Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Solutii la problema conflictului arabo-israelian

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
328 replies to this topic

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

• Grup: Senior Members
Miscarea sionista a oferit evreilor din lume posibilitatea sa-si faureasca propriul camin in care sa traiasca in pace ei si generatiile viitoare.
Exista insa probleme ce continua si azi,ce sint greu de solutionat si creeaza mereu noi victime in rindurile popuatiei civile nevinovate.
Cum vedeti rezolvarea acestui conflict care a luat dimensiuni internationale?
Eu cred ca prin intemeierea unui Stat Federal Binational (israelieni si arabi) cu o constitutie noua, care sa-i priveasca deopotriva pe cetatenii sai indiferent de nationalitate sau religie, care sa nu tina cont de procentul populatiei, ci de OAMENI. Ma refer bineinteles la intreaga Palestina, adica Israel, Cisiordania si Gaza. Cred ca in acest fel Israelul va putea deschide portile cooperarii cu tarile arabe vecine, pe toate planurile, si oamenii vor dobindi libertate de miscare, vor beneficia de schimburi culturale si pacea stabila in Orientul Mijlociu nu va mai fi doar un vis, ci o certitudine.
Dumneavoastra ce parere aveti?

Edited by MIZRAHIND, 10 February 2013 - 16:17.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

Intotdeauna vor fi extremisti care ameninta echilibrul de care vorbesti tu,si cand spun extremisti ma refer atat la evrei cat si la musulmani.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

In primul rand eu am o problema de perceptie a "victimelor din randul populatiei civile". Daca un X, imbracat in civil, trage cu AKM-ul in trupe organizate, cum e considerat? Civil sau terorist? Daca in schimbul de focuri e impuscat si dispare arma de langa el, cu siguranta apare in statistici ca victima din randul popualtiei civile, nu?
In al doilea rand, ideea unui stat comun, evrei si palestinieni, nu are nici nu viitor pentru ca procesul de enclavizare al musulmanilor e sesizabil cam peste tot in lume. Cu siguranta si in acel stat, se vor grupa automat in diferite regiuni, dupa care, fireste, vor cere autonomia si o vor lua de la capat. O forma statala impusa altfel decat prin constatarea unor realitati deja existente, sociale, culturale, de limba si traditie, e supusa esecului (vezi statele africane formate din triburi care nu prea au ceva in comun unele cu altele)
Israelul a reusit sa isi creeze un stat unitar si, ceea ce e cel mai important, functional. O solutie mai viabila mi se pare relocarea, separarea distincta, granita ca intre orice 2 state si nu un amestec de populatii diferite si cu interese divergente care duc inevitabil la conflicte.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

Conflictu' nu se va termina decat in momentu' in care unu' dintre ei nu va mai exista in Orientu' Mijlociu.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

Totusi,intrebarea pe care o pun eu,este de unde a inceput toata treaba asta,adica ce "ideologii" folosesc cele 2 tabere pentru a justifica razboiul?

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 16:45, said:

In primul rand eu am o problema de perceptie a "victimelor din randul populatiei civile". Daca un X, imbracat in civil, trage cu AKM-ul in trupe organizate, cum e considerat? Civil sau terorist? Daca in schimbul de focuri e impuscat si dispare arma de langa el, cu siguranta apare in statistici ca victima din randul popualtiei civile, nu?
In al doilea rand, ideea unui stat comun, evrei si palestinieni, nu are nici nu viitor pentru ca procesul de enclavizare al musulmanilor e sesizabil cam peste tot in lume. Cu siguranta si in acel stat, se vor grupa automat in diferite regiuni, dupa care, fireste, vor cere autonomia si o vor lua de la capat. O forma statala impusa altfel decat prin constatarea unor realitati deja existente, sociale, culturale, de limba si traditie, e supusa esecului (vezi statele africane formate din triburi care nu prea au ceva in comun unele cu altele)
Israelul a reusit sa isi creeze un stat unitar si, ceea ce e cel mai important, functional. O solutie mai viabila mi se pare relocarea, separarea distincta, granita ca intre orice 2 state si nu un amestec de populatii diferite si cu interese divergente care duc inevitabil la conflicte.

Da, e posibil sa ai o greutate de perceptie! Eu am spus populatie civila nevinovata, si m-am gindit la femei, copii, batrini, etc.
Pai exista multe state federale ce traiesc in armonie atit timp cit exista o politica concilianta, atit timp cit sint uniti avind aceleasi teluri si viziuni.
In plus,nu cred ca ONU sint chiar incapabile sa gaseasca solutii metodice, cu pasi marunti dar siguri.

View Postxeleron, on 10 februarie 2013 - 17:11, said:

Totusi,intrebarea pe care o pun eu,este de unde a inceput toata treaba asta,adica ce "ideologii" folosesc cele 2 tabere pentru a justifica razboiul?

Prima forta ce a aparut este Miscarea Sionista, ce a stabilit metodologia ce urma sa fie aplicata la primul Congres Sionist din Basel, Elvetia, 1897.
Este natural ca unei forte sa i se opuna o alta, si astfel a aparut miscarea de rezistenta a arabilor, cu diferite organizatii paramilitare, teroriste, etc. Daca nu ar fi existat sionismul, nu ar fi existat Hamas, Hezbollah sau OEP.

View Postedy_wheazel, on 10 februarie 2013 - 16:49, said:

Conflictu' nu se va termina decat in momentu' in care unu' dintre ei nu va mai exista in Orientu' Mijlociu.

Cred ca esti prea pesimist! Daca ai fi avut o autoritate si ai putea sa solutionezi aceasta problema, cum ai vedea problema? Ce solutie ai fi putut concepe?

Edited by MIZRAHIND, 10 February 2013 - 17:18.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

Jugoslavia? Cehoslovacia? Sau aia din Sudan? Daca palestinienii si evreii au teluri si viziuni comune, cum spui tu, nu ar fi starea aia tensionata acolo. E evident ca nu le au.

Si eu am incercat sa spun ca acest "nevinovata" capata nuante diferite de la caz la caz.

Attached Files

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 17:29, said:

Jugoslavia? Cehoslovacia? Sau aia din Sudan? Daca palestinienii si evreii au teluri si viziuni comune, cum spui tu, nu ar fi starea aia tensionata acolo. E evident ca nu le au.

Si eu am incercat sa spun ca acest "nevinovata" capata nuante diferite de la caz la caz.

Tu cum vezi o posibila solutionare in zona? Daca ai avea autoritatea, ce ai face?

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 17:34, said:

Tu cum vezi o posibila solutionare in zona? Daca ai avea autoritatea, ce ai face?

Am spus, dar uite inca odata, ca sa lamurim problemele de perceptie

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 16:45, said:

O solutie mai viabila mi se pare relocarea, separarea distincta, granita ca intre orice 2 state si nu un amestec de populatii diferite si cu interese divergente care duc inevitabil la conflicte.

Si ca tot veni vorba de perceptie, de ce deschizi subiecte ca asta la iudaism nu la islam? Ai perceptia ca evreii sunt problema acolo?

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 17:23, said:

Cred ca esti prea pesimist! Daca ai fi avut o autoritate si ai putea sa solutionezi aceasta problema, cum ai vedea problema? Ce solutie ai fi putut concepe?

As rade de pe fata pamantului Zidu' Plangerii si moscheea Al-Aqsa.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

View Postedy_wheazel, on 10 februarie 2013 - 17:38, said:

adica ai turna gaz pe foc. De  ce nu zidul plangerii si mecca? :D

Eu nu vad ca o problema simbolurile ci oamenii.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 17:41, said:

adica ai turna gaz pe foc. De  ce nu zidul plangerii si mecca? Posted Image

Mecca ii mai departe.

Eu nu vad ca o problema simbolurile ci oamenii.

In zona aia sunt prea multe simboluri ce nu se impaca.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

O alta intrebare ar fi,de ce au ales evreii tocmai Israel(altul decat motivul biblic) si cine le-a dat atata putere(si forta militara) incat sa isi impuna independenta intr-un timp asa de scurt?Wikipedia indica un razboi de foarte scurta durata,ori Israel nu e un stat tocmai mic,iar la vremea respectiva nu cred ca statele existente in zona erau tocmai inapoiate,mi se pare ca erau state totalitare toate...

florincroitoru

florincroitoru

Senior Member

Eu am mai răspuns la asta.America a făcut acolo statul Israel.Motivaţia a fost urm: sua are nevoie acolo de o mare bază militară care să ameninţe toate statele producătoare de petrol din zonă.Astfel acestea nu pot ridica preţul mult pt că vor intra în conflict armat cu sua.De aceea este esenţial ca Israel să fie super înarmat.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

decizie a onu(din cate stiu nerecunoscuta de musulmani) impusa de invingatorii din cel de-al doilea razboi mondial. Cine se punea cu ei atunci cand aveau armatele taman incazlite si experimentate? Pe langa asta, acolo taman ce era tutela britanica.

Pentru mai multe cauta si tu pe net.

florincroitoru

florincroitoru

Senior Member

Problema conflictului arabo-israelian nu are soluţie.Cîştigă cel mai tare.Deocamdată Israel stă la cîştig.Se poate întoarce roata.

MIZRAHIND

MIZRAHIND

Senior Member

View Postpierre_de_timp, on 10 februarie 2013 - 17:37, said:

Am spus, dar uite inca odata, ca sa lamurim problemele de perceptie

Si ca tot veni vorba de perceptie, de ce deschizi subiecte ca asta la iudaism nu la islam? Ai perceptia ca evreii sunt problema acolo?

Pai nu cred ca e vorba de Arabia Saudita sau Syria! Perceptia mea este ca nu evreii, ci sionistii sint nu problema, ci o parte a problemei, poate cea mai insemnata.

View Postedy_wheazel, on 10 februarie 2013 - 17:38, said:

Pai problema nu cred ca este religioasa, ci mai degraba politica! Distrugerea lacaselor de cult ar agrava situatia.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

View PostMIZRAHIND, on 10 februarie 2013 - 19:08, said:

Pai problema nu cred ca este religioasa, ci mai degraba politica! Distrugerea lacaselor de cult ar agrava situatia.

Problemele politice izvorasc din diferentele religioase. Pe un spatiu relativ restrans avem miezu' a 3 mari religii,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate