Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Lua-ar sau lua-r-ar?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 Arkouda, on 16 ianuarie 2013 - 16:27, said:

Cum e corect:
luar-ar zece in teza sau
lua-l-ar zece in teza?
Aici e gresita a doua varianta, pentru ca nu il ia pe nimeni in teza, cu sau fara zece.
Corect e luar-ar, de la luare-ar, asa cum rezulta si din trimiterea lui afh.

Edited by moftware, 16 January 2013 - 16:59.


#20
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 gondurasul, on 16 ianuarie 2013 - 16:53, said:


lua-l-ar focul pe netrebnic
lua-r-ar bataie dupa ce au facut rahatul
lua-i-ar dracii sa-i ia
mai nu cred ca exista "lua-r-ar".
la 2a merge "lua-ar bataie dupa ce..."

#21
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Expresia este impersonala: de-ar lua foc casele ...si asta este functia lui "r".

Edited by johnnickelby, 16 January 2013 - 16:59.


#22
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 moftware, on 16 ianuarie 2013 - 16:54, said:

Aici e gresita a doua varianta, pentru ca nu il ia pe nimeni in teza, cu sau fara zece.
Zi-i si lui BlueHazard..

#23
Deadontime

Deadontime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 31.01.2007
Serios? Chiar toată lumea e atât de specializată în probleme lingvistice încât nu are timp sau chef să arunce un ochi pe link-ul pe care l-a furnizat afh?
Pentru leneși sau ignoranți, permiteți-mi să citez de acolo (dintr-un comentariu care are ca sursă Gramatica Academiei):
"În afară de realizarea “scurtă” a componentului continuu, care este şi realizarea curentă, există cu totul limitat (ca frecvenţă, ca utilizare discursivă, ca registru stilistic) şi o componentă “lungă”, constituind forma arhaică şi etimologică a infinitivului, deosebită de forma actuală prin întinderea sufixului de infinitiv: -are, -ere, -re, -âre. Componenta verbala “lungă” a infinitivului se limitează: (a) la apariţia în forma inversată de condiţional, construcţie arhaică şi populară, neuzitată în româna actuală (Închinare-aş şi n-am cui); (b) la apariţia în propoziţii principale cu valoare injonctiv-optativă, conservată în înjurături şi blesteme (Dare-ar boala în ei! Fir(e)-ar să fie de proşti!)."

Edited by Deadontime, 16 January 2013 - 17:09.


#24
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
‘ra-ţi ai dracu’ de intelectuali!
   e corect?

#25
Deadontime

Deadontime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 31.01.2007

 knauf75, on 16 ianuarie 2013 - 17:14, said:

‘ra-ţi ai dracu’ de intelectuali!
   e corect?

Foarte corect! :)

#26
piramyd

piramyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.04.2007
merci afh, knauf75 si Deadontime.
asta: http://diacritica.wo...-ar-sau-fi-r-ar
e super tare!
si asta
http://diacritica.wo.../#comment-14814
e cel putin special.

#27
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 piramyd, on 16 ianuarie 2013 - 15:54, said:

De cand ma stiu, aud lumea zicand: "Lua-r-ar foc sa ia...".
Dar acum mi-a trecut prin gand: oare de unde vine "-r-"-ul din mijloc, si daca nu cumva e corect "lua-ar".
Ma poate lamuri cineva?
Va multumesc!

Forma corectă e "luar-ar foc" şi vine de la "luare-ar foc", în care "luare" e infinitivul lung al verbului "a lua". Astăzi infinitivul lung e complet substantivizat când se foloseşte singur: citire, scriere, aşteptare, luare, mâncare, fumare, fire. Deci, condiţionalul optativ "ar luare"( auxiliar + infinitiv lung) suferă o inversiune - "luare-ar" -, din care "e"-ul cade în pronunţie prin rapiditatea rostirii.

 afh, on 16 ianuarie 2013 - 16:04, said:


Aberaţii. R-ul nu e o consoană de sprijin. E corect "fir-ai", nu "fi-r-ai".

Edited by dyana25, 16 January 2013 - 17:58.


#28
foka123

foka123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 19.06.2009

 Arkouda, on 16 ianuarie 2013 - 16:11, said:

Eu nu stiu sa existe in limba romana cuvinte cu 2 cratime.

Si luar-ar pare compus din ar lua.

 MarianG, on 16 ianuarie 2013 - 16:37, said:

Manca-ti-as cata dreptate ai!

Baga-mi-as... Mi-ai luat-o inainte.

Edited by foka123, 16 January 2013 - 18:15.


#29
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008
"Luar-ar" şi "mânca-ţi-aş" nu prezintă chiar aceeaşi situaţie. In prima avem infinitiv lung + auxiliar, în a doua infinitiv scurt(+ pronume) + auxiliar. Dificultatea construcţiilor de tipul "luar-ar", "dar-ar", "fir-ai" vine tocmai din prezenţa infinitivului lung.

#30
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 piramyd, on 16 ianuarie 2013 - 16:02, said:

se refera la un obiect. sa ia foc. el. in cazul asta nu cred ca e corect lua-l-ar. ca nu il ia undeva. eu tind sa cred ca e lua-ar. dar nu am auzit pe nimeni folosind asa verbul a lua. Posted Image
Am auyit LUA/R/AR, dar cred că nu este corect nici în limba literară și nici în vreun grai.

 Arkouda, on 16 ianuarie 2013 - 16:11, said:

Eu nu stiu sa existe in limba romana cuvinte cu 2 cratime.

Si luar-ar pare compus din ar lua.
Deci de abia acum afli? Păi, la școală s-a spus asta.

 Arkouda, on 16 ianuarie 2013 - 16:27, said:

lua-l-ar foc?

Nu iti suna usor agramat? Nu zgarie timpanul?

Cum e corect:
luar-ar zece in teza sau
lua-l-ar zece in teza?
Ba da, mi-l zgîrîie.
Nici una nu e corectă. Corect e așa: lua-ar zece-n teză !

 MarianG, on 16 ianuarie 2013 - 16:37, said:

Manca-ti-as cata dreptate ai!
Așa, trăi-ți-ar !Ai scris scurt și la obiect.

 gondurasul, on 16 ianuarie 2013 - 16:40, said:


auziti oameni buni?! a auzit moldoveanu VACARENCO care sta in italia ca cica moldovenii zic ieuroi. ba moldovene, tu creaza-ti un cont asa incat sa nusi dea seama bietii romani ca tu o faci pe niznaiul smecker din italia care sterge curu batranilor italieni
Da, pronunția moldovenească este altfel.Nu e cazul să  facem observații celor ce pronunță  ca strămoșii.

 Nemesis-, on 16 ianuarie 2013 - 16:48, said:

a pai in cazul ala e "lua-ar foc!", "muri-ar!" etc.
Foarte corect. Așa cred și eu.

 robbie_ro, on 16 ianuarie 2013 - 16:53, said:


Nu e corecta nici o varianta deoarece in exemplul tau nu se poate folosi forma reflexiva.
Hopa! Asta ce mai e? dacă nu se poate folosi o exprimare și cu reflexivul ea nu este corectă?

 gondurasul, on 16 ianuarie 2013 - 16:53, said:


lua-l-ar focul pe netrebnic
lua-r-ar bataie dupa ce au facut rahatul
lua-i-ar dracii sa-i ia
Cea de la mijloc cred că nu e bună.Am auzit-o, dar cred că nu e corectă. Vezi că în două exprimări ai pus substantive articulate (focul, dracii).În cea de la mijloc nu e articulat (bătaie). dacă scrii BĂTAIA....lua-o-ar bătaia.....parcă mai merge, totuși mi se pare nenatural să spună cineva „lua-o-ar bătaia după ce  a făcut rahatu”

#31
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008
N-am auzit niciodată forma "lua-ar". Cred că este o reconstrucţie(incorectă) după formele cu infinitiv scurt, de genul "mânca-ţi-aş".

#32
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Mi'amintesc_ca destui oameni, mai ales de la tara, inca mai spun:

"Dare-ar Dumnezeu sa ploua !"

si chiar pronunta asa cum se scrie. Sper ca nu e vorba despre englezescul dare (Sa'ndrazneasca D-zeu sa ploua !)Posted Image
Care oare vorbeste corect: io sau omu' de la tara ?Posted Image Posted Image

#33
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 moftware, on 16 ianuarie 2013 - 16:54, said:

Aici e gresita a doua varianta, pentru ca nu il ia pe nimeni in teza, cu sau fara zece.
Corect e luar-ar, de la luare-ar, asa cum rezulta si din trimiterea lui afh.
Cum adică ...luar-ar? Mai dă tu niște exemple. Trimiterea aia nu e bună pt că acolo sînt diverse idei.

 Nemesis-, on 16 ianuarie 2013 - 16:56, said:

mai nu cred ca exista "lua-r-ar".
la 2a merge "lua-ar bataie dupa ce..."
Eu observ că trebuie să fie în acord cu substantivul:
/-Întrebare: să facă toți o petrecere?
Posibil răspuns: făcea-o-ar s-o facă cine-o vrea, că io nu mă duc. O din „făcea-o-ar” se acordă cu petrecerea (feminin)
Alt exemplu:
Întrebare: să facă toți exercițiul?
Posibil răspuns: face-l-ar Aghiuță, că io nu-l fac.
Acel l e pus acolo pt că exercițiul e de genul neutru.Dacă ar fi fost vorba de exerciții exprimarea ar fi fost : face-le-ar.

 moftware, on 16 ianuarie 2013 - 18:48, said:

Mi'amintesc_ca destui oameni, mai ales de la tara, inca mai spun:

"Dare-ar Dumnezeu sa ploua !"

si chiar pronunta asa cum se scrie. Sper ca nu e vorba despre englezescul dare (Sa'ndrazneasca D-zeu sa ploua !)Posted Image
Care oare vorbeste corect: io sau omu' de la tara ?Posted Image Posted Image
Da, am auzit și eu „dare-ar Dumnezeu să plouă!”

#34
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 florincroitoru, on 16 ianuarie 2013 - 18:54, said:

Cum adică ...luar-ar? Mai dă tu niște exemple. Trimiterea aia nu e bună pt că acolo sînt diverse idei.

Da, am auzit și eu „dare-ar Dumnezeu să plouă!”

Nu vezi nici cea mai mică asemănare între construcţii?

#35
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Dupa cugetari seculare, care au durat cateva ore printre picaturi, am ajuns la urmatoarea concluzie diavoleasca:
- dare-ar dracul minte moderatorului (sau ce vrea dracul sa dea si cui); observati ca am pus complementul direct inaintea celui indirect
- da-l-ar dracului pe moderator (cu mintea lui cu tot); subiectul este subinteles
la fel si nu tocmai:
- luare-ar dracul mintea moderatorului (sau ce vrea dracul sa ia si cui, dar sa ne lase pe noi in pace)
- lua-l-ar dracul pe moderator (tot cu mintea lui cu tot); aici subiectul e clar, nu ?
si acum:
- fire-ar dracul in pielea tutoror moderatorilor de pe forum (sau doar a celui de pe aceasta arie); observati ca nu ar fi mai rau decat este
- fi-l-ar ... na ca nu se mai potriveste (a fi sau a nu fi intranzitiv); ar merge asa: fi-l-ar dracuit pe moderator, dar nu-mi permit
Acum cred ca ati inteles mai bine. Posted Image
LE: sper ca nu-mi luati gramatica in nume de rau.

Edited by moftware, 17 January 2013 - 00:57.


#36
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Arkouda, on 16 ianuarie 2013 - 16:11, said:

Eu nu stiu sa existe in limba romana cuvinte cu 2 cratime.
Nici cuvînt cu o singură cratimă nu există. Tocmai prezența cratimei arată că de fapt sînt două sau mai multe cuvinte unite. Ceea ce scriem pune-le nu este un cuvînt, ci două cuvinte unite prin cratimă.

Dar cuvinte unite prin două sau trei cratime există. Iată exemple:

- dă-mi-le, fă-ți-o;
- de-a-ndoaselea, de-a-n picioarelea;
- pare-mi-se;
- de-acu-ncolo-ncerc, n-o-nțelege-așa (ambele exemple sînt din Ortografie pentru toți, de Mioara Avram);
- De la Nistru pîn' la Tisa tot românul plînsu-mi-s-a (Eminescu);
- da-ți-i-aș, face-ți-s-ar.

Și la o adică se pot uni chiar mai multe cuvinte, dar deja devine un fel de echilibristică, iar citirea e cam incomodă. Poftim, un exemplu cu cinci cratime: Așa spusu-mi-s-a-ntr-o zi.

 florincroitoru, on 16 ianuarie 2013 - 18:28, said:

Am auyit LUA/R/AR, dar cred că nu este corect nici în limba literară și nici în vreun grai.
De, trebuia să vină cineva să bage în discuție și chestia cu corectitudinea. Grea boală obsesia asta!

Construcția luar-ar a ajuns să fie foarte puțin utilizată, de obicei numai în registrul colocvial (în imprecații) și posibil numai regional, deci discuția despre corectitudine e neinteresantă. Dar pentru că există construcții cu exact aceeași structură, ca dar-ar și fir-ar, despre care norma spune explicit că sînt corecte așa, putem extrapola și spune că și luar-ar e la fel de corect.

Iar în graiuri nu există noțiunea de corectitudine, pentru că graiurile nu sînt normate. Putem spune cel mult că într-un grai o anumită exprimare e negramaticală, adică nu respectă gramatica graiului în cauză (și nu vorbim aici de vreo teorie gramaticală a graiului, ci de gramatica lui reală). Dar discuția asta am mai avut-o de cîteva ori și văd că nu v-a folosit la nimic.

 florincroitoru, on 16 ianuarie 2013 - 18:28, said:

Corect e așa: lua-ar zece-n teză !
Prostii. Nu există așa ceva în uz, nici în limba literară, nici în limba veche și nici în vreun grai. Iar dacă nu există, nu se poate vorbi nicicum de corectitudine.


La obiect, eu am auzit luar-ar doar în imprecații de genul: Luar-ar foc tot neamul lor! Luar-ar dracu' toți lupii! La ureche se confundă uneori lua-l-ar cu luar-ar și din cauza asta unii spun (și scriu) Ce tractorist prost, luar-ar dracu' să-l ia, dar construcția e negramaticală, ilogică; lipsește complementul direct care este inevitabil în sintaxa dracul ia X (trebuie neapărat să spui pe cine să ia).

Formele acestea --- dar-ar, fir-ar, luar-ar, închinare-aș etc. --- sînt rămășițe din forma arhaică de optativ, care se construia cu infinitivul lung: ar fire, ar dare, ar luare etc. (nu știu dacă optativul acesta arhaic a fost găsit efectiv în scrieri vechi sau existența lui a fost doar dedusă acum de lingviști). În imprecații se folosea inversat: fire-aș, dare-ai, luare-ar. Cu timpul e-ul a căzut și a rămas ce avem azi: fir-ar etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate