Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Iudaismul o religie inchistata?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
219 replies to this topic

#127
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMIZRAHIND, on 04 februarie 2013 - 14:45, said:

Iudaismul este o religie depasita de pasii in modernitate facute de omenire. Este religia care a generat alte 2 mari religii ce pleaca de la premize asemanatoare, care insa se vor mai rafinate si mai evoluate decit cea originara. O prima caracteristica transmisa din pacate si religiilor surori intr-un fel sau altul (si ma refer la ceea ce observam astazi in lume) este INTOLERANTA. Mereu, unde au existat toate acestea intr-un loc comun, au aparut si conflicte de interese. Daca facem o analiza a iudaismului care traverseaza 2000 de ani fara schimbari vizibile (si dau exemplu pe ultraortodocsi) vom vedea clar ce vreau sa spun. Daca mergi astazi prin cartierele lor din Ierusalim, neadecvat imbracat (fie barbat, fie femeie) risti sa fii batut si chiar omorit. Cred ca mai tineti minte cazul motociclistului decapitat de o sirma pusa de acestia de-a latul drumului pentru a impiedica aceesul in zona lor de Shabbat.
Aceasta intoleranta o observam si la sionistii politicieni de azi, care tin mortis sa-si atinga scopurile indiferent de pret (platit mereu de altii, nevinovati) si sa atace Iranul sub pretexte gasite ad-hoc, si chiar cusute cu ata alba. Tot mai multi oameni inteleg sensul miscarii de forte ale imperialismului Americano-israelian, spre ce a mai ramas din rezervele (foarte putine de altfel) de petrol. Tot mai multi oameni inteleg ca daca imperialistii americani dublati de israelieni vor ramine fara resurse energetice fosile (pe care este cladit INTREGUL EDIFICIU economic planetar) armatele lor in primul rind vor cunoaste colapsul, si autoritatea acestora in lume se va termina brusc, in doar citeva luni. De aceea acesti inchistati si intoleranti vor fi dispusi sa sacrifice milioane sau miliarde de vieti omenesti doar sa nu-si piarda controlul. Insa Dumnezeu este mai presus de religii inchistate si fie ca vrem, fie ca nu, implinim planurile Lui, pe care noi muritorii nu le intelegem.
Nu te-ai saturat sa imprastii minciuni
Islamul nu este rafinat este o religie retrograda, discriminatorie si care legifereaza crima
Daca mergi in arabia saudita imbracat in sutanta, esti arestat, daca incerci sa le vorbesti de crestinism esti spanzurat, daca-ti dai ca femeie carpa din cap jos esti dusa in arestul politiei, daca ai tupeul sa conduci masnia ai savarsit o crima
Deci lasa-ne cu Islamul rafinat si abrahamic, nu exista nici o legatura intre abraham si moha in afara de plagierea torei
islamul nu este o religie abrahamica, nu a fost niciodata si lucrul acesta se poate dovedi, intrucat artificiile gen musulman=supus a lui dumnezeu si prin urmare toti supusii lui dumnezeu sunt musulmani este un artificiu lingvistic si atata tot.
iar restul aburelilor si neconcordantelor din quran la care adaugam productia adica mentalitatea musulmanilor ca sa vedem rezultatul adica statele lor avem o imagine de ansamblu numita FALIMENT.

Edited by ThinkAbout, 04 February 2013 - 15:04.


#128
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 14:51, said:


da' matale, karuna de ce ai raspuns off topic?Posted Image


Pentru ca nu eram offtopic.

#129
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

View PostThinkAbout, on 04 februarie 2013 - 15:04, said:


Daca mergi in arabia saudita imbracat in sutanta,

la Roma te imbraci ca romanii

#130
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 15:08, said:


si eu ti-am raspuns off,...haaa

Mai precis... pe aratura. Ca nu ti-am reprosat ca erai off...

#131
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostThinkAbout, on 04 februarie 2013 - 15:04, said:

... ca sa vedem rezultatul adica statele lor avem o imagine de ansamblu numita FALIMENT.

Asta ca sa nu amintim de faptul ca toate statele construite pe principiile asa-zis moderne (economie, finante, etc) sunt DEJA falimentare.

#132
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 14:51, said:

iudaismul traverseaza vreo 5 mii de ani cel putin...nu ca asta ar fi esenta...
asta-nseamna ca Lucy (un schelet descoperit in Etiopia) nu era evreu
(varsta acestuia fiind de 3,2 milioane de ani)

#133
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostAscary, on 04 februarie 2013 - 15:15, said:

la Roma te imbraci ca romanii

Just. In Franta te imbraci ca francezii, cu fata descoperita.

#134
mojo-jojo

mojo-jojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 25.09.2012

View Postflomelomanul, on 02 februarie 2013 - 19:48, said:

Daca nu esti cu Hristos, poti sa nu fii nici cu Satan, pur si simplu sa nu fii decat cu constiinta ta, si cu toate astea, sa fii un cetatean onorabil si un model pentru cei din jurul tau. PUNCT.

E o idee falsa ca poti fii neutru.

Nefiind activ de partea Binelui, esti activ de partea Raului.

#135
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostPisa4you, on 04 februarie 2013 - 15:29, said:


Just. In Franta te imbraci ca francezii, cu fata descoperita.


Eu n-am auzit ca tinuta obligatorie ar fi necesara...

#136
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 15:33, said:

Pisa, te intreb , ca nu stiu,...nu am ajuns in ...ca, in Israel, desi sor-mea traieste acolo,...in fine,....nu prea vorbim des, ...ca asa-s vremurile...


Pe acolo,....nu umbla si femei 'imbrobodite',...te intreb cu o sincera curiozitate...
ba da, da' Pisa nu-i dintre alea
ea umbla-n blugi si bluze transparente Posted Image

Edited by Ascary, 04 February 2013 - 15:39.


#137
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Think, eu zic sa punem mina de la mina si sa-i aranjam lui Mizra un sejur in Arabia Saudita, eventual Pakistan, sa stea vreo doi-trei ani acolo. Dupa aceea mai vorbim de modernitate.

Problema musulmanilor europeni, nascuti si crescuti in occident, este ca nu inteleg cit de retrograde sint intr-adevar tarile predominant musulmane, si cit de cumplit este sa schimbi confortul democratiei cu rigorile dictaturilor absolute.

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 15:33, said:



Pisa, te intreb , ca nu stiu,...nu am ajuns in ...ca, in Israel, desi sor-mea traieste acolo,...in fine,....nu prea vorbim des, ...ca asa-s vremurile...


Pe acolo,....nu umbla si femei 'imbrobodite',...te intreb cu o sincera curiozitate...

In treizeci de ani de cind sint aici, nu am vazut decit doua femei cu fata acoperita, la interval de vreo 10 ani una de alta. Unele poarta hijab, altele nu, poti sa vezi femei imbracate modern cu capul acoperit sau nu, sint de toate felurile.

#138
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

View PostPisa4you, on 04 februarie 2013 - 15:51, said:

In treizeci de ani de cind sint aici, nu am vazut decit doua femei cu fata acoperita, la interval de vreo 10 ani una de alta.
poate era una si aceeasi dar mai imbatranita nitzel :)

#139
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostAscary, on 04 februarie 2013 - 15:38, said:

ba da, da' Pisa nu-i dintre alea
ea umbla-n blugi si bluze transparente Posted Image

Acu' imi cazu fisa ca era vorba de evreice.

O parte din femeile religioase merg numai cu fuste lungi si capul acoperit, altele se imbraca modern, nu exista o lege care sa oblige femeile sa se imbrace intr-un anumit fel.

Eu umblu intr-adevar numai in blugi, am o boala cu blugii de pe vremea lui Ceasca, ca pe atunci cine avea blugi era grozav.

#140
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostBilly, on 04 februarie 2013 - 15:17, said:


Asta ca sa nu amintim de faptul ca toate statele construite pe principiile asa-zis moderne (economie, finante, etc) sunt DEJA falimentare.
Cred ca locuitorii din ele nu au aflat ca emigrau in masa catre zone bogate precum Iranul par exemplu sau Somalia
Billy, luminile se aprind pe inserat in new york, o geanta chanel ajunge la 10 000$, harvard se lauda cu a n-shpea teorie descoperita iar nasa ca va incerca sa transforme un asteroid intr-un satelit artificial al pamantului ca sa-l studieze mai bine
In timpul asta in state nefalimentare par exemplu egipt se aud rapaituri de gloante
Daca nu-ti convin comparatiile iti dau alta, o societate care s-a reformat de multe ori de-a lungul timpului va continua sa o faca, de la vestul salbatic unde se aplica principiul  when the law became corrupt, outlaws became heroes pana la democratia moderna a fost un lung si neintrerupt sir de reforme
Prin urmare, problemele actuale ale umanitatii vor fi rezolvate de societatea occidentala nicidecum de cea de tip islamic care nu a reformat niciodata nimic ci doar s-a vaitat.

View PostPisa4you, on 04 februarie 2013 - 15:51, said:

Think, eu zic sa punem mina de la mina si sa-i aranjam lui Mizra un sejur in Arabia Saudita, eventual Pakistan, sa stea vreo doi-trei ani acolo.
Eu zic mai bine sa-i platim scolarizarea.

#141
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostMIZRAHIND, on 04 februarie 2013 - 14:45, said:

Iudaismul este o religie depasita de pasii in modernitate facute de omenire.

Cand am deschis topicul am avut in vedere doar doua aspecte ale anacronismului si lipsei de flexibilitate a religiilor in general.
Iudaica, daca suntem pe aria asta.
Raportul fata de activitatea religiosilor in armata,sau fata de armata, incepand cu recrutarea, unde sunt total refractari,ca apoi sa ating aspectul pietii muncii unde aceeasi religioasi -cam 22 % din populatie, nu produc nimic pentru bugetul tarii,in schimb cer ajutoare sociale,subsistenta, asistenta medicala, indemnizatii pentru copii.
Normal ca nu pot produce nimic, daca pregatirea lor generala teoretica este zero,iar timpul intreg il consacra studiului Torei.

Dar iata in vremurile noastre mai apare un aspect.
Religia ca partid politic.
Partid politic care sa le permita posibilitatea participarii la guvernare
In asa fel ca in afara de banii ca asistati sociali sa poate deturna si de la buget spre aceleasi scoli religioase.

Metoda este simpla.
Raportarea unui numar mult mai mare de elevi, sau scoli fictive, caci dupa aceste criterii statul aloca bani.

Dar cel mai suparator pentru mine a fost sa afla ca aceasta forta politica a religioasilor celor 3-4 partide, de care depinde numarul de mandate, este asigurata de adeptii religiosi ai partidelor, oameni fara pregatire,fara cunostiinte, dependenti de spusele rabinului toata viata. Fara personalitate,fara viitor independent si  pe picioarele lor.
Mii si mii de maturi tineri si mai ales copii sortiti ruperii de viata sociala.
Interesant.....se intretine in mod deliberat  saracie si intunericin  aceasta masa de manevra,aceasta masa de alegatori,care daca ar fi stapani pe ei si posibilitatil;e lor desigur ar vota altceva.
Dar asa,merg ca turma sa aleaga toti ce le spune rabinul...

Ben Gurion spre cinstea lui a acceptat ca un numar redus de religiosi sa studieze in acele scoli.
greseala lui a fost ca nu specificat sau limitata numarul
astfel de la un numar de 2000, la infiintarea statului s-a ajuns azi la peste un milion.

#142
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostThinkAbout, on 04 februarie 2013 - 16:27, said:

Prin urmare, problemele actuale ale umanitatii vor fi rezolvate de societatea occidentala nicidecum de cea de tip islamic care nu a reformat niciodata nimic ci doar s-a vaitat.
Ma enervezi tu câteodata, dar pt. afirmatia asta ai merita un triplu Like! :)

#143
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postfinita, on 04 februarie 2013 - 16:30, said:

io zic s-o dam la impacare,.....occidentalul cu islamu,....nu de alta, dar tu, ca si crestina,....te afli intr-un teritoriu foarte nashpa,..
Din secolul VII insa nu avem probleme.
Tot aici suntem, drept este ca multi dintre musulmanii nostri s-au schimbat in bine
Chestie de educatie si de upgrade civilizational

#144
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Buey, ce minciuni spuneti voi, ca in Franta nu se umbla cu fata acoperita!!!...

[ http://okey.ro/foto/moda.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta-i dintr-o colectie inca din 2008!.

[ https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1275304210_1332_FT324_mascat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.antena3.ro/thumbs/big/2011/11/03/familie-din-dambovita-batuta-si-talharita-in-propria-i-locuinta-de-catre-cinci-persoane-cu-cagule-114516.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate