Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Filmare DSLR 25p: sacadare imagine

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Salutare.
Am o "problema" cu materialele filmate Full hd cu Dslr, si anume sa vad in frameuri. Daca filmez HD (720p -50 fps) totul e ok. Daca filmez 1080p - 25fps se vede f sacadat, in frameuri.
Ap folosit -5D3, carduri extreme.
Se poate remdia asta din editarea ulterioara?
Mentionez ca asa se vede si pe PC si pe Displayul aparatului.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mentioneaza si DSLR-ul si cardurile mai exact.

extreme este prea vag.
Depinde si de model, generatie, cati MB/s, etc.

Posibil sa fie si setari de facut la camera, daca ne lamurim care este.
Posibil si atata sa poata camera....

Chiar daca reducerea la jumatate a framerate-ului, compenseaza partial cresterea de rezolutie, asta se intampla doar la banda necesara pt. salvarea pe card.
Senzorul este citit RAW, si procesorul de imagine este mult mai solicitat, cu ~ 2X mai mult.

Edited by loock, 01 February 2013 - 18:41.


#3
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
5DMark 3 - carduri CF -Extreme Pro 90Mb/S
Am observat ca la toate dslrurile este la fel, dar am vazut clipuri Full HD cu Dslr foarte ok (pe youtube gen).
Problemele astea sunt, probabil, datorita fps, adica 25 - de la 50 cat are pe HD.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Un exemplu? Ce anume filmeze? Subiect static/dinamic?

#5
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Daca filmez ceva static ....normal ca nu se vede in frameuri. Daca misc camera, oricat de incet, sau daca e orice miscare - se vede in frameuri. Am incerecat sa il export din premiere la 50 fps - logic, nu se rezolva

#6
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Pune pe un transfer o bucatica si da-ne linkul sa vedem si noi. Eu cred ca doar nu esti obisnuit cu sacadarea de la progresiv.

Edited by danristei, 01 February 2013 - 19:03.


#7
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
aici este  un clip: http://dl.transfer.r...1feb-f40b8f.mp4

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am vrut sa scriu despre asta mai devreme, dar m-am luat cu alte treburi.

Procesorul de imagine, care are performanta limitata tehnologic, aplica o compresie obligatorie pt. pastrarea bandei la valori rezonabile pt. scris pe card.
Deocamdata nu exista carduri CF care sa suporte nici macar 25 fps RAW de 22 MP....si cu atat mai putin 50
La imagine dinamica, tehnologia care se poate include acum in procesorul de imagine al unui DSLR mediu - care totusi nu este nici un model conceput pt cinematografie, pur si simplu nu face fata....

Si la PC, ai nevoie de alte performante pt a reda/coda/decoda scene dinamice, fata de scene lente sau statice.

Camerele video dedicate au senzori cu rezolutie mai mica din start, si solicita mai putin procesorul de imagine.
Pt DSLR exista senzori care citesc pe sarite, insa evident scade calitatea la zgomot si gama dinamica....

Camerele 4K cinematografice, care au 7-8-9 MP, si nu peste 20 ca 5D 3, salveaza RAW pe SSD-uri speciale care au conexiune quad-infiniband....

Edited by loock, 01 February 2013 - 19:17.


#9
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Aceasta sacadare ti-o face doar la miscari ale aparatului (panoramari) ceva mai rapide, nu? Asta e dezavantajului "p"-ului (progresiv), Analizeaza felul cum sunt filmate acele clipuri de pe youtube, care zici ca sunt ok. Poate asa iti dai seama unde este "buba". Daca poti posta cateva secunde cu o asemenea filmare sacadata, ar fi si mai bine.

L.E....intre timp ai postat ;)

Edited by pif_foto, 01 February 2013 - 19:16.


#10
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Am pus un transfer mai sus

#11
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
E corect ce spune loock dar nu are nici o legatura cu sacadarea. Am vizionat clipul. N-are nimic camera e o sacadare normala pentru 25p. Stai linistit. Daca te uiti atent la filme (care sunt 24p) o sa observi sacadarea. Trebuie sa iti schimbi tehnica de filmat. Panoramari la limita sacadarii (sau deloc Posted Image ) Cand o sa ai subiectul in focus si o sa faci urmarire, fundalul fiind blurat nu o sa mai observi sacadarea. Succes

#12
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Are dreptate danristei. Nu progresivul este de vina, ci doar cele 25 fotograme pe secunda. Eu iubesc filmarile 50p in care sacadarea nu exista, altii vor 25p cu sacadare, cica e cu "feeling". Despre ce feeling o fi vorba nu stiu, ca nu are nimic de-a face cu imaginea, miscarea de camera si senzatia de la Warner Bros. Doar ocupa mai putin spatiu si merge pe majoritatea bluray-urilor, atata tot, ceea ce este cu totul si cu totul altceva.

#13
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Asta cum l-o fi filmat?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WrDHEi3z-sY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Poti incerca sa treci 5D`ul pe NTSC asa o sa ai 30p, mai ameliorezi din problema, la HD asta`i singura diferenta intre PAL si NTSC, dar sincer nu am incercat sa testez o filmare NTSC pe tv`urile noastre

Edited by Ohim, 01 February 2013 - 21:07.


#15
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Post_DelSte_, on 01 februarie 2013 - 20:24, said:

...Nu progresivul este de vina, ci doar cele 25 fotograme pe secunda...
Asa este, m-am exprimat gresit. Cand am zis, m-am gandit la: 25p vs. 50i. De fapt nu "p"-ul e responsabil pentru sacadare. Cele 25 fps necesare realizarii "p"-ului in cazul 5Dmk3 sunt de vina... si e normal sa fie asa. Un 50i ar parea mai cursiv, dar are alte dezavantaje si el. Cu un 50p, altfel ar sta "treaba" :).

#16
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
50i cred ca se vede groznic (interlaced) - stiti problema
Cu 30fps - se amelioreaza problema ...dar tot este. Deci asta de la Canon France ce a facut? a filmat HD si a exportat full hd?

#17
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
50i, pe tv, nu mai e asa groaznic... dar nici nu se compara cu 25p. Cine a "gustat" din "p", nu prea mai are cum sa-i placa "i" Posted Image
Referitor la acel clip... e exact ce ti s-a spus. Acolo sunt miscari line ale camerei, controlate... nicaieri nu este aceeasi miscare pe care ne-ai aratat-o in cazul tau. Acolo unde sunt miscari mai ample ale camerei, sunt doar ca sa urmareasca subiectul, iar in acel caz, fundalul nu mai intereseaza, oricum este neclar.

Edited by pif_foto, 01 February 2013 - 21:12.


#18
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Tu in filmul ales e o chestie foarte simpla de explicat, miscarile de camera "slider" sunt foarte usor facute si nu se vede neajunsul 25p , unde miscarea e mai ampla ochiul este furat de subiectul aflat in centru ecranului. Filmeaza oameni in miscare chestii reale o sa vezi ca difera fata de ce vezi tu in camera ta cand faci panoramare, trebuie doar sa te feresti cat mai mult posibil de panoramare fara sa ai un subiect pe care sa`l urmaresti, incearca asta afara cu un perete simplu si dupa sa urmaresti o persoana care trece prin fata acelui perete.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate