Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#8677
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Ma fratilor ...servisul e zero barat la 99 % din motosape . Macar piese de schimb sa ofere vanzatorii de motosape si ar fi bine,
dar ma indoiesc ca ofera macar piese ,in general pentru transmisii .
Am citit ca multi au avut probleme cu pamantul umed la sapat-frezat . Asa a fost si la mine in zona . Cu frezele normale
nu sa putut face treaba dar eu personal m'am descurcat bine cu frezele de adancime si freza tractata a kiporului . Am adaugat
inca vreo 50 ore de lucru cu kiporu ,,,lucrez numai cu el ca e boierie iar pinionarul sta pe tusa sub prelata . Va urez spor la treaba
fara reparatii majore . Pun si un videoclip sa mai treaca timpul mai usor . ....la revedere .[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J6UiEBDaLDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8678
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Nelu, de ce nu duci comenzile in lateral fata de spalieri(banuiesc ca se pot regla, nu?. Eu cred ca vei controla mai usor motocultorul si eviti sa se agate coarnele in sarme sau in corzile de la vita de vie. In rest e OK si berea este meritata.Posted Image

#8679
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Nu a fost cazul sa mut coarnele lateral nea Vasile . Cand e cazul , le mut ( in video eu ma odihneam sprijinit de coarne ) ( stii si matale ca e usor cu tractata ) ...se rotesc  pina la 180 grade. Aici mergeam cu toata latimea randului odata si cu frezele la 90cm latime . ...randul avea 1m latime....si ceva . 10 ari, 2 treceri , adica 20 ari in 3 ore . E buna tractata . Cand ''eram mic'' radeam ca prostul de frezele tractate .

Edited by nelucroitoru, 01 April 2016 - 22:51.


#8680
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Azi am dat si eu cu motoro.Asa la prima lucrare zic ca a iesit bine pt doi începãtori.totusi am observat ca locul di gradina unde nu a fost arat a iesit super bine, cel arat di primavara a iesit binisor dar a fost bãgat gunoi si poate de acea m-a încurcat.La ultima trecere am dat cu a doua dar mi s-a pãrut ca nu are viteza de rotatie lafel frezele ca înainte,na gândesc sa fie de la ambreiaj.A reglat cineva ambreiajul la Lc 90 sau 900.
Weekend plãcut!!!!

#8681
sniper1986

sniper1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.08.2007
Buna seara domnilor!
Ma numesc Ciprian si am o intrebare (poate doua) pentru dumneavoastra.
As fi ipocrit sa spun ca am citit toate posturile din acest topic, asa ca va rog sa ma scuzati daca a mai postat cineva problema ca a mea.
Detin la tara o suprafata de pamant cam 9 ari care va fi folosita doar pentu leguminoase, cam toate soiurile, pentru consum propriu. La camp vre-o 80 ari de porumb si inca 10 ari vie.
Intrebarea mea pentru dumneaoastra este: ce motosapa (motocultor cum este gasit la noi pe site'uri) recomandati sa-mi cumpar pentru a-mi usura munca atat in gradina din spatele casei, cat si la camp, vie si porumb. Tin sa precizez ca pamantul din gradina a fost sapat an de an la cazma deci nu ar fi o problema. Nedumerirea mea este pentru porumb si vie, acolo as dori sa folosesc freza sau poate chiar o prasitoare, si da, stiu de greutatea aditionala pentru prasitoare.
Suma de bani disponibila ar fi de 1500 ron, cu posibilitatea de a urca pana la 1700 ron. Stiu ca nu-i o suma prea mare dar astea-mi sunt limitele.
Pentru inceput as vrea sa-mi achizitionez doar motosapa propriuzisa, poate si niste roti de transport. Celelalte unelte urmand sa le achizitionez pe parcurs sau sa mi le confectionez (prasitoare modificata de la cea pentru cal, remorca homemade etc) fiind o persoana mai inventiva si deschisa la astfel de proiecte.
Va rog respectuos daca se poate sa-mi dati cateva recomandari pentru ca nu stiu ce model sa aleg, si da stiu, sunt chinezarii, dar momentan asta este inceputul. Si daca se poate, pentru a nu face reclama, sugestii pentru locuri de achizitie in mesaje private.
As dori ceva de 7cp.
Pe scurt :
-Vreau ceva pentru prasit/frezat (in locul sapei traditionale) la porumbi, vie si in gradina.
-Sa aibe 7 cp (nu este o regula)
-Sa pot atasa o remorca pentru transportul meu dar si a prasitoarei, frezelor, rotilor metalice plus o desaga cu mancare, pana la camp (2-3 km)
-Suma maxima 1500 RON (cu exceptie 1700)

P.S.: orice alta recomandare, sugestie va fi luata in calcul pentru ca stiu ca va veni de la dumneavoastra, cunoscatori in ale motosapelor :)

Va multumesc mult pentru intelegere!
Modele vizate:

BSR WM 500YZ75
Rotakt RO G 75
O -Mac 750
Gardelina 50
Loncin LC 600 
Nu stiu ce sa zic de Ruris
Si lista ar continua...

Stima, Ciprian!

#8682
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Pai toate s cam la fel. Un minus pt lc600 pare cea mai firava. Eventual lc75 daca vrei loncin. Intre 6.5 cp si 7 cp nu e nicio sfarla oricum nu s reali. Daca dai cu frezele in porumbi sa se paota segmenta la 60 cm, parca 70 e intre randuri. La vie daca e dreapta ai o gramada de variante, acu depinde si de latimea ei. Eu de cand am luat motocultoru  nu am mai bagat harletu in vie. La legume nu ai stres. In vie astea bpe curele au un minus greutatea , depinde mult de sol. Bunicu o lucreaza singurel are cam 1500 capete puse la 1m cu un rotakt rog....nu stiu cat, e din aia simpla cu curele o are de 5 sau 6 ani. Da cu cate 2 freze pe jumate, apoi pe o parte pana langa butuc, apoi pe cealalta. El are timp si rabdare, nici el numai e la prima tinerete dar are teren nisipos si toaca la ea toata vara. La a mea e mai nasol , alt teren.  Cu alui motocapra e cam chin topaie, nu intra f ok, acuma de daca as alege momentul optim de lucrare si cu rabdare i as da de cap. Dar motosapa de o am eu lc90 care e mai grea, freze mai masive se cam joaca indiferent de sol , bine sa nu fie f ud, si rabdarea mea. Daca vrei prasitoare musai roti metalice, gasesti pe accesorii o gramada de proiecte, modele cat sa nu dai milioane pe ele gata facute. 2 jante electrozi, platband, detalii ai pe aria aia o gramada. Prasitoarea....eu am gata facuta , bani irositi....vezi intai cum merge direct din freze apoi vezi daca mai renteaza, mai utila ar fi o rarita/ plug bilonat. De tras te duce cu straita si inca un surplus 200kg linistit. In mare parte cam toate vin cu roti 400*8 , daca vreibroti mai mari, poti pune de tico matiz, ca au 4 gauri, cam potriveec direct in manicoti, care ii poti si confectiona singur vezi posturile userului mettre. Pt remorca ....cu punte auto e cel mai simplu, de preferat tico matiz ca s usoare, dacie ca s ieftine dar mai grele. Dupa necesitati /disponibiltati/resurse unii le au mai ingustat, altii au folosit butuci, roti carucior....
Motoarele cam toate s clone honda, nu s. A plans nimenibde ele, la cutii unui user i a facut lantu belele.mergi si vezi le difera pe la masti plasticareli, reglaj coarne , segementare dimwnsiune sape. Spor in alegerea, facuta, ca rec personala, dar esti strans de buget, folosesc lc90. Jucarie fiabila. Niciun user nu s a plans de ea.

#8683
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Iar problema. Piulita buclucasa.
Saptamana trecuta am scos motocultorul la "plimbare" pe strada (deh, m-a mancat).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q0GxxsrAAFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In plimbareala asta am pierdut o piulita de la remorca. Piulita arata asa:
Attached File  DSCF1116.JPG   152.5K   35 downloadsAttached File  DSCF1117.JPG   179.71K   35 downloadsAttached File  DSCF1118.JPG   146.86K   37 downloadsAttached File  DSCF1119.JPG   134.17K   72 downloads
Piulita venea aici (unde am pus o sageata):
Attached File  DSCF1091.JPG   551.56K   76 downloads
Vineri cand am fost la cei de la O-mac le-am cerut sa imi dea (contra cost evident) o piulita din asta. Raspuns: nu avem. Dar luati de la magazin sunt piulite M8. Nu am insistat, si m-am dus la Dedeman si mi-am luat 10 bucati piulite M8 cu autoblocare sa nu le mai pierd. Ajung acasa - surpriza. Nici una din cele 10 piulite nu se potrivesc. Iau alta piulita originala (remorca are 3 piulite de genul asta) si ma duc iar la Dedeman sa gasesc una identica. Raspunsul celor de la Dedeman: piulita asta are un alt pas nu are pasul standard. Bun, si nu aveti? Nu din pacate ....
Am mers si la Bricodepot. Acelasi raspuns.
Ce mama masi la gasit pe chinez sa puna piulita cu alt pas? Si unde as putea gasii alta piulita de acest gen? Piulita e importanta, ea fixeaza tija prin care e actionata frana (doua sageti in poza).
Daca nu gasesc piulita din asta se poate confectiona undeva pe strung?
Lucruri chinezesti ...

Edited by roland_s, 03 April 2016 - 15:30.


#8684
sniper1986

sniper1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.08.2007
Multumesc, domnule Unic635, pentru timpul pe care l-ati pierdut scriindu-mi atat de mult si pe intelesul meu. Apreciez!
Cam 90% sunt hotarat sa-mi cumpar un/o motocultor/motosapa noua la suma de bani de care dispun, dar, ca de fiecare data exista un "dar", cineva azi a venit pe la mine si mi-a zi de o ruda de-a lui ca ar avea un motocultor tot pe benzina, la vre-o 14-18 cai putere, nu mai stie sigur... Cica are motor Lombardini model la490 de 487cc. Acum sunt nedumerit... merita un second hand sau third hand cunoscut contra unuia chinezesc nou? Voi ce ati alege? Tin sa mentionez ca preturile sunt cam apropiate. Insa despre Lombardini nu se stie prea multe, nu-i stie multa lume istoria adevara. Si aici ma refer la cate ore are muncite, cate schimburi i s-au facut in intreaga lui viata, cat de muncit a fost, per total cat de uzat este.

Daca ar fi sa ma duc sa il vad, care ar trebui sa fie lucrurile unde ar trebui sa caut "bube" la astfel de motocultor? Niste informatii mai detaliate daca se poate, tin sa subliniez inca o data ca nu am mai avut de aface cu asa ceva... Cu tancuri da, tunuri la fel, trenuri si alte chestii da, dar nu cu motosape/motocultoare.

Multumesc inca o data!
Stima!

#8685
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@ roland_s, daca sunteti din Bucuresti, incercati la Rocast, au magazin in spatele pietei Obor sau www.rocast.ro

#8686
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@ roland_s, Dar faci alta tija din Ol, sau se gasesc deja filetate.

Edited by vasilemet, 03 April 2016 - 15:53.


#8687
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 sniper1986, on 02 aprilie 2016 - 22:09, said:

Buna seara domnilor!
Ma numesc Ciprian si am o intrebare
-Suma maxima 1500 RON (cu exceptie 1700)

BSR WM 500YZ75
Rotakt RO G 75
O -Mac 750
Gardelina 50
Loncin LC 600
Nu stiu ce sa zic de Ruris
Si lista ar continua...

Stima, Ciprian!
MGR210

Edited by vasile59, 03 April 2016 - 16:02.


#8688
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 luciadevis, on 03 aprilie 2016 - 15:48, said:

@ roland_s, daca sunteti din Bucuresti, incercati la Rocast, au magazin in spatele pietei Obor sau www.rocast.ro
Din pacate sunt din Pitesti, sau mai bine zis la 7 km de Pitesti.

 vasilemet, on 03 aprilie 2016 - 15:53, said:

@ roland_s, Dar faci alta tija din Ol, sau se gasesc deja filetate.
Tija trebuie indoita in capat. Tijele filetate se pot indoi? Nu sunt tratate?

#8689
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 roland_s, on 03 aprilie 2016 - 16:24, said:

...Tija trebuie indoita in capat. Tijele filetate se pot indoi? Nu sunt tratate?

Tija de M8 la indoire ai sanse sa se rupa sau sa se fisureze;poti confectiona un [ L ] gaurit si adaptat cerintei tale(cel mai simplu si sigur).

#8690
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sniper teoretic unul din acela sh de 14 16 cp daca este revizionat si pus la punct si in conditii bune face treaba grea si buna .
dar tinand cont ca tu vrei sa dai printre rindurile de porumb de vie  eu zic ca tot una dasta mai potrivita iti trebuie.
dar daca te duci sa o vezi fa si tu poze si posteaza sa vedem si noi si iti zicem.ca asa din vorbe ...nu isi da nimeni seama.
aia veche daca are posibilitatea sa i se ataseze roti si sa incapa printre un rind de porumb atunci fii sigur ca aia o sa traga prasitoarea mai bine pentru ca banuiesc ca si greutatea e mare.
remorca la fel .
la vie o sa frezezi bine si repede daca ai rinduri care permit accesul ei printre ele.
cu aia daca este ce banuiesc eu poti freza inainte de semanat alea 80 de ari unde pui porumb.
deci teoretic eu as inclina spre aia veche ...dar asta depinde in mare masura de starea in care este.
pune o poza.
ce fel de persoana esti din punct de vedere fizic?,mic si slab,..etc.

#8691
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Recomandam, de la inceput tija din Ol, care se fileteaza in partea necesara, dar are filiera si suport, a mai executat filet ?

#8692
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Roland, o bucata de otel beton de 8, indoita, dat filet si gata. .Daca vrei tija filetata, o incalzesti la capat cu electrodul . Nu-i mare filozofie.

#8693
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ok. Multumesc mult de sfaturi. Pentru inceput mai am o solutie mai comoda. Am vorbit acum cateva minute (la telefon) cu un amic strungar. Mi-a zis sa ii aduc maine o piulita si sa vada ca poate ma rezolva el. Cica daca ii dau o "zeama de pruna" Posted Image ma rezolva ....
Daca nu, atunci o sa incerc sa fac toata tija ...

Edited by roland_s, 03 April 2016 - 17:12.


#8694
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Sniper vezi ca e oferta in dede la pro series 1000.....2000 lei cu tot cu roti...merge beton e pe pinioane e greut intra bine in pamant. Au si la omac pe site la 1900 lei dar fara roti.....
Eu l'am testat azi de i'au sarit capacele si merge frumos.....iar cu 4 freze a mers bine de tot printre zmeura si pomi ma asteptam sa nu aiba stabilitate dar cu discuri la capete se misca ghini di tat.....
Nu caraie cupleaza frumos.......are frezele cam boante dar nu mi'au facut probleme nici in pamant tare.....

Cam asa s'a miscat

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate