Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
8782 răspunsuri în acest subiect

#3691
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.221
  • Înscris: 13.03.2010
Scuze de neclaritate, nu la rusi in piata, ci la rusi pe youtube.

#3692
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.327
  • Înscris: 25.02.2011
Am inteles,mersi de info si de raspuns..ma incanta ideia de a putea pune si o coasa la o motosapa chiar daca nu are priza de putere ...

Editat de willrock252000, 05 februarie 2015 - 23:32.


#3693
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 17.03.2007

 zypzyp, on 05 februarie 2015 - 20:21, said:

Mare,mare adevar eu au un Ruris fara mers inapoi si este un adevarat chin in spatiile mici.
Concluzia - prima regula : treapta inapoi

Nu-i mare filosofie Posted Image dar costa putin Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QxlYIQ41lII?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de danchi, 05 februarie 2015 - 23:14.


#3694
Laur0370

Laur0370

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 06.02.2015
Am vazut pe un site www.sabimoto.ro o motosapa wm 900. Baiatul mi s-a parut foarte amabil si mi-a spus ca imi da si transportul gratuit pana la domiciliu. Imi recomandati altceva? A cumparat cineva ceva de pe acest site?

#3695
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 21.01.2007
Motosapa e ok,insa pretul il poti gasi si mai mic.Eu am gasit la 1650lei cu freze cu 4sectiuni si roti 4.00'x10'

#3696
Laur0370

Laur0370

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 06.02.2015
http://www.sabimoto....r-GR-8011A.html
Asta mi se pare foarte ok.
Si am inteles ca este si buna....mi-a spus un vecin

#3697
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 17.03.2007

 Laur0370, on 06 februarie 2015 - 10:17, said:

http://www.sabimoto....r-GR-8011A.html
Asta mi se pare foarte ok.
Si am inteles ca este si buna....mi-a spus un vecin

Nu-i rea Posted Image dar frezele cu trei cutite nu-s cele mai indicate Posted Image vezi daca nu-ti pot da freze cu patru cutite Posted Image

#3698
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am freze cu 3 cutite si sunt foarte multumit.Cutitele sunt mai mari decat la cele cu 4 .Modelul este cel cu fixare cu 1 surub.

http://tractoras.ro/...ite-de-freza-83
asta e modelul meu si marunteste excelent.

#3699
Melchisedec

Melchisedec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 16.01.2015
http://www.o-mac.ro/...-2-la-motosape/

Chiar se simte diferenta la sapat? Voi ce cutite aveti la motosape?

#3700
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Intre acelasi tip de motosape-clasa de motosape ,diferenta (dar nu mare ) e data de cutit . Spun ca nu mare pentru ca si cutitele mai zdravene nu merg la pocnitorile mai mici . In schimb merg bine la motosapele mai solide ,pe pinioane conice . Eu am si pocnitoare pe curele si lant si pocnitoare pe pinioane conice si diferenta e mare intre ele . Pur si simplu nu poti pune cutitele de la aia mare la cea mica caci nu le'ar putea duce prin pamant . Cea mica pe curele face treaba modesta cu cutitele ei si cea mare face cam de trei ori mai mult si multe altele pe care cea mica nu le poate face . Eu daca stiam de prima data ca cea mica poate doar atat cumparam din prima pe pinioane si nu mai pierdeam 2000 lei . Deci asta'i si cu cutitele,,,,,dupa clasa constructiva a motosapei .

Editat de nelucroitoru, 07 februarie 2015 - 14:12.


#3701
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
Gresit @nelucroitoru cu matahala nu te descurci printre randurile de ardei. Eu o prefer pe cea mica tocmai pentru versatilitate. La astea mari te trezești ca faci o lucrare repede în primavară și atît. Restul sezonului stă, iar tu dai cu sapa printre rânduri de iți pica cloșca de pe ouă.

Editat de IdI1, 07 februarie 2015 - 15:20.


#3702
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Pai de crezi ca nu am vandut'o pe cea mai mica ? Si la cea mare am mai segmenta'to eu si am adus'o la 2+1+1 , latimea variind asa intre 57 cm si 135 cm . Eu personal cam pot sa fac cu cea mare tot ce fac si cu cea mica . Doar la porumb am folosit'o pe cea mica , la prasit deoarece distanta dintre randuri fiind de 60-70 cm si porumbul foarte mic cred ca ia's fi acoperit cu cea mare . La unele culturi conteaza fiecare cm .

#3703
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Revin cu latimea minima la pocnitoarea mare ,,,,,74 cm fara discuri protectie ....deci cu doua randuri de freze . 57 cm am la cea mica . Roti metalice am facut din genti de dacia pe care in prealabil le'am ingustat ca sa le aduc undeva la 50 cm + ceva . Manicot am facut in regie proprie iar rotile cand nu le folosesc le pot atasa prin hexagon la rotile de cauciuc de 500.12 ,,,,ca greutati suplimentare .

#3704
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Nelu eu zic ca fiecare isi cumpara dupa nevoi , eu personal in momentul cand am luat moto a mea a trebuit sa aleg , ori mare , multa putere dar sa stea mai mult la umbra , ori mai micuta si sa munceasca. Sunt de acord ca cea mare este mult mai buna dar in spatiu deschis , pe cand cea mica este ideala pe spatii inguste si in gradini . Stiu ideal este asa cum ai tu si inca cativa colegi de aici sa ai doua dar din pacate nu ne permitem  asta dar cu toti speram ca in timp sa avem un utilaj mare si unul mic , varianta ideala.

#3705
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Asa e Unykat . Ai dreptate . Fiecare cumparam dupa nevoi . Eu personal am cumparat pe cea mica nestiind ca e pentru suprafete mici . Apoi am strans cureaua si am luat pe cea mare . Eu ce lucrez si pe unde lucrez ....vii, gradini , frezat in loc de discuit ...nu am avut nevoie de cea mica . Anul trecut am lucrat cu ea vreo 7 ore iar cu cea mare reo 150 ore ,inclusiv ce lucram cu cea mica inainte . Personal la cea mica nu ii vad intrebuintarea decat daca ai gradina , solar etc si cultivi rasadurile foarte apropiate . Daca nu as avea papusoii de prasit mai ca as da pe cea mica . Deci din ce mai vorbim noi pe aici se mai informeaza si alti colegi ce si cum ,caci in rest nu'i suparare sau mai stiu eu ce . Pe mine nici capul nu ma doare cate utilaje are fiecare dar ma informez ce si cat poate si la ce e util .

#3706
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.327
  • Înscris: 25.02.2011
Sa inteleg ca ,cea mare nelule nu poti s o folosesti la prasit?poti face o lista cu motosapa si ce lucrari poate face?ar fi interesant ..

Eventual si accesoriul potrivit pt.lucrare

#3707
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Pai e simplu daca ai doua ai de unde alege, daca ai una incerci sa faci cat mai multe operatii cu ea ca doar nu o ei sa stea la umbra

#3708
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Nu pot sa o folosesc la prasit cu frezele dar iam facut prasitoare si roti metalice . Dar imi place mai mult sa frezez cu cea mica intre randuri . Ca exemplu ....40 ari in 3 ore ,,,,cu cea mica . Deci nu sunt rele dar ....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate