Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

De ce sfaraie contorul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Se aude ca la popcorn, sau artificii cateodata. Si unele becuri variaza luminozitatea continuu, dar nu stiu daca au legatura una cu alta.

#2
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.02.2010
poate ai niste contacte imperfecte, eu zic sa chemi tehnicianul de la electrica si sa vada, de la asemenea faze s-au aprins case...

#3
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
vreau doar un sfat, sa stiu ce butoane pot sa verific eu inainte de a chema un tehnician. Aveti un manual ?
Ce sunt acele 4 bushoane albe care se pot scoate prin desurubare ?

#4
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Ai contacte imperfecte si in momentul in care apare consum acolo se produce o scanteie. Cheama un electrician urgent pentru ca exista riscul de incendiu.

#5
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Contacte slabe la contor. Daca nu te pricepi, trebuie chemat un electrician.
De cele mai multe ori sint oxidate sau perlate contactele si trebuie inlocuit panoul.
daca e de la contor, numai cu cei de la Enel, ca sint sigilate.
Busoanele albe sint sigurantele. Se pot scoate de oricine, fara consumatori in casa. Trebuie oprite toate.
daca tot sfiriie si atunci, se pune la masa indeva in casa, si trebuie urgent un electrician.
Se mai pot schimba numai sigurantele, ptr  a vedea daca e de la ele. Dar putin probabil. Alea se ard, nu sfiriie.
Sint fuzibile?

Edited by NASTYPRIMUL, 25 January 2013 - 18:47.


#6
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Primul din stanga sus,opreste apa calda , urmatorul taie internetul , cele de jos daca le desurubezi dispare protv din grila de programe.
Cu curentul nu te joci, pentru ca poti sa mori,mai bine chemi un electrician.
In cazul prezentat de tine,exista pericolul iminent sa ia foc tabloul.

#7
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postchestionar, on 25 ianuarie 2013 - 18:42, said:

vreau doar un sfat, sa stiu ce butoane pot sa verific eu inainte de a chema un tehnician. Aveti un manual ?
Ce sunt acele 4 bushoane albe care se pot scoate prin desurubare ?
Din ceea ce scrii aici, rezulta ca nu "contorul" iti sfaraie, ci "tabloul de sigurante", ca ala are "busoane". Daca nu stii nici macar diferenta intre contor si tablou, fa-ti un bine si nu te apuca sa surubaresti nimic de unul singur. Pe principiul "de ce sa platesc un smecher de electrician?" te zgarcesti la niste bani si vei ajunge sa-ti pierzi toata agoniseala (poate chiar si viata!) intr-un incendiu.

#8
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Vad ca este o problema destul de des intalnita.... Ruga mea este sa nu se supere chestionar ca intreb si eu pe topicul deschis de el, dar am o situatie asemanatoare si nu stiu cum sa procedez mai departe....

Am un contor Electromagnetica cu un led verde permanent aprins si unul rosu uneori, cu un afisaj cu cifre pe discuri/rotite/tamburi sau asa ceva, ca la stampile... Problema e ca aud "cand se armeaza" si se schimba consumul, cam la 1 minut face un tzac-tzac, apoi tace, dupa iar un minut tzac-tzac si tot asa.... De cand mi l-au instalat nu scap de tzac-tzac-ul lui, asa ca am sunat la ei si mi-au schimbat dracovenia  cu una identica si surpriza, nu am scapat de  tzac-tzac/minut.
Eu m-am obisnuit sau poate sunt mai fudul de urechi, dar am avut prieteni care au ramas la mine peste noapte care m-au atentionat ca as avea contorul stricat! Posted Image
Le-am explicat ca asa face el de cand mi l-au montat....

Fiind deja al doilea si nemaiavand hartia de predare/primire echipament nou, as putea solicita ENEL sa mi-l schimbe, sa-si ia dracia si sa-mi aduca una silentioasa? M-ar putea intreba unde-i procesul verbal de la ultima schimbare? In general, apare pe factura seria si numarul noului contor sau doar consumul?

Cand stateam la coada la RDS intr-un pop din apropiere, am observat ca ei aveau instalat unul fara discuri..... As putea pune si eu mana pe unul fara discuri care sa se armeze la fiecare minut si sa nu scoata niciun zgomot? Multumesc.

#9
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Pune o poza cu ce sfaraie, poate faci confuzie intre contor si tabloul electric cu sigurante. Oricum, nu iti recomand sa umbli tu acolo daca nu esti avizat,RISTI SA TE ELECTROCUTEZI SAU SA ITI DAI FOC LA CASA!!! Suna la numarul de pe factura si anunta problema!!! Nu te juca cu sanatatea ta, a celor dragi si cu bunurile tale!!!

Edited by dany07rap, 25 January 2013 - 19:11.


#10
jigaranu

jigaranu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 04.11.2011
cetane, ce fumezi, omule?

#11
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Sfaraie pentru ca se prajeste ceva. Toarna apa pe el. Glumesc. Da telefon, fa o sesizare tehnicienilor. Se vede ca iti place sa-ti bagi nasul peste tot dar acum nu e cazul pentru ca risti sa treci pe lumea cealalta gata prajit.

Edited by VladPaul74, 25 January 2013 - 20:05.


#12
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
mersi de sfaturi, am verificat sigurantele, problema este din interiorul tabloului, am sa vorbesc cu cei de la enel.

#13
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
cei de la enel nu o sa te ajute.
o sa te ajute un electrician care stie ce e acolo.
ai ceva fire pe acolo care s-au copt.
cu siguranta vei vedea suruburile ruginite cu care sunt prinse firele.
spre binele tau schimba tabloul cu unu cu sigurante automate.

#14
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Postcetane, on 25 ianuarie 2013 - 18:50, said:

cele de jos daca le desurubezi dispare protv din grila de programe.

Tu cred ca vrei sa ne pacalesti!De la cele de jos mi-a disparut antena 3,nu pro tv-ul!

#15
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Gata astazi se prajeste panoul, deja becurile sunt la discoteca, panoul scoate artificii cu flama.
Pana la urma nu m-am documentat daca pentru schimbarea acestui panou trebuie sa chem Enel sau orice electrician.

edit: am scos busoanele si capacul si este doar un singur fir care face scantei, nu pare ruginit, posibil sa fie din aluminiu, n-am idee ce problema e..

Edited by chestionar, 26 January 2013 - 18:45.


#16
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Poti chema orice electrician autorizat ANRE, daca e vorba de tabloul de sigurante, sau pe cei de la ENEL daca e vorba de contor.

#17
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Daca esti din TM , ti-l schimb eu (tabloul).
Din perete vin 2 fire,nul si faza,cu un creion de tensiune se pot verifica.
In tablou se ramifica prin sigurante, se obtin 2 nul si 2 faze,o faza+nul pt becuri (2 busoane,sigurante) si o faza+nul pt prize(celelalte sigurante).

#18
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
Nu-l mai puneti sa verifice el nimic, daca el nu stie ce e cu acele bushoane albe, va da-ti seama ce poate sa faca pe acolo. Cel mai bine e sa chemi urgent un electrician, nu trebuie sa chemi pe cei de la ENEL daca nu e problema la contor. daca e asa grava problema dupa cum zici si panoul scoate artificii, eu zic sa scoi toate sigurantele pana vine electricianul, nu te juca, poi sa iai foc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate