Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Iudaismul o religie inchistata?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
219 replies to this topic

#217
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
Cred ca ai inteles gresit. Am intrebat de convertire prin prisma strict religioasa. Nu ma intereseaza sa ma convertesc la iudaism, nu sunt crestina si nici sa emigrez in israel nu vreau.
Daca nu putem discuta principial, fara atacuri la persoana si referiri la istoria unora si a altora, eu ma retrag. Sa ai o zi buna! Shalom!

#218
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostAntilopaBongo, on 30 iunie 2013 - 14:45, said:

Cred ca ai inteles gresit. Am intrebat de convertire prin prisma strict religioasa. Nu ma intereseaza sa ma convertesc la iudaism, nu sunt crestina si nici sa emigrez in israel nu vreau.
Daca nu putem discuta principial, fara atacuri la persoana si referiri la istoria unora si a altora, eu ma retrag. Sa ai o zi buna! Shalom!

I-mi pare rau ca nu te-am inteles. Judaismul nu este o religie misionara si de fapt asta a pastrat acest popor mic in numar dar a reusit sa supravietuiasca cam 2000 de ani de exil din tara lui,raspanditi in toata lumea. Eu evreul laic pretind ca tocmai religia Judaica a foast acel clei care a pastrat poporul impreuna cu toate ca a fost raspandit peste tot.
Ca exemplu,cand evreii religiosi scriu un sul de Tora,ei fac totul ce traditia cere; cum sa se prepare pielea pe care se va scrie,din ce animal se va lua,cum sa se pregateasca cerneala si condeiul cu care se scrie,dupa ce se scrie,trebuie sa fie un sul fara nici o gresala,cum sa se scrie si ca la fiecare paragraf,scriitorul trebuie sa se scalde in apa. Nu-i voie defacut nici o gresala. Daca gresala nu se poate repara,Toraua este ingropata la cimitir ca s cum ar fii om.  La sfarsitu scrisului,o comisie speciala controleaza textul si numara literele scrise. Toraua este buna numai daca a trecut acest examen.
Uneori arheologii gasesc scrise din trecut si textele sunt identice....Asta am explicat ca sa intelegi dece sunt evreii asa de meticulosi  din fire.Cultura la evrei este una din trasaturile evreiilor din totdeauna .Cum evreii religiosi invata aproape toata viata lor Toraua,asa laicii gasesc numai natural ca sa trimeata copii lor sa invete pe toate bancile unde se invata.

#219
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Daca Iudaismul este o religie inchistata sau nu mi-am adus aminte acum de Ramadan...
Da sa nu radeti...de Ramadam
Mai exact de aici :

View PostTinkerbelle, on 13 iulie 2013 - 21:55, said:

'Nemusulmanii din ţară trebuie să respecte sentimentele musulmanilor, abţinându-se de la a mânca, a bea şi a fuma în locurile publice, pe stradă sau la locul de muncă' în timpul postului de Ramadan, a anunţat Ministerul de Interne într-un comunicat.

Adica ??
Mi-am adus aminte de Pesah, unde toata tara lui Israel ar trebui sa aiba pe masa numai Matzot, si cand nu manaci paine in parcuri,restaurante,sau la servici sa nu ranesti sentimentele religioase ale evreilor care tin aceste restrictii; sau de Iom Kipper,unde nu ai voie,evreu sa strain, sa asculti radio,Tv, sa gatesti,sa fumezi sau sa mananci in locuri puiblice,sa mergi cu masina,cu motocicleta.

OK, deci inseamna ca e bine sa nu ranesti sentimentele religioase ale celor ce respecta sarbatoarea ,mai ales facand-o demonstrativ in public....!


Daca esti in apropiere de cartier religios risti lapidarea pe loc.

Edited by vio69a, 13 July 2013 - 22:47.


#220
Bluebrain

Bluebrain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.11.2012

View PostMIZRAHIND, on 03 februarie 2013 - 23:33, said:

Se pare ca religiile vor suferi in viitorul apropiat importante schimbari in modul de abordare.
Putin probabil atit timp cit parte din evrei nu traiesc in Israel.

View Postvio69a, on 13 iulie 2013 - 22:30, said:

Mi-am adus aminte de Pesah
Cred ca religia unuia nu obliga pe altul atit timp acel "altul" gaseste tot ce are nevoe ptr. a-si respecta religia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate