Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Filmare DSLR 25p: sacadare imagine

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
La 2:02 e o situatie in care se vede sacadarea daca te uiti atent la coloanele din spate. Oricum atentia ta o sa fie pe subiect prin urmare sacadarea aia e ignorata.

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Eu ma intreb altceva: de ce inainte de a aparea filmarile cu DSLR, n-am observat nici o astfel de sacadare pe net sau la tv?

View Postloock, on 01 februarie 2013 - 19:09, said:

Deocamdata nu exista carduri CF care sa suporte nici macar 25 fps RAW de 22 MP....si cu atat mai putin 50

De ce ar scrie RAW'uri de 22 MP pe card atunci cand filmezi?



#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu am spus ca trebuie sa faca asa ceva, ba chiar din contra.

Am explicat destul in postul anterior, cine are cap intelege.

Nu are rost sa mai insist, mai ales ca este off topic - s-a dovedit ca problema era una banala, mult mai simpla.

Legat de observat - nu ai observat pt. ca cei care fac filme serios, cunosc f. bine limitarile tehnologice, de altfel fiind vorba de cunostinte de baza.
Se evita si elimina pur si simplu, scenele dinamice rapide care pot duce la astfel de probleme.

Nu este doar o limitare a camerelor, ci si la redare.
La proiectia de pelicula, redarea se face in cvasitotalitate la 24 fps ( au existat niste exceptii rare  in istorie, dar costurile erau prohibitive)
Filmarea cu mai de 24 fps, se facea numai pt. a putea reda cu incetinitorul fluent, tot la 24 fps ( se putea filma cu 36-40 fps, etc...)

Pt. filmari si redari de quick draw tehnice, acum exista camere capabile de 50.000 fps, si chiar si mai mult.
Si din fericire, exista si posibilitatea de redare la 50p, 60p, si chiar si mai mult cu tehnica potrivita.
Era digitala permite multe, dar noua tehnologie este inca la inceput, si avanseaza.
Asa cum deja rezolutia 4K se pregateste sa devina accesibila in masa, tot asa si nr de fps mai mare o sa devina mai accesibil, pe masura ce tehnologia evolueaza, si pe masura ce costurile ajung mai mici.

#22
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010

View Postdani.user, on 02 februarie 2013 - 12:20, said:

Eu ma intreb altceva: de ce inainte de a aparea filmarile cu DSLR, n-am observat nici o astfel de sacadare pe net sau la tv?

Pentru ca televizorul standard nu reda imagine progresiva, iar problema in sine a existat de cand e filmul la 24p doar ca e filmat cu grija sa nu fie vizibile neajunsurile, odata cu DSLR`ul toti il ia si filmeaza in camera de test si ghici ce, face o panoramare in camera la viteza mare si poc apare "problema"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate