Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

TdAmeritrade

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Retele, multumesc mult pentru sfat. Nu e nicio suparare. Da, sunt de acord ca sunt tanar, incepator si am foarte multe de invatat. Ideea e ca ma gandeam la optiuni ca si investitie, nu neaparat trading, fiind mai accesibile decat actiunile, iar CFD-urile nu ma intereseaza ( la saxobank leverage pe actiune era de 1:10 ceea ce inseamna ca in cazul unei scaderi de pret de 10% eram pe 0) pe cand la actiuni la cele cu termen de expirare indepartat nu ma intereseaza variatia pretului (atat timp cat in viitor merge in directia dorita). Te rog, sfatuieste-ma daca ma insel.

Ideea e urmatoarea, am gasit firma X la care doresc ca cumpar actiuni care costa 100$, insa neavand decat 3000$ prefer sa cumpar optiuni  cu expirare in 2015 care ma costa 1000$, ramanand astfel cu restul de bani neblocati pentru alte investitii.

Blomsfiel, multumesc pentru raspuns. Pe IB as vrea sa tranzactionez optiuni si optiuni. Am vazut platforma lor de tranzactionare si intr-adevar e mult mai complexa ca si a celor de la TD Ameritrade. Deocamdata nu am nici timp nici bani de Day Trading, ci vreau in principal sa investesc pe perioada medie spre lunga (asta insemnand ca totusi sa vand/cumpar pentru a-mi scadea costul investitiei, sau a vinde/cumpara niste optiuni pentru hedging). Mult succes la facut bani!

#20
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
La optiuni nu stiu sa-ti spun decat ca-mi par operatiuni mai complicate, si cu risc ridicat, care poate ar merita luate in calcul macar dupa un an de tranzactii marunte si diverse in alte forme, si capeti si experienta.
Daca vorbesti de termene lungi si hedging, atunci presupun ca ai in vedere o abordare mai conservatoare de investitie, caz in care eu as fi zis ca fondurile mutuale sunt mai potrivite (desi fix la capitolul asta IB nu e bun deloc pentru noi, ei au doar fonduri americane, destinate exclusiv pietei americane, la europeni te poti lipi de o plaja larga de fonduri).

Deci, depinde ce asteptari ai de la profit si orizonturi de timp.

#21
lamborghini

lamborghini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.12.2008
Spuneai ca nu te-au acceptat la TD Ameritrade din cauza varstei dar vezi ca si la Interactive Brokers trebuie sa ai peste 21 de ani ca sa tranzactionezi optiuni si din declaratia ta sa reiasa ca ai un venit destul de mare pentru a fi acceptat pentru optiuni. Bineinteles poti scrie orice vrei acolo.  :)

#22
tc_joy

tc_joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2006
Da, intr-adevar la IB trebuie sa ai o limita minima de venit si un numar de tranzactii efectuate ca sa te accepte pentru optiuni. Deocamdata am renuntat la ideea de optiuni si continui sa tranzactionez actiuni si indici, profitul este mult mai mic, dar pentru inceput este suficient. Ma ajuta sa ma familiarizez mai bine cu tot ceea ce inseamna bursa.

Noob question: Vreau sa imi inchid contul la Saxo bank si vreau sa rezolv si cu declaratiile de venit. Anul trecut am deschis contul cu 1030$, am cumparat de 600$ actiuni, iar din restul 400$ am reusit sa pierd 120$. Am incheiat anul 2012 cu o pierdere de 120$, anul acesta am vandut actiunile cu 800$. Ramane sa retrag din cont suma de 1090$. Pe ce anume platesc impozit?

Multumesc pentru raspunsuri.

#23
lamborghini

lamborghini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.12.2008
Taxele le platesti doar la profitul realizat. Din moment ce tu ai doar pierderi la tranzactiile incheiate nu cred ca ai pe ce sa platesti taxe. Posted Image Dar la anul va trebui sa platesti pentru cei $800 ($200) realizati anul acesta.

Edited by lamborghini, 08 August 2013 - 17:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate