Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Ce versiune de Linux Mint sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
spuser

spuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 05.11.2009
Nu sunt foarte familiarizat cu linux, de aceea doresc o distributie cu o interfata grafica mai prietenoasa, dar in acelasi timp sa imi ruleze bine pe sistemul meu (3GB DDR3, AMD V140 2,29 GHz, single core). Am ales sa merg pe Mint, caci am inteles ca predomina ca si numar de utilizatori. Insa din cate am observat sunt o gramada de versiuni. Cu ce se diferentiaza intre ele? Sau ce versiune de Mint mi-ati recomanda?

#2
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007
Cel mai bine incerci variantele live ale distributiilor cu diverse DE (KDE, Cinnamon, etc) si iti dai singur seama care iti place si care se misca mai bine pe calculatorul tau.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mergi mai bine pe Ubuntu 12.04. mint a devenit o strutocamila facuta de niste fanatici ultraconservatori.
in functie de ce vrei sa faci in continuare, te sfatuim aici...

#4
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început sã emitã facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Xubuntu sau LMDE Xfce

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 spuser, on 11 ianuarie 2013 - 14:01, said:

din cate am observat sunt o gramada de versiuni. Cu ce se diferentiaza intre ele?
Si Windows are destule versiuni. Cu ce se diferentiaza intre ele?

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
va rog frumos sa nu mai recomandati lmde incepatori lor, da!
mai bine Fedora decat lmde!

#7
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
Foloseste cu incredere Linux Mint, ultima versiune de pe site http://www.linuxmint.ro/news.php, sau Ubuntu.. In cazul Ubuntu ti-as recomanda versiunea 10.04.4 LTS  http://releases.ubuntu.com/lucid/ in detrimentul ultimei versiuni de pe site.. Ubuntu 10 poate fi instalat direct din Windows, cu Wubi, care-i si inclus in .iso. Linux Mint poate fi instalat cu un usb/cd bootabil (eu nu am reusit sa il instalez direct din Windows, cu Wubi).

Eu, ca incepator in Linux (ma rog, am incercat Ubuntu si Linux Mint doar ca sa vad cum arata), pe astea le-am folosit si m-am inteles tare bine cu ele... Am incercat si Ubuntu 12 insa am avut destul de multe probleme cu el asa ca l-am abandonat.

Edited by JohnnyZet, 11 January 2013 - 15:40.


#8
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Cel mai bine incearca Mint 14, Mate Edition pe 32 de biti !

Eu unul asta folosesc si mi se pare cel mai echilibrat ! Am incercat toate celelate versiuni de Mint, am incercat si alte distributii, cu alte desktop environment, si m-am intors la Mate !

Bafta !

#9
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Incearca ZorinOS.
Nu vei fi dezamagit.

#10
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
dacă vrei Linux Mint, fă rost de un dvd reinscriptibil (sau 2 dvd-uri normale), descarcă fie versiunea 14 cu cinammon fie versiunea 14 cu Mate, rulează câte o sesiune direct de pe dvd și vezi care îți place, apoi poți să o instalezi pe aceea.

#11
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Nu-i musai dvd, daca are un calculator care stie sa booteze de pe usb, e suficient un stick usb de 4 GB pe care sa-l faca bootabil cu unetbootin, scrie imaginea pe el, si poate sa il foloseasca !

#12
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
am incercat si eu Ubuntu 12.04 si 12.10. am renuntat la ele doar pt faptul ca nu am reusit sa ma conectez la internet prin cablu (RDS). singura modalitate era prin modem. iar coolerul se invarte aproape la turatie maxima tot timpul indiferent ce faci pe el, nu ramane silentios ca in windows.

Edited by shelder, 12 January 2013 - 15:45.


#13
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010

 kodiak, on 12 ianuarie 2013 - 11:22, said:

Nu-i musai dvd, daca are un calculator care stie sa booteze de pe usb, e suficient un stick usb de 4 GB pe care sa-l faca bootabil cu unetbootin, scrie imaginea pe el, si poate sa il foloseasca !

Pentru un utilizator nefamiliarizat cu linux, varianta cu DVD e cea mai la îndemână. Scapi de un procedeu în plus, care, la rându-i, poate ridica alte întrebări.

#14
spuser

spuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 05.11.2009
Ok, m-am hotarat sa incerc Mint 14 Nadia, doar ca nu stiu care varianta sa aleg Xfce sau KDE?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Si de unde sa stiu eu preferintele tale ? Le instalezi pe amandoua si compari (poti avea mai multe instalate in acelasi sistem).

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
xfce seamana cu win XP si kde seamana cu W7. (asta asa, in mare!) depinde de preferinta.

Edited by rich1974, 21 January 2013 - 12:46.


#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu nu am reusit sa fac mint cu LXDE sa se instaleze pe un pc mai vechi cu video via integrat...imi zicea ceva de genu' "video is deprecated"...

#18
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

 spuser, on 21 ianuarie 2013 - 12:38, said:

Ok, m-am hotarat sa incerc Mint 14 Nadia, doar ca nu stiu care varianta sa aleg Xfce sau KDE?
Depinde de ce vrei tu. Daca vrei ceva mai atractiv din punct de vedere vizual dar care in mod normal iti va necesita si folosi mai multe resurse ( ram, procesor ), alege KDE.
Daca nu esti pretentios d.p.d.v vizual si vrei ca sistemul sa ti se miste mai rapid, foloseste Xfce.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate