Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Conectare PC la TV

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
Televizor: Philips seria 3800 Full HD
Laptop: Acer Aspire 5742ZG (placa videa ati mobility radeon hd 5470).
Cablu HDMI


Am incercat sa conectez laptopul la tv prin cablu hdmi si nu sunt multumit de imaginea televizorului, rezolutia fiind de 1920x1080, insa se vede foarte urat, culorile sunt palide, wallpaper-ul nu este pe tot ecranul, parca ar fi Windows 98 la 16 bit color.
Am mai incercat cu acelasi laptop si acelasi cablu la un alt televizor Philips Full HD si pot spune ca se vede oglinda, insa la acest Philips nu se vede clar. Televizorul este achizitionat astazi si i-am facut proba si se vedea foarte bine in hypermarket. Vanzatorul mi-a spus ca trebuie reglat din laptop pentru a se vedea hd, insa nu stiu cum.

#2
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Click dreapta -> Screen Resolution si setezi acolo rezolutia TV-ului la 1920x1080.

#3
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Buna seara.
Deschideti Catalyst Control Center > TV > Color si reglati de acolo stralucirea si contrastul. Pentru afisarea pe tot ecranul, TV > Scaling Options, bifati casuta de jos, dati Apply, si reglati apoi fin din cursorul respectiv. Din Displays Manager, alegeti monitorul sau TV-ul (sau amandoua, Clone Main with Monitor). Daca aveti conectat si un monitor cu rezolutie mai mica decat cea a TV-ului (in cazul dvs, display-ul laptopului), dati-i Disable (daca este posibila dezactivarea sa) - clic dreapta pe icon-ul respectiv. Placa video detecteaza (si afiseaza ca posibilitate de setare) doar rezolutia maxima permisa de cel mai "slab" monitor din cele doua conectate (TV si display laptop). Cand aveti Enabled doar TV-ul, fie setati rezolutia si Refresh rate din meniurile drop-down, fie dati clic pe Force (butonul din dreapta jos) > HDTV Mode > 1920x1080@24Hz (daca permite TV-ul, si aceasta este setarea pentru filme 24p, gen Blu-Ray), 1920x1080@25Hz sau 1920x1080@50Hz (filme PAL), 1920x1080@30Hz sau 1920x1080@60Hz (filme NTSC). Ca monitor de computer, sau functionare Clone Main with Monitor (impreuna cu display-ul dvs, uzual de rezolutie mai scazuta), schimbati mai intai rezolutia la cea acceptata de display-ul laptopului - de ex. 1366x768@50Hz (daca urmariti si filme in format PAL, pe langa rularea de aplicatii), sau 1366x768@60Hz (filme NTSC), si abia apoi dati Enable monitorului de PC (impreuna cu TV-ul). Daca aveti si pe laptop display FullHD, puteti face o setare globala. Dar daca display-ul laptopului nu poate fi dezactivat, si rezolutia sa este mai mica de 1920x1080, nu veti putea afisa rezolutia FullHD pe TV, cel mult cea permisa de display.
Pentru rularea de filme, aveti in Catalyst meniul Video, de unde reglati fin calitatea imaginii la redare video (orice player video software) - culoare, gamma, etc. La submeniul Video > Basic quality, debifati Automatic deintelacing si setati manual BOB (fixed deinterlacing), este modul cel mai bun pentru filme, sport, sau oriunde acuratetea redarii miscarilor rapide este esentiala. La Video > All settings, aveti in josul paginii Edge-enhancement (sharpness video) si Denoise (nu apar decat in acest sub-meniu).
Cum puteti afla frame-rate-ul unui film (24, 25, sau 30fps - necesar a fi corelat cu refresh-rate-ul) - instalati K-Lite Mega Codec Pack (daca nu il aveti deja), preferabil profilul 7, si veti avea disponibila utilitatea MediaINFO, dand clic dreapta pe fisierul video respectiv.
Succes cu rezolvarea !

Edited by address, 26 January 2013 - 17:50.


#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
adress: imi plac sfaturile tale, dar ce bine ar fi daca le-ai structura un pic...

adica sa mai dai cate un enter sau doi sa le imprastii sa fie usor de citit.

#5
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Poti folosi laptopul la rezolutia nativa si TV-ul la Full HD daca dai extend desktop la TV.

#6
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
Am incercat sa folosesc doar tv ca monitor principal insa tot asa. Rezolutia maxima la tv este de 1920x1080.
Lucrul pe care nu-l inteleg este urmatorul: am ca wallpaper o imagine de 1600x1071 si pe tv apare de 800x600 insa nu in format hd, insa daca pun aceeasi poza pe un stick si o deschid (tv are port usb) imaginea este impecabila, apare 1600x1200.
Se poate sa fie cablul de vina?

Edited by AK47SA, 27 January 2013 - 13:51.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cat ai dat pe el?
multi spun ca hdmi e digital si merge sau nu merge. eu nu sunt de aceiasi parere.

fa cum a spus mai sus:
dai extend displays si setezi rezolutia tv-ului la cea care trebuie.
vezi poza:
Attached File  displ.jpg   154.41K   81 downloads

#8
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Un cabu hdmi este un cablu hdmi. Nu ai ai treaba cu ecranarea ca la vga/coaxial.
Daca omul a zis ca a facut proba cu acel cablu la alt tv si se vedea bine, inseamna ca nu este cablul.
Cel mai probabil, pc-ul detecteaza eronat tv-ul nou si astfel ii aplica o rezolutie proasta, mai mica ca rezolutia nativa.
Click dreapta pe desktop- resolution- click pe tv ( al doilea chenar, de obicei) si vezi daca este la rezolutia 1080p.

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Lolopoco, on 29 ianuarie 2013 - 03:04, said:

Click dreapta pe desktop- resolution- click pe tv ( al doilea chenar, de obicei) si vezi daca este la rezolutia 1080p.
la mine spre exemplu e primul. asa ca e irelevant. poate folosi functia de identificare.
rezolutia este 1920x1080.

#10
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 24.04.2011
Ca sa nu deschid alt topic, o problema asemanatoare am si eu .. dar un pic diferita. Bara de start nu e afisata complet pe 1920x1080.Nici in jos, nici in laterale..e bara mai mica. Dupa ce m-am jucat cu setarile sugerate pe aici, nu am rezolvat nimic. Nu stiu daca exista optiune la TV sa mut imaginea ca la monitoare, eu nu am dat de ea. Ceva sfaturi?

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Ce TV ai? Daca e conectat prin HDMI,trebuie redenumit din setarile TV`ului,ca sa se vada complet imaginea.

#12
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 24.04.2011
Am un Samsung F5300. O sa incerc diseara sa il redenumesc si revin cu feedback. Mersi.

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Asta ai de facut:
http://samsungtv.ro/...esita-t422.html

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Mi se pare cam ciudat ca o simpla redenumire a numelui unei intrari sa schimbe modul de afisare.
Problema rezida in alta parte - televizoarele au obiceiul sa taie marginile unei surse video ptr a preintampina artefactele de la margine - existente pe analogic.

La Samsungul meu am apasat pe butonul de pe telecomanda ce seteaza formatul imaginii ( Auto, 4:3, 16:9... ) pana cand a aparut Screen Fit - asta e solutia recomadnata in manualul Samsung.

#15
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Sau mai poti umbla putin la setarile tv-ului. Apasa butonul MENU de pe telecomanda, la Imagine dai in dreapta, dupa aceea in jos, selectezi Reglare Ecran.

#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011

 eiffel, on 05 iunie 2013 - 15:04, said:

Mi se pare cam ciudat ca o simpla redenumire a numelui unei intrari sa schimbe modul de afisare.
32EH6030`ul vedea ecranul complet doar la 1600x900. Pe Full HD,lipsea 1cm din fiecare parte (sus,jos,stanga,dreapta). Trebuia sa trag cu mouse`ul intr`o anumita directie ca sa se observe ce lipsea,un fle de Scrool ca sa intelegi mai bine.

Schimbat denumirea HDMI in DVI PC si surpriza..imaginea e completa.
Deci o simpla redenumire poate face minuni,cred ca asta e si problema celui de mai sus.

#17
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 24.04.2011

 eiffel, on 05 iunie 2013 - 15:04, said:



La Samsungul meu am apasat pe butonul de pe telecomanda ce seteaza formatul imaginii ( Auto, 4:3, 16:9... ) pana cand a aparut Screen Fit - asta e solutia recomadnata in manualul Samsung.

Mersi, asa am rezolvat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate