Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 datasheet crawling

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 

Amenda pentru traversare neregulamentara

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ovidiutudosa

ovidiutudosa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2012
Astazi am traversat strada printr-un loc nemarcat si un nenea politaiu m-a vazut si mi-a spus ca imi da amenda. Mentionez ca i-am dat numele si adresa insa nu am dat alte date. La mana nu mi-a dat nimic, pur  simplu mi-a zis ca in trei zile trebuie sa platesc 75 lei, iar daca intarzii intre 150 si 250. Nu mi-a zis unde.

Intrebare mea este urmatoarea: Primesc amenda daca i-am dat doar numele si adresa, fara sa imi dea o foaie ceva cu contraventia? daca da, unde trebuie sa o platesc?

Multumesc.

Edited by ovidiutudosa, 08 February 2013 - 18:35.


#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
procesul verbal fara semnatura de primire nu valoreaza nimic, din cate stiu eu

#3
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
daca nu semnezi tu, aduce un martor care semneaza ca nu vrei sa semnezi.
daca esti 100% sigur ca nenea era de la rutiera, iti poti face griji; daca era de la sectie, e prea putin probabil.

data viitoare ai grija :)

#4
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postmihai770, on 08 februarie 2013 - 18:47, said:

daca nu semnezi tu, aduce un martor care semneaza ca nu vrei sa semnezi.
daca esti 100% sigur ca nenea era de la rutiera, iti poti face griji; daca era de la sectie, e prea putin probabil.

data viitoare ai grija Posted Image
daca nu vrei sa semnezi nu cumva ti-l trimite prin posta cu confirmare de primire ?
plus, nu a fost pus sa semneze nimic

Edited by opop, 08 February 2013 - 19:01.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,200
  • Înscris: 27.06.2007

View Postovidiutudosa, on 08 februarie 2013 - 18:16, said:

La mana nu mi-a dat nimic, pur  simplu mi-a zis ca in trei zile trebuie sa platesc 75 lei, iar daca intarzii intre 150 si 250. Nu mi-a zis unde.
pai si ce le spui celor care vrei sa le platesti amenda? cum dovedesti ca ai luat amenda? si ce amenda si pt. ce ai luat amenda?
cred ca nenea politiaiul te-a speriat ; oricum data viitoare s-ar putea sa nu mai ai noroc :)

Quote

Mentionez ca i-am dat numele si adresa insa nu am dat alte date.
pai fara buletin sau un act care sa iti verifice identitatea nu vad cum ti-ar da amenda ; de unde stie politistul ca esti cel care spui ca esti? daca ai dat date false .. fara verificare nu da nimeni amenda (poate sa fie chemat in instanta de cel adevarat si nu o sa-i pice prea bine)

#6
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
N-ai primit nici o amenda.
Identificarea persoanei care a savarsit o contraventie, se face DOAR in baza actului de identitate (B.I / C.I). Nu ai acte asupra ta? Foarte simplu, esti condus la sectia de politie in vederea identificarii, unde se intocmeste PV si mai primesti o amenda complementara ptr. lipsa actelor la legitimare. Restu' e can-can.
Te-a speriat putin, a.i. pe viitor sa te gandesti de 2 ori pe unde traversezi.
Putin probabil sa fi fost de la rutiera. Mai degraba de la ordine publica sau de la locala.

Edited by aka_razvan, 08 February 2013 - 19:51.


#7
scarbosenie

scarbosenie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 02.02.2013
cred ca era vre-un retardat dinala de ma fluiera pe mine vara sa-mi scot castile din urechi cand sunt printre masini cu bicicleta
ei au impresia ca au autoritate

#8
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Scarbosenie...vezi ca ulcioru' nu merge de multe ori la apa. Pana cand dai de unu' mai "ambitios" intr-o zi si se ia dupa tine. Fara sa-ti dai seama o sa-ti faca chiar un bine...tie si bugetului local Posted Image
Ala de te-a fluierat pe tine, pe bicicleta, nu te fluiera ca asculti tu muzichie la ghidon...
Te fluiera din cauza faptului ca incalci regulile la regimul circulatiei si circuli de-a-n pluea printre masini si pe unde e restrictionata circulatia bicicletelor.
Cand o sa puna jalon in drepul probei cu bucati din creierii tai imprastiati pe asfalt...cine o sa fie retardatu'?

Edited by aka_razvan, 08 February 2013 - 20:07.


#9
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 24.01.2007

View Postopop, on 08 februarie 2013 - 18:40, said:

procesul verbal fara semnatura de primire nu valoreaza nimic, din cate stiu eu

Hai las-o. Esti sigur?

#10
scarbosenie

scarbosenie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 02.02.2013

View Postaka_razvan, on 08 februarie 2013 - 20:04, said:

circuli de-a-n pluea printre masini si pe unde e restrictionata circulatia bicicletelor.

Vorbesti prostii. Circulam regulamentar pe unde nu e restrictionata circulatia bicicletelor, iar ala dupa ce m-a fluierat, a strigat sa scot castile din urechi.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 07.11.2006

View Postscarbosenie, on 08 februarie 2013 - 21:50, said:


Vorbesti prostii. Circulam regulamentar pe unde nu e restrictionata circulatia bicicletelor, iar ala dupa ce m-a fluierat, a strigat sa scot castile din urechi.


Ceea ce afirmi este un nonsens.Nu poti sa fii regulamentar cu castile in urechi.

#12
scarbosenie

scarbosenie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 02.02.2013
Pleaca ba! cand esti cu handsfreeul la volan, cum e ?
Nu scrie nicaieri in codul rutier ca biciclistii nu au voie cu casti in urechi.

#13
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 24.01.2007
Probabil era vreun gardian public plin de zel. :)))

#14
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013

View Postscarbosenie, on 08 februarie 2013 - 19:52, said:

cred ca era vre-un retardat dinala de ma fluiera pe mine vara sa-mi scot castile din urechi cand sunt printre masini cu bicicleta
ei au impresia ca au autoritate

1.Findca nu i-a dat amenda este automat retardat. Daca ii dadea amenda sunt sigur ca tot retardat il faceai. Clasic romanesc. Niciodata multumit.   2.Acel retardat incerca sa iti atraga atentia ca poate fi ultimul tau drum cu bicicleta. Nu sti cand iti apare tot unul ca tine cu muzica, la maxim.......dar in masina.  Si faceti poc. Posted Image

#15
scarbosenie

scarbosenie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 02.02.2013
fii ba serios :lol:

#16
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

View Postscarbosenie, on 09 februarie 2013 - 00:17, said:

Pleaca ba! cand esti cu handsfreeul la volan, cum e ?
Nu scrie nicaieri in codul rutier ca biciclistii nu au voie cu casti in urechi.

Si in masina trebuie sa dai volumul la radio cat sa poti auzi claxonul altor masini. Probabil a presupus ca asculti muzica tare si nu auzi cand te claxoneaza alta masina, iti vroia binele, pentru ca tot tu dadeai cu capul de asflalt cand te claxona o masina si nu o auzeai. Ai sa intelegi asta cand ai sa fii mai matur.

Edited by keeekeeess, 01 April 2013 - 13:19.


#17
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Salut, avea o luna de zilela dispozitie sa-ti trimita amenda la domiciliu, pana la urma ti-a "dat-o" sau nu ?Posted Image

#18
adyson_19

adyson_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.05.2008
Salut.azi dimineata m-a oprit si pe mine un politist ..bineinteles pentru trecere neregulamentara.Buletin nu i-am dat pentru ca nu aveam...i-am zis doar numele si data nasterii.Mi-a zis ca o sa imi vina la posta amenda de 80 lei in 48 ore sau 160 dupa 48 ore.
Intrebari :
1.Are voie un politist sa te opreasca daca nu se afla in vehiculul de politie ?( cel care m-a oprit a coborat dintr-o dacie galbena fara inscriptii de nici un fel )
2.O sa primesc amenda ? sau doar m-a speriat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate