Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3421
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Vezi ca piesele CNC (rulmenti liniari, sina de ghidaj, etc) se gasesc mult mai ieftin daca cauti putin pe google.
Eu doar am pus acolo primele linkuri care le-am gasit...

#3422
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Vreau sa fac o pergola, si din toate variantele alese am scos asa ceva
(de cand nu m-am mai jucat cu sketchup, vad ca are varianta free doar online)

- picioare: 8x8 (vroiam de 10x10 dar am rascolit toate lemnele vechituri de la constructie si bune cat de cat doar 8x8 am gasit)
- traverse: acele (2 bucati) "contre" de ...19 cm, si alea de decor (4 bucati) de ...14 cm (tot de la vechituri)
- reducand "picioarele" de la 10 cm la 9 cm, am redus si scandura de la interior (la 2.5-3 cm) ca sa ascunda prinderea acelor arcade
- va fi peste trotuar, si doua bancute pe margini, si niste laterale partial cu asa "zabrele"

(apropo, lemnul de la "straturile inaltate" a putrezit, zona din pamant, la anul va trebui schimbat cu ceva borduri inguste, sau ..m-am cam plictisit de atata agricultura)

Attached Files


Edited by szg, 15 June 2019 - 20:58.


#3423
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Pergolă fac și eu. In scurt timp. Asta-i modelul:

Attached Files



#3424
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postionut76, on 09 aprilie 2018 - 15:03, said:

... iata citeva poze cu columnarii din curtea mea ...
Ai vreun columnar cu fructe in aceasta perioada?

La mine, dupa 5 ani, in sfarsit pot spune ca avem fructe.

La cires, se pare ca taierile "groaznice" facute de bunica ...au fost chiar binevenite, arata ca un ax cu ...15 columnari pe el Posted Image.

S-au facut si capsunile, mmmm, a iesit si 1 kg de dulceata din ele.
Dulceata facuta dupa reteta asta.
- nu am avut lamaie, dar a iesit buna si fara
- am facut in doua etape cate 500 gr capsuni + 500 gr zahar + 100 ml apa
- spalate caspunile cu codite, abia apoi curatate
- facut siropul din apa + zahar, pana cand fierbe
- puse capsunile vreo 10-15-20 min Posted Image , fara capac
- cu spuma ..nu am scos nimic, dar la racire au iesit niste urme albe (studiem data viitoare)
- cu "scazutul" se rezolva daca o mai fierbi odata dupa ce se raceste
- refierberea facuta in acelasi vas, si tot la fel, se scot fructele, se fierbe vreo 5-10 min siropul, apoi inca vreo 10 min cu fructele
- si iar se lasa la racit si va fi ..."beton", iar fructele intregi

Attached Files



#3425
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Hai ca dupa 5 ani cred ca o sa fie si gardul terminat (la fata casei si in curte).

Am inceput noua aventura cu "hai sa terminam gardul din fatza", si am continuat cu
- hai sa aducem la nivel si scarile de la subsol (prima treapta era mai jos exact cu grosimea IPAT-ului de pe holuri)
- hai sa tencuim si sa placam cu rigips si casa scarilor spre subsol
- hai sa vopsim si gardul din spate (aici am chemat un "expert" / consultant baumit)
- hai sa facem si niste trotuare borduri la gard (37+16+~20 m), pe interiorul curtii, pt. a nu mai urca umezeala de la pamant pe tinciul de pe soclu (mai ales acum cand se vopseste)
si astea din cauza ca vopseaua pt. gardul din fata se lasa asteptata, dar si ca trebuiau facute si astea

Ca tot am zis de consultantu' baumit, cei care au citit jurnalul stiu ca am facut finisajele doar cu produse baumit / austrotherm (vezi polistiren), era in acea vreme un consultant de vanzari baumit foarte decent, rapid si precis.
Deh, se pare ca datorita acestor calitati a ajuns, intre timp, mare director, si m-a trimis la cineva care a lucrat la ei in vanzari dar si-a facut firma si pt. niste amarate de produse m-a plimbat o saptamana si cu toata paleta de abordari "de consultant in vazanri":

- ii ceri necasar pt. niste suprafete si sume pe fiecare produs, si codul de culoare dorit, ca doar nu este "expert consultant" degeaba
- el iti da o lista de preturi (abia dupa peste o zi, undeva Vineri, pe final de program)
- din acea lista lipsesc anumite produse, asa ca ai timp sa faci tu calculele si sa ii ceri necesarul si lista actualizata
- mai dureaza doua zile pana iti da noile pretui, dar iti si arunca o hartie "venita de la baumit" (fara data) care spune ca de la 1 iulie cresc preturile cu 2%
- asa ca ii amintesti ca pe oferta lui spunea ca oferta ramane neschimbata pana in septembrie Posted Image
- intr-un final iti face o oferta completa, pt. ce tu ai calculat, (tot timpul vrei sa nu mai faci cu el, dar parca si vrei sa o duci la capat)
- deci munca lui de "consultant expert" este ...aproape zero (ca deh "el nu este program de contabilitate", sa calculeze necesar)
- nici preturile nu sunt mai mici decat primul search pe google dupa acele produse (dav.deo.ro de exemplu)
- te bucuri cand iti spune ca "a dat in fabrica comanda"
- NU te bucuri cand iti spune in ziua livrarii (dupa o saptamana de cand i-ai zis culorile pe produse) ca EdelPutzColor nu merge facut decat/doar in terminatiile 6,7,8,9 , mie imi trebuia 0384 (terminatie 4, culoare mai inchisa)
- dar, EdlPutzColor 0017 l-a dat in facere (panourile gardului), si abia a doua zi mi-a spus ca 0384 nu se poate face (chestie de cacat, gandire de vanzator ambulant), asa ca binevoitor mi-a propus un produs ....dublu ca pret, la el (SilikonColor)

Necazul e ca pe gardul din fata, pun niste caciuli ce nu merg date cu tencuiala decorativa (SilikonTop 0384) si trebuiau vopsite cu EdelPutzColor 0384 ...
hai ca scriind astea mi-am amintit ca baumit da niste vopsea gratis, (eu stiam 5l , acum vad ca e 1l doar) si uite asa consultantul si-a mai spalat din pacate Posted Image aduce SilikonColor 0384 la un litru sa vopsesc vreo 7 caciuli de gard.

Attached Files


Edited by szg, 04 July 2019 - 09:41.


#3426
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
In urma cu vreo 2-3 saptamani am terminat si trotuarele de pe langa gardul interior, facute in asteptarea ametitilor de la baustoff, ce au venit in patru randuri sa aduca ...4 galeti diferite

In curte am doua zone langa gard, una cu pietris si una cu pamant, necazul in zona cu pamant e ca la ploaie se murdareste soclul, deci cand o sa fie vopsit o sa iasa ca naiba. Dupa tencuirea gardului, prin 2014, au ramas in partea de jos zone ne finisate, asa ca mini trotuare acopera si aceste defectiuni.

In zona de pietris am incercat sa fac trecere la pietris mai "logica", si anume sa presez in ciment niste pietre, pare ok (mai trebuie curatata zona)

Cand mai ramanea ceva ciment (facut la betoniera), se mai umplea si cate o forma de dale, cam groase, si cam grele, dar am incercat sa vedem cum iese, mai ales ca formele stateau nefolosite de prin 2014.

Trotuarul a fost facut "clasic"
- sapat langa soclul cardului, sub tencuiala existenta
- bagat tije/cupoane, ca sa faca prinderea de soclu
- cofrat
- pus folie la baza sapaturii si pe soclu in sus (protectie plante, sa nu se scurga laptele de ciment, hidroizolatie ascendenta etc.)
- aruncat ceva armatura (plasa de buzau si ceva cuie scoase din lemnele vechi, si ce sarme am mai gasit nefolosite)
- ciment facut la betoniera, cu pietris adus la sac Posted Image, puteam lua o masina de pietris, dar ...am lasat asa, ca sa aiba baietii intrare la vanzatorii de materiale

In ultima poza se vede si un cuptor de mizerii, este numai bun la casa omului (casa neterminata), am inspirat niste idee de la ..cuptor racheta Posted Image
(mi-a placut si acest tip de "sobita racheta", prezentanta in part 1, part 2)
- evacuarea sa fie inalta (tiraj, dar si sa protejeze casa s gardul din apropiere)
=> vreo patru randuri de caramizi
- zona de aer sa fie "defazata" si mai ingusta fata de camera / evacuare (ca sa se creeze un efect de "ciclon")
=> o caramida pe interiorul caramizii de la baza camerei
- sa nu traga aer rece de la nivelul solului
=> o caramida culcata la gura sobei
- camera de ardere mai mare decat alimentarea cu lemne/aer (respectiv evacuarea)
=> am adus spre interior caramizile "evacuarii" (ultimele doua "trepte")
- sa pot totusi arde chestii voluminoase (deci evacuarea/alimentarea si zona ardere sa nu fie minuscula)
- alimentarea se face pe sus (dupa ce a fost aprinsa de jos, si s-a acoperit partial zona de jos)
pare a teorie ciudata, dar chiar functioneaza bine pentru scopul propus, si este si "demontabila" Posted Image
evident ca atunci cand se arde ceva, furtunul cu apa (si o galeata plina) sunt pregatite, iar cand incep sa se evacueze chestii aprinse/jar (hartie), se presare apa cu stropitoarea furtunului deasupra gurii evacuarii

Attached Files


Edited by szg, 27 July 2019 - 13:03.


#3427
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Si piesa de rezistenta! Posted Image

Are el vreo 5 culori, cate una pt. cei 5 ani cat a durat pana l-am finisat, da' n-arata rau, chiar deloc.

Evident ca baubaustoffii au venit cu culoarea siliconica de dat pe caciuli abia dupa ce am terminat gardul, noroc ca baietii au dat decorativa, pe caciuli, ...la pensula, si au scos pietricele, una cate una (!?).

Cred ca am zis in postul anterior, ca placarea soclului a fost facut cu niste placi de scari de la hrnbch, iar pt. ca colturile alea costa cam mult (22 ron, bucata!), am pus doar la exterior, iar pe interior, plinta (taiata din tigle).

Attached Files



#3428
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Poate ca nu este cine stie ce, dar este o mestereala ce aduce bucurie Posted Image , si anume, am facut niste prinderi pentru leagane, astfel incat sa se balangane cat mai lin.
Se si rupsese grinda veche, asa ca a trebuit inlocuita.
Am tot cautat ceva gata facut, pentru o grinda de 7.5 cm, dar nu au decat pentru grinda profil rotund (la hrnbch).

Mi-am amintit ca am niste platbanda si am ciocanit si indoit, masurat si gaurit ...si tot asa de vreo 4 ori Posted Image.

In poza 5 au iesit ele frumoase, indoind de doua ori la 45 grade, dar erau prea "la fix" si trebuia distanta intre cele doua segmente/"falci" sa intre un carlig acolo, asa ca a trebuit luat la "reglaj fin" si mai largite acele unghiuri.

Edited by szg, 14 August 2019 - 16:42.


#3429
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cred ca se putea si cu o tija filetata gen M12 care sa treaca prin grinda si pe care o prinzi sus, peste grinda, cu piulita, saiba grover si saiba normala (mai generoasa sa nu intre prea mult in lemn cand tragi de ea). Iar jos cu un inel cu prindere si piulita (din orice magazin de bricolaj).
Cred ca era ceva mai simplu si mai discret deci mai estetic. Bineinteles ca e ok si asa. :)

#3430
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am folosit asteadar in grinda 20x15. Apoi carabine de lidl, iar unde se misca unse cu vaselina grafitata. Merg foarte smoothly :)

#3431
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Ambele variante le-am avut in gand, cu siguranta ca nu vroiam atata ciocaneala si modelare de platbanda, dar am avut o dambla ... nu am vrut sa strapung acel lemn vechi si uscat, ca sa crape precum celalalt inlocuit, si chiar vreau sa ma dau cu nevasta-mea pe ele Posted Image , copiii ...au tablete, telefoane, tv (doar "batuti" se mai dau in leagan si topogane).
Adevarul este ca copiilor le trebuie socializare, le trebuie parc, cand merg in parc, se dau in toate bazaconiile, dar la ei acasa ...ignore total.

Acum sa revin la ...pergola, o facui si p'asta! Posted Image

Da, puteam pune niste stalpi de 10cm si nu de 8cm, rindeluiti la ...7cm.
Vad eu la prima furtuna sanatoasa, daca mai ramane ceva in picioare.

A fost facuta in doua zile ...la departare de doua saptamani una de cealalta Posted Image. M-a cam speriat cantitatea de praf de lemn ce mi-a umplut garajul (urechile si ...chilotii) dupa ce am slefuit, cu flexul, doar doua ...grinzi (sa le zic asa).

Pentru celelalte am vrut sa iau o masina de slefuit cu banda (900W), dar, dupa ce omu de la leroamerlin mi-a zis ca se rupe repede banda, si stiindu-ma neatent/grabit (ca tocmai ce am distrus tot scaiul de pe o chestie d-aia rotativa de slefuit la flex) pana la urma am ramas la o masina de slefuit cu vibratii (300 W), din pacate am luat doar smirghel de 80 ...trebuia sa iau de 40. Am luat unu de 40 din auchan ...se face varza imediat, este foarte casant. Ala cu scai de la leroau' lu' merlin e super bun.

Am gresit si o grinda, chiar prima facuta, (a devenit pe final ..."bar"/masa), si a trebuit sa pun una ce era ..stramba, da' ...merge, nu se vede prea rau, pare mai rustic, oricum, sunt destule din ele crapate (dar crapatura nu le strapunge).

Nu stiu daca se intelege ceva, dar m-a stresat rau finisarea, au mai ramas jegoase niste traverse/"grinzi", pe care o sa le fac ...la fata locului, cand ma apuc de vopsit (alb si albastru, gen ca in planul atasat), atunci sigur va arata mai bine. Da, mai trebe puse si acele rigle.

Si da, ce se vede in poze pe acele straturi este cultura intensiva de ...buruiana :).

Attached Files


Edited by szg, 01 September 2019 - 20:50.


#3432
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Orice lemn introdus in pamant, trebuie protejat cu ulei ars sau smoală. Si o pelicula de ciment, ceva.

#3433
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
In sfarsit, in weekend, am slefuit traversele de sus (cu slefuitorul cu banda ce era in oferta lidl, a mers super, cu smirghel P40), apoi am vopsit cu vopsea alba siliconica tot, cu trafaletul.
Cand o sa mai am chef o sa ii fac picioarele albastre, eventual.

Attached Files


Edited by szg, 25 September 2019 - 09:54.


#3434
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Las-o asa alba :P

#3435
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Lasa-l alb ca iese rromie cu albastru care nu se regaseste nicaieri alt-undeva. Oricum probabil mai des de 2 ori pe saptamana nu il folosesti :)

#3436
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Am mai facut o treaba, zic io ...buna. Un put pentru apele pluviale dintr-o zona a casei in care atunci cand este o torentiala/ploaie foarte deasa, mi se facea piscina. La doua burlane se strang ape din vreo 60% din suprafata acoperisurilor (inclusiv terasele).
Asa ca printre picatele, in 3-4 zile am reusit sa fac bazaconia din imagini (un fel de a nici 10-a parte din nebunia cu fosa septica+dren dublu+alte putzuri):
- am mutat alimentarea gradinii din mijlocul terenului
- gaura cam de 3 mx max 1m si vreo 1.4 m adancime
- si inca doua gauri cu freza manuala, de vreo 0.7m
- gaurile umplute cu nisip amestecat cu pietris
- apoi tot gauroiul tapitat cu geotextil
- umplut cu pietris (cred ca am pus prea sus)
- plantat niste tuburi de 110mm de la burlane, si de 50mm de pe unde as vrea sa scot evacuarea statiei de dedurizare (apa sarata, sa nu o vars in fosa septica)
- acoperite cu pietris (cat s-a putut)
- apoi, deasupra, o folie si geotextil (sa nu intre pamant la pietrisul spalat)
- si vreo 40 cm de pamant (da, trebuia nitel mai mult lasat)

In total am bagat cam vreo 20 de roabe de pietris, am spalat la pietris inclusiv cu furtunul, chiar daca am cerut pietris spalat pentru dren (si masina mica, 3mc parca, s-a si scumpit, 300 ron).
Am acoperit groapa pe ploaia urata de Vineri, bleach ce groaznic este cand se umplu manusile de lut umed si coada lopetii ti se invarte in mana Posted Image (da, trebuie spalate ambele si ...dai inainte, pe ploaie esti ud oricum).
Deh, dupa aventura asta, se pare ca mi-a cedat spatele, la nici doua zile ...m-a rupt la spate dintr-o simpla aplecare.

Mai am de facut un astfel de put, pe partea cealalta a casei (cam 30% din suprafata acoperisuri, vreo 10% se duc altundeva), doar ca aici trebuie sa impart bine zona dintre gard si trotuar intre
- acest putz lung (mai spre trotuar)
- si traseul canalizarii si apei, atunci cand va veni civilizatia si la 2 km de Bucuresti (da, cam in 10 ani, si ceva)

Apropo, scriu aici ca sa nu uit, fusai la Oltenia, si adusai niste lastari de/ramuri tinere de vita de vie locala: "zaibar", "ananas", "nova".
Le-am acoperit precum mi s-a spus, culcate in straturi si cu capetele unor ramuri afara. Sa vad ce iese, zice ca soiurile astea sunt mai "nenobile" deci rezistente.

Edited by szg, 07 October 2019 - 19:05.


#3437
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Umezeala urca pe gardul acela chiar si daca are centura aceea de piatra jos, in jurul lui? Acolo unde ai turnat centura aia de beton, langa el, la nivelul pamantului s-a rezolvat problema?

Cu ce intentionezi sa finisezi gardul acela? Am o latura de gard similara, tencuita, data apoi cu tinici de exterior si parca nu as da decorativa pe el, ca-i cam scumpa. Caut sa aflu daca o lavabila de exterior, gen Baumit SilikonColor ar putea fi o solutie buna, care sa substituie decorativa. Daca ar fi inregula, as da cu lavabila asta si pe celelalte laturi, pe interior, unde am doar soclu de beton.

#3438
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Acele defecte erau dinainte de centura. Suspectez altceva decat umezeala, mai precis ceva de pe vremea cand a fost refacut soclul gardului, cu plasa, unde s-a folosit ...multibat, dar prospectul zice ca nu contine var.
De aceea am cumparat niste produse Baumit ca sa imi refaca priza, gen MultiWhite (pt. reparatii grosime 3 mm), TiefenGrund/MultiPrimer (pt reparatii tinci vechi).
Apoi sa refac tinciul tot cu PutzSpachtel, iar ca finisaj am luat EdelPutzColor.

Acu' sa gasesc si cine sa le puna, pt. ca baietii care au facut gardul din fata ...s-au dat loviti. (deh, avem criza de constructori)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate