Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Sfaturi Intretinere si Reparatii pt Motociclete si Scutere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#55
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
cat de normal e ca imi consuma scuterul(aprilia in 2T) cca 6% in oras? in mare parte am un stil mai agresiv, tot timpul sunt cu acceleratia la maxim...asta, informativ.daca nu e ok, ce as putea face? anul trecut vara, cand mai umblam si in afara orasului tin minte ca lua undeva la 3,5%

fum nu scoate, si compresia e buna.recent am schimbat cureaua de transmisie(dimensiuni la fel ca cea veche) si am pus role  de 5g in loc de 6 grame.

Edited by blackbone, 08 April 2014 - 12:04.


#56
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
2T consuma mai mult si se uzeaza mult mai repede ca 4T. Daca mergi permanent in blana...
Ce varsta are sterengarul? Nu se mai import 2T noi de 7-8 ani (nu mai e voie in UE)

#57
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
e Aprilia Area 51 din 2001

#58
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ale mele de 125 in 4T consuma 3 daca mergi in permanenta la blana cu ele si cam 1,8-2,2 daca mergi mielusel.
Ce ai tu consuma normal pentru tehnologia respectiva si o uzura normala. Se poate face sa consume mai putin, dar platesti cat nu face si ii ia din avantul frumos pe care il are Posted Image

Edited by Quantum, 08 April 2014 - 19:08.


#59
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
oare bujia poate influenta consumul/performanta scuterului?

#60
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da. Si toba, daca o ai goala, creste consumul. Si greutatea rolelor si carburatorul... ehee...

Edited by Quantum, 09 April 2014 - 13:46.


#61
urbanGamer

urbanGamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2014
Salut! Am o problema daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat. De 2 saptamani am schimbat Kitul la motorul meu (Aprilia RS50) , si nu mai trage cum tragea , trage mai greu .Cand plec de pe loc pleaca bine, accelerez cand bag in treapta a 2 se accelereaza si moare motorul, trebui sa tin apasat putin pe ambreiaj. este posibil sa fie de la carburator ?

#62
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
In ce consta kitul schimbat?  (ce piese ai schimbat)

Edited by Quantum, 13 April 2014 - 07:26.


#63
urbanGamer

urbanGamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2014
am schimbat , cilindru , pistonul si segmentii . http://i57.tinypic.com/2e53vv7.jpg . Plec cu a 1-a , accelerez si cand bag treapta a 2-a merge si dintr-o data pierde din forta. Ca si cum ai merge cu treapta a 4-a intr-o panta .

P.S ; daca vrei te rog sa imi explici cum ar trebui sa reglez carburatorul  ( http://tinypic.com/r/wvtlop/8 )

Edited by urbanGamer, 13 April 2014 - 12:34.


#64
marello

marello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2014
buna. din nou am probleme, data trecuta nu mi-a functionat contactu si nu stiam de ce nu primeste curent cand pun contactu... acuma miam schimbat contactu totul a fost in regula pana nu mam gasit sa bag un holsurub unde nu trebuia si am spart rezervoru.. am bagat un surub acolo si nu mai curge, iar benzina care o curs afara am puso inapoi, nu era curata deoarece scuteru nu era curat si probabil era tulbure benzina dar nu am pus si ce o fost pe fund... acum scuteru nu mai trage ca inainte, si parca ii sparta toba asa se aude si nu sta nici la relatiu... de parca e infundat ceva. Oare e din cauza ca avea impuritati benzina aia? scuze, precizez ca am un aprilia leonardo de 150 in 4 timpi

Edited by marello, 21 April 2014 - 20:40.


#65
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013

 marello, on 21 aprilie 2014 - 20:40, said:

buna. din nou am probleme, data trecuta nu mi-a functionat contactu si nu stiam de ce nu primeste curent cand pun contactu... acuma miam schimbat contactu totul a fost in regula pana nu mam gasit sa bag un holsurub unde nu trebuia si am spart rezervoru.. am bagat un surub acolo si nu mai curge, iar benzina care o curs afara am puso inapoi, nu era curata deoarece scuteru nu era curat si probabil era tulbure benzina dar nu am pus si ce o fost pe fund... acum scuteru nu mai trage ca inainte, si parca ii sparta toba asa se aude si nu sta nici la relatiu... de parca e infundat ceva. Oare e din cauza ca avea impuritati benzina aia? scuze, precizez ca am un aprilia leonardo de 150 in 4 timpi
scoate benzina aia de acolo, spala rezervoru si carburatorul, si pune benzina curata cumparata recent.
spor

#66
marello

marello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2014
multumesc pentru sfat, uai da mi plin rezervoru.... nu pot sa recuperez macar o parte din ea?

#67
urbanGamer

urbanGamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2014
nu ai cum, ca este toata murdara nu doar o parte. Asta este pierzi un rezervor de benzina decat tot motorul .

#68
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013

 marello, on 25 aprilie 2014 - 08:40, said:

multumesc pentru sfat, uai da mi plin rezervoru.... nu pot sa recuperez macar o parte din ea?
ba da poti recupera dar treptat, acum trebuie sa scoti toata benzina care e in rezervor o pui intr.-un vas transparent o lasi sa se decanteze toata mizeria si pe urma pui cate putin la fiecare plin care al faci, dar in felul asta o sa-ti creeze probleme pana o termini de consumat. asa ca nu e recomandat.
daca ai alt motor pe benzina....capacítate cilíndrica mai mare...care suporta un amestec mai slab calitativ o poti consuma fara probleme, dupa ce o filtrezi si amesteci cu alta cumparata recent.
apropo....tu pui ulei in amestec cu benzina?

#69
marello

marello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2014
pai nu pun, are baie de ulei, e de 150. Pun doar benzina de la pompa si atat. De ce? Treaba asta cu pusu de ulei in benzina am auzit ca se face la alea de 49 cu toate ca pui ulei si separat langa rezervor... Trebe si la astea cu capacitate mai mare?

#70
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Nu, nu trebuie sa-i pui, m-am gandit ca poate ai pus tu din greseala si de aici problemele cu scuteru.
ulei in amestec se pune numai la motoarele in 2 timpi (2T) , unele dintre ele au rezervor separat pt ulei si isi fac singure dozajul, si nu mai trebuie sa-ti bati capul cu masuratori si alte alea.

#71
marello

marello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2014
da da da stiu si eu astea... pacat ca fac prostii mai mari de atat:)). O sa merg la mecanic ca sincer am defacut scuteru si nam multe scule nici cheie de bujie si nici experienta si nu vreau sa fac minuni si mai mari... cat ma poate costa o curatare de carburator doara numa tre sal dea jos sal curete si sal puna inapoi... Nu merita sa ma risc. Sper sa fie aia problema ca sincer incep sa ma satur la cati bani trebe sa bagi intro mobra:(. Multumesc mult pt sfaturi

#72
gaspor

gaspor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2014
salut, am un aprilia sport sity de 250 si in turatie undeva la vreo 130-140 imi scoa uleiul din baie si mil arunca pe epurator si moare motorul. Ma puti ajuta si pe mine cu un sfat ?

Edited by gaspor, 27 April 2014 - 10:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate