei, deci pierde cota de piata.

#1059
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostSIR, on 21 august 2013 - 22:06, said:

Produsele Apple sunt mult mai bune decat ale concurentei. Numai cine nu a folosit produse echivalente din ambele tabere (apple vs restul) poate crede ca e numai marketing.
Io am impresia ca e fix invers. Pana acum am vazut multe laude catre apple doar din partea cerora care ori nu au avut tangenta cu produse de varf de la concurenti (in special la laptopuri) sau selecteaza doar ce le convine lor ca e avantaj la o comparatie intre telefoane. Culmea, nimeni nu gasea defecte nici la primul iphone care e era "retardat" la capacitati functionale (nema copy-paste, camera de rahat, etc), si nu vad nici astea mai noi care nu au nici macar multitasking cum trebuie, mass storage, card memorie. Pai asta inseamna sa fii mincinos pe fata. Acuma ca baga multitasking (daca am inteles bine) pe ios7 toata lumea e bucuroasa... desi pana acum, ca de obicei, se prefaceau toti ca nu e nici o lipsa... pai daca nu e lipsa, la ce sa-l bage? :lol:

#1060
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
La un mac mini ce alternative gasesc din partea concurentei? M-a interesa la dimensiuni si performante similare.

#1061
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009

View Postrichelieu, on 22 august 2013 - 07:14, said:

Si care e treaba?

dragul meu, treaba e groasa....
de ce apple, care pana acum se batea cu pumnul in piept ca ei umbla cu sticla si aluminiu, s-au apucat de facut telefoane din plastic?
sa fie exclusivisti, asa cum au inceput
romanul nu isi va cumpara din principiu un 5c sau cum se va numi noul telefon de plastic
cat de inconstient sa fii ca sa iti cumperi o varianta ieftina?
e clar ca acela va fi tinta glumelor din gasca lui: "ce boss, n-ai mai avut bani de un apple ca lumea?"
tie ti se pare normal ca sa vina cu aceiasi 8MP la camera de trei generatii?
va aburesc ca au facut cine stie ce imbunatatiri......de fapt au mai optimizat putin cate ceva ca sa se miste putin mai repede
sa nu poti sa faci un apel video?
sa nu ai tu NFC?
sa nu poti folosi bluetooth-ul?
sa cauti ca nebunul un incarcator?
ca sa nu mai zic de cat de revolutionari sunt cu widget-urile copiate de la android si "noul" ios7.....
hai sa fim seriosi, sunt o gramada de chestii pe care nu le poti face cu un iphone si toti cei care aveti sunteti atat de indobitociti incat va prefaceti ca nu va trebuie
cunosc pe foarte multi cu iphone si cand le arat ce se poate face cu un android - se stramba si imi raspund cu "eee....dar nici nu am nevoie"
daca toate alea se puteau face cu un apple - era imediat scos in fata si laudat, dar daca nu poate - lasa ca nici nu trebuie
e un telefon bun, dar reclama/marketingul foarte bine pus la punct a orbit poporul care a urcat aceste aparate undeva sus.....prea sus

#1062
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Iar se repeta aceleasi vesnice discutii, cam la fiecare 7 pagini.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate