Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Solutii la problema conflictului arabo-israelian

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
328 replies to this topic

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

• Grup: Senior Members

View Postedy_wheazel, on 10 februarie 2013 - 19:11, said:

Problemele politice izvorasc din diferentele religioase. Pe un spatiu relativ restrans avem miezu' a 3 mari religii,
N-as pune asa problema... Nu motivele religioase stau la baza ci altele mult mai lumesti.

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

View Postxeleron, on 10 februarie 2013 - 17:48, said:

O alta intrebare ar fi,de ce au ales evreii tocmai Israel(altul decat motivul biblic) si cine le-a dat atata putere(si forta militara) incat sa isi impuna independenta intr-un timp asa de scurt?Wikipedia indica un razboi de foarte scurta durata,ori Israel nu e un stat tocmai mic,iar la vremea respectiva nu cred ca statele existente in zona erau tocmai inapoiate,mi se pare ca erau state totalitare toate...

Pai am auzit ca erau si alte propuneri, cum ar fi Uganda, sau Etiopia (oricum acolo exista o insemnata comunitate iudaica, si se pare ca Chivotul se afla tot acolo) sau Alaska. Dar oricare ar fi fost locatia aleasa, acolo existau oameni si acestia deveneau o piedica.
Evreii au fost mereu in centrul afacerilor bancare si au avut putere insemnata in sfera politica din tarile vestice. Palestina era colonie britanica, si Declaratia Balfour a fost facuta sub supervizarea Dr Weizman.
Urmariti povestea fiintarii acestei tarisoare, frumoase, dar care a costat multe vieti sa fie construita:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t4C08C8cgGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 19:08, said:

Pai nu cred ca e vorba de Arabia Saudita sau Syria! Perceptia mea este ca nu evreii, ci sionistii sint nu problema, ci o parte a problemei, poate cea mai insemnata.

Pai problema nu cred ca este religioasa, ci mai degraba politica! Distrugerea lacaselor de cult ar agrava situatia.

dupa parerea ta sionistii neevrei sunt problema acolo, nu musulmanii.

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

View Postedy_wheazel, on 10 februarie 2013 - 19:11, said:

Problemele politice izvorasc din diferentele religioase. Pe un spatiu relativ restrans avem miezu' a 3 mari religii,

In India, pina la sosirea britannicilor, practic nu erau conflicte interreligioase. Si acolo sint cam toate religiile mari ale Pamintului. La ei cum se poate? Chiar si azi, conflicte majore nu exista.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

pentru ca majoritari sunt budisti si nu musulmani? :D

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 20:03, said:

pentru ca majoritari sunt budisti si nu musulmani? Posted Image
Majoritatea e hindusa acolo. :smoke:

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

View Postmario_bril, on 10 februarie 2013 - 20:11, said:

Majoritatea e hindusa acolo. Posted Image

asa, bravo, nu-mi prea iesea la socoata, dar nici nu am insistat. Ideea era ca nu-s musulmani.

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 20:13, said:

asa, bravo, nu-mi prea iesea la socoata, dar nici nu am insistat. Ideea era ca nu-s musulmani.
Nu cred ca are legatura cu ceea ce se discuta. Conflictul in sine nu este unul de natura religioasa.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

View Postmario_bril, on 10 februarie 2013 - 20:24, said:

Nu cred ca are legatura cu ceea ce se discuta. Conflictul in sine nu este unul de natura religioasa.

1- am tot spus ca nici un razboi/conflict militar nu poate avea la baza vreo religie ci doar pervetirea ei
2- motivatia lui initiatorul(ca nu ii pot scrie numele, e prea complicat) de a deschide aici un asemenea subiect nu e una religioasa? Suntem la religie si spiritualitate, nu in poiana.

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 20:03, said:

pentru ca majoritari sunt budisti si nu musulmani? Posted Image

Nu! Religia nu este niciodata de la sine o problema. Dar cind se intervine politic asupra ei, sau propagandistic, nu se mai impaca nici cei mai buni prieteni. Britanicii au adus conceptiile lor materialiste occidentale si impunerea regulilor prin forta.

Musulmani exista, chiar foarte multi. Si hindusi, si sikhi. Nu prea exista interferente intre ei. Frecventeaza aceleasi scoli, magazine, institutii, exista casnicii mixte. Shah Rukh Khan este musulman, dar sotia lui, Gauri si copiii lor sint hindusi. Merg impreuna si la templu si la moschee.

Cei 700.000 de tatari turco-musulmani din Dobrogea pina acum nu au fost deloc o problema. Dar cu implementarea conceptului Islam=terorism, Islamizarea Europei si antisemitism=nazism, cred ca va fierbe si acolo un cazan cu smoala.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 20:33, said:

Nu! Religia nu este niciodata de la sine o problema. Dar cind se intervine politic asupra ei, sau propagandistic, nu se mai impaca nici cei mai buni prieteni.......................... si impunerea regulilor prin forta.

pai si eu ce iti spuneam pe prima pagina, fratele meu intru umanitate?

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 16:45, said:

O forma statala impusa altfel decat prin constatarea unor realitati deja existente, sociale, culturale, de limba si traditie, e supusa esecului (vezi statele africane formate din triburi care nu prea au ceva in comun unele cu altele)

dar tu spuneai ca ai prefera o decizie a onu (alta, ca pe anterioara nu ati vrut sa o acceptati)

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 19:27, said:

dupa parerea ta sionistii neevrei sunt problema acolo, nu musulmanii.

Toti sionistii sint nationali evrei, dar nu toti evreii sint sionisti.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 20:36, said:

Cei 700.000 de tatari turco-musulmani din Dobrogea pina acum nu au fost deloc o problema. Dar cu implementarea conceptului Islam=terorism, Islamizarea Europei si antisemitism=nazism, cred ca va fierbe si acolo un cazan cu smoala.

s-ar putea sa crezi gresit, dar conceptul islam=terorism cine l-a impus?

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 20:38, said:

pai si eu ce iti spuneam pe prima pagina, fratele meu intru umanitate?

dar tu spuneai ca ai prefera o decizie a onu (alta, ca pe anterioara nu ati vrut sa o acceptati)
Prietene! Sint roman sadea si putin basarabean. Nu eu sau "noi"! Ci ei, arabii palestinieni. Si pe buna dreptate, caci rezolutia ONU era curat prosionista. Nici tu nu ai fi acceptat daca erai in locul lor.

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 20:39, said:

Organizatiile propagandiste iudaice si crestine vestice. Vaticanul nu este strain de acestea. Chiar si o buna catolica de aici de pe forum o spunea: "Crestinii au interes sa existe conflictul in OM." Si o cred!

florincroitoru

florincroitoru

Senior Member

L-a impus USA-IS.

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 20:43, said:

Prietene! Sint roman sadea si putin basarabean. Nu eu sau "noi"! Ci ei, arabii palestinieni. Si pe buna dreptate, caci rezolutia ONU era curat prosionista. Nici tu nu ai fi acceptat daca erai in locul lor.
Organizatiile propagandiste iudaice si crestine vestice. Vaticanul nu este strain de acestea. Chiar si o buna catolica de aici de pe forum o spunea: "Crestinii au interes sa existe conflictul in OM." Si o cred!
ONU este și a fost o organizație manipulată de state puternice precum SUA.Pt aceasta SUA a încălcat multe principii de drept pe care le tot trîmbițează.
Vaticanul ține și el cu cel mai tare.Nici nu are încotro pt că el nu are divizii de militari.Totuși în unerle chestii Vaticanul a arătat verticalitate de ex nu a recunoscut oficial Holocaustul evreilor din WW2.El a avut foarte bune informații și știe precis că nu au existat camere de gazare și că deținuții în lagărele germane nu erau supuși la chinuri și nici uciși samavolnic.
O forță reprezintă Vaticanul totuși, chiar așa fără nici un soldat.

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

Iudeocrestinii!  La inceput iudaismul a urit si respins crestinismul care se voia ca o rafinare a iudaismului. Apoi, Islamul a venit (poate cu alte scopuri si in alte locuri) intr-un moment de degradare a crestinismului primordial, si pare a fi o forma mai rafinata a crestinismului si implicit a iudaismului. Pare firesc si este explicabil ca iudeo-crestinismul sa vrea sa submineze si sa defaimeze islamul. Astazi chestia asta a devenit afacere exclusiv politica. Religia nu mai joaca spiritual nici un rol, caci puterea armelor si propaganda sint foarte evidente.

ioham

ioham

Senior Member

• Grup: Banned

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 22:14, said:

Iudeocrestinii!  La inceput iudaismul a urit si respins crestinismul care se voia ca o rafinare a iudaismului. Apoi, Islamul a venit (poate cu alte scopuri si in alte locuri) intr-un moment de degradare a crestinismului primordial, si pare a fi o forma mai rafinata a crestinismului si implicit a iudaismului. Pare firesc si este explicabil ca iudeo-crestinismul sa vrea sa submineze si sa defaimeze islamul. Astazi chestia asta a devenit afacere exclusiv politica. Religia nu mai joaca spiritual nici un rol, caci puterea armelor si propaganda sint foarte evidente.
Treaba voastră ce debitați pe aici... dar astea-s prostii cît un munte. se văd de pe Lună. Posted Image

O dilemă aș avea: Le spui cu rea intenție, din naivitate sau din neștiință ?...

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 20:43, said:

Organizatiile propagandiste iudaice si crestine vestice. Vaticanul nu este strain de acestea.

View Postflorincroitoru, on 10 februarie 2013 - 21:42, said:

L-a impus USA-IS.

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 22:14, said:

cum spuneti voi, baieti. Adevarul e ca nici nu le-a fost greu

Attached Files

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate