Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 

Constructie casa Constanta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
toni78ro

toni78ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 04.01.2013
Anul trecut am reusit sa-mi termin proiectul de casa si sa obtin si autorizatia de constructie,luna asta sper sa-mi iasa toate actele sa pot sa trag apa si canalul.Vreau ca din primavara cand se inzdraveneste vremea sa ma apuc de  construit numai ca acum vine partea grea,cu cine construiesc, cu firma, cu echipa de constructori.Casa e destul de mare,desi e P+M,am la sol 200 de metri si vreo 100 la etaj.Pana acum am luat o oferta de la o firma care construieste o casa langa mine pe baza proiectului si mi-a scos un pret de 70000 de euro la rosu,manopera si materiale,fara tva.astept propuneri serioase,pentru cei care ma pot ajuta putem sa ne intalnim pentru o oferta reala pe baza proiectului.adresa mea de mail e [email protected]

Editat de toni78ro, 04 ianuarie 2013 - 23:41.


#2
DjSaMy

DjSaMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 04.01.2013
etaju tau e cat casa mea la parter si la fel si sus, dar e mult X_X , cer  mult, nu cauta neaparat o firma, deoarece firmele acelea mai mari au si costuri mai mari ;) cauta firmele mai mici cu care ai putea sa vorbesti, sa te sfatui sa ceri pareri si dupa continui cu alte si alte firme, notezi ce crezi k e mai important si dupa tragi linie :D, succes

#3
toni78ro

toni78ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 04.01.2013
E mare intradevar,jos am gandit-o ca doua apartamente,vor sta si parintii mei cu mine,de aici si marimea,proiectantul imi zicea ca fundatia ridica mult pretul constructiei si la mine e destula

#4
DjSaMy

DjSaMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 04.01.2013
nu ma pricep mult, dar am vazut multe la cei 20 de ani ai mei (ms), dar nu trebuie cine stie fundatie, adik nu placa inalta de ciment ci doar pe unde sunt pereti, si pe mijloc piatra din aceea galbena, bineinteles fundatia sa fie in functie si de sol (dur sau ai vre-o apa pe langa tine, Deal:D)

eu la casa mea o am placa de jos undeva la 60 cm si dedesupt piatra galbena ;) dar la un vecin si-a construit o ditamai hania :D si a facut cum ti-am spus eu... unde sunt pereti armatura de ciment (centura) si pe mijloc piatra cam 1 m minim pentru rezistenta dupa placa de ciment si continuarea ...

#5
toni78ro

toni78ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 04.01.2013
Nu ma pricep la chestiile tehnice,o sa urmez intocmai proiectul,am incredere ca ala e bine facut.

#6
DjSaMy

DjSaMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 04.01.2013
bineinteles ca il vei urma, dar incearca sa vezi si sa vi si cu o alta varianta, sa vezi ce pareri iti aduc cunoscatorii
gen: daca fundatia ar fi asa cum am zis mai sus centura si in centru pietre, pentru a mai economisi din bani....

#7
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 424
  • Înscris: 13.07.2012
@ DjSaMy - tu vrei sa faci multe postari, sau iti place sa vorbesti? Esti pe toate topicurile de pe forum, si nu spui nimic util. Si invata intai sa scrii, abia apoi vino sa dai sfaturi.


ON-Topic: @ toni - chiar ai nevoie de o casa atat de mare, sau e doar un moft?
- 70k euro, fara TVA, inseamna aproape 90k, cu TVA. Ceea ce, la un calcul simplu, inseamna 300euro/ mp, la rosu. Nu stiu ce arhitectura are casa ta, dar mi se pare mult.
- nu astepta sa fii contactat de diverse firme, cauta-le tu! Sunt o groaza de firme serioase in Romania, intreaba in stanga si in dreapta, mergi la diverse constructii in desfasurare, vezi daca iti place cum se lucreaza, cere zeci de oferte, pana gasesti una care sa te multumeasca.
- daca adopti atitudinea de client neajutorat, vei fi tepuit, mai ales daca ai bani de cheltuit.
- sunt si aici pe forum multi constructori buni, sunt zeci de locuinte finalizate, intreaba-i pe cei cu casele terminate daca sunt multumiti, daca iti pot face recomandari, etc.


Mult succes, sa te vedem in 2013 pe aria de finalizate! Posted Image

#8
c0stinn

c0stinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 207
  • Înscris: 06.08.2007
Salut! Te-ai apucat de construcţia despre care spuneai? Ai primit documentaţia cu aprobările şi ce era necesar? În ce stadiu eşti cu construcţia şi cum te-ai hotărât să o execuţi? Ţi-ai găsit o firmă? Ţi-au recomandat prietenii nişte salahori care muncesc, adică o faci în regie proprie? Sau pur şi simplu ... N-o mai faci?

#9
Alex0883

Alex0883

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 31.10.2013
Eu am apelat la o firma. La inceput am exclus total aceasta varianta datorita bugetului, insa la recomandarea proiectantului am cerut cateva oferte si de la firme. Si atunci am avut o supriza, am ajuns la acelasi pret cu alte oferte care le mai aveam de la diverse echipe de meseriasi. Am semnat un contract pentru a  nu avea suprize pe parcursul lucrarii. Va recomanda si voua sa faceti la fel. Eu am lucrat cu TATCO . Ii gasiti aici www.tatco.ro.

#10
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Ai inceput constructia? Si eu sunt din Constanta si vreau sa apelez tot la ei.Sunt seriosi, ce pret au dat pentru constructia la rosu, eu am aproximativ aceeasi metri patrati ca si tine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate