Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Solutii la problema conflictului arabo-israelian

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#37
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 20:38, said:

Toti sionistii sint nationali evrei, dar nu toti evreii sint sionisti.


Vezi, aici gresesti.
Nu toti sionistii sunt evrei, exista si crestini sionisti. Iar acestia nu sunt putini...
http://en.wikipedia....ristian_Zionism

Si o surpriza si mai mare o vei avea citind mai jos, cine mai sunt sionisti;)
http://en.wikipedia....rters_of_Israel

#38
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 17:23, said:

Prima forta ce a aparut este Miscarea Sionista, ce a stabilit metodologia ce urma sa fie aplicata la primul Congres Sionist din Basel, Elvetia, 1897.
Este natural ca unei forte sa i se opuna o alta, si astfel a aparut miscarea de rezistenta a arabilor, cu diferite organizatii paramilitare, teroriste, etc. Daca nu ar fi existat sionismul, nu ar fi existat Hamas, Hezbollah sau OEP.

Tare grea istoria asta.

Fratii musulmani, carora le apartine Hamas, au aparut independent de sionism, fara nici o legatura cu acesta.

Revolutia din Iran care a dus la inscaunarea regimului de teroare teocratica a lui Khomeini nu a avut nici o legatura cu sionismul, asa cum nu a avut nici incercarea Siriei de a cuceri Iordania si Libanul.

Ikhwan , temuta militie folosita de Ibn Saud pentru a-si impune dominatia asupra peninsulei arabice, nu a avut nici o legatura cu sionismul, doar cu Fratii Musulmani.

Daca intentionai sa pictezi in culori roz bonbon un eventual Orient Mijlociu lipsit de sionisti si Israel, ai esuat.

View Postxeleron, on 10 februarie 2013 - 17:48, said:

O alta intrebare ar fi,de ce au ales evreii tocmai Israel(altul decat motivul biblic) si cine le-a dat atata putere(si forta militara) incat sa isi impuna independenta intr-un timp asa de scurt?Wikipedia indica un razboi de foarte scurta durata,ori Israel nu e un stat tocmai mic,iar la vremea respectiva nu cred ca statele existente in zona erau tocmai inapoiate,mi se pare ca erau state totalitare toate...

Evreii au ales Israel pentru ca acolo a fost tara noastra. Evreii au avut doua regate pe teritoriul care a fost botezat mai tirziu Palestina. De doua milenii, evreii rostesc in fiecare an, de Pesach (Pastele evreiesc), cuvintele "la anul la Ierusalim". Evreii trebuie sa mearga in pelerinaj la Ierusalim de trei ori pe an. Mai vrei motive?

Evrei din Palestina au luptat alaturi de aliati in WWII, in armata engleza. Dupa razboi, s-au intors in Palestina si au ajutat la organizarea armatei. Armele au fost aduse pe ascuns din Cehoslovacia, pentru ca pe atunci exista un embargo asupra exportului de arme pentru evrei, inclusiv in SUA (asta pentru Florrrrrrrrrrrrrica).

Statele existente pe atunci in zona erau, majoritatea, foarte tinere - Siria, Liban, Iordania, Arabia Saudita, Irak, erau inca in scutece. Jucariile le-au primit de la Marele URSS, dar armatele lor nu erau organizate si antrenate ca lumea. De-aia au pierdut.

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 17:59, said:

decizie a onu(din cate stiu nerecunoscuta de musulmani) impusa de invingatorii din cel de-al doilea razboi mondial. Cine se punea cu ei atunci cand aveau armatele taman incazlite si experimentate? Pe langa asta, acolo taman ce era tutela britanica.

Pentru mai multe cauta si tu pe net.

Supusii Maiestatii Sale Britanice nu au fost parte in conflict. S-au retras diplomatic inainte de razboiul de independenta. Facusera atit de multe promisiuni arabilor in timpul WWI, ca sa-i ajute impotriva turcilor, incit nu aveau incotro decit sa le lase mina libera, ca sa-si protejeze interesele in zona.

In rest ai dreptate, un stat bi-national ar fi o catastrofa de proportii.

View Postmario_bril, on 10 februarie 2013 - 19:16, said:

N-as pune asa problema... Nu motivele religioase stau la baza ci altele mult mai lumesti.

Explica-mi te rog niste chestii, prin prisma motivelor lumesti.

In 1921, beduinii hashemiti din Peninsula Arabica, sub conducerea lui Abdullah (al carui frate a devenit ulterior regele Irakului), au invadat terenul de la est de riul Iordan, pe atunci mandat britanic. Zisul teren cuprindea peste 60% din teritoriul Palestinei, cu arabi palestinieni cu tot. Pina in ziua de azi, nu am auzit pe nimeni sa deschida gura a protest impotriva cuceririi unei parti importante a caminului bietilor palestinieni blah blah de catre beduinii musulmani...Nici dupa razboiul din 1948, cind inca vreo 20% din caminul palestinian a trecut in miinile acelorasi beduini musulmani, nu s-a auzit nici un protest, nici din partea arabilor palestinieni, nici din partea comunitatii internationale, nici din partea nationalistilor arabi. Cu aceeasi ocazie Egiptul a cucerit Gaza, dar ghici daca s-a deschis vreo gurita din alea care tunau si fulgerau impotriva sionistilor invadatori...Daca ne amintim ca si egiptenii sint tot majoritar musulmani, incepem sa ne dam seama ca exista un pattern aici...Toata lumea si soacra-sa au protestat numai impotriva acelor nemusulmani care ocupau un pic peste 20% din teritoriul Palestinei, pe cind musulmanii care ocupau majoritatea "caminului palestinian" au primit douze points.

Citeste cu atentie cele de mai sus, si repeta ca nu problemele religioase stau la baza...

View Postflorincroitoru, on 10 februarie 2013 - 21:42, said:

L-a impus USA-IS.

Florrrrrrrrrrrrricica, si sarpele care a convins-o pe Eva sa manince marul, tot USA-IS l-au bagat in Rai, dupa ce a fost antrenat de Mossad. Si potopul a fost o inventie a USA-IS, ca sa...sa...of, nu stiu de ce, dar sint absolut sigura ca tu stii. Lumineaza-ma, maestre.

#39
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 22:59, said:

cum spuneti voi, baieti. Adevarul e ca nici nu le-a fost greu
Auzi, băi? Eu sînt sătul de d-ăștia ca tine, adică de corecți politic.Îmi arăți niște partizani și îmi spui că sînt teroriști și că nu sua îi numește teroriști.De ce nu îi numea teroriști și cînd luptau împotriva URSS-ului?
Adică dacă le ajunge la os politica criminală americană datorită căreia au murit milioane de irakieni în ultimii 20 de ani, sute de mii de afgani, dacă se sacrifică într-o luptă inegală ei ar fi....teroriști? Ce caută acolo sua? E teritoriul lor?
Noi am fost în stare să facem așa cînd România a fost sub ocupația URSS? Nici nu aveam curaj să gîndim!!Nici nu recunoșteu oamenii că se află sub ocupație!Băi, noi pe lîngă "teroriștii" ăia sîntem niște căcați! Ne f..te toți și ne prefacem că ne place și că așa e normal.Tu nu vezi că sînteți cașbeci, vai de mama voastră în România? dacă aveam mentalitate ca ăia Băsescu,Iliescu, miliardarii care ne-au vîndut ar fi fost de mult îngerași.Băi, românii nu sînt în stare să își dea seama cine e dușmanul , dar să mai lupte contra lui!

#40
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostPisa4you, on 10 februarie 2013 - 23:42, said:


Florrrrrrrrrrrrricica, [......]. Lumineaza-ma, maestre.

Vrei sa-i dai vre-o Loja  "Maestrului" ?

View Postflorincroitoru, on 10 februarie 2013 - 23:48, said:

Auzi, băi?

Poate chiar nu aude...o sa-i iei capul pentru asta ??

#41
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostPisa4you, on 10 februarie 2013 - 23:42, said:

Tare grea istoria asta.
Evreii au ales Israel pentru ca acolo a fost tara noastra.
Evrei din Palestina au luptat alaturi de aliati in WWII, in armata engleza. Dupa razboi, s-au intors in Palestina si au ajutat la organizarea armatei. Armele au fost aduse pe ascuns din Cehoslovacia, pentru ca pe atunci exista un embargo asupra exportului de arme pentru evrei, inclusiv in SUA (asta pentru Florrrrrrrrrrrrrica).

Statele existente pe atunci in zona erau, majoritatea, foarte tinere - Siria, Liban, Iordania, Arabia Saudita, Irak, erau inca in scutece. Jucariile le-au primit de la Marele URSS, dar armatele lor nu erau organizate si antrenate ca lumea. De-aia au pierdut.

Supusii Maiestatii Sale Britanice nu au fost parte in conflict. S-au retras diplomatic inainte de razboiul de independenta. Facusera atit de multe promisiuni arabilor in timpul WWI, ca sa-i ajute impotriva turcilor, incit nu aveau incotro decit sa le lase mina libera, ca sa-si protejeze interesele in zona.

Florrrrrrrrrrrrricica, si sarpele care a convins-o pe Eva sa manince marul, tot USA-IS l-au bagat in Rai, dupa ce a fost antrenat de Mossad. Si potopul a fost o inventie a USA-IS, ca sa...sa...of, nu stiu de ce, dar sint absolut sigura ca tu stii. Lumineaza-ma, maestre.
Dragă, la toate prostiile pe care le debitezi de cînd te cunosc eu pe tine și pe care le repeți cu osîrdie am mai răspuns, evident degeaba.Tu o să le repeți în continuare.Plus glumițele de doi bani!
Nu ați avut nici o țară acolo.Voi sînteți un așazis popor artificial făcut pe bază religioasă.Orice om ce devine mozaic devine evreu.În acest fel voi aveți țară peste tot.Un grup mare de chinezi deveniți mozaici sînt evrei.Care e țara lor?Israelul? Este evident că nu poate fi Israel țara lor.Voi susțineți că, da.
Țările arabe au pierdut acel război pt că Israel a fost ajutat de sua, iar evreii din urss i-au trădat pe arabi.Prietenia cu SUA nu o să țină for ever.Atunci v-ați dus!Știi cine va da în voi cel mai tare? Americanii.
Nu mai îmi vinde mie castraveți: fără americani sînteți morți rapid.
Criteriul istoric nu e oricum valabil pt constituirea unui stat evreiesc în Palestina.
Palestina există încă și va exista.România o recunoaște oficial și alte peste 80 de țări o recunosc.În fotografie stema statului Palestina.

Attached Files



#42
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postflorincroitoru, on 10 februarie 2013 - 23:48, said:

Adică dacă le ajunge la os politica criminală americană datorită căreia au murit milioane de irakieni în ultimii 20 de ani,


Asa e coane Florica,asa e .
Camasa e mai aproape decat haina
Osul e si mai aproape.

Ia zi matale, in milioanele alea sunt inclusi si mortii de batranete,boala,ratacire,altzhaimer,bube dulci constipatie cronica,apendicita perforata ??

View Postflorincroitoru, on 11 februarie 2013 - 00:04, said:

Ţările arabe au pierdut acel război pt că Israel a fost ajutat de sua,

Daca SUA avea atunci steagul rosu...e posibil sa ai dreptate...

1948

Se infiinteaza statul israel.
Desigur comunitatea internationala trimite ambasadori spre proaspatul stat.
Sti cine s-a grabit sa fie primul de nici macar nu stiau in Israel care e imnul tarii lui ??
si l-au repetat in graba, ca abea aveau fanfara??
URSS
Cine a vrut influenta acolo ?
URSS
Ca a iesit SUA in final,  e alta poveste.
Evreii au fost mai isteti ca romanii.Au inteles ca cizma ruseasca face bataturi mai mari decat pantoful de tenis american

Edited by abbulafia, 11 February 2013 - 00:13.


#43
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostPisa4you, on 10 februarie 2013 - 23:42, said:

Supusii Maiestatii Sale Britanice nu au fost parte in conflict. S-au retras diplomatic inainte de razboiul de independenta. Facusera atit de multe promisiuni arabilor in timpul WWI, ca sa-i ajute impotriva turcilor, incit nu aveau incotro decit sa le lase mina libera, ca sa-si protejeze interesele in zona.
România a avut ceva ghinion în WW1 prin ieșirea din război a Rusiei.Atunci a trebuit să facă pace cu Germania recunoscînd că a fost înfrîntă.Eu nu știu de ce îi mai trag patrioții de doi bani cu victoria de la Mărășești.Acolo am pierdut!
Dacă nu era evreimea din sua care să aducă în război america contra Germaniei aceasta ar fi căștigat WW1.Pt România ar fi fost rău de tot.Granița cu Austria se muta de la Predeal la Cîmpina., pierdeam Dobrogea iar economia țării ar fi fost toată în mîna nemților.Adio Ardeal și Banat!
Se poate spune cu certitudine că acțiunea evreilor din sua a fost atunci ultrabenefică pt România deși ei nu asta au intenționat.Văd că nimerni nu vorbește de asta deși este un lucru absolut adevărat.

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPisa4you, on 10 februarie 2013 - 23:42, said:

Explica-mi te rog niste chestii, prin prisma motivelor lumesti.

In 1921, beduinii hashemiti din Peninsula Arabica, sub conducerea lui Abdullah (al carui frate a devenit ulterior regele Irakului), au invadat terenul de la est de riul Iordan, pe atunci mandat britanic. Zisul teren cuprindea peste 60% din teritoriul Palestinei, cu arabi palestinieni cu tot. Pina in ziua de azi, nu am auzit pe nimeni sa deschida gura a protest impotriva cuceririi unei parti importante a caminului bietilor palestinieni blah blah de catre beduinii musulmani...Nici dupa razboiul din 1948, cind inca vreo 20% din caminul palestinian a trecut in miinile acelorasi beduini musulmani, nu s-a auzit nici un protest, nici din partea arabilor palestinieni, nici din partea comunitatii internationale, nici din partea nationalistilor arabi. Cu aceeasi ocazie Egiptul a cucerit Gaza, dar ghici daca s-a deschis vreo gurita din alea care tunau si fulgerau impotriva sionistilor invadatori...Daca ne amintim ca si egiptenii sint tot majoritar musulmani, incepem sa ne dam seama ca exista un pattern aici...Toata lumea si soacra-sa au protestat numai impotriva acelor nemusulmani care ocupau un pic peste 20% din teritoriul Palestinei, pe cind musulmanii care ocupau majoritatea "caminului palestinian" au primit douze points.

Citeste cu atentie cele de mai sus, si repeta ca nu problemele religioase stau la baza...
Asa si Kurdistanul si-a pierdut identitatea. Ce e cu asta? Cert este ca pana nu au venit evreii sa ii bazaie pe acolo, era liniste. Si cand i-au bazait pe palestinieni, nu a avut nimeni vreo treaba cu religia evreilor ci cu teritoriile. Si acum e la fel. Nu religia ii deranjeaza pe palestinieni. Si nici pe evrei. TERITORIILE alea sunt buba.

#45
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 16:15, said:

Miscarea sionista a oferit evreilor din lume posibilitatea sa-si faureasca propriul camin in care sa traiasca in pace ei si generatiile viitoare.
Exista insa probleme ce continua si azi,ce sint greu de solutionat si creeaza mereu noi victime in rindurile popuatiei civile nevinovate.
Cum vedeti rezolvarea acestui conflict care a luat dimensiuni internationale?
Eu cred ca prin intemeierea unui Stat Federal Binational (israelieni si arabi) cu o constitutie noua, care sa-i priveasca deopotriva pe cetatenii sai indiferent de nationalitate sau religie, care sa nu tina cont de procentul populatiei, ci de OAMENI. Ma refer bineinteles la intreaga Palestina, adica Israel, Cisiordania si Gaza. Cred ca in acest fel Israelul va putea deschide portile cooperarii cu tarile arabe vecine, pe toate planurile, si oamenii vor dobindi libertate de miscare, vor beneficia de schimburi culturale si pacea stabila in Orientul Mijlociu nu va mai fi doar un vis, ci o certitudine.
Dumneavoastra ce parere aveti?

Nu poate funcţiona. Dacă de ex vine cineva şi spune că jumate din teritoriul unei ţări europene de ex România, Italia,Ungaria....trebuie cedat pe chestie că acolo a fost un stat străin ar fi normal? Presupunem că vin unii şi declară că ei sînt de religie etruscă.Vor o treime din Italia că a fost teritoriul lor în antichitate.Poate cineva ar zice că sînt bolnavi la cap.Exact asta au făcut evreii. Din kazari, diverşi europeni, etiopieni, etc au devenit evrei şi au cerut Palestina. A fost din start nedrept.
Acolo problema nu are soluţie negociată.Ce se face acolo nu se poate numi tratat de pace ci armistiţiu pe perioadă nedeterminată.Nici un şef de stat palestinian nu are dreptul moral să semneze un tratat de pace cu Israelul.Oricum pe viitor e literă moartă pt că se vor ridica alţii care vor contesta acel tratat.Acolo războiul va fi continuu şi va dura secole. Va dura chiar dacă Israel alungă pe toţi palestinienii din Israel, Gaza şi din Palestina de Est (Cis-Iordania).

View Postmario_bril, on 11 februarie 2013 - 00:22, said:

Asa si Kurdistanul si-a pierdut identitatea. Ce e cu asta? Cert este ca pana nu au venit evreii sa ii bazaie pe acolo, era liniste. Si cand i-au bazait pe palestinieni, nu a avut nimeni vreo treaba cu religia evreilor ci cu teritoriile. Si acum e la fel. Nu religia ii deranjeaza pe palestinieni. Si nici pe evrei. TERITORIILE alea sunt buba.
femeia aceasta consideră că e normal să te duci într-o țară și să spui că ai drept la o parte din teritoriu pt că niște strămoși închipuiți ai tăi au avut acolo stat.Chiar dacă într-adevăr aceia ar fi fost strămoșii tăi tot nu ai acest drept.Evreii ăștia sînt specialiști să provoace conflicte din care desigur mai și pierd, după care țipă că sînt discriminați.

#46
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 20:38, said:

pai si eu ce iti spuneam pe prima pagina, fratele meu intru umanitate?




dar tu spuneai ca ai prefera o decizie a onu (alta, ca pe anterioara nu ati vrut sa o acceptati)
Ar fi una dintre optiuni, dar nu singura. Exista evrei care se opun conflictului si chiar nu recunosc statul Israel. Exista cu siguranta si pacifisti israelieni care ar putea sa faca ceva daca interesele nu ar fi fost in realitate altele decit cele ale evreilor si arabilor din regiune. Expan sionismul american depinde in mare masura de situatia din OM. Cu alte cuvinte, daca SUA si-ar retrage armatele din lume in interiorul propriilor granite, conflictul arabo-israelian s-ar stinge in doar citeva luni. Si SUA isi va pierde hegemonia mondiala in urmatorii ani, cind petrolul se va fi epuizat. Atunci Israelul nu va mai putea fi o amenintare nucleara in regiune si ar fi primii care ar propune pacea, pe care, te asigur, ca arabii o vor accepta. Numai ca atacul asupra Iranului va fi ceva real, cu scopul de a prelua si zacamintele de acolo, si de a prelungi agonia imperiului american cu doar citiva ani. Vezi cum problema din Israel are proportii mondiale? Cum se leaga intre ele multe lucruri?

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 22:59, said:

cum spuneti voi, baieti. Adevarul e ca nici nu le-a fost greu

Da? Se compara acareturile astea cu :  [ http://zioneocon.blogspot.com/merkava%20tank.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.newprophecy.net/Dogfight_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai in fata tancului tu vii cu cutitul?

View PostPisa4you, on 10 februarie 2013 - 23:42, said:

Tare grea istoria asta.

Fratii musulmani, carora le apartine Hamas, au aparut independent de sionism, fara nici o legatura cu acesta.

Revolutia din Iran care a dus la inscaunarea regimului de teroare teocratica a lui Khomeini nu a avut nici o legatura cu sionismul, asa cum nu a avut nici incercarea Siriei de a cuceri Iordania si Libanul.

Ikhwan , temuta militie folosita de Ibn Saud pentru a-si impune dominatia asupra peninsulei arabice, nu a avut nici o legatura cu sionismul, doar cu Fratii Musulmani.

Daca intentionai sa pictezi in culori roz bonbon un eventual Orient Mijlociu lipsit de sionisti si Israel, ai esuat.



Evreii au ales Israel pentru ca acolo a fost tara noastra. Evreii au avut doua regate pe teritoriul care a fost botezat mai tirziu Palestina. De doua milenii, evreii rostesc in fiecare an, de Pesach (Pastele evreiesc), cuvintele "la anul la Ierusalim". Evreii trebuie sa mearga in pelerinaj la Ierusalim de trei ori pe an. Mai vrei motive?

Evrei din Palestina au luptat alaturi de aliati in WWII, in armata engleza. Dupa razboi, s-au intors in Palestina si au ajutat la organizarea armatei. Armele au fost aduse pe ascuns din Cehoslovacia, pentru ca pe atunci exista un embargo asupra exportului de arme pentru evrei, inclusiv in SUA (asta pentru Florrrrrrrrrrrrrica).

Statele existente pe atunci in zona erau, majoritatea, foarte tinere - Siria, Liban, Iordania, Arabia Saudita, Irak, erau inca in scutece. Jucariile le-au primit de la Marele URSS, dar armatele lor nu erau organizate si antrenate ca lumea. De-aia au pierdut.



Supusii Maiestatii Sale Britanice nu au fost parte in conflict. S-au retras diplomatic inainte de razboiul de independenta. Facusera atit de multe promisiuni arabilor in timpul WWI, ca sa-i ajute impotriva turcilor, incit nu aveau incotro decit sa le lase mina libera, ca sa-si protejeze interesele in zona.

In rest ai dreptate, un stat bi-national ar fi o catastrofa de proportii.



Explica-mi te rog niste chestii, prin prisma motivelor lumesti.

In 1921, beduinii hashemiti din Peninsula Arabica, sub conducerea lui Abdullah (al carui frate a devenit ulterior regele Irakului), au invadat terenul de la est de riul Iordan, pe atunci mandat britanic. Zisul teren cuprindea peste 60% din teritoriul Palestinei, cu arabi palestinieni cu tot. Pina in ziua de azi, nu am auzit pe nimeni sa deschida gura a protest impotriva cuceririi unei parti importante a caminului bietilor palestinieni blah blah de catre beduinii musulmani...Nici dupa razboiul din 1948, cind inca vreo 20% din caminul palestinian a trecut in miinile acelorasi beduini musulmani, nu s-a auzit nici un protest, nici din partea arabilor palestinieni, nici din partea comunitatii internationale, nici din partea nationalistilor arabi. Cu aceeasi ocazie Egiptul a cucerit Gaza, dar ghici daca s-a deschis vreo gurita din alea care tunau si fulgerau impotriva sionistilor invadatori...Daca ne amintim ca si egiptenii sint tot majoritar musulmani, incepem sa ne dam seama ca exista un pattern aici...Toata lumea si soacra-sa au protestat numai impotriva acelor nemusulmani care ocupau un pic peste 20% din teritoriul Palestinei, pe cind musulmanii care ocupau majoritatea "caminului palestinian" au primit douze points.

Citeste cu atentie cele de mai sus, si repeta ca nu problemele religioase stau la baza...



Florrrrrrrrrrrrricica, si sarpele care a convins-o pe Eva sa manince marul, tot USA-IS l-au bagat in Rai, dupa ce a fost antrenat de Mossad. Si potopul a fost o inventie a USA-IS, ca sa...sa...of, nu stiu de ce, dar sint absolut sigura ca tu stii. Lumineaza-ma, maestre.

Da draga! Istoria este grea pentru ca de multe ori lipseste obiectivismul. Nu stiu de ce incerci sa ma duci in alte parti decit obiectul vizat (de fapt stiu). Nu are treaba nici Iranul, nici Iordania, ci arabii palestinieni, pe care miscarea sionista i-a gasit ca o piedica in planurile lor si oricine cauta informatii, stie unde sa le gaseasca si pe cele autentice. Nu te condamn, si poate ca in locul tau as fi facut la fel.
Nu vad Palestina pictata in roz, ci in rosu aprins si cafeniul desertului. Singe si nisip. Al cui? Al tuturor. Pentru tine nu conteaza? Nu-ti doresti pacea pentru tine si copiii tai? Nu te-ai saturat de violenta? Daca da, mergi la radacina problemei si cerceteaza cu obiectivitate.

Edited by MIZRAHIND, 11 February 2013 - 01:20.


#47
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postmario_bril, on 11 februarie 2013 - 00:22, said:

Asa si Kurdistanul si-a pierdut identitatea. Ce e cu asta? Cert este ca pana nu au venit evreii sa ii bazaie pe acolo, era liniste. Si cand i-au bazait pe palestinieni, nu a avut nimeni vreo treaba cu religia evreilor ci cu teritoriile. Si acum e la fel. Nu religia ii deranjeaza pe palestinieni. Si nici pe evrei. TERITORIILE alea sunt buba.

Istoriaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Explica-mi te rog de ce TERITORIILE ale au devenit buba numai dupa ce au trecut din miinile musulmanilor iordanezi+egipteni in ale sionistilor.

Explica-mi te rog de ce Egiptul a organizat si antrenat detasamentele de feddayeen pentru actiuni teroriste in Israel in anii '50, cind BUBA gazana era inca la ei.

Explica-mi te rog de ce Organizatia Pentru Eliberarea Palestinei a fost infiintata in 1964, cind BUBA era inca la Iordania+Egipt.

#48
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostMIZRAHIND, on 11 februarie 2013 - 01:34, said:


Da? Se compara acareturile astea cu :

Da draga! Istoria este grea pentru ca de multe ori lipseste obiectivismul.

Bravo lor ca au. (tancul israelian e unul din top 10 in lume) Cu pozele alea mi-ai aratat ca stii de ce in cazul palestinienilor toate pierderile sunt "victime nevinovate din randul populatiei civile" : pentru ca toti sunt imbracati civil. :D Cat sunt cu AG-ul in mana sunt luptatori pentru libertate, partizani, cum le zice nea florica. Imediat ce sunt lichidati, devin victime civile la fel ca cei din orasele israeliene. Cu singura diferenta ca aia din autobuzul care sare in aer, nu au pus mana pe o arma decat poate in programul de pregatire.
Diferentele intre imagini (ale mele si ale tale) este exact cadrul organizat.


Desigur numai unora le lipseste obiectivismul : celorlalti.

View PostMIZRAHIND, on 11 februarie 2013 - 01:34, said:

Ar fi una dintre optiuni, dar nu singura. Exista evrei care se opun conflictului si chiar nu recunosc statul Israel. Exista cu siguranta si pacifisti israelieni care ar putea sa faca ceva daca interesele nu ar fi fost in realitate altele decit cele ale evreilor si arabilor din regiune. Expan sionismul american depinde in mare masura de situatia din OM. Cu alte cuvinte, daca SUA si-ar retrage armatele din lume in interiorul propriilor granite, conflictul arabo-israelian s-ar stinge in doar citeva luni. Si SUA isi va pierde hegemonia mondiala in urmatorii ani, cind petrolul se va fi epuizat. Atunci Israelul nu va mai putea fi o amenintare nucleara in regiune si ar fi primii care ar propune pacea, pe care, te asigur, ca arabii o vor accepta. Numai ca atacul asupra Iranului va fi ceva real, cu scopul de a prelua si zacamintele de acolo, si de a prelungi agonia imperiului american cu doar citiva ani. Vezi cum problema din Israel are proportii mondiale? Cum se leaga intre ele multe lucruri?

Din ce stiu eu, exista evrei, unii chiar cunoscuti, sau supravietuitori ai lagarelor naziste, care nu sunt de acord cu politica statului israelian, nu care nu recunosc statul israelian. E o diferenta zic eu, si e coerenta. Or fi si cum spui tu, si chiar cred ca exista pacifisti de ambele parti, dar sunt cam impotriva curentului si de aia nu ii baga nimeni in seama serios.

Putem discuta mult si bine pe baza cauzelor "reale" ale conflictului (interese economice, strategice, whatever) dar chiar daca ambele parti ar ramane brusc fara sustinere, cam ce crezi ca se va intampla acolo? Vor arunca toti armele si se vor lua brusc in brate? (desigur fara sa se inalte amandoi la cer, fiecare la dumnezeul lui) Mai curand cred ca statul israelian ii va muta rapid pe toti palestinienii in zone distincte fara prea mari discutii. Si asta pentru ca separarea clara e cea mai buna cale pentru a evita conflictele (ca la copii, nu vrei sa te mai bati cu ionica pe jucarii, nu te mai juca cu el).

Edited by pierre_de_timp, 11 February 2013 - 08:57.


#49
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Pierre_de_timp (pot sa-ti spun Pierre? nu de alta, da' pina scriu tot numele...se pierde timpul!), era sa-ti dau un like, pina am citit ultimele cuvinte.

In primul rind te rog sa-mi explici ce intelegi tu prin "palestinieni".

In al doilea rind, daca iti inchipui ca israelienii ar sprijini o asemenea hotarire a guvernului lor, ai o parere foarte proasta despre noi. Ar iesi un scandal monstru.

In al treilea rind, separarea este o stare de fapt la ora actuala (vorbesc de teritorii). Chiar si in Israel exista "zone distincte", sint sate si orase pur arabesti (de dinainte de 1948), sint pur evreiesti, sint si amestecate.

In al patrulea rind, am incercat deja separarea pe principiul "nu ne mai jucam cu voi" cind ne-am retras din Gaza. Dar a venit Hamas si a declarat "daca voi nu ne vreti, noi va vrem (morti)". Asa ca inca ne jucam.

In al cincilea rind, nu inteleg de ce considera atit de multa lume ca solutia ar depinde numai de Israel. Arabii nu sint marionete trase pe sfori. Nu sint debili mintal. Nu sint handicapati. Si sint ai naibii de multi. Au conducatori, timpiti da' puternici. Si au prostul obicei sa nu faca ce vrem noi.

#50
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostPisa4you, on 11 februarie 2013 - 06:03, said:


Istoriaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Explica-mi te rog de ce TERITORIILE ale au devenit buba numai dupa ce au trecut din miinile musulmanilor iordanezi+egipteni in ale sionistilor.

Explica-mi te rog de ce Egiptul a organizat si antrenat detasamentele de feddayeen pentru actiuni teroriste in Israel in anii '50, cind BUBA gazana era inca la ei.

Explica-mi te rog de ce Organizatia Pentru Eliberarea Palestinei a fost infiintata in 1964, cind BUBA era inca la Iordania+Egipt.
Faci vocalize?
Explicați , vă rog, celui care v-a luat teritoriul, care vă bagă la pușcărie cînd vrea el, care vă provoacă mereu, care vă pune să îi mulțumiți că vă lasă să îl slugăriți, explicați-i de ce este el nedrept.Explicaț-i de ce arabii vor să gonească pe intrusul evreu care  ia cu japca teritoriul ce  e al palestinienilor.I l-a dat lui d-zeu acum 5.000 de ani.Unii de aceeași religie cu el au avut acolo un stat acum 2.000 de ani, deci i se cuvine lui.Explicați-i că asta nu e decît o prostie și o fărădelege.Va pricepe? Nuuuu, că nu vrea!

View Postpierre_de_timp, on 11 februarie 2013 - 08:56, said:

Bravo lor ca au. (tancul israelian e unul din top 10 in lume) Cu pozele alea mi-ai aratat ca stii de ce in cazul palestinienilor toate pierderile sunt "victime nevinovate din randul populatiei civile" : pentru ca toti sunt imbracati civil. Posted Image Cat sunt cu AG-ul in mana sunt luptatori pentru libertate, partizani, cum le zice nea florica. Imediat ce sunt lichidati, devin victime civile la fel ca cei din orasele israeliene. Cu singura diferenta ca aia din autobuzul care sare in aer, nu au pus mana pe o arma decat poate in programul de pregatire.
Diferentele intre imagini (ale mele si ale tale) este exact cadrul organizat.
Desigur numai unora le lipseste obiectivismul : celorlalti.
Din ce stiu eu, exista evrei, unii chiar cunoscuti, sau supravietuitori ai lagarelor naziste, care nu sunt de acord cu politica statului israelian, nu care nu recunosc statul israelian. E o diferenta zic eu, si e coerenta. Or fi si cum spui tu, si chiar cred ca exista pacifisti de ambele parti, dar sunt cam impotriva curentului si de aia nu ii baga nimeni in seama serios.Putem discuta mult si bine pe baza cauzelor "reale" ale conflictului (interese economice, strategice, whatever) dar chiar daca ambele parti ar ramane brusc fara sustinere, cam ce crezi ca se va intampla acolo? Vor arunca toti armele si se vor lua brusc in brate? (desigur fara sa se inalte amandoi la cer, fiecare la dumnezeul lui) Mai curand cred ca statul israelian ii va muta rapid pe toti palestinienii in zone distincte fara prea mari discutii. Si asta pentru ca separarea clara e cea mai buna cale pentru a evita conflictele (ca la copii, nu vrei sa te mai bati cu ionica pe jucarii, nu te mai juca cu el).
Ții cu hoții.Ești și tu tot hoț.Nu știi ce vorbești: eu nu am afirmat că partizanii sînt victime civile inocente.
Am spus că partizanii sînt tratați ca teroriști în funcție de interese.
Eu îi socot partizani pe irakieni, palestinieni, afgani, nu teroriști.Ce caută acolo evreii?Vin dupăp 2000 de ani și spun că au avut acolo stat? Așa pot să vină și ăia din Roma la noi să spună că Alba Iulia e oraș roman adică al lor...sau că toată Oltenia e a lor.Au și documente.
Dacă america nu mai susține acolo Palestina va fi eliberată și statul israel șters de pe hartă.
Tu crezi cumva că ești obiectiv? Mă faci să rîd. Toți corecții politic nu fac decît să țină cu cel puternic.În fapt nu sînt decît niște fricoși.Le e frică și de faptul că un moderator îl va suspenda sau bana.

View PostPisa4you, on 11 februarie 2013 - 09:21, said:

Pierre_de_timp (pot sa-ti spun Pierre? nu de alta, da' pina scriu tot numele...se pierde timpul!), era sa-ti dau un like, pina am citit ultimele cuvinte.
In primul rind te rog sa-mi explici ce intelegi tu prin "palestinieni".
Ce spuneam eu! Explicați unui evreu că filistinii se numesc azi la noi palestinieni.El îi va numi arabi. El numește arabi pe cine vrea mușchii lui.Are un scop: să arate că arabii au venit acolo și i-au ocupat țara lui, dată de dumnezeu lui cu acte în regulă.Deci arabii trebuie să plece sau din milă să fie tolerați dacă slugăresc și tac.
Desigur eu vorbesc prostii.Eu vorbeam prostii și cînd eram foarte tînăr și spuneam că "democrația populară" nu e decît o expresie tîmpită.mai spuneam că nu avem libertate și că sîntem supuși URSS-ului.Desigur "vorbeam numai prostii ca de obicei".Și acum tot la fel fac.probabil cînd eu voi fi pămînt vor spune mulți corecți politic ai viitorului că israel a fost un stat terorist.
Filistinii (palestinienii), Pisa, sînt aceia cărora voi, veneticii evrei urmași ai kazarilor turci și ai altor oameni dat nu ai evreilor antici,le-ați luat toată țara ajutați fiind de zăbăugul derbedeu bătăuș al planetei,SUA. Filistinii au ajuns în rezervații pe teritoriul cărora voi faceți colonii cu evrei falși cu scopul de a lua tot. Guvernul vostru îi provoacă continuu, îi tratează ca pe parie, provoacă mici conflicte ca să ia măsuri militare disproporționate.
Voi nici nu vă dați seama că nu sînteți cîștigători ci tot victime.Israel e făcut pt că au nevoie americanii de un stat dușman al țărilor arabe.E pt petrol. Cînd petrolul se va duce voi nu mai sînteți necesari  deci america vă va lăsa să cădeți.Europa își va aduce amite brusc ce porcării faceți acum și ați făcut în trecut, desigur nu toți evrei, dar poporul va lua șuturile, ca de obicei.V-au urcat americanii sus? Să vedeți cînd o să cădeți de acolo.

#51
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Florrrricica s-a plictisit de batut broaste. S-a apucat sa bata cimpii. Violent om.

#52
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostPisa4you, on 11 februarie 2013 - 09:21, said:

Pierre_de_timp (pot sa-ti spun Pierre? nu de alta, da' pina scriu tot numele...se pierde timpul!), era sa-ti dau un like, pina am citit ultimele cuvinte.

In primul rind te rog sa-mi explici ce intelegi tu prin "palestinieni".

In al doilea rind, daca iti inchipui ca israelienii ar sprijini o asemenea hotarire a guvernului lor, ai o parere foarte proasta despre noi. Ar iesi un scandal monstru.

In al treilea rind, separarea este o stare de fapt la ora actuala (vorbesc de teritorii). Chiar si in Israel exista "zone distincte", sint sate si orase pur arabesti (de dinainte de 1948), sint pur evreiesti, sint si amestecate.

In al patrulea rind, am incercat deja separarea pe principiul "nu ne mai jucam cu voi" cind ne-am retras din Gaza. Dar a venit Hamas si a declarat "daca voi nu ne vreti, noi va vrem (morti)". Asa ca inca ne jucam.

In al cincilea rind, nu inteleg de ce considera atit de multa lume ca solutia ar depinde numai de Israel. Arabii nu sint marionete trase pe sfori. Nu sint debili mintal. Nu sint handicapati. Si sint ai naibii de multi. Au conducatori, timpiti da' puternici. Si au prostul obicei sa nu faca ce vrem noi.

In context ma refer la palestinienii musulmani. Stiu ca sunt si palestinieni crestini dar cred ca sunt oropsiti de mass media, ca nu am vazut pe unul cu fata acoperita, arma intr-o mana si in cealalta biblia si nici nu am citit pe undeva ca inainte sa se arunce in aer si-a facut vreunul semnul crucii.

La scandal oricum se ajunge, fie intr-o forma fie in cealalta, pentru ca nu poti sa ii multumesti pe toti, doar poti sa ii enervezi pe toti. Cu diferenta ca intr-o forma scandalul are loc in conditii de securitate si siguranta, in cealalta forma are loc in zgomote de explozii.

Eu nu vorbesc de zone, pentru ca astea apar oricum distincte acolo unde e populatie musulmana. E in natura lor sa se coaguleze intr-un loc, numai al lor, nu numai in Israel, ci peste tot in lume. Eu ma refeream la o separare clara. Unii de o parte a frontierei, altii de cealalta parte a frontierei. Si sunt convins ca si atunci aia in loc sa isi formeze si ei un stat al lor, functional, de sine statator, ar urla la frontiera si ar zgandarii cu batul prin gard cum fac si acum. E scopul principal al vietii lor pe care il imprima si copiilor de mici, fara sa se gandeasca, plini de speranta cum zicea cineva de pe aici, ca atunci cand copiii lor vor fi mari, va fi pace si liniste in zona.

Pentru ca statul Israel e singurul functional de acolo si singurul in masura si capabil sa ia decizii. Restul, chiar daca 50 spun hais, se vor gasi imediat alti 40 care vor spune cea, numai ca sa nu spuna hais ca primii. Cand ai doi copii care se bat, cu care incerci sa te intelegi? Cu ala in stare sa inteleaga. Tot de la el te astepti sa faca ceva sa il evite pe ala obraznic.

#53
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postpierre_de_timp, on 11 februarie 2013 - 10:48, said:

La scandal oricum se ajunge, fie intr-o forma fie in cealalta, pentru ca nu poti sa ii multumesti pe toti, doar poti sa ii enervezi pe toti. Cu diferenta ca intr-o forma scandalul are loc in conditii de securitate si siguranta, in cealalta forma are loc in zgomote de explozii.


Zilele astea se petrece la Ierusalim Festivalul International de carte.

Invitaţii din Romania la ediţia din 2013 a Târgului Internaţional de Carte de la Ierusalim sunt: scriitorii Varujan Vosganian, Vasile Ernu, Lucian Dan Teodorovici, Bogdan-Alexandru Stănescu, alături de autoarea israeliană de origine română Madeleine Davidsohn.
În acest an şi-au anunţat participarea aproximativ 600 de editori şi scriitori din peste 30 de ţări.


Asta se intampla la aproape a 50 editie aTargului.
Vad ca se dau aici pe topic, solutii supte din deget, se fac N filosofii etimologice sau geopolitice si istorice.
eu zic asa:
Cand la Ramala, capitala deocamdata a autoritatii Palestiniene va avea loc a 10 editie a unui targ international de carte, cu reprezentanta variata din lumea intreaga, exista puntea  stabila pentru intelegere si incredere reciproca.
Si oamenii care sa realizeze asta.
Pana atunci,noi de dam cu presupusul aiurea in tamvai, acolo vor muri oameni nevinovati de ambele parti,ura va mai creste o treapta odata cu o noua generatie si va invinge fanatismul, fundamentalismul si rasismul Cojean

Edited by abbulafia, 11 February 2013 - 11:49.


#54
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Pierre, mersi pentru raspuns.

Am intrebat ce intelegi prin "palestinieni', pentru ca sint unii care ii considera si pe arabii israelieni tot palestinieni.

Palestinienii crestini nu sint oropsiti numai de mass media, ci si de fratii lor musulmani. Numarul lor s-a imputinat simtitor,

Israelienii nu ar accepta un transfer fortat al populatiei arabe din Israel, la asta m-am referit. Or fi si din aceia care doresc acest lucru, dar sint in minoritate. Bineinteles ca nici nu putem visa la un transfer al arabilor din teritorii, in orice conditii, chiar daca am avea mina libera. Separarea pe baza configuratiei actuale este altceva, se poate realiza, cu bunavointa de ambele parti.

Cu urlatul la frontiera ai perfecta dreptate, acesta este principalul motiv care impiedica Israelul sa se retraga unilateral din toate teritoriile. Pace nu vom avea, se stie, doar inca un dusman la granita. Dusman e si acum, dar cel putin nu are mina libera sa se inarmeze.

Chestia cu statul functional care trebuie sa rezolve problemele pentru altii, si in ciuda impotrivirii acestora, nu merge. Daca ai un bou perfect functional, tot nu poti sa te astepti sa traga o caruta fara roti. Mai ales cind caruta e incarcata cu magari...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate