Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Intrebare cumparare lot teren

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
Buna seara si la multi ani pe 2013 !
Am si eu nevoie de ajutorul vostru in privinta unei probleme, treaba sta cam asa:
- vreau sa cumpar un teren aflat in spatele curtii mele actuale, problema este ca vanzatorul inca nu a facut dezmebrarea cadastrala, nici pe cea notariala, ar urma sa o faca sapt. asta, insa,  el initial vroia sa imparta terenul in loturi de 15x27 m, eu am nevoie de un lot de 17x27 m, acum ca sa fie sigur ca eu voi cumpara terenul ar vrea sa facem un antecontract inainte, insa nu stiu ce ar trebui stipulat in acel antecontract din moment ce el nu are nici o coordonata a lotului pe care as vrea eu sa-l iau.
- intrebarea mea este cum anume procedez? Si eu si el vrem sa fim asigurati intr-un fel.
- cum anume se poate redacta acel antecontract ca sa cuprinda exact ce lot si suprafata as vrea eu sa cumpar din moment ce el inca nu are terenul lotizat.

O seara buna.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu as specifica pe precontract ca ma angajez sa cumpar , dupa intocmirea documentatiei, pana pe data de.....o suprafata de 17x27 m din lotul de pamant situat ......si care apartine .....
Acelasi lucru va specifica si el, numai ca dpdv al cumparatorului. Veti primi amandoi cate un exemplar al precontractului si altul ramane la notar.
Va poate sfatui mai bine notarul, dar in mare, cam asta este ideea.

Edited by YOUR_GOD, 20 January 2013 - 00:25.


#3
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
Multumesc de raspuns, in mare am inteles ideea, insa ceea ce tot nu am inteles este cum sa stipulez in contract ca eu vreau sa cumpar terenul de 17x27m aflat in spatele curtii mele din moment ce nici el nu stie ce coordonate are lotul in cauza.
Asa poate sa-mi vanda un lot de 17x27 aflat oriunde pe acel teren.

Numai binePosted Image

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Ba poti, mentionezi ca lotul antamat are ca vecin la <punct cardinal> pe X, adica tu, pe intreaga latura si e de forma rectangulara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate