Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

TdAmeritrade

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Salutari tuturor. De cateva luni am cont si tranzactionez pe saxobank. I-am ales din cauza interfetei si faptului ca acceptau sigur clienti romani etc. Dar acum vreau sa trec pe tdameritrade pentru a tranzactiona optiuni. Are cineva cont la ei? Daca da, sunteti multumiti? Mi se par comisioane acceptabile (10$ tranzactie in comparatie cu saxobank 15$ actiuni sau 20$ cfd).

#2
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ești sigur că la Ameritrade primește rumâni? Eu aș opina că nu.
Filiala lor mai prietenoasă cu noi e cea din Luxemburg, TDDirect, care însă are comisioane... europene.
Oricum, și la americani, si la luxemburghezi, fii atent și partea de impozitare la sursă, care vine implicit pe la 30-35%.

Sunt însă și alte variante mult mai ieftine ca și comisionare, de ex. Interactive Brokers, atâta că trebuie să te miști cu talent lună de lună (au taxă de inactivitate, destul de rezonabilă).

#3
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Multumesc pentru raspuns. O sa caut la IB pe site sa vad exact cat ar fi taxa de inactivitate. Cat despre Ameritrade, o sa ii contactez sa vad daca sunt sanse sa imi deschid cont sau nu.

Pana la urma care e treaba cu impozitele? Profitul unei tranzactii se impoziteaza atat la ei, cat si la noi? Eu intelesesem ca nu. Problema era la dividende, care intr-adevar se impoziteaza la sursa, insa din cate am inteles exista sansa ca sa obtii diferenta de impozit in cazul in care in tara de domiciliu cota de impozitare ar fi mai mica. O seara buna!

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Poti sa initiezi inregistrarea alegand Romania, de fapt orice tara.

Dar am dat de articolul asta: http://abcnews.go.co...ory?id=16347930

#5
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
la IB, au 10$/luna ca inactivitate, si 10.000$ cont minim. Comisioanele sunt insa mult mai mici ca la altii, dar nu m-ar mira sa faca bani si speculand impotriva clientilor (parca am citit pe undeva prin rapoartele lor financiare ca jumatate din veniturile lor sunt din comisioane, restul din tranzactionarea in cont propriu).
Avantaj la ei e ca sigur accepta romani, si intermediaza si relatia cu fiscul american pentru aplicarea tratatului de ne-impunere dubla intre SUA si Romania.

La alte societati de brokeraj intai iti impoziteaza veniturile, si pe urma trebuie sa porti corespondenta de unul singur cu IRS-ul pentru a-i convinge sa-ti returneze ce au oprit acolo (30% din castiguri financiare).
Din cate stiu, pe relatia SUA tratatele/reglementarile noastre spun ca dividendele se impoziteaza cu 10% la ei, si 16% la noi, iar castigurile din tranzactii de capital sunt scutite la ei si cu 16% la noi.

Din cate vad, la TDAm. iti cere ITIN si numar VISA.

#6
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Am vorbit cu cei de la Ameritrade, au zis ca e posibil sa imi deschid cont si mi-au trimit pe mail documentele care sunt necesare de completat. Un inconvenient ar fi ca au nevoie de acte trimise prin posta clasica, nu accepta mail sau fax. Pe langa comisioanele rezonabile, acum au o oferta de tranzactii gratuite in primele 2 luni de la deschidere. Dupa deschiderea contului o sa ii rog sa ma lamureasca cu privire la impozitare.

#7
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Eu am cont la Interactive Brokers de un an, poti face toata procedura de acasa (daca ai un scanner), singura interactiune reala este ca dupa deschiderea contului, iti trimit un plic si daca nu folosesti informatiile de acolo iti blocheaza contul dupa o luna. Taxa de neutilizare este 10 dolari pe luna dar costurile de tranzactie sunt mult mai mici, daca alegi varianta cu costurile bursei + comision, cred ca am platit maxim 10 euro si asta pe bursa din Londra unde este 5 GBP taxa de timbru.

Da-mi un mesaj daca vrei mai multe detalii.

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Nu stiu cum merge treaba cu TD Ameritrade, dar cu TD Direct Investing UK e jale.
Am trimis email, au trecut 8 zile si tot n-au raspuns. Am dat telefon pe la 5-6 P.M. ora Londrei, le-au trebuit fix 20 minute sa raspunda.
Omul de la relatii clienti a zis ca dureaza MINIM 6 saptamani sa deschida un cont Overseas, ca sunt "coplesiti de volum mare de munca, "si evident vor documentele trimise prin posta clasica, nu electronic sau fax.

#9
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
In sfarsit am reusit sa imi deschid cont la Ameritrade dupa destul de multa bataie de cap (trimis documente prin posta, apoi fax cu alte hartii...etc). Am si eu o intrebare pentru cei mai experimentati in domeniu: cum se face cu impozitele? Am completat la deschiderea contului fisa W-8BEN prin care solicitam evitarea dublei taxarii, banuiesc ca ramane sa imi platesc impozitele in Romania, nu? Multumesc pentru orice sfat. O seara placuta!

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Asteapta intai sa treaca un an fiscal, sa primesti situatia cu bilantul, si situatia impozitelor platite la sursa sau nu, si apoi in functie de asta raportezi si la fiscul romanesc.

#11
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Cum fac sa trimit bani in contul de ameritrade? Mi-au dat un cod ABA, adresa bancii, un numar de cont si adresa lor, fara swift/iban etc. BCR imi spune ca am nevoie de cont...Exista vreo sansa sa trimit banii doar cu datele acestea? multumesc pentru orice sfat!

#12
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
In mod normal, trebuie completat un formular de initiere de transfer de fonduri, ceva gen "international wire", in care tu specifici detaliile bancii care trimite, urmand ca dupa ce aproba ei tranzactia sa trimita detaliile bancii lor care primeste banii, cel mai probabil au conturi deschise la niste banci europene unde se pot face plati fara probleme pe baza de IBAN.
Treaba cu ABA se refera doar la tranzactii dintre banci americane.

Oricum, e remarcabil ca cineva are rabdare 4 luni sa-si deschida cont la ei, in conditiile in care nu-s mai breji ca altii, ba chiar dimpotriva.
Stai sa vezi cand o sa vrei sa retragi bani, ce complicat o sa fie.

#13
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Retele, multumesc mult pentru ajutor. Eu am fost vinovat pentru cele 4 luni, deoarece nu am avut timpul necesar sa umblu dupa hartii + aproape 2 saptamani cat a durat pana a ajuns plicul la ei (nu acceptau fax/scan). Apoi deschiderea contului s-a facut relativ repede, maxim 5 zile.

Problema cea mare e acum la alimentarea contului. Le-am cerut in mod expres date despre "international wire transfer", dar mi-au dat doar numele, adresa, un cod SWIFT si un numar de cont de 8 cifre (nu IBAN). Ramane sa vad la BCR daca e suficient si pot sa fac transferul.  Cand am alimentat contul de saxobank a fost extraordinar de simplu, mi-au dat contul unei banci din Romania cu care aveau ei contract si totul a mers perfect, insa aici imi cam dau bataie de cap.


Partea proasta e ca imi facusem contul acesta special pentru tranzactionare de optiuni, insa nu am fost autorizat, din cauza varstei si  lipsei de experienta probabil. Am auzit ca sunt pretentiosi la retrageri, insa nu mi-am facut griji deoarece ma gandeam la o colaborare pe termen lung, fara retrageri dese.


Ce alti brokeri cunosti care accepta clienti din Romania? La IB nu vreau sa imi fac cont pentru ca deocamdata nu am de gand sa dau 300 USD pe an taxa de inactivitate. Orice sfat e binevenit, sunt recunoscator.

#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu tocmai IB as recomanda, mai ales in comparatie cu TD UK cu care am avut de-a face in mod direct.
Au comisioane foarte, foarte mici, deschiderea de cont e facila si se face prin email, suportul lor e destul de bun (mai putin pe partea de tranzactionare in lei, unde nu prea le surade ideea).
In mod normal, pentru cineva care are de gand sa tranzactioneze, n-ar trebui sa-si puna problema de "inactivitate", decat in masura in care cumperi actiuni pe termen lung.
Dar chiar si asa, in functie de suma investita, cei 10$ lunar, adica 120$ pe an, eu cred ca e rezonabil.

#15
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Problema cu IB este ca am vazut ca au o suma minima necesara de 10.000$, iar momentan nu am acesti bani disponibili. Ideea e ca sunt la inceput cu tot ceea ce inseamna bursa si nu stiu sunt pregatit de day-trading (nici nu am bani pentru asta). Ma intereaza mai mult partea de investitie pe termen mediu, iar cand am zis de optiuni ma gandeam mai ales la cele cu timp de expirare de cel putin 1 an. Daca toate lucrurile merg bine, probabil o sa imi deschid cont la IB, insa deocamdata as vrea sa ma obisnuiesc cu tot ceea ce inseamna bursa pe bani mai putini, ca sa invat cum functioneaza acest mecanism.

Tu folosesti IB pentru forex sau actiuni?

Iti doresc o seara excelenta.

#16
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Retele, am reusit sa vorbesc cu cei de la IB, din fericire aici varsta imi ofera un avantaj si ma calfic pentru a-mi deschide cont cu minim 3000$ avand sub 26 ani, iar din punct de vedere al "trading activity" trebuie sa ajung doar la 3$ pe luna, ceea ce e perfect pentru nevoile mele. Multumesc inca o data pentru sfat!

#17
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Nu o lua ca pe un sarcasm, dar avand in vedere varsta, plus faptul ca nu ai vazut din prima conditiile minime la IB, plus ca dupa ce ti-ai deshis cont la TD ai constatat ca nu indeplinesti conditiile lor de autorizare, eu as opina sa incepi cu chestii mai putin complicate decat optiunile, gen actiuni chioare, sau ETF-uri, ceva schimburi valutare, eventual CFD, si dupa aia poti sari pe optiuni si diverse tranzactii in marja.

#18
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
tc_joy, nu stiu ce vrei tu sa tranzactionezi pe ib, dar sa stii ca acolo poti sa tranzactionezi si futures. Cu 3000$ ai putea sa tranzactionezi un contract din ce au ei acolo, ES, Euro, etc. Vezi aici produsele futures de la CME:

https://gdcdyn.inter...P&ib_entity=llc
Poti sa incerci ES, NQ, sau de exemplu 6E in loc de Forex pentru Euro. Sau petrol CL, aur GC (astea sunt la nymex)
Produsele NYMEX:
https://gdcdyn.inter...P&ib_entity=llc

InteractiveBrokers e broker pentru profesionisti, iar TDAmeritade mai pentru investitorii amatori. Sunt bune amandoua. TD e bun daca ai bani multi si cumperi multe actiuni simultan, ca platesti doar 10$. La IB platesti la suta de actiuni 1$ parca, deci e mai bun daca n-ai multi bani. Pe de alta parte daca n-ai mai multe de 25000$ nu poti sa faci daytrading pe actinuni. Dar poti sa faci cat daytrading vrei pe futures. Acu nu stiu cat de bine te pricepi. Dar in orice caz, IB e mai bun de 1000 de ori decat orice panarama de broker Forex. Banii sunt in siguranta. O sa primesti (trebuie sa ceri, cred) si un cartonas pentru two-factor-authentication, o sa vina prin posta. Cand depui banii or sa te intrebe aia de unde provin, etc. Tot felul de copiii dupa acte. Dar dupa ce faci asta numai ai treaba. La retragere dureaza cam 6 ore pana iti vin banii in banca in Romania. O retragere pe luna e free, fara comision. Deci daca ceri banii pe la ora asta, maine dimineata ii gasesti in cont in Romania. Faci retragerea online cu cartonasul ala. Numai am timp sa scriu acu ca se deschide bursa peste 10 minute. Ma duc sa fac bani! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate