Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Va e frica de moarte ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
366 replies to this topic

Poll: Va e frica de moarte ? (97 member(s) have cast votes)

V-ati gandit vreodata sa evitati moartea ?

  1. Sper la viata eterna promisa de religie (26 votes [26.80%] - View)

    Percentage of vote: 26.80%

  2. Prin metode puse la dispozitie de stiinta (35 votes [36.08%] - View)

    Percentage of vote: 36.08%

  3. Grijile zilnice imi ocupa tot timpul si nu ma pot gandi la moarte (36 votes [37.11%] - View)

    Percentage of vote: 37.11%

Vote Guests cannot vote

#109
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
io cred ca da, mai ales daca-si mai doresc si altii acelasi lucru.

#110
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
ce sa schimbi? un computer destul de puternic ar putea spune ce vei face in viata(la detaliu) avad in vedere genele tale si mediul. vei face doar ceea ce "trebuie".

#111
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
dorinta de viata vesnica e defapt o dorinta a unei vietati, moartea(mortul) isi va dori inexistenta fiindca asta e firescul mortii. si dorinta de viata vesnica este fiindca omul simte ca se poate apropia de ea, de cand s-a dat jos din copac si-a dat seama de asta. dar tot o dorinta a unei vietati va fi indiferent cat de inteligent va fi.
nu cred ca va fi vreodata mai inteligent decat viu, ca sa aleaga concret ce e mai bun obiectiv, existenta(viata "vesnica"/fizica) sau inexistenta.

teoretic, daca esti realist si ceva inteligent iti poti calcula ce te asteapta in viata, daca iti convine sau nu(daca merita pt tine) si poti decide daca te sinucizi sau mergi mai departe. cam asta fac sinucigasii, unii dintre ei cel putin. desigur, ar trebui si sa fii sigur ca te cunosti complet. dupa aceea, orice ai alege are sens si reprezinta fericirea ta "vesnica".

totusi, universul, legile fizice par a fi facut adn-ul(vietatile) sa evolueze fara sinucideri, nu prea are sens de ce ar permite sinuciderea, cu ce ajuta la evolutie, sau poate ca ajuta dar nu ma prind eu.

Edited by kim1, 18 February 2013 - 17:42.


#112
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 kim1, on 18 februarie 2013 - 17:38, said:

moartea(mortul) isi va dori inexistenta fiindca asta e firescul mortii.
poti sa dezvolti putin propozitia asta?

#113
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
De ceva care nu exista nu vad de ce sa iti fie frica.Frica de procesul care ar putea sa conduca la incetarea existentei este insa una reala.Adica una e sa mori brusc,asa de exemplu fara sa stii,stop cardio-respirator datorat unui infarct,cel mai de dorit in somn,si alta e sa mori in chinuri,in urma unei afectiuni cum ar fi cancerul.

#114
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
tu ce naiba zici aici? moartea nu exista?  chiar nu conteaza cum mori, durerea e enervanta, crede-ma ca ai prefera sa te chinui 5 ani cu cancer dar sa traiesti inca 200 decit sa nu suferi o clipa si sa fii mort.

#115
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
zici  ca e rau mort fiindca esti viu, daca ai fi mort ai vrea sa ramai mort. plus ca mort nu te mai temi ca reinvii..

#116
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
mort inseamna ca nu existi, dupa ce ai cunoscut viata nu-ti poti dori moartea. eu am cunoscut moartea si nu mi-o doresc. invierea ar fi un cadou extraordinar pentru cei morti.

#117
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

 cirus6, on 21 februarie 2013 - 22:02, said:

mort inseamna ca nu existi, dupa ce ai cunoscut viata nu-ti poti dori moartea.eu am cunoscut moartea si nu mi-o doresc
Detaliaza.

Edited by 667, 21 February 2013 - 22:07.


#118
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
inainte sa ma nasc eram mort. :)
apoi hai sa-ti mai zic o chestie, am suferit o operatie cu anestezie totala. smecher cum sint m-am uitat la ceas in momentul "atipirii" cind m-am trezit acele erau mult deplasate, pentru mine n-a existat acel timp.

#119
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
si in somn daca nu visezi tot fara timp te trezesti.

ai avut vreo obiectie pana sa te nasti, nu ti-a convenit ceva cat de marunt? ce?Posted Image

Edited by kim1, 21 February 2013 - 23:03.


#120
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 kim1, on 21 februarie 2013 - 23:03, said:

si in somn daca nu visezi tot fara timp te trezesti.

ai avut vreo obiectie pana sa te nasti, nu ti-a convenit ceva cat de marunt? ce?Posted Image
corect.

atunci nu, acum da.

#121
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
la fel cum acum iti pare bine ca traiesti la fel iti va parea bine cand  vei fi mort. in viata traiesti/alergi, in moarte te relaxezi si te relaxezi..

#122
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 kim1, on 22 februarie 2013 - 01:05, said:

in moarte te relaxezi si te relaxezi..
Prefer insomnia cronica decât relaxarea vesnica... Posted Image

Edited by SophistiKat, 22 February 2013 - 01:14.


#123
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Si mie mi-e frica de moarte, pentru ca este atat de opusa vietii si cumva sper ca intr-o zi stiinta sa descopere o modalitate de a o evita, de exemplu prin transfer de constiinta. Dar pana atunci, eu cred ca ceea ne asteapta dupa moarte este eternal oblivion, non-existenta, neantul. Asa ca dupa ce mor, nu mai pot regreta nimic, chiar daca pot simti acest regret cand sunt viu..

#124
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
mi se pare normal ce zici, cred ca asta-i parerea oricarui om ce judeca.

#125
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008
Ma ingrozesc la gandul ca dincolo de viata sa existe o alta realitate in care sa-mi pun aceleasi intrebari.
Acea realitate ar putea fi iadul de care ne temem.
Si totusi..., poate ca abia dupa...urmeaza ceea ce am putea numi ...raiul...
Ati putea avea atata rabdare ...?...

#126
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 johnnickelby, on 24 februarie 2013 - 13:50, said:

Ma ingrozesc la gandul ca dincolo de viata sa existe o alta realitate in care sa-mi pun aceleasi intrebari.
Acea realitate ar putea fi iadul de care ne temem

pai si eu cand spuneam ca nu este bine sa existe ceva asemanator cu viata asta dupa moarte ca vom lua cu noi toate intrebarile si frustrarile din aceasta lume?
eu oricum nu cred ca mai este nimic "dupa" , asta este minciuna religiei sa nu ne mai inspaimante moartea...

Edited by Valmont43, 24 February 2013 - 14:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate