Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Proprietar cretin, deschid ferma de caini

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,080
  • Înscris: 02.03.2003

View Postemyboy, on 22 ianuarie 2013 - 01:20, said:


Dar daca un om ia o bata si cotonogeste o haita de 10 javre sa vezi cum vine protectia animalelor ca ai maltratat biata faptura care nu a vrut decat sa te puna la pamant si sa iti gatu la rontait Posted Image .

Cine este "protectia animalelor" ? Un ONG ?

#20
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Nu stiu care si de pe unde sunteti si cum e pe la voi in orase, dar eu.. am un chow chow pe care nu il pot scoate la plimbare tocmai din cauza asta : o gramada de mosnegi si babe cu pikinezi, bichoni si alte rase mici si medii, fara lesa. De botnita n-au nevoie, da' macar lesa... cand mai ies (din an in paste) cu Sam, la fiecare 2 pasi sunt 10 "piticoti" care ne urmaresc cateva zeci de metri si latra ca disperatii. Nu mi-e frica de aia, ca intr-un caz extrem, las chow-ul liber sa se "distreze", dar sunt enervanti ca vin dupa tine.

Acu' vreo 2 ani a reamenajat primarul parcul din centru orasului, da' ce? Poti sa mergi prin el? Sa stai pe o banca? P*la!  Acolo si zi si noapte e plin de javre de talie mare , care sar cate 8-10 pe tine.. zi-noapte!

View Postterratec, on 22 ianuarie 2013 - 01:22, said:

Ai postat aici ca sa iti versi nervii, doar atat.
Daca vrei sa rezolvi problema nu cauta sa tratezi efectele, trateaza cauza. Fa-i sa taca permanent.

Da, probabil.. chiar sunt plin de nervi
CUM???

aparatul ala anti-caini, iese din schema, la fel si sprayul cu piper. Nu vad sa dea randament oricare din alea doua (nu am detalii concrete, doar banuiesc).
Alta solutie? Asta cu antigelu' m-a pus pe ganduri, maine ma duc la Rompetrol :D

#21
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011
Nu lua antigel, ca nu poti fi asa crud,iti dai seama ca mor in chinuri.Mai bine ia ceva care sa ii tina la distanta de tine, cum ti-au sugerat mai sus cativa useri.Ar fi bun un baston din ala telescopic cu electrosocuri.

Edited by selena000, 22 January 2013 - 01:42.


#22
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Spray contra urs: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jsgvUohhpqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postselena000, on 22 ianuarie 2013 - 01:37, said:

Nu lua antigel, ca nu poti fi asa crud
corect. daca antigelul e o masura "cruda", ii garantez eu ca gasim altele mai "soft.
Spoiler

al dracu', ce prost era Ceausescu ala de-l injura toti astia "capitalistii" cica...ala ii baga la
sapun si chiar isi dorea sa aiba de unde face rost de ei. acuma am ajuns sa fie un caine
mai presus decat un om. pai sa nu-ti vina sa dai cu ONG-urile alea de javra-lovers si cine
le mai ia apararea de toti peretii? ma mir ca inca n-au aparut specimene d-astea p-aci.

am ajuns sa ne fie frica sa mergem pe strada, sa trecem prin parcuri chiar si fara copii
langa noi (aia nebunie, vere), ca ba dai de vreunu' lasat liber din lesa sau de o haita de
d-astia comunitari. ba mai mult, sa cautam solutii ce implica bani si timp ca sa ne aparam
pielea de coltii lor, unde mai pui ca cica e si criza de vaccin d-ala antirabic, lovi-i-ar ciuma
p-aia care au facut Cantacuzino-ul tandari.

Edited by dygey, 22 January 2013 - 05:47.


#24
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

View Posttarantula21, on 22 ianuarie 2013 - 01:33, said:

aparatul ala anti-caini, iese din schema, la fel si sprayul cu piper. Nu vad sa dea randament oricare din alea doua (nu am detalii concrete, doar banuiesc).
Alta solutie? Asta cu antigelu' m-a pus pe ganduri, maine ma duc la Rompetrol Posted Image
eu chiar iti recomand aparatul .nci eu nu banuiam sa mearga dar face o treaba de nu iti vine sa crezi.
eu m-am pricopsit cu unul -model zf851-de la un vecin care stia ca nu pot dormi noaptea din cauza latratului unor caini care se adunau pe strada langa gardul meu si ii intaratau si pe ai mei .iesea un concert de pe la ora 1 jumate noaptea pana pe la 3-4 .ma mir draq cum nu ii dureau falcile de atata latrat.in fine.cand am iesit la geam si am indreptat aparatul fugeau frate de ziceai ca dau cu bombe .dupa aceea ziua ma duc la un coleg pe o strada si acolo multime de caiini latrau si unul musca si din bara la masina . cand am dat cu aparatul au fugit de nu le mai vedeai coada,ideea e alta ca acum cand ma vad pana sa scot aparatul fug de dracii ii ia .am vazut  totusi ca la rasa de caiini ciobanesc german nu are efect ca la maidanezi.am incercat si pe ai mei si pe ai lui vecinul .ciulesc urechile si dau din cap .probabil ca (defapt scrie si in instructiuni) pentru rasele mai superioare nu are efect decat la dresaj.eu am dat 50 lei pe el ,am vazut pe net preturile variaza intre 25 si 99 lei .i-al cu incredere ,poate fi bun si ca lanterna .

Edited by king_tzapone, 22 January 2013 - 06:31.


#25
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
spray cu piper dispersant, da randamente 100%.este cel mai ieftin, 10-15 ron la 50ml. le dai de maxim 3 ori si nu au sa se mai aproprie de tine in veci; sunt trecut prin asta.
aparatele alea anticaini sunt simple jucarii nu au absolut nici un efect, bastonul telescopic(castet) este ilegal(considerat arma alba), iar pentru pistol iti trebuie permis de port-arma+ ca poti sa intri la belele(nerespectarea regimului armelor si munitiilor).

#26
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Vezi ca e in Poiana un topic asemanator, mult mai amplu. Daca il citesti, te vei lamuri. Pana cand legislatia romana nu va fi aliniata cu cea din tarile civilizate si nu li se va pune botnita sutelor de oengeuri pline de nebune care doar ciordesc fonduri pentru sedii, masini si salarii, nu se va rezolva nimic.
Indiferent de tara, ordine se face prin disciplina si forta.

#27
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
E păcat să te răzbuni pe bieții câini doar pentru că au stăpâni iresponsabili. Cred că piperul, sau niște petarde slabe ar putea fi soluția ta. Anunță apoi poliția să se ducă să vorbească cu proprietarii lor să și-i închidă.

Eu aveam o javră a unui vecin care se "declanșa" noaptea și lătra câte 2-3 ore aiurea. Câinii meu lătrau și ei la început crezând că e ceva, apoi se potoleau după câteva minute, dar javra vecinului îi dădea înainte cu lătratul. Vecinul are o curte mare, iar câinele lui venea de departe să latre lângă gardul lui de la drumul comun. La sfatul unui prieten am dat o petardă lângă el, iar efectul a fost miraculos. A fugit imediat și nu a mai călcat pe acolo toată noaptea timp în care a tăcut - mormânt!

Edited by Digix, 22 January 2013 - 09:29.


#28
severix

severix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.10.2011
Salut !
Am si eu un aparat cu ultrasunete , pt indepartarea cainilor,insa nu toti reactioneaza.
Sunt unii care nici nu il baga de seama , am dedus eu ca sunt surzi :).
Concluzie , aparatul cu ultrasunete , randament 50%.
Din scrierile voastre , spray-ul cu piper pare a fi cel mai ok.   Painea cu antigel , e ok , carnea cu stricnina si mai ok.

#29
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,080
  • Înscris: 02.03.2003

View PostDigix, on 22 ianuarie 2013 - 09:28, said:

E păcat să te răzbuni pe bieții câini doar pentru că au stăpâni iresponsabili. Cred că piperul, sau niște petarde slabe ar putea fi soluția ta. Anunță apoi poliția să se ducă să vorbească cu proprietarii lor să și-i închidă.

Eu aveam o javră a unui vecin care se "declanșa" noaptea și lătra câte 2-3 ore aiurea. Câinii meu lătrau și ei la început crezând că e ceva, apoi se potoleau după câteva minute, dar javra vecinului îi dădea înainte cu lătratul. Vecinul are o curte mare, iar câinele lui venea de departe să latre lângă gardul lui de la drumul comun. La sfatul unui prieten am dat o petardă lângă el, iar efectul a fost miraculos. A fugit imediat și nu a mai călcat pe acolo toată noaptea timp în care a tăcut - mormânt!

Nu e nici un pacat. Nu folosi termeni religiosi daca nu ii stapanesti.

Omul nu se razbuna pe caini, nu are nimic de impartit cu animalele. El trebuie doar sa ii neutralizeze si atat.
Razbunarea este alta inventie a "iubitorilor".

#30
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JjVt9jXKhKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Sau incearca sa convingi si alte persoane sa depune plangere la aceeasi sectie de politie/primarie ... totusi cand se aduna teancul de hartoage pe birourile lor, macar acolo de ochii lumii tot vor lua o masura ...

#32
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cainii de genul trebuiesc lichidati . Nu ma intereseaza ca e inuman si crud . Atata timp cat javrele vor sa ma omoare de ce sa nu le fac eu felul primul ?
Si eu am caini , dar nu ii las sa iasa din curte fara zgarda .

#33
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Posed una bucata din asta (pentru carcotasi, postez poza):
[ http://holte-modelhobby.dk/images/airboss/ASG16182_2.jpg?products_id=17880 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Face gaura prin 4 doze de bere fara nicio problema.

Nu ai nevoie de permis de port arma, e doar o simpla "jucarie" (mult spus jucarie...la airsoft nu te primesc cu asa ceva). Cate-o bila de metal (nu de plastic) si ii rezolvi pe toti.

Link: http://www.magazinou...ru-gnb-co2.html (nu fac reclama, este primul link gasit pe goagal).

Stiu ca sunt crud si iubitorii de animale imi vor sari in cap. Dar vreau sa fac un anunt: cainii i-as impusca, dar pe voi v-as unge cu miere langa un stup de viespi.

#34
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Aia e o arma airsoft ? Nu cred ca merge cu orice caine . Daca dai de vre-o unu care se enerveaza si mai tare cand l-ai lovit ai cam pus-o .

#35
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Viteza initiala a bilei: 165 m/s

Si vezi c-am mentionat "bila de metal". Crede-ma ca nu ai vrea sa stii cat poate sa doara dracia asta cu o bila normala....

Dupa cum spuneam, la airsoft nu-i permis acest pistol.

#36
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu stiam ca is interzise bilele de metal la aceste pistoale .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate