Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#2935
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am pus ardei iuti: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eYpYla0PtAs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2936
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
cam asa arata straturile cu legumele/verziturile aferente, azi Iunie 2016

lipseste din poze vita de vie, si ea a crescut, de notat un lucru urat vazut aseara, din cele 5 bucati, una s-a pleostit/sufera cumplit, i s-a intamplat ceva si banuiesc doar ca lucratorii vecinului au scapat ceva toxic peste gard cand i-au vopsit un acoperis de la o dugheana ce se termina (are cornisa) prea aproape de gard (zidul are 1 m fata de gard, dar cornisa nu); sa vad mai exact pe lumina ce si cum se prezinta (poate vad urme de vopsea pe ea)

ca si "distributie" e asa:
- latime strat 1m
- 4 randuri pe strat, la fel si intre plante (20-25 cm)
- fiecare strat are o "zona de protectie", daca pica vreun kid de pe bicileta de pe trotuar sa nu se infiga cu ochii in araci / tutorii plantelor ci ...sa mai aiba o sansa
- pt. inceput (primavara devreme) s-au plantat niste bulbi de flori in zona "de protectie", apoi s-au scos (3 din 4) si s-a pus arpagic
- strat 1: ceapa, patrunjel, morcovi
- strat 2: ceapa, castraveti, ridichi (ridichi pe care ...le-am mancat)
- strat 3: ceapa, rosii
- strat 4: flori, rosii, ardei
- strat 5 (se vad doar buruienile, am pus doar la capete): ceapa, rosii, vinete
- zona cu vita de vie: printre am pus ceapa

Trebuia sa fac niste poze macar si la plicurile folosite, ca nu mai stiu nici un tip.

Ieri am pus solarul pe strat 4, ardeii fiind foarte mici, am lasat capetele ridicate pentru aerisire.

Edited by szg, 10 June 2016 - 15:54.


#2937
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
aaa ...caut piatra cubica (20 mp) si bordura (20 ml), preferabil granit,
parca andezitul nu-mi surade, dar trebe sa il vad/simt sa stiu ce si cum

#2938
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si când sapi straturile, nu da pământul intre pietrele alea frumoase pe post de trotuar?

#2939
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
am o sapaliga cu trei ..tzepi pe cealalta parte, si sap cu tzepii aia, dar nu prea sapam, ci doar plivim
pamantul este destul de afanat, iar cand este sapat, mai ales pe caldura, face niste bolovani ce ...nu-mi plac, am si io niste damblale Posted Image
in felul asta peste zi se intareste si crapa doar scoarta de deasupra, iar seara cand ud, ud pana dispar crapaturile

ieri am facut si spalierii, nu au prea iesit la linie, ma zgarie pe ochi, dar este maximul ce mi-a iesit, infigandu-i 40cm ..cu ranga, in cleiul asta de pamant
cu ranga am facut gaurile inainte sa bat cu barosul lemnele/"aracii"

cum stateam aplecat peste ranga, ma batzaiam pe ea sa intre in pamantul ca guma, cu ranga sprijinita undeva pe la mijloc, sub burta undeva, ma gandeam ..oare ce zic vecinii ..."uite la vecinu' ce ..ranga are", mdeah, batea tare soarele; glume de ..agricultori Posted Image

despre spalieri
- cumparat lemne de 5/2.5 cm de 2m
- taiat la 1.5m => 0.5m rest
- infipt vreo 40cm in pamant, "cu ranga", pare suficient 1.10 m deasupra, iar cei 50 cm merg la fix deasupra
- distanta dintre plante este 25 cm, deci da bine la calcule
- am pus spalieri inalti doar la rosii
- iar la castraveti avem niste araci comerciali (otel tras in plastic) pe care am fixat cu bride niste sarma ..trasa si ea in plastic (40 ron 100ml la hnbch); initial vroiam sa aiu un colac de sarma zincata dar nu stiam cum reactioneaza planta in contact cu metalul si mai bine am pus asta plastifiata
- la vergelele de otel, sa nu se arcuiasca le-am pus "caciula", un batz cu gaurele sa le tina departate, niste birde d'alea de plastic sub ca sa nu alunece lemnul pe arac

Attached Files


Edited by szg, 12 June 2016 - 09:54.


#2940
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
pentru ca nu sunt mandru deloc de ce instalatie am in subsol, dau pozele urmatoare "la lei" Posted Image
am vrut sa imi cuplez un robinet/chiuveta in garaj, dar mi-am dat seama ca ...nu am robineti pt. circuitul de garaj + subsol, pur si simplu a trebuit sa opresc apa in toata casa, din ...patru robineti apa rece (general de la "hidrofor", intrarea in boiler ACM, "intrarea" in cazan termosemineu - cred ca este ceva de racire) si apa calda (iesire din boiler ACM) - mi-a luat ceva timp sa pricep de ce tot picura (oprisem doar doi din patru robineti)

asa ca cu trusa de ppr din dotare m-am pus pe treaba (manopera mea mi-a scos pretul sculei Posted Image ),
dupa atata asteptat cu picureala ma mancau degetele sa lipesc niste lego-uri d-astea de ppr:

- am cautat in cartulie timpi si temperaturi, evident ca era doar un tabel cu timpi (5-7 sec incalzire, 4-5 sec lipire, 3-4 min ..rabdare), temperatura am gasit pe net (270 grade)
- am pus robinetii decalati ca sa se poata invarti manerul unul de altul
- am incercat intai taietura cu cutitul special si o lipitura de mufa (intra cam greu teava in pistolul fierbinte)
- si fara prea multa strategie am pus primul robinet
- ca la al doilea sa imi dau seama ca ...nu-mi mai intra pistolul sa incalzesc capetele (e mai gros decat robinetul)
- asa ca am testat o ..mizerie, observand ca daca tin vero 7-8 secunde teava sta destul de moale inca cel putin 7-8 sec pana incalzesc si mufa/robinetul, le-am facut pe rand, si putin reincalzita teava (2-3 sec) dupa ce am incalzit mufa si ....se pare ca tzine lipitura (cea de sus, pare chiar cea mai frumoasa Posted Image lipitura)
- evident ca mi-a scapat mai mult teava in pistol / incalzitor, mai mult decat semnul facut inainte dar deh ..curge apa cu presiune, pe semne ca nu s-a acumualt prea mult la interior (cel putin nu asa de mult cat s-a acumulat la "instalatori profi" cand mi-au gresit un T la cismeaua de afara, de abia curge pe o ramura - acum ca mi-am facut mana sa tai polistirenul si sa vad cum refac acolo ...nu prea cred ca am prea mult loc si nici nu as vrea sa distrug prea mult polistiren ...)
- am pus si o brida sa fixex de perete teava de apa calda, care daca se rupe ...imi umple subsolul
- nu a prea tinut cand am impins cu pistolul in teava pt. lipituri, noroc cu sotia ca m-a ajutat sa tina contra ( super echipa! :) )

uitandu-ma la pozele astea trebe musai sa fac ceva:
- combinatia aia apa curent electric este ...letala
- sa caut o priza de exterior macar
- iar cablurile sa le mut astfel incat priza sa fie intr-o zona safe, macar intr-o zona cu riscul putin mai mic (sa se sparga/cedeze veo chestie si sa arunce apa in priza)

la garaj, am mesterit montajul din poza ca sa am si furtun pe apa rece, mai trebuie sa iau un racord de prelungire
sunt cam ruginite / corodate racordurile si metalele din acea chiuveta pt. ca ...am uitat in masca ciuvetei un borcan de apa si pastile de clor peste iarna, asa ca taote metalele au corodat / ruginit, de la vaporii de clor, capacul borcanului era ...nici nu mai era; nu stiu ce a fost in capul meu sa las clorul acolo, cu toate ca ii simteam mirosul ...imi dadea impresia de "dezinfectant" Posted Image

Attached Files


Edited by szg, 13 June 2016 - 10:41.


#2941
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
De ce nu iti surade andezitul?

#2942
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
A trecut mai bine de o luna de cand nu am mai scris, aici; parca nu s-a mai intamplat asa ceva Posted Image

ia sa vedem:
- am mai desfacut odata minunea de baterie de la baia etaj (se tot rupe garnitura conica din imagine; cauza un kinderutz muschiulos ce trage de tuzumburelul dusului + design prost la baterie) - trebuie sa montez odata statia ai de dedurizare Posted Image
- am mesterit o bancuta pt. curte, chiar inainte sa plec in concediu; a fost vopsita de bunici;
- am satisfacut cu bancuta doua nevoi, si suport de furtun, de fapt protectie impotriva soarelui pt. ce este sub bancuta
- daca aveti vreun aparat foto stricat Samsung WBxxxx , sunt interesat, ma intereseaza o rotita ca cea din imagine ...
- a iesit un vrej de rosie aiurea, langa zona de nisip kinderei, dar arata interesant
- au iesit si niste pepeni "aiurea", din samburii primului pepene mancat anul asta (pe la final de Mai parca), i-am pus direct in pamant ("fara preparatii") si ...io-te-te
- rateu cu castravetii, s-au manat
- rateu cu vita de vie, una a murit, pe semne ca s-a manat si ea
- noroc cu bunicii ca au venit sa faca tratamentele de primavara-vara (acum la inceput de Iulie); cu aceste tratamente am scapat si de ....pureci (!?!) era plin prin garaj si prin curte (pisica cred ca ducea din garaj in curte ..sau invers); tot ei/bunica a tuns si pomii
- am cumparat de 250 ron carti super bune de la o editura din Oradea ...degeaba, n-am citit nici una; cartile au si poze ...degeaba - daca n-am creioane colorate Posted Image ; trebuie timp si liniste ...acu ca nu mai e biziday, ev. sa dedic acea ora cititului Posted Image , daca dorm kizii de la 22:00 ....daca
- in rest arata super rosiile, ardeii, verdeturile, vinetele - mai ales dupa aplicarea tratamentelor si dupa ce lea facut bunicu niste spaliere precum cele facute de je mai sus
- cred ca scap si de cocoselul buclucas ("Coco"), am un aliat ...vecinul Posted Image , se pare ca nici el nu a mai rezistat si nici ai lui si m-au rugat sa fac ceva ...dar cu greu renunta la idee copilasii, "Mirela si Coco" sunt un cumplu, de gain(ari)i Posted Image
- dar, avem alti trei pui, ce pana acum stateau separat, acum trebuie "naturalizati", sigur Coco ii va ciocani asa ca schimbarea este posibil de bun augur; oricum doi sunt cocosei asa ca ...si ei se vor duce la un moment dat, dar la ciorba, pe "Coco" trebuie sa il ...donam undeva, va fi impactul aiurea la copii sa vada tot procesul de la cocosel frumusel (si turbat) la ciorba/friptura
- fica-mea la 3 ani ...vaneaza broastele pt. ca "au fundul gol" Posted Image ...killeritza
- am rezolvat cumva si cu decorul cismelei din curte = 4x7 ron Posted Image mai trebuie sa pun niste pamant si flori deasupra si inainte sa scot robinetul "la fatza" si sa pun unul "mai deco ashiea"

Tratamente aplicate:

1) anti pureci/paduchi/capuse
- ceva insecticid = dat prin garaj, cu pompa
- galifos = o pudra de dat in cotetul gainilor (cu vreo 2-3 saptamani inainte a dat si sotia prin tot cotetul cu un insecticid)
- movadim progress = dat pe spatiile verzi/gazon, cu pompa/vermorel

2) anti mana
- primul tratament (4 IUL) : insecticid (de afide) + topsin (de contact) = parca un plic la 10 L apa
- inca doua tratamente (din 4 IUL + 6 zile + 14 zile): armetil cobre (sistemic) = tot asa plic la 10 L apa

exista oare tratamente ...anti broaste ?

Edited by szg, 15 July 2016 - 15:58.


#2943
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
din cauza ca nu am montat dedurizatorul si ca am pus de vreo 3-4 ori apa de la robinet, mi s-a "colmatat" motorasul din figura, la Loganul din dotare
asa ca am urmat "Tutorial curatat noroi langa rezervor apa sprituitoare Logan", pt. ca nu puteam scoate rezervorul, si apoi am lasat vreo 2 ore motorasul inmuiat intr-o solutie (1/5) cu smecheria din imagine (solutie de prin hrnb.ch pt. scos petele de calcar de pe inoxuri - poate ca ar fi mers si la spalaturile de dezincrustare (1, 2) pt. cazaanul de inox din dotarea centralei in condensatie), acum merge brici !!! dupa 7 ani se pare ca trebuie sa ii schimb si tuburile acelea mici ce duc lichidul de la pompa la tzasnitori; acum sunt varza, abia daca pun unghia pe ele si le-am gaurit

Attached Files


Edited by szg, 16 July 2016 - 18:01.


#2944
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postszg, on 15 iulie 2016 - 15:53, said:

exista oare tratamente ...anti broaste ?
Da. Apartament.

#2945
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
hm, atunci mai bine cu broaste in curte decat cu gandaci in casa (oricate gauri tehnice am umplut si antigandaci am dat, tot au reaparut)

#2946
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postviotl, on 17 iulie 2016 - 01:57, said:

View Postszg, on 15 July 2016 - 16:53, said:
exista oare tratamente ...anti broaste ?
Da. Apartament.
Sau cateva pisici jucause... :)

Edited by Nukem, 17 July 2016 - 18:25.


#2947
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
am si d-astea, una din dotare ce doarme toata ziua pe terasa (batranica de mai bine de 11 ani), si altele de prin vecini, dar se pare ca nu este suficient, sunt o gramada de broaste ..."cu fundul gol" :)

#2948
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ia-ti un soim. Sau o...barza....

#2949
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
barza ... ?! nu umblu cu chestii cu cracii lungi, afecteaza karma Posted Image
... abia am primit o concesie de la sotie ...am scapat de cocos Posted Image
mi-a parut cam rau,a fost o combinatie de parere de rau / eliberare ...era un fel de "pet",
(am intrebat la toti veterinarii daca se baga la "operatii pe corzi vocale la cocos" si toti au recomandat un singur medicament ...ciorba de cocos; hm, nu am putut face noi asta, l-am donat)

sper ca maine sa dorm linistit pana suna ceasul, si in weekend ...wow !!
(pt. noi canta aproape cand trebuie, dar vecinii se pare ca aveau alt orar, iar singurul cocos cu care se conversa "Coco" era undeva foooartee departe, deci eram cam "galagiocii cartierului")

Edited by szg, 19 July 2016 - 11:08.


#2950
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postszg, on 19 iulie 2016 - 11:08, said:

nu umblu cu chestii cu cracii lungi,
Si cu ciocul mare...stiiiuuu, cunosc....
Dar fac treaba buna pina la urma, si chestiile cu craci lungi si cele cu ciocul mare..

Edited by viotl, 19 July 2016 - 11:30.


#2951
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
consumuri - cam asa arata dupa inca o jumatate de an

Consumul electric pare mai mare decat cel de anul trecut, aceeasi perioada, si alti consumatori nu prea sunt, decat ...alt contor.

Attached Files



#2952
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
iar am avut un weekend productiv

1) facut curat la gaini
- deoarece ne umpleam de chestii mici umblatoare de fiecare data cand deschideam la gaini
- am mai dat odata cu insecticid, cu vermorelul, prin toate gauricile si imbinarile vizibile,
- am scos tot ce inseamna lemn nevospit
- si am vopsit orice lemn (cu aceeasi vopsea siliconica ce s-a pastrat perfect de doi ani in cutii, nu pute si nu a mucegait precum cealalta)
- am inlocuit peletii cu iarba uscata (gazon cosit si uscat)
- iar "Mirela" m-a cotcodacit doua ore cat a durat operatiunea + inca 2 pana la uscare ...imediat dupa ce i-am dat drumul ...ne-a onorat operatia cu un ou ..minuscul, da' muncit :) de toti

2) pus sistemul de irigatie prin picurare
- ma dor incheieturile cat am indoit la sarme (ma costau cel putin 100 ron niste coliere)
- am stat si toata sambata numai in soare
- in zona 2 am exagerat cu coturile (si implicit cu sarmele) , asa ca in zona 3 am lasat furtunul curbat peste rama stratului
- parca zice ca tubul asta da 2l / gaurica / ora, pare ok, dupa ce ud o ora seara, ramane pamantul ud pana a doua zi la amiaza
- evident ca mi-a ramas jumatate din cei 100ml de tub picurare, si o gramada de coturi (o sa le returnez)
- intr-un "distribuitor" a trebuit sa inlocuiesc si un cot cu un Teu' deoarece de acolo trebuia alimentat furtunul de udat gazonul si acest sistem de picurare (pe zona 3), si daca nu m-am gandit cand am pus pt. furtun ..asta e

3) am facut si al doilea tratament de mana (cu armetil cobre)

4) am incercat sa repar pistolul de la curatitorul cu presiune, dar ...poc/fasss, la presiunea aia nu tzine nici o lipitura tiganeasca (cu pistol lipit + lipici elastic + banda cauciuc etc.)
...caut pistol, pare compatibil cu k.rcher k2-9

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate